سبزیجاتی که هنگام شیردهی باید بخورید یا از آنها اجتناب کنید خوردن سبزی در دوران بارداری و شیردهی, سبزی های مضر در دوره شیردهی, غذاهای مفید برای دوران شیردهی

سبزیجات از غذاهای مؤثر در افزایش میزان سوخت و ساز بدن در راستای تولید شیر است

 

خوردن سبزیجات در دوران شیردهی، چه خواصی دارد؟ 

مهم ترین و اصلی ترین منبع غذایی نوزادان، شیر مادر می باشد. سبزیجات به موجب برخورداری از ویتامین و مواد معدنی مختلف اعم از ویتامین A، C، B6، K، آهن، فسفر و آنتی اکسیدان به عنوان بهترین مواد غذایی برای مادران شیرده محسوب می شوند. 

نقش سبزیجات در دوره شیردهی 

اصلی ترین منبع غذایی برای نوزاد، شیر مادر است. در واقع نوزادان تمام مواد مغذی در خصوص رشد را از جانب شیر مادر دریافت می کنند. اکثر مادران شیرده در طول شبانه روز احساس گرسنگی دارند. گرسنگی در دوره شیردهی ناشی از کاهش میزان کالری بدن است. در حقیقت بدن مادران شیرده در طول ترشح شیر به حجم گسترده ای کالری نیازمند است. 

 

شما می توانید برای تأمین کالری مورد نیاز بدن به مصرف مواد غذایی مفیدی بپردازید. یکی از غذاهای مؤثر در افزایش میزان سوخت و ساز بدن در راستا تولید شیر، سبزیجات است. 

سبزیجات به عنوان منبع غیر لبنی کلسیم، سرشار از ویتامین های A، C و آهن هستند. علاوه بر این، سبزیجات دارای آنتی اکسیدان هایی می باشند که عملکرد قلب را بهبود می بخشند. 

 

طبق تحقیقات صورت گرفته زمانی که یک مادر باردار به مصرف سبزیجات می پردازد، مایع آمنیوتیک موجود در رحم با عطر سبزی ترکیب می شود و به جنین انتقال پیدا می کند. لذا زمانی که پس از بدو تولد برای اولین بار سبزی به دهان نوزاد نزدیک می شود، نوزاد با اشتیاق فراوان دهان خود را برای خوردن سبزی باز می کند. 

 

بدین ترتیب برای عادت دادن نوزاد به مصرف سبزی در بزرگسالی سعی کنید در دوره بارداری و شیردهی به صورت مکرر از سبزیجات استفاده کنید. 

 

سبزیجات مفید در تحریک ترشح و تقویت شیر در دوره شیردهی 

برگ های ریحان 

نخستین غذای سالم برای یک مادر شیرده، برگ ریحان است. در واقع مصرف برگ ریحان یک امر حیاتی در دوره شیردهی است که خاصیت آرام بخشی دارد. 

برگ های ریحان سرشار از آنتی اکسیدان هستند و به موجب خواص متعدد سبب ارتقا سطح ایمنی نوزاد می شوند. 

 

علاوه بر این، سبزی ریحان خاصیت ضد تب، ادرار آور، ضد درد،  ضد نفخ، ضد آلزایمر، مقوی معده و ضد تب دارد. این سبزی در راستا افزایش مادران شیرده مناسب است. 

خاصیت ضد نفخ بودن ریحان سبب می شود تا با ورود به شیر مادر از شکل گیری دل درد نوزاد جلوگیری شود. شما می توانید از سبزی ریحان به صورت چای و دمنوش با ترکیبی از عسل استفاده کنید. 

 

غذاهای مفید برای دوران شیردهی, خوردن سبزی ریحان در شیردهی, فواید سبزی خوردن در دوران شیردهی

ریحان یکی از سبزیجات مفید دوران شیردهی است

 

برگ چغندر 

سبزیجات قرمز اعم از برگ چغندر منبع بتا کاروتن تلقی می شوند که در افزایش میزان شیر مادر نقش دارند. علاوه بر این، برگ چغندر دارای مقادیر فراوانی آهن است که با تسریع روند خون سازی بدن را از ابتلا به بیماری هایی نظیر کم خونی مصون می دارد. 

از سری خواص گوناگون برگ چغندر می توان به ارتقا سلامت چشم، تقویت استحکام عضلات، ارتقا سلامت مغز، هضم مناسب مواد غذایی و بهبود عملکرد قلب اشاره کرد. 

 

مارچوبه

سالم ترین غذا در دوره شیردهی، مارچوبه است. مارچوبه منبع غنی ویتامین A، K و فیبر به شمار می رود که در تحریک ترشح هورمون های شیردهی کمک شایانی می کند. 

بهتر است در خصوص مصرف مارچوبه از عصاره این گیاه بهره بگیرید. برای این منظور ابتدا مارچوبه ها را خرد نمایید و با شیر ترکیب نمایید. سپس با قرار دادن بر روی شعله گاز، شیر را به نقطه جوش برسانید تا عصاره مارچوبه خارج گردد. 

 

یونجه 

برگ یونجه گیاهی است غنی از ویتامین، اسیدهای آمینه و مواد معدنی مفید که در آرام سازی نوزاد نقش چشمگیری دارد. محققان بر این باور هستند که برگ یونجه یک استروژنیک است و با تقویت عملکرد غده هیپوفیز سبب افزایش میزان ترشح شیر مادر می گردد. 

