فرود قیمت خودرو پس از فراز بزرگ اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,خودرو

 

پس از اوج‌گیری قیمت خودروهای داخلی که منجر به ثبت رکوردهای جدیدی در بازار شد، این هفته منحنی قیمت رو به نزول رفت، اما مشتریان رغبتی به خرید نشان ندادند.

 

از چند هفته پیش و همزمان با رشد قیمت در بازار ارز و سکه، خودرو نیز سوار بر موج گرانی، حسابی تاخت تا چشم مشتریان به پراید ۵۳ میلیونی و پژو ۲۰۶ صندوقدار ۱۰۰ میلیونی روشن شود. در آن مقطع، فروش خودرو بالا رفت و این موضوع به نوبه خود بر صعودی شدن بیشتر قیمت‌ها اثر گذاشت. در نهایت اما طی هفته جاری، منحنی قیمت رو به کاهش گذاشت و قیمت برخی خودروها حتی تا ۱۰میلیون تومان نیز پایین آمد.

 

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر با وجود کاهش قیمت خودروهای داخلی، کمتر کسی خریدار است و در نتیجه رکودی سنگین بر بازار سایه انداخته است. به گفته آنها، حالا که قیمت‌ها در مقایسه با هفته‌های گذشته کاهش یافته و خیلی‌ها فروشنده شده‌اند، خریدار چندانی وجود ندارد و دلیل اصلی این موضوع نیز نااطمینانی به شرایط بازار و همچنین کاهش قدرت خرید مشتریان است. رکود سنگین در بازار خودرو در حالی است که در مقطع زمانی فعلی قاعدتا باید شاهد شکل‌گیری بازار شب عید باشیم، اما قیمت‌ها آن قدر بالا رفته که خیلی‌ها را یارای خرید نیست. البته احتمالا برخی نیز منتظرند قیمت‌ها بیشتر کاهش پیدا کند تا در وقت مناسب خودرو موردنظر خود را بخرند.

 

افت قیمت پس از صعود 

به بازار برویم و ببینیم منحنی قیمت‌ها طی هفته جاری چه تغییری کرده است. آن طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت عنوان می‌کنند، این هفته نوساناتی چند میلیون تومانی در بازار رخ داده و قیمت  کاهش  یافته است. بنابر اخبار رسیده از بازار،  در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قیمتی برابر با ۸۸ میلیون تومان دارد که این موضوع از عقب‌نشینی پنج میلیون تومانی خودرو موردنظر حکایت دارد.  از بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز خبر می‌رسد این محصول با توجه به کاهش قیمتی که داشته، در حال حاضر ۷۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این محصول در مقایسه با هفته گذشته پنج میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. پژو ۲۰۶ اما مدلی صندوقدار به نام V۸ نیز دارد که در دوران اوج قیمت از مرز ۱۰۰ میلیون تومان نیز فراتر رفت. این خودرو اما طی هفته جاری با کاهش قیمت مواجه شد و با توجه به عقب‌نشینی ۷ میلیون تومانی‌اش، در حال حاضر ۹۳ میلیون تومان قیمت دارد.

 

به  گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت اما پژو ۲۰۷ اتومات نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۱۳۵ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد خودروی موردنظر نوسان قیمت شدیدی را  تجربه کرده است. این محصول که در دوران اوج‌گیری قیمت طی دو سه هفته گذشته، به مرز ۱۴۵ میلیون تومان نیز رسیده بود، ۱۰ میلیون تومان افت را به خود می‌بیند. ۲۰۷ در مدل دنده‌ای نیز به بازار عرضه می‌شود که قیمتی به مراتب پایین‌تر از نوع اتوماتش دارد. از پژو ۲۰۷ که بگذریم، از بازار تندر مدل E۲ پارس‌خودرو خبر می‌رسد قیمت این محصول به ۱۱۴ میلیون تومان رسیده است. همچنین برای خرید پارس‌تندر نیز باید ۱۱۵ میلیون تومان هزینه کرد. خانواده تندر-۹۰ واپسین روزهای خود را در ایران می‌گذرانند و تا چندی دیگر تولیدشان متوقف خواهد شد و در این شرایط، قیمت آنها طی چند هفته گذشته رو به صعود رفته است.

