دنده عقب قیمت خودرو اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,
در صورت کاهش تقاضا قیمت ها همچنان کاهش خواهد داشت 

 ثبات نسبی بازار طی هفته اخیر در کنار کاهش تقاضا و سقوط دلار، قیمت خودرو را هم در سراشیبی قرار داده به طوری که نه تنها قیمت خودروهای داخلی کاهش یافته بلکه قیمت خودروهای خارجی نیز بین 20 تا 30 درصد تنزل یافته است. این روند نزولی همچنان ادامه دارد طوری که کارشناسان و روسای اتحادیه نمایشگاه داران در نقاط مختلف کشور به مردم توصیه می کنند فعلا برای خرید خودرو اقدام نکنند.

 

اوایل تیرماه رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل مشهد در گفت و گو با خراسان رضوی،  از افت حدود 25 درصدی قیمت خودرو های داخلی خبر داده و افزوده بود : « اواخر فروردین امسال جهش غیرمنطقی در بازار خودرو داشتیم که این جهش‌ها حتی در مقطعی به بیش از 50درصد رسید اما  قیمت ها با افت حدود 25درصد روبه‌رو شده است و اگر تقاضا در بازار خودرو همچنان کاهش پیدا کند، قیمت ها کاهش بیشتری را تجربه خواهند کرد».  حالا شرایط روزهای اخیر بازار نشان دهنده آن است که روند کاهش قیمت همچنان ادامه دارد و با رکود ایجاد شده در بازار پیش بینی می شود تعدیل قیمت ها بیش از این باشد.

 

بازارکساد خودروها

گزارش میدانی از برخی بنگاه های معاملات خودرو در شهر مشهد و همچنین بررسی قیمت خودروها در فضای مجازی نسبت به حدود یکی دو ماه قبل هم بر روند نزولی قیمت خودرو صحه می گذارد. تعداد زیادی از نمایشگاه داران ضمن تایید رکود بازار، نوسانات ارزی وافزایش خیره کننده قیمت خودروهای داخلی و خارجی در ماه های اولیه امسال را دلیل اصلی این رکود اعلام می کنند. روز گذشته یکی از شهروندان که برای فروش خودروی خود به خیابان خرمشهر مشهد آمده بود، در این باره گفت: اکنون بازار خودرو دچار رکود شدیدی شده و قیمت گذاری مشخصی در حوزه خودرو های خارجی وجود ندارد.

 

یکی از نمایشگاه داران خیابان گاز درباره وضعیت بازار خودروی داخلی گفت : اکنون تب بازار خوابیده و خرید و فروشی انجام نمی شود. وی افزود : در وضعیت امروز قیمت خودرو های داخلی در مدل های مختلف تا 25 درصد افت داشته است.

 

کاهش 30 درصدی قیمت خودرو های خارجی

یکی از نمایشگاه داران خیابان خرمشهر هم  در این باره گفت : خرید و فروش خودروهای خارجی خیلی کم شده و به رکود بازار منجر شده است. موضوعاتی مانند کاهش قیمت دلار سبب شده قیمت برخی خودروهای خارجی تا 30 درصد کاهش یابد. وی افزود : البته واقعیت این است که امروز هر کس به هر قیمتی که بخواهد خودرو اش را می فروشد، چون درخصوص خودرو های خارجی وقتی مدل سال خودرو در بازار وجود نداشته باشد قیمت گذاری روی مدل های پایین تر به دلیل نبود معیار، غیرممکن می شود.

 

در ادامه به سراغ یکی از نمایندگی های فروش خودروی خارجی در مشهد می رویم .یکی از مسئولان این نمایندگی ضمن انتقاد از شرایط ترخیص در گمرک ها می گوید : مشکلات گمرکی باعث بالا رفتن بی رویه قیمت خودرو ها و رغبت کم فروشنده و خریدار و رکود بازار خودرو شده است و مسئولان درباره خودروهای خارجی باید فکری به حال ترخیص های گمرکی بکنند.

 

پیش بینی کاهش بیشتر

این کارشناس نمایندگی به افت شدید بازار خودروهای خارجی اشاره می کند و می گوید: افت قیمت در خودرو ها و مدل های مختلف متفاوت است و در خودروهای خارجی به صورت متوسط  30 درصد افت قیمت نسبت به اردیبهشت  داشته ایم که نوسانات دلار هم تاثیر مستقیمی بر قیمت خودرو  داشته اما واقعیت این است که قیمت خودرو بی حساب و کتاب بالا رفته است و پیش بینی می شود در ماه های  آینده خودرو های خارجی به قیمت واقعی خود در بهمن ماه و اسفند ماه سال گذشته، برگردد.

 

 

 خراسان /محمد بهبودی نیا 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------