ویرایش تصاویر با فیلتر خام دوربین (camera raw) در فتوشاپپلاگین Camera Raw فتوشاپ, تنظیمات camera raw در فتوشاپ, مشکل camera raw در فتوشاپ

فیلتر خام دوربین از ابزارهای تغییر عکس در فتوشاپ است

 

معرفی پلاگین فیلتر خام دوربین فتوشاپ ( camera raw)

فیلتر خام دوربین و یا Camera raw filter، یکی از مجموعه ابزار های فیلتر و تغییر عکس در فتوشاپ است. این فیلتر امکانات زیادی را به شما می دهد و می توانید با استفاده از آن تغییرات بسیار زیادی در تصاویر خود ایجاد کنید. شاید در نگاه اول این ابزار کمی پیچیده باشد اما در واقع بسیار ساده و کاربردی است. در ادامه با Camera raw و کاربرد های آن آشنا می شوید.

فیلتر خام دوربین و یا Camera raw filter چیست؟

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، فیلتر خام دوربین، یکی از مجموعه ابزار های فتوشاپ است که برای ایجاد فیلتر در تصاویر و زیباتر ساختن آن ها استفاده می شود. این ابزار بسیار قدرتمند و کاربردی و در عین حال استفاده از آن بسیار آسان و سریع است.

همچنین ادیت کردن با این ابزار، به صورت مستقیم تصویر را تغییر نمی دهد و تصویر را تخریب نمی کند.

 

همان طور که از نام این فیلتر مشخص است، از آن برای تبدیل کردن تصاویر خام دوربین به تصاویر کامل و زیبا استفاده می شود. از این فیلتر برای برش، تغییر رنگ ها، کنتراست، دامنه های تناوب رنگی، تنظیم تعادل رنگ سفید، وضوح تصویر روشنایی و... استفاده می شود که در ادامه به صورت کامل تر با آن ها آشنا می شویم.

 

تصاویر خام چه هستند؟

تصاویر خام و یا همان Raw images، به هر تصویری گفته می شود که توسط دوربین ها و یا گوشی های موبایل گرفته می شود. در این تصاویر، تمامی اجزا و داده ها توسط لنز دوربین ثبت شده اند و بسیار دقیق و کامل هستند.

جزئیات در این تصاویر بسیار زیاد هستند و به همین دلیل ممکن است که حجم غیر طبیعی و بسیار زیادی داشته باشند، اما این جزئیات ممکن است که کارایی نداشته باشند و در تصویر نهایی دیده نشوند.

 

به طور مثال اگر شما عکسی مانند عکس سمت چپ داشته باشید که نور در آن زیاد باشد، نور و تشعشع آن جلوی دیده شدن بسیاری از جزئیات را می گیرند. شما می توانید در این گونه موارد، با استفاده از فیلتر خام دوربین و تنظیم نور و رنگ مناسب، مانند آن چه که در عکس راست می بینید، جزئیات از بین رفته را به عکس بازگردانید تا زیبایی آن افزایش یابد.

 

کلید میانبر camera raw در فتوشاپ, Camera raw filter فتوشاپ, پنل های تنظیمات Camera Raw

تصویر خام تصویری است که با دوربین یا گوشی گرفته می شود

 

و یا مثلا اگر در عکس شما نور بسیار پایین باشد، باز هم بسیاری از جزئیاتی که دوربین ثبت کرده اند دیده نمی شوند و بدون استفاده قرار می گیرند. به طور مثال، در عکس سمت چپ پایین، نور بسیار پایین است و وقتی که با استفاده از Camera raw تنظیم می شود و نور و رنگ ها به درستی تنظیم می شوند، عکس سمت راست به وجود می آید که مشاهده می کنید جزئیات به مقدار قابل توجهی بیشتر شده اند.

 

کلید میانبر camera raw در فتوشاپ, Camera raw filter فتوشاپ, پنل های تنظیمات Camera Raw

با استفاده از فیلتر خام دوربین می توانید نور تصویر را تنظیم کنید

 

این عکس ها نمونه ای از تنظیم نور مناسب در عکس بودند که با استفاده از Camera raw ایجاد شده اند. می بینید که تنظیمات صحیح نور می تواند در تصویر نهایی بسیار تاثیر گذار باشد.