 

بنا به گفته فعالان بازار اما دنا پلاس که به خودرویی ۱۲۰ میلیون تومانی تبدیل شده بود، این هفته کاهش قیمت را تجربه کرد. بر این اساس، دنا پلاس در حال حاضر قیمتی برابر با ۱۱۷ میلیون تومان دارد و این نشان می‌دهد قیمت خودروی موردنظر سه میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.  در بین دیگر خودروهای داخلی، ساندرو استپ‌وی نیز که منحنی قیمت آن صعودی شدید را طی چند هفته گذشته تجربه کرده، در حال حاضر۱۶۰میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این قیمت نشان می‌دهد خودروی موردنظر در این هفته نزدیک به ۹ میلیون تومان عقب‌نشینی داشته است. رانا نیز در حال حاضر ۷۱ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی، قیمت آن طی هفته جاری کاهشی بوده است. سمند مدل EF۷ هم قیمتی برابر با ۸۷ میلیون تومان دارد که از کاهش یک میلیون تومانی این محصول طی هفته جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو ۴۰۵ نیز با توجه به آنکه سه میلیون تومان کاهش قیمت داشته، در حال حاضر ۷۲ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

 

نگاهی هم به قیمت پراید و تیبا و ساینا بیندازیم و ببینیم آنها چه افت و خیزی را در هفته جاری تجربه کرده‌اند.  به گفته فعالان بازار، در حال حاضر ساینا قیمتی برابر با ۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این  یعنی خودروی موردنظر طی هفته جاری کاهش قیمت داشته است. در خانواده پراید نیز قیمت‌ها همچنان بالای ۴۰ میلیون تومان است. به گفته فعالان بازار، پراید مدل ۱۳۱ با قیمت ۴۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد که نشان می‌دهد یک میلیون تومان از قیمت آن کاسته شده است. همچنین مدل ۱۱۱ (هاچ‌بک) نیز ۵۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد که در مقایسه با یکی دو هفته گذشته، حدود دو و نیم میلیون تومان کاهش قیمت را نشان می‌دهد. از بازار دیگر محصول سایپا یعنی تیبا نیز خبر کاهش قیمت می‌رسد. این محصول با توجه به کاهش قیمتی که داشته، ۵۴ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این محصول مدلی هاچ‌بک هم دارد که با قیمتی بالاتر به فروش می‌رسد.

 

در بین دیگر خودروهای داخلی، کیا سراتوی مونتاژی سایپا پس از صعود شدیدی که داشت، این هفته افت کرد. به گفته فعالان بازار، سراتو در حال حاضر ۲۵۷ میلیون تومان قیمت دارد که سه میلیون تومان افت داشته است. دیگر خودروی مونتاژ داخل یعنی پژو ۲۰۰۸ اما در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۹۰ میلیون تومان دارد که نشان‌دهنده افزایش قیمت این محصول است. دلیل اینکه پژو ۲۰۰۸ بر موج کاهش قیمت سوار نشده، کمبود آن در بازار است و با توجه به خروج پژو از ایران، این احتمال وجود دارد که تولید ۲۰۰۸ در آینده‌ای نه‌چندان دور متوقف شود. اما از بازار خودرو چینی چانگان نیز خبر می‌رسد این محصول در هفته جاری کاهش قیمت داشته است. فعالان بازار می‌گویند چانگان در حال حاضر ۱۶۵ میلیون تومان قیمت دارد. هنوز مشخص نیست تولید این محصول با توجه به تحریم‌های آمریکا و تردید چینی‌ها برای ماندن در ایران ادامه خواهد یافت یا متوقف می‌شود.

 

 

دنیای اقتصاد 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------