مراقبت، میزان رشد و فعالیت های نوزاد در هفته بیست و دوممراحل رشد نوزاد, هفته بیست و دوم نوزاد, هفته بیست و دوم زندگی

هفته بیست و دوم نوزاد

 

همه چیز درباره هفته بیست و دوم نوزادی

کودک در هفته بیست و دوم رشد خود به احتمال بسیار می‌تواند در پیرامون خود حرکت کند و با جهان اطرافش بیشتر آشنا گردد. از سویی نقاط عطف رشد کودک نوعی راهنما به حساب می آید، نه الگوی مشخص برای رشد کودک. برای همین امکان دارد این نقاط عطف، قدری دیر یا زود رخ دهد، ولی به هر حال معلوم خواهد شد.

رشد کودک در هفته بیست و دوم

در این سن کودک می تواند اشیا را بردارد و روبروی خودش بگذارد. می تواند شیشه‌شیر شیر را نگه دارد، ولی هنوز به تنهایی نمی تواند شیر بخورد.

 

چنانچه چیز دیگری به جز شیر مادر به کودک دهید، او می تواند آن را از دهانش بیرون بیاورد و مجددا آن را به دهانش ببرد، هرچند این کار خیلی کم پیش می آید.

 

در این مرحله کودک همیشه در حال حرکت و جنب و جوش و فعالیت است و لحظه‌ای آرام و قرار ندارد.

 

در پنج ماهگی نوزاد می‌تواند شیوه حرکت جانداران را نسبت به اشیاء  بررسی کنند . نوزاد پنج ماهه شما متوجه می‌شود که جانداران خودشان می‌توانند حرکت داشته باشند و اشیاء فقط هنگامی که به وسیله عامل خارجی برداشته هل داده و یا پرتاب می‌شوند به حرکت درمی‌آیند.

 

آن‌ها در این سن دسته‌بندی اشیا را می فهمند و برای رسیدن به این مفهوم بارها و بارها آزمایش می‌کنند. در این مورد به دنبال کشف رابطه علت و معلولی می‌باشند. نوزاد امکان دارد چندین بار وسیله بازی خود را به  زمین بیاندازد تا متوجه صدای به زمین انداختن آن بشود و حتی ببیند که شما در برابر این رفتار او چه واکنشی خواهید داشت.

 

برای تقویت و رشد مغز کودک خود اسباب‌بازی‌های صداداری مانند جغجغه را به صندلی غذاخوری یا صندلی ماشینش با بند آویزان کنید تا پس از پرت کردن آن‌ها بتواند آن را بالا بکشد.

 

مراحل رشد نوزاد, هفته بیست و دوم نوزاد,هفته بیست و دوم رشد نوزاد

مراحل رشد نوزاد

 

بازی نوزاد در هفته بیست و دوم

این روزها مهارت نوزاد شما در تشخیص اشیای کوچک و دنبال کردن اشیای متحرک بالا رفته  و می تواند تا با دیدن فقط بخشی از یک شی، آن را تشخیص دهد، مثلا هنگامی فقط بخشی از یک اسباب بازی را از زیر پتو بیرون می آورید، می تواند بفهمد که کدام اسباب بازی است.

 

این کار می تواند شروعی برای بازی قایم باشک باشد که در ماه های آینده می توانید با او انجام دهید. همین طور هنگامی که اشیا از چشم او پنهان می شود، می تواند آن ها را دنبال کند.

 

امکان دارد تا به حال متوجه شده باشید که چنانچه نوزادتان را در نزدیکی چیزی بگذارید، برای در دست گرفتن آن، دستش را دراز می کند و زمانی که آن را در دست گرفت، تنها چند ثانیه نگه می دارد.

 

روش بازی با کودک : اشیا رنگارنگی را به مچ پای نوزادتان ببندید. می‌بینید که سریع توجه کودکتان به آن‌ها جلب می‌شود و با شادی شروع به لگدزدن می‌کند.

 

خیلی از کفش‌های بافتنی که والدین به پای کودکان می‌کنند پنجه‌های رنگارنگی دارند. نوزادان بسیار دوست دارند این پنجه‌های رنگارنگ را تماشا کنند و با پاهایشان به  آن‌ها لگد بزنند.

 

جغجغه یا زنگوله‌ای را جلوی پاهای نوزادتان آویزان کنید. آنگاه به او نشان بدهید چگونه به آن لگد بزند.

 

مراحل رشد نوزاد, هفته بیست و دوم نوزاد,رشد نوزاد در هفتۀ بیست و دوم

هفته بیست و دوم زندگی نوزاد

 

آموزش کمک کردن به نوزاد 22 هفته

چنانچه مشغول انجام یکی از کارهای ساده و بی‌خطر منزل هستید، به طور مثال جمع کردن لباس‌های خشک و تا زدن آنها و آنگاه قرار دادن در کشوها، می‌توانید به کودکتان نیز چند تکه لباس سبک یا چند حولهٔ کوچک بدهید و از او بخواهید که به شما کمک کند تا آنها را تا بزنید.

 

او امکان دارد نتواند به درستی چیزی را تا کند، ولی تلاش می‌کند با آنها کلنجار برود و شما در طول این مدت هم کارتان را تمام کرده‌اید و هم به کودکتان چیزی یاد داده اید.

 

مراحل رشد نوزاد, هفته بیست و دوم نوزاد,کودک در هفته بیست و دوم

رشد نوزاد در هفتۀ بیست و دوم

 

خواب کودک بیست و دو هفته

کودک شما در مرحله ابتدایی سینه‌خیز رفتن است. البته امکان دارد در این هفته به طور کامل در این حرکت مهارت پیدا کرده باشد. در هفته بیست و دوم رشد کودک، احتمالا از خواب بیدار می‌شود. در این هفته عضلات کودک در حال قوی شدن برای سینه‌خیز و چهار دست و پا رفتن است. برای آماده‌سازی احتیاج به تمرین وجود دارد که بیشتر این تمرین‌ها در طول خواب انجام می‌شود. پس کاملا طبیعی است که والدین هر وقت که کودک از خواب بیدار می‌شود، او را در حالت متفاوتی ببینند.

 

مراحل رشد نوزاد, هفته بیست و دوم نوزاد,هفته بیست و دوم زندگی نوزاد

هفته بیست و دوم زندگی کودک

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------