نکات مهم درباره کودک دو سالهکودک دو ساله,کودکان دو ساله,دو سالگی کودک

کودک دو ساله بسیار احساساتی می باشد

 

رفتار با کودک دو ساله دارای اهمیت بسیار است چرا که پنج سال اول زندگی کودکان زمان رشد اجتماعی، شناختی، احساسی و فیزیکی آنهاست. کودکان با توانایی‌ها و نیازهای بسیاری وارد دنیا می‌شوند و در سال های اول زندگی به عشق، تغذیه، سلامتی و امنیت روانی و اجتماعی نیاز دارند که رفع آنها توسط والدین موجب موفقیت‌های بعدی کودک خواهد شد.

رفتارهای شایع در بین کودک 2 ساله:
احساسات شدید
کودک در این سن به شدت احساساتی است. شما به سختی می‌توانید احساسات او را تشخیص دهید. به او بگویید که حتی اگر گاهی ناراحت باشد طبیعی است. ناراحتی بخشی از زندگی است. کاری که شما باید بکنید این است که احساسات او را برایش توضیح دهید. «تو از مامان ناراحتی چون او گفت امروز به پارک نمی‌رویم.» به او بفهمانید که شما نیز احساسی مشابه دارید. «می‌دانم که خداحافظی از مادر بزرگ ناراحت کننده است، برای من هم چنین است.» اگر کودک شما هنگام ناراحتی فریاد کشید یا لگد زد، به او راه درست تخلیه کردن احساس‌اش را نشان دهید.

اگر شما تا به حال 1 سال پرمشغله داشته‌اید، حال کمی آرام باشید. کودک 2 ساله شما آرام‌تر و بامزه‌تر شده است. شما می‌توانید بدون کمک دیگران با کودک خود بازی کنید. اگر چه کودک‌تان احتمال دارد شما را ناراحت کند اما بیشتر تمایل به خوشحال کردن‌تان دارد. او می‌خواهد خوب باشد و به شما کمک کند.

مکان
کودک 2 ساله شما ارتباط بین مکان اجسام مختلف را تشخیص می‌دهد. جایی که اشخاص و اشیا قرار دارند مثل «آنجا»، «کجا»، «درون»، «بیرون»، «دور»، «نزدیک»، «بالا» و ... او فهم بهتری از اندازه، کمیت و ارتباطات فضایی دارد. شما باید این توانایی‌های او را تقویت کنید. برای مثال به او بگویید: «آن توپ را که بالای تخت است برای من بیاور.»

با او درباره مکان آدم‌ها صحبت کنید: «پدر تو سر کار است.»، «مادر بزرگ‌ات دور از ما زندگی می‌کند.»

به او کارهای ساده را در جهات مختلف بگویید: «اول اسباب بازی را روی میز سپس آن را زیر صندلی بگذار و بعد برای من بیاور.»

از او سوال‌هایی بپرسید که او را به فکر کردن وا می‌دارد: «گنجشک‌‌ها کجا زندگی می‌کنند؟»، «هواپیما کجا پرواز می‌کند؟» از او انتظار نداشته باشید همیشه جواب درست را به شما بدهد. سوال‌هایی را که به زندگی روزمره او ارتباط دارد مطرح کنید.

مهارت زبانی
کودک 24 ماهه معمولا حدود 50 تا 75 کلمه می‌داند و قادر است آن‌ها را کنار هم بگذارد و عبارات و جمله بسازد. جمله‌‌های دو کلمه‌ای شامل اسم و فعل معمولا رایج است: «کودک خوابید»، «شیر می‌خواهم» اگر کودک شما کمتر از 20 کلمه استفاه می‌کند، باید او را برای تست شنوایی پیش پزشک ببرید. برای کمک به او:

- مشکلات گرامری او را اصلاح نکنید. می‌توانید جمله درست آن را تکرار کنید اما برای اشاره به اشتباهات او هنوز زود است.
- او را وادار نکنید جمله‌هایی کامل و درست بسازد.
- زمانی که برای او کتاب می‌خوانید، او را نیز در این کار شرکت دهید. از او درباره آن چه می‌بینید یا آن چه حدس می زند سوال کنید.

سوال کردن
کودک شما در این سن از مکالمه لذت می‌برد، حتی اگر تنها شنونده باشد. او به 2 دلیل سوال کردن زیاد خود را آغاز می‌کند: به دنبال راهی برای درک چیزهای اطراف‌ و برقراری ارتباط بیشتر با شما است. سوالات اولیه شامل «چرا» و «چه چیز»ها است. زمانی که مهارت زبانی او بیشتر می‌شود، سوال‌های او نیز تغییر می‌کند: «چرا این شی این شکلی است؟» «اگر ماشین از جاده بیرون رود، چه می‌شود؟» یا «چرا پرنده نمی‌افتد؟» سعی کنید به این سوال‌ها به سرعت پاسخی ساده و کامل دهید: «پرنده بال دارد که آن را در هوا نگه‌‌ می‌دارد.» از گفتن «نمی‌دانم» نهراسید. از کتاب‌های مربوطه کمک بگیرید. از طرف دیگر کودکان از پاسخ به سوالات متعدد لذت می‌برند. زمانی که برای او کتابی می‌خوانید، از او درباره داستان سوال کنید.