بهتر است بدانید بهره گیری از گیاه یونجه به وسیله مادر، سبب شکل گیری احساس آرامش در نوزاد می گردد. برای بهره گیری از برگ یونجه می توان آن را با سالاد و سبزیجات مختلف ترکیب کرد. 

 

هویج

هویج، یک سبزی ریشه دار است که منبع غنی مواد معدنی، بتاکاروتن، ویتامین A، فیبر خوراکی و آنتی اکسیدان به شمار می رود. 

هویج تأثیر شگفت انگیزی در شیردهی ایجاد می کند. این ماده غذایی و طبیعی گزینه مناسبی برای تغذیه مادران شیرده تلقی می شود. 

 

عوارض خوردن سبزی در دوران شیردهی, نقش سبزیجات در دوره شیردهی, خوردن سبزی نعناع در دوران شیردهی

هویج سبزی مفید برای یک مادر شیرده است

 

کدو سبز

به طور کلی کدو سبز یک سبزی گیاهی است که از آب فراوان بهره مند است. این سبزی با هیدراته سازی بدن مادر شیرده سبب افزایش میزان شیر می گردد. 

در هر 100 گرم کدو سبز بالغ بر 17 کالری یافت می شود. این گیاه یک منبع عالی از ویتامین آ و پتاسیم است که از ارزش آنتی اکسیدانی بالایی برخودار می باشد. 

شما می توانید با مصرف کدو سبز در دوره شیردهی، ضمن افزایش ترشح میزان شیر انواع مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را اعم از منگنز، روی، فسفر، آهن، تیامین و ویتامین B6 و B2 را دریافت نمایید. 

 

برگ کرفس

کرفس گیاهی یک ساله و علفی می باشد. این گیاه از خاصیت های ضد احتباس، ضد نفخ، ضد نقرس، آرامش بخش و تسکین دهنده بهره مند است. 

در طول زایمان خون قابل توجهی از بدن مادر خارج می گردد. برگ کرفس به موجب برخورداری از ویتامین K و فیبر قادر به جبران خون در بدن است. 

علاوه بر این، آب کرفس در افزایش شیر در زنان شیرده نقش دارد. 

از سری فواید مصرف کرفس برای مادران شیرده و جنین می توان به تقویت ماهیچه های بدن، رفع نفخ و رفع یبوست کودک اشاره کرد. 

 

اسفناج 

فوق العاده ترین غذا برای یک مادر شیرده، سبزیجات برگ دار و به رنگ تیره هستند. سبزیجات برگ سبز حاوی فیتواستروژن هایی هستند که تأثیر شگرفی در میزان تولید شیر می گذارند. 

اسفناج به عنوان یک سبزی برگ دار منبع کلسیم و مواد مغذی شناخته می شود. 

شایان توجه است رعایت حد اعتدال در بهره گیری از برگ اسفناج اهمیت فراوانی دارد. زیرا استفاده بی رویه از آن سبب شکل گیری اسهال می گردد. 

 

غذاهای مفید برای دوران شیردهی, خوردن سبزی ریحان در شیردهی, فواید سبزی خوردن در دوران شیردهی

برخی سبزیجات به موجب نفاخ بودن سبب شک گیری نفخ معده در نوزاد می شوند

 

بامیه 

بامیه به موجب برخورداری از کلسیم و آهن در مقادیر بالا، گزینه مناسبی برای تغذیه مادران شیرده به شمار می رود. بهره گیری از بامیه در دوره بارداری نیز اهمیت بسزایی دارد. این گیاه حاوی اسید فولیک است که در راستای رشد سلول های جنین کمک چشمگیری می کند. علاوه بر این، بامیه در عملکرد سیستم ایمنی و سیستم عصبی بدن تأثیر مثبتی ایجاد می نماید. 

 

سبزی های مضر در دوره شیردهی 

با وجود مزیت های گسترده ای که سبزیجات برای بدن مادر و نوزاد به ارمغان می آورند، برخی سبزیجات و میوه ها به موجب نفاخ بودن سبب شک گیری نفخ معده در نوزاد می شوند. 

 

کلم بروکلی

کلم بروکلی یک سبزی نفاخ است که مصرف آن به صورت خام سبب شکل گیری عارضه دل درد در نوزاد می گردد. در واقع به موجب ضعف در سیستم گوارش نوزادان، واکنش بدن آن ها نسبت به غذاهای نفاخ گسترده تر است.

 

خشخاش

خشخاش گیاهی علفی است که در دسته گیاهان گلدار قرار دارد. دانه های گیاه خشخاش خاصیت ضد درد، ضد سرطانی و تسکین دهندگی دارند. با این وجود مصرف گیاه خشخاش در دوره شیردهی به موجب وابستگی که ایجاد می کند، گزینه مناسبی برای مصرف تلقی نمی شود. 

 

سبزیجات و میوه های مضر در دوره شیردهی شامل موارد ذیل می شود:

• کاهو 

• کلم پیچ 

• گل کلم 

• ترب

• تره 

• پیاز 

• نعناع 

• شاهی 

• جعفری

• گیلاس

• زرشک 

• گوجه سبز

• اتار

• موز 

• خیار

• زرد آلو

• خربزه 

• فلفل سبز

 

گردآوری:بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------