چگونه پورت USB-C را به کامپیوتر اضافه کنیماضافه کردن پورت‌های USB-C به کامپیوتر شخصی کار نسبتا ساده‎ای است

 

USB-C در حال تبدیل شدن به یک استاندارد برای اتصال لپتاپ‎ها و دستگاه‎های موبایل است. اگر لپ‎تاپ یا کامپیوتر دسكتاپ شما به این پورت مجهز نباشد، باید به فکر روش جایگزینی برای اضافه کردن پورت‌های USB-C به کامپیوتر خود باشید. شما می‌توانید از کابل و مبدل مربوط به این کار و یا یک اسلات توسعه استاندارد PCI-E برای اضافه کردن یک کارت مجهز به این پورت‌های جدید استفاده کنید و یا از کیس‎هایی استفاده کنید که این پورت‌ها روی آن تعبیه شده باشد.

 

اضافه کردن پورت‌های USB-C به کامپیوتر شخصی کار نسبتا ساده‎ای است. شما می‌توانید از یک اسلات توسعه استاندارد PCI-E برای اضافه کردن یک کارت مجهز به این پورت‌های جدید استفاده کنید و یا از کیس‎هایی استفاده کنید که این پورت‌ها روی آن تعبیه شده است. در مورد لپ‎تاپها موضوع کمی‌ متفاوت است، در اینجا شما باید به سراغ مبدل‎های مخصوص یا کابل‎های تبدیل برويد.

 

گزینه‎های در دسترس برای کاربران لپ‎تاپ

اگر لپ‎تاپ شما به پورت USB-C مجهز نیست و شما به آن نیاز دارید، ساده‎ترين روش برای انجام آن یک کابل مبدل است. کابل‎های USB-A به USB-C (همان‎هایی که از کانکتور مستطیل استفاده می‌کنند) در انواع نری و مادگی موجود هستند. در واقع اگر دستگاه جدید شما مثل اکثر تلفن‎های اندروید جدید تنها از طریق USB-C متصل می‎شود، این احتمال وجود دارد که یک کابل C-to-A همراه آن باشد. همچنین شما می‌توانید این کابل را از فروشگاه‎های لوازم الکترونیکی تهیه کنید.

 

 کابل‎های USB-A به USB-C در انواع نری و مادگی موجود هستند

 

وقتی از این کابل‎ها برای مواردی غیر از شارژ کردن استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که آنها را به یک پورت USB 3.0 متصل کنید. این شماره ارتباطی با نوع پورت‌های A و C ندارد و نشان دهنده نسخه Universal Serial Bus است و آن حروف مشخص کننده ظاهر و نوع اتصال دیجیتال یک کانکتور است. نسخه 3.0 در مقايسه با استاندارد قدیمی‌‎تر 2.0 سرعت بسیار بیشتری را ارائه می‌کند. پورت‌های 3.0 معمولا با کانکتورهای آبی رنگ ارائه می‌شوند تا قابل تشخیص باشند. نماد زیر نیز نشانگر یک پورت USB 3.0 است.

 

اضافه کردن پورت‌ USB-C

 

تمام کابل‎های USB-C باید از سرعت 3.0 پشتیبانی کنند و از طرفی با پورت‌های 2.0 نیز سازگار هستند. بعضی از کابل‎های USB-C ارزان قیمت نیز هستند که تنها با استاندارد قدیمی‌ 2.0 سازگار هستند. بنابراین در زمان خرید بررسی کنید که این کابل‎ها از سرعت تبادل داده بالا پشتیبانی کنند.

 

اضافه کردن پورت‌ USB-C به کامپیوتر

 

گزینه بعدی برای امکان دسترسی به پورت USB-C استفاده از یک مبدل است که کاملا شبیه به همان کابل A-to-C عمل می‌کند، اما جمع و جور است و به گونه‎ای طراحی شده تا بتوانید آن را به انتهای کابل‎های USB-C-to-C خود متصل کنید.