گاز گرفتن
کودکان در این سن هنگامی که خشمگین می‌شوند، گاز می‌گیرند و معمولا به این دلیل است که نمی‌دانند چگونه احساسات‌شان را بیان کنند. اگر چه دلیل آن مشخص است اما نمی‌توان این عمل را پذیرفت. به کودک خود بفهمانید که این کار اشتباه است. آرام اما جدی باشید و به او بگویید: "گاز گرفتن به دیگران آسیب می‌رساند." سپس سعی کنید به کودکی که گاز گرفته شده توجه کنید. به او بگویید: "زمانی که ناراحت شدی آن را به زبان بیاور یا برای کمک پیش من بیا."

 

کودک دو ساله,کودکان دو ساله,دو سالگی کودک

کودک 2 ساله از مکالمه بسیار لذت می‌برد

 
نحوه تربیت کودک 2 ساله:
کودک دو ساله بسیار کنجکاو، بازیگوش و دوست داشتنی است ! در عین حال کودک های دوساله بدلیل اینکه کار درست را از نادرست تشخیص نمیدهند کارهای خطرناکی هم انجام میدهند .برخی مواقع جیغ میزنند،  هم سن و سالهای خود را میزنند ،  وسایلی که دستشان هست را پرتاب میکنند و … تربیت کودک دو ساله قدری دشوار به نظر می‌رسد چرا که دو سالگی یکی از مقاطع حساس برای تربیت است.

 

کودکان دو ساله اغب قابل پیش بینی نیستند و گاهی رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که والدین را مستاصل می‌کنند. آنان گاهی با رفتارهای مودبانه و شیرین زبانی نشان می‌هند که انگار از سنشان بیشتر می‌فهمند. در سن دو سالگی کودک از قالب نوزادی خارج شده و در قالب یک انسان کوچک کامل به لحاظ افکار، عقاید و خواسته‌هایش قرار می‌گیرد و همین باعث می‌شود که رفتار با کودک دو ساله و تربیت آن برای والدین دشوار به نظر بیاید.

برای یک کودک دو ساله، برعکس کودک هیجده ماهه، اطاعت، کاری دلپذیر و آسان است. گذشت شش ماه به کودک این را می‌دهد که در مقابل والدینش فرمان‌بردار خوبی باشد. کودک در دو سالگی بیشتر اوقات شنونده و اجرا کننده بسیار خوبی است. این حالت‌ها جزء ذات کودک است، و اگر والدین بدانند که در چه مدت این تغییرات صورت می‌گیرد تقاضاها و انتظارهای خود را از کودک با امکانات و قدرت او تطبیق می‌دهند و در نتیجه در امر تربیت او توفیق‌های بیشتری عایدشان می‌شود.


کودک دو ساله شما فرمانبردار خوبی است. این زمان مناسبترین زمان برای تربیت صحیح فرزند شماست

کودک در سن دو و نیم سالگی، منفی‌باف، لجوج و سرسخت است. اگر مادر بخواهد با عجله لباس او را تنش کند، کودک فریاد می‌زند: «خودم می‌خواهم بپوشم» و اگر پدر به او بگوید: «لباست را بپوش» خواهد شنید که می‌گوید: «می‌خواهم مامان لباس تنم کند.» اگر مادر به طرف او رود بابا را می‌طلبد و به عکس اگر بابا به طرفش برود، مامانش را می‌خواهد. او در دنیایی از تضاد سیر می‌کند. و این کلمات بر زبان او جاری است: «می‌کنم .. نمی‌کنم .. می‌خواهم .. نمی‌خواهم .. می‌توانم .. نمی‌توانم .. بله .. نه»

مادران باید به خاطر داشته باشند که کودک دو و نیم ساله ساله ممکن است. رفتارش با شما بسیار خوب یا بد باشد، اما او شما را بسیار دوست دارد و تمناهای زیادی از شما دارد. جالب‌ترین استعدادهای خود را می‌خواهد به شما نشان دهد و دوست ندارد آنها را حتی پدرش ببیند. اگر گاهی وقت‌ها که شما را خیلی ناراحت و خسته کرده، فرصتی بدست آورده و قدری استراحت کنید تا با صبر و حوصله بیشتری به سوی او بازگردید.

تغذیه کودک 2 ساله:
لگن و اندام کودک شما شروع به بلند شدن می کنند و به نظر می رسد که نسبت آنها به بزرگسالان بستگی دارد. قد معمول یک کودک نو پا 24 ماهه حدود 34 تا 34. 5 اینچ است. وزن متوسطش بین 10.5 کیلوگرم تا 12.5 کیلوگرم است.