 

تفاوت بین عکس های Raw و یا خام با دیگر تصاویر چیست؟

 

 فیلتر خام دوربین, فیلتر خام دوربین در فتوشاپ, فیلتر camera raw در فتوشاپ

تغییر تصویر در فیلتر خام دوربین می تواند جزئیات را بازگرداند

 

تصاویر خام و یا Raw، همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، جزئیات بسیار زیادی دارند و حجم بسیار بالایی هم دارند. اما تصاویر دیگر مانند فرمت JPEG، توسط سیستم ها فشرده سازی شده اند و برخی جزئیات از آن ها حذف شده است.

 

در فرمت های دیگر تصاویر یک بار ویرایش و پردازش شده اند و بسیاری از داده هایی که به نظر سیستم بدون استفاده بوده اند، حذف شده و دور ریخته شده اند. به همین دلیل است که ادیت تصاویر خام می تواند جزئیات بسیار بیشتری را نسبت به فیلتر تصاویر دیگر باز گردانی کند.

 

اما تغییر تصاویر دیگر در فیلتر خام دوربین نیز می تواند به مقدار بسیار زیادی جزئیات را بازگرداند و بدان معنی نیست که نمی توان از این تصاویر استفاده کرد. اما بهتر است که برای جزئیات بیشتر، دوربین خود را تنظیم کنید تا تصاویر را با فرمت Raw ذخیره کند.

 

برخی از دوربین های موجود در بازار و فرمت تصاویر خام آن ها:

Nikon: .NEF

Canon: .CRW

Sony: .SRF .ARW .SR2

Panasonic: RW2

 

برتری Camera raw نسبت به دیگر فیلتر ها چیست؟

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، این ابزار سرعت، دقت و قدرت بسیار بیشتری برای تبدیل عکس های خام به بهترین شکل خود را دارد و می توان به راحتی با استفاده از آن به شکل دلخواه خودتان تصاویر را تغییر دهید.

 

یکی از دیگر مزایای این ابزار این است که تغییرات بر روی عکس اصلی شما انجام نمی شود و آن را تخریب نمی کند. بلکه این تغییرات در یک محیط جداگانه انجام می شود و در صورتی که نیاز داشته باشید، آن را به عکس اصلی انتقال می دهید.

در کنار تمامی مزیت ها، شما می توانید هر عکس با هر فرمتی را با استفاده از این فیلتر تغییر دهید. اگرچه که این ابزار برای تغییر عکس های خام دوربین ساخته شده است، اما می تواند تصاویر دیگر هم با همان قدرت پردازی و ادیت کند.

 

اما یک فیلتر دیگر به نام Lightroom نیز دقیقا با همان فناوری پردازش تصویر خام و یا همان Camera Raw ساخته شده است که می توانید از آن نیز به جای این فیلتر استفاده کنید.

در ادامه به آموزش استفاده از Camera Raw می پردازیم.

 

آموزش انتقال تصاویر خام به Camera raw

باز کردن این تصاویر کاملا ساده و همانند دیگر فایل ها و تصاویری است که در فتوشاپ باز می کنید. برای این کار، کافی است که بر روی تصویر مورد نظر خود راست کلیک کنید و از میان گزینه ها ابتدا Open with و سپس Adobe photoshop را انتخاب کنید.

 

تنظیمات camera raw در فتوشاپ, مشکل camera raw در فتوشاپ, کلید میانبر camera raw در فتوشاپ

تصاویر خام را در نرم افزار فوتوشاپ باز کنید تا به camera raw منتقل شود

 

البته به طور پیشفرض، اگر بر روی یک تصویر خام دوبار کلیک کنید، به احتمال زیاد تصویر با استفاده از فتوشاپ باز خواهد شد و پس از آن نیز به طور خودکار به محیط Camera raw فرستاده می شود.

البته شما می توانید Camera raw را به صورت دستی نیز از طریق منوی Filters در فتوشاپ باز کنید.

