6 نکته درباره بارداري بعد از 35 سالگي 

بالا رفتن سن ازدواج باعث شده است که خيلي‌ها دير بچه ‌دار شوند يا ديرتر از معمول به فکر بچه‌ دار شدن بيفتند. محققان مي‌گويند در قرن بيست و يكم، تقريبا يك نوزاد از هر 10 نوزاد، از مادري متولد مي‌شود كه بيشتر از 35 سال سن دارد.

 


اگر شما هم مثل خيلي‌هاي ديگر، چيزهايي درباره عوارض حاملگي و زايمان در سنين بالا شنيده‌ايد و نگرانيد که اين عوارض، گريبان شما را هم بگيرد،‌ توصيه مي‌کنم سوال و جواب‌هاي زير را بخوانيد. شايد پاسخ سوال‌هاي خودتان را هم در لابه‌لاي اين سوال و جواب‌‌ها پيدا کنيد...

 

 

بار داری

 1 آيا مي‌توانم بعد از 30 تا 35 سالگي باردار شوم؟

 


امروزه بسياري از متخصصان مراقبت‌هاي بارداري، خطرات دوران بارداري را با وضعيت سلامت مادر قضاوت مي‌كنند. سابقه پزشكي قبلي، شاخص‌ترين نشانه سلامت يك زن در دوران بارداري است. براي مثال، احتمال آنكه يك زن 39 ساله سالم دچار مشكلات ناشي از بارداري شود، كمتر از زني بيست ساله است كه از يك بيماري مزمن مانند ديابت رنج مي‌برد. سلامتي و تناسب يك زن، بيشتر از سن او بر بارداري تاثيرگذار است.

 


 

2 آيا سن مادر در باروري او تاثير دارد؟بزرگ‌ترين مانع بارداري كه ممكن است براي خانم‌هاي بالاي 35 سال پيش آيد، احتمال باردار نشدن آنها است. بيشترين احتمال باروري، در سنين 20 تا 24 سال است. در 35 تا 39 سالگي، اين احتمال به حدود يك چهارم تقليل مي‌يابد و در 40 تا 45 سال، باروري فرد، 95 درصد كمتر از دهه سوم زندگي‌اش خواهد بود. بنابراين اگر بيش از 35 سال سن داريد و 6 ماه است كه اقدام به بارداري كرده‌ايد، در صورت باردار نشدن، فرصت را از دست ندهيد و حتما به متخصصان زنان و زايمان يا مراكز ناباروري مراجعه نماييد.

 

 

 

3 آيا سن پدر نيز موثر است؟اگر در سنين ميانسالي باشيد، احتمالا همسرتان نيز در همين گروه سني قرار دارد. البته تعيين اين مساله كه سن پدر چه‌قدر بر بارداري تاثيرگذار است، آسان نيست. بعضي تحقيقات نشان داده‌اند كه مردان 55 ساله و مسن‌تر به احتمال بيشتري صاحب فرزنداني مبتلا به نشانگان داون مي‌شوند ولي اين احتمال آن‌قدر زياد نيست كه جاي نگراني داشته باشد. برخي كارشناسان پيشنهاد مي‌كنند كه بهتر است مردان پيش از 40 سالگي پدر شوند، البته اين يك ديدگاه محافظه‌كارانه است و همه با آن موافق نيستند. پيش از اظهارنظر قطعي در مورد سن پدر و تاثير آن بر بارداري، داده‌ها و تحقيقات بيشتري مورد نياز است.

 

 

 

4 در اين قبيل زوج‌ها، احتمال بروز چه مشكلاتي در دوران بارداري بيشتر است؟

 


برخي مشكلات وابسته به سن هستند و خطر بروز آنها با افزايش سن بيشتر مي‌شود مانند فشار خون بالا ، ديابت و جفت سرراهي (زماني كه جفت در قسمت پايين رحم جايگزين شده و قسمتي يا تمام دهانه رحم را پوشانده است). هر يك از اين اختلالات مي‌توانند باعث ايجاد مشكل جدي در دوران بارداري شوند و بايد به خوبي تحت كنترل درآيند. به دليل اين كه اختلالات كروموزومي‌ يكي از شايع‌ترين علل سقط است، احتمال وقوع سقط با افزايش سن بيشتر مي‌شود. احتمال دوقلوزايي نيز در زنان ميانسال بيشتر است. به علاوه، بسياري از مطالعات نشان داده است كه نياز به زايمان با روش جراحي سزارين در خانم‌هاي باردار بالاي 35 سال بيشتر است شايد به اين دليل كه دردهاي زايماني و زايمان ممكن است بيشتر طول بكشد و يا چون زنان ميانسال اغلب كودكان بزرگ جثه‌اي دارند. پس از زايمان نيز ممكن است رحم، به سرعت رحم يك زن جوان منقبض نشده و خون‌ريزي پس از زايمان بيشتر و طولاني‌تر باشد.

 

 

5 چه خطراتي فرزندمان را تهديد مي‌كند و چه‌کار بايد بكنيم؟

 


مشكل ديگري كه با افزايش سن رخ مي‌دهد، افزايش احتمال اختلالات كروموزومي‌ و ژنتيك است. براي مثال، خطر نشانگان داون از يك نوزاد در 385 نوزاد متولد از مادر 30 ساله به يك نوزاد از 109 مادر 40 ساله مي‌رسد. مشاوره ژنتيك اقدامي‌ عاقلانه است اما اگر بالاي 40 سال داريد، انجام مشاوره ژنتيك قويا توصيه مي‌شود. در مشاوره ژنتيك، پدر و مادر و متخصصاني حضور مي‌يابند كه زمينه تخصص آنها بررسي مشكلات همراه با بروز و يا خطر بروز نوعي اختلال ژنتيكي است. در مشاوره ژنتيك ، اطلاعات موجود درباره ژنتيك انسان در مورد يك زوج به خصوص به كار گرفته مي‌شوند. اين اطلاعات تفسير مي‌شوند تا زوج بتوانند آن را درك كنند و براساس آن در مورد بچه‌دار شدن، تصميم‌گيري كنند. شايد هم لازم باشد برخي تست‌هاي به خصوص مانند آمنيوسنتز يا نمونه‌برداري از پرزهاي جفتي را در دوران بارداري و به منظور ارزيابي سلامت جنين انجام دهيد.

 

 

 

6 چگونه مي‌توانم در اين سن بارداري راحت‌تري را بگذرانم؟

 


با توجه به بالا بودن سن‌تان ممكن است وزن بيشتري اضافه كنيد، خطوط كشش پوستي در مكان‌هايي ظاهر شوند كه قبلا وجود نداشته‌اند، سينه‌ها آويزان‌تر شوند و احساس كنيد كه قدرت عضلاني خود را از دست داده‌ايد. در تمام اين موارد دقت به روش زندگي، تغذيه و ورزش مناسب مي‌تواند بسيار كمك‌كننده باشد. به دليل صرف انرژي و زمان بيشتر، خستگي و ضعف يكي از بزرگ‌ترين مشكلات شما خواهد بود. اين وضعيت، يكي از شايع‌ترين مشكلات زنان باردار است. استراحت براي سلامتي خودتان و جنين ضروري است. از هر فرصتي براي استراحت يا خواب مختصر استفاده كنيد. مسئوليت‌هاي جديد بر عهده نگيريد. در شغل خود، داوطلب انجام پروژه‌هاي بزرگ نشويد. به دليل شرايط جديدتان مي‌توانيد به درخواست‌هاي ديگران نه بگوييد

 

 

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------