آکادمی آمریکایی اطفال توصیه می کند که میزان مصرف چربی کودک شما کمتر از 30% کالری روزانه مورد نیاز است اما چربی را کاملا قطع نکنید، زیرا برای رشد مغز و بدن او بسیار لازم است علاوه بر این، بسیاری از غذاهای لبنی که حاوی چربی هستند، منبع خوبی از کلسیم نیز می باشند. به دنبال نسخه های کم چرب پنیر، ماست و بستنی باشید.

توجه داشته باشید که برخی از کودکان در سن دو سالگی بسیار با ملاحضه غذایش ان را انتخاب می کنند، حتی اگر قبلا اینگونه نبودند، از 24 ماهگی، آنها نسبت به چیزهای جدید محتاط می شوند، حتی غذاهای جدید.

یک کودک دو ساله تلاش می کند تا خود را ثابت کند، از این رو، انتظار دارد که فشار برای تلاش کردن دادن غذا و فعالیت های جدید افزایش یابد با این حال، شما هنوز هم باید یک رژیم غذایی متعادل از دانه های کامل، گوشت و یا لوبیا، میوه ها و سبزیجات را تهیه کنید.
نیاز روزانه تغذیه ای کودک 24 ماهه یا دو ساله شما، شامل:

- حدود سه اونس دانه، نیمی از منابع غلات (یک اونس برابر است با یک تکه نان، یک فنجان سرلاک آماده، یا نصف فنجان برنج پخته شده، ماکارونی پخته شده و یا غلات پخته شده).
- یک فنجان سبزیجات
- یک فنجان میوه
- دو فنجان شیر
- دو اونس گوشت / لوبیا (یک اونس برابر همان مقدار گوشت، مرغ یا ماهی، ¼ فنجان لوبیای پخته خشک شده یا یک تخم مرغ است.

 

کودک دو ساله,کودکان دو ساله,تغذیه کودک 2 ساله

کودکان در سن دو سالگی بسیار با ملاحضه غذایش ان را انتخاب می کنند

 
نکات مهم در خصوص بهداشت کودکان 2 ساله
 اگر فرزندتان را تا به حال به دندانپزشکی نبرده اید، وقت آن رسیده که دندان هایش بررسی شود.

اگر او هنوز با شیشه شیر، مایعاتش را می خورد، به شدت توصیه می شود که یک فنجان به او بدهید بطری شیر که در داخل دهان برای دوره های طولانی مدتی قرار می گیرد (مانند خوابیدن با بطری)، می تواند باعث ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان نوپا شود، به علت وجود قند موجود در شیر.

همچنین ممکن است کودک شما اختلالات خوابی را در قالب کابوس و یا دردهای شبانه تجربه کند-که در این سن طبیعی است.

در این سن، تخیل او می تواند باعث کابوس های شبانه باشد، توانایی شناختی به دلایلی هنوز قادر به تشخیص بین آنچه که واقعی است و نیست، نمی باشد. دلایل دیگر برای از خواب بیدار شدن کودکتان در اواسط شب، ترس از تاریکی، بیماری است که باعث ناراحتی و حتی استرس می شود.

در این ماه هیچ واکسنی وجود ندارد اما بهتر است با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید ،تا مطمعن شوید که همه واکسن های کودک شما تا به امروز درست بوده استهمچنین می توانید در مورد زدن واکسن آنفلوانزا با پزشک کودکتان صحبت کنید، البته اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید.


توانایی‌های کودکان 2 ساله:
یکی از مهم‌ترین مسائلی که والدین باید به آنها اهمیت دهند سلامت نوزاد و کودک است. کودکان، سرمایه‌های ارزشمندی هستند که رشد و توسعه جامعه در گروه سلامت و توانمندی جسمی و روحی آنان است. به معنای دیگر، توجه به سلامتی کودکان در واقع سرمایه‌گذاری برای آینده روشن جوامع بشری محسوب می‌شود چرا که کودک امروز در واقع سرمایه اصلی برای توسعه جامعه فرداست.

کودک 2 ساله باید قادر باشد:
- به شی‌ای که شما می‌گویید، اشاره کنند.
- اسامی افراد آشنا، اشیا و اعضای بدن را تشخیص دهد.
- عبارات و جمله‌های 2 تا 4 کلمه‌ای بسازد.
- دستورالعمل‌های ساده را دنبال کند.
- لغات و جملاتی که مکرر شنیده‌ است را تکرار کند.
- شی‌ای را که شما حتی زیر 2 تا 3 تا بالش پنهان کرده‌اید، بیابد.
- اشیا را متناسب با شکل و رنگ‌شان دسته‌بندی کند.

اگر درباره پیشرفت کودک‌تان نگران هستید، با پزشک مشورت کنید.


گردآوری: بخش کودکان بیتوته
niniban.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------