 

همچنین شما می توانید هر تصویر دیگری را پس از انتقال به محیط فتوشاپ، با انتخاب Camera raw filter از طریق منوی Filter فتوشاپ، به محیط فیلتر خام دوربین بیاورید و تغییرات را شروع کنید.

 

انتقال تصاویر از طریق Bridge به Camera raw

اگر از جمله افرادی هستید که از نرم افزار bridge برای مدیریت داده هایتان استفاده می کنید، می توانید از طریق این نرم افزار هم به شکل مستقیم تصاویر خود را به فتوشاپ انتقال دهید.

 

این کار بسیار آسان است و شما می توانید از سه روش تصاویر را در Camera raw باز کنید:

• روش اول: روی تصویر Raw خود دابل کلیک کنید تا در محیط Camera Raw باز شود.

• روش دوم: بر روی هر تصویری که می خواهید یک بار کلیک کنید، سپس کلید های ترکیبی Ctrl + R را در ویندوز و یا Cmd + R را در مک فشار دهید. 

• روش سوم: بر روی تصویر و یا تصاویر مورد نظر راست کلیک کنید و از میان گزینه ها، Open in Camera Raw را انتخاب کنید.

 

کلید میانبر camera raw در فتوشاپ, Camera raw filter فتوشاپ, پنل های تنظیمات Camera Raw

برای انتقال تصویر از bridge به camera rawروی ctrl+r کلیک کنید

 

معرفی ابزارهای Camera Raw

پس از این که به هر روشی تصاویر خود را در فیلتر خام دوربین باز کردید، حال نوبت به این می رسد که با استفاده از ذوق عکاسی خودتان، تصویر را به بهترین شکل خود تبدیل کنید. برای این که کمی با این ابزار آشنا شوید، کافی است که خودتان مقادیر را کم و زیاد کنید و تغییرات عکس را مشاهده کنید.

در ادامه پنل ها و ابزار های موجود در این فیلتر را معرفی می کنیم تا استفاده از آن ها کمی برای شما آسان تر شود.

 

Toolbar فیلتر خام دوربین

در بالای صفحه ی فیلتر خام دوربین، یک toolbar وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 

فیلتر خام دوربین, فیلتر خام دوربین در فتوشاپ, فیلتر camera raw در فتوشاپ

ابزار فیلتر خام دوربین گونگون است

 

• Zoom tool: همان طور که از اسمش مشخص است، می توانید با استفاده از آن بر روی تصویر زوم کنید تا جزئیات بیشتری از آن را مشاهده کنید. دکمه میانبر این ابزار، کلید Z است.

 

• Hand tool: با استفاده از این ابزار، می توانید بر روی عکس حرکت کنید تا به صورت دقیق تری عکس را بررسی کنید. دکمه میانبر این ابزار کلید H است.

 

• White balance tool: شما با این ابزار می توانید به طور خودکار، تعادل رنگ سفید را ایجاد کنید. برای این کار، ابزار را انتخاب کنید و سپس بر روی یک رنگ خاکستری موجود در عکس کلیک کنید. دکمه میانبر این ابزار، I است.

 

• Crop Tool: با استفاده از این ابزار می توانید تصویر را در مقدار دلخواهتان برش دهید. دکمه میانبر این ابزار کلید C است.

 

• Straighten Tool: برای تراز کردن تصویر می توانید از این ابزار استفاده کنید. کلید میانبر این ابزار، A است.

 

• Spot Removal Tool: با استفاده از این ابزار می توانید جزئیات بسیار ریز مانند گرد و غبار و یا لکه های کوچک را از بین ببرید. کلید میانبر این ابزار، دکمه ی B است.

 

• Adjustment Brush: با استفاده از این ابزار می توانید یک قلم با تنظیمات نور، کنتراست، اشباع، رنگ و... با دلخواه خود ایجاد کنید تا با کشیدن این قلم، آن تنظیمات بر ناحیه مورد نظرتان منتقل شود. کلید میانبر آن K است.

 

• Graduated Filter: با استفاده از این ابزار می توانید یک فیلتر مدرج، افقی و یا عمودی ایجاد کنید. کلید میانبر آن G است.

 

• Radial Filter: با استفاده از این ابزار می توانید یک فیلتر گرد ایجاد نمایید. کلید میانبر آن J است.