مسلما اگر یک پورت USB 3.0 آزاد داشته باشید از این راهکارها برای کامپیوتر دسكتاپ خود نیز می‌توانید استفاده کنید. اما اگر پورت آزاد ندارید و دست به آچار هم هستید گزینه‎های بهتری هم وجود دارد.

 

گزینه‎های در دسترس برای کاربران دسکتاپ

طراحی کامپیوترهای دسکتاپ بسیار انعطاف پذیرتر در نظر گرفته شده است. علاوه بر امکان استفاده از کابل و مبدل معرفی شده در بالا، کاربران کامپیوترهای دسکتاپ می‌توانند با کارتهای جدید یا گجت‎های توسعه قابل نصب در شکاف درایو گزینه‎های بیشتری در اختیار داشته باشند.

 

اضافه کردن پورت‌های USB-C به کامپیوتر

 

از یک کارت توسعه برای اضافه کردن پورت‌های پشتی استفاده کنید

اگر مادربورد شما یک اسلات توسعه استاندارد PCI-E آزاد داشته باشد، شما می‌توانید از یک کارت توسعه برای اضافه کردن پورت‌های USB-C به پشت کامپیوتر خود استفاده کنید. برای این کار باید کیس خود را باز کنید و محافظ شیار اسلات توسعه را نیز از کیس جدا کنید، سپس یک کارت جدید را مستقیما به مادربورد متصل کنید.

 

اضافه کردن پورت‌ USB-C

 

از یک پنل مبدل برای اضافه کردن پورت‌های جلویی استفاده کنید

اگر کیس شما یک شیار 3.5 اینچ (اندازه فلاپی دیسک) یا 5.25 اینچ (اندازه هارد درايو) آزاد دارد، می‌توانید پورت‌های USB-C را به جلوی کیس خود نیز اضافه کنید. در بازار پنل‎های مبدل 3.5 یا 5.25 وجود دارد که می‌توانید با قیمتهای نسبتا ارزان آنها را خریداری کنید. آنها به پورت 19/20 پین پنل جلویی روی مادربورد متصل می‌شوند و برای تامین برق خود از اتصال SATA مادربورد استفاده می‌کنند. کانکتور پنل جلویی در اغلب مادربوردهای جدید چیزی شبيه به این است:

 

 

موضوعی که در هنگام خرید این پنل‎ها باید در نظر داشته باشید این است که آنها از پورت‌های استاندارد USB  نیز پشتیبانی کنند. این به دلیل آن است که بعد از این که شما اين پنل را به مادربورد متصل می‌کنید پورت‌های USB داخلی کیس شما دیگر کار نخواهد کرد. بسیاری از پنل‎های موجود در بازار علاوه بر پورت Type C و تعدادی پورت USB حتی به پورت‌هایی برای شارژ سریع نیز مجهز هستند.

 

اگر اهل تنوع هستید کیس خود را عوض کنید

اگر می‌خواهید کامپیوتر شما از همان ابتدا و بدون دردسر به پورت USB-C مجهز باشد می‌توانید یک ارتقا اساسی انجام داده و کیس کامپیوتر خود را تعویض کنید. این روزها دیگر اغلب کیس‎های جدید موجود در بازار از ورودی USB-C در قسمت جلویی برخوردار هستند.

 

و در انتها، اگر از یک سیستم خیلی قدیمی‌ استفاده می‌کنید می‌توانید مادربورد کامپیوتر خود را نیز ارتقا دهید. خیلی از مدل‎های جدید در پنل ورودی / خروجی خود به یک یا چند پورت USB-C مجهز هستند. البته با تعویض مادربورد باید CPU و RAM خود را نیز ارتقا دهید و در نهایت باید یک بار دیگر سیستم عامل را نیز نصب کنید.

 

منبع:shabakeh-mag.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------