 

• Rotate: با استفاده از این ابزار می توانید تصویر خود را 90 درجه به چپ و یا راست بچرخانید.

 

پنل های تنظیمات Camera Raw

در سمت راست صفحه، پنل تنظیمات وجود دارد که در نگاه اول شاید بسیار زیاد و گیج کننده باشند. در این قسمت است که تنظیمات نور، رنگ، اشباع و... انجام می شود.

در ادامه آن ها را بیشتر توضیح خواهیم داد:

 

• پنل Basic

 

فیلتر خام دوربین در فتوشاپ, فیلتر camera raw در فتوشاپ, کاربرد فیلتر خام دوربین در فتوشاپ

در قسمت پنل های تنظیمات،تنظیمات نور و رنگ انجام می شود

 

از این پنل برای تنظیم تعادل رنگ سفید و انجام سایر تنظیمات اساسی تصویر استفاده می شود. در این قسمت گزینه های فراوانی وجود دارند که می توانید با کم و زیاد کردن آن ها در نهایت به تنظیمات مورد نظر خود برسید.

موارد زیر را می توان با استفاده از این پنل تغییر داد:

• دمای رنگ های تصویر

• روشنایی

• کنتراست

• سایه ها

• اشباع رنگ سفید

• وضوح

 

• پنل Tone curve

با استفاده از منحنی واقع در این پنل می توان به صورت دستی تن تصویر را تغییر داد تا به حالت مطلوب برسد.

 

• پنل Detail

شما می توانید با استفاده از این پنل، تصویر خود را واضح تر کنید و با انجام تغییراتی، نویز های دیجیتالی را از تصویر حذف کنید.

 

 پنل HSL/GRAYSCALE

شما می توانید با استفاده از این پنل، هر کانال رنگی را به صورت جداگانه تغییر دهید. یعنی مثلا می توانید رنگ قرمز را در تصویری کم و رنگ آبی را در آن افزایش دهید.

 

• پنل SPLIT-TONING

شما می توانید با استفاده از این پنل، مقادیر رنگی هایلات ها و سایه ها را تغییر دهید. به طور مثال، برای تصویر زیر یک رنگ زرد برای هایلات ها و یک رنگ آبی برای سایه ها انتخاب شده است:

 

Camera raw filter فتوشاپ, پنل های تنظیمات Camera Raw, فیلتر خام دوربین

در پنل split-toning می توانید سایه ها و هایلایت ها را تنظیم کنید

 

 پنل LENS CORRECTIONS

در این پنل می توانید مشکلات ایجاد شده توسط لنز ها را برطرف کرد. شما می توانید به سادگی سازنده لنز و نوع لنز را انتخاب کنید تا این ابزار به طور خودکار مشکلات لنز را برطرف کند. همچنین می توانید در قسمت تنظیمات این پنل، به طور دستی وضعیت رنگی را نیز تغییر دهید.

 

 پنل Effect

با استفاده از این پنل می توانید به تصویر خود افکت اضافه کنید و آن ها را تغییر دهید.

 

• پنل Camera Calibration

این پنل نیز به شما کمک می کند تا نویز ها و مشکلات به وجود آمده توسط دوربین را رفع کنید. این کار نیز به صورت خودکار با انتخاب سازنده و مدل دوربین انجام می شود. همچنین می توانید با استفاده از تنظیمات این پنل، کانال های رنگی را کنترل کنید.

با توجه به بروزرسانی های مختلف، ممکن است که پنل های دیگری نیز به Camera raw اضافه شود.

 

ذخیره کردن تصویر در فیلتر خام دوربین

وقتی که به طور کامل تمامی تنظیمات مورد نظر خود را در Camera Raw انجام دادید، می توانی از تصویر خود به صورت فرمت JPEG و یا هر فرمت دیگری خروجی بگیرید. برای این کار، بر روی Done که در پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید.

پس از آن به محیط اصلی فتوشاپ باز می گردید و در آن جا می توانید بر روی تصویر خود تغییرات دیگر انجام دهید و یا این که از آن به هر صورتی که می خواهید خروجی بگیرید.

  

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش کامپیوتر

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023