آشنایی با خواص گندمخواص گندم

 

گندم پر از املاح معدنی است. اگر خواستار جذب ويتامين های گوناگون هستيد، به سراغ گندم برويد. حريره گندم با شكر و بادام برای خونريزی سينه مفيد است. گندم، جلوی سرطان روده را می ‌گيرد.

گندم یکی از کامل ترین غذاهای گیاهی است. که حاوی مقدار زیادی مواد معدنی به ویژه پتاسیم، فسفر، منیزیم، آهن و روی است.

 

گندم سرشار از ویتامین B است. به ویژه تیامین، برای سیستم عصبی و نیاسین بسیار مناسب است که برای متابولیسم کربوهیدرات ها به انرژی یا برای حفظ سلامت پوست ضروری است.گندم حاوی ویتامین E بسیار زیاد است. همچنین خواص علف گندم نیز زیاد است و هزاران سال است که در سراسر دنیا از آن استفاده می شود.

 

گندم هزاران سال به عنوان غذا مورد استفاده قرار گرفته است و حتمالا از زمان های بسیار قدیم بیشترین غذای مورد استفاده بوده است. تمدن های بسیاری مانند اروپایی بر آن پایدار مانده است. 

 

در جامعه امروز گندم در درجه اول برای تولید نان مورد استفاده قرار می گیرد و جای خود را به سایر غلات مانند ذرت یا برنج برای استفاده مستقیم در آشپزخانه می دهد. با این وجود، امکان استفاده از گندم به عنوان غلات که می توان مستقیم از آن به عنوان غذا استفاده کرد، نادیده گرفتن فواید آن است.

 

جلوگیری از سرطان سینه

گندم سرشار از فیتواسترول ها است که از بروز سرطان سینه جلوگیری می کند.

 

گندم کامل سرشار از فیتواسترول ها است، که تاثیر استروژن ها در رشد سرطان پستان را خنثی می کنند. مصرف نان نه تنها راه خوبی برای جلوگیری از بروز سلولهای سرطانی پستان است، بلکه به دلیل غنی بودن فیبر، می تواند به از بین بردن سریع تر استروژن ها در روده ها کمک کند، بنابراین می توان آن ها را با مقدار کمتری جذب کرد.

 

خوردن گندم کامل، نان یا گندم کامل پخته شده، به ویژه در زنان یائسه که تحت استروژن درمانی قرار دارند، مشخص می شود. اگر چه ثابت نشده است که این نوع درمان مستقیما مسئول بروز تومورها در پستان است، اما تصور می شود این یک عامل خطر محسوب می شود. استفاده از گندم ممکن است این خطر را کاهش دهد.

 

جلوگیری از بیماری های قلبی از "خواص گندم" می باشد

گندم به کاهش کلسترول و جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

 

زمانی که از خواص آرد گندم برای بدن و فواید آن صحبت می شود در واقع منظور خواص آرد گندم سبوس دار است ، اغلب مواد مغذی ویتامین های مفید گندم در سبوس آن قرار گرفته است و جدا کردن سبوس باعث به جای ماندن بخش نشاسته ای و از بین رفتن بخش بسیار مهم خواص گندم می شود. گندم سرشار از ویتامین E است، و خواص دیگر آن کاهش کلسترول است. ثابت شده است کهه دریافت این ویتامین به بهبود سلامت سیستم گردش خون ما کمک می کند.

 

توانایی ویتامین D در جلوگیری از تصلب شرایین با جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول و رسوب آن در دیواره شریان ها رخ می دهد. به این ترتیب، این ویتامین با تنگ کردن رگ های خونی مانع از ایجاد ترومی می شود که مانع گردش خون می شود. تا حدی می توان گفت که ویتامین D شریان ها را تمیز می کند و احتمالا ابتلا به انفارکتوس میوکارد،آنژین ها یا سکته مغزی را بسیار پایین می آورد.

 

ایا گندم چاق میکند ؟ گندم چاق کننده و اشتها آور است.

گندم چاق كننده و مقوی غرايز جنسی است از آرد گندم حلوا تهیه کنید و بين غذاهايی كه با گندم ساخته مي شود، خواص سمنو از همه بیشتر است. پخته گندم با شكر و بادام به صورت حريره، چنانكه كم كم خورده شود، درمان خونريزي سينه است.

 

خاصیت گندم

 

سلامت روده

گندم سبوس دار غنی از فیبر نامحلول است که در سبوس غلیظ است.

مطالعات نشان می دهد كه اجزای سبوس گندم ممكن است بعنوان پروبیوتیک عمل كند، و بعضی از باكتری های مفید موجود در روده شما را تغذیه می كند.

 

سبوس گندم باعث تسریع در هضم غذا می شود.

 

یک مطالعه نشان داد که سبوس می تواند خطر یبوست در کودکان را کاهش دهد.

 

با این وجود، بسته به علت اصلی یبوست، خوردن سبوس ممکن است همیشه مؤثر نباشد.

 

پیشگیری از سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ شایعترین نوع سرطان دستگاه گوارش است.

 

مطالعات مشاهده ای میزان مصرف کل غلات - از جمله گندم کامل - را با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط می سازد.

 

یک مطالعه مشاهده ای تخمین زده است که افرادی که رژیم های غذایی کم فیبر دارند می توانند با خوردن فیبر بیشتر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را 40 درصد کاهش دهند.

 

به طور کلی، گندم کامل سرشار از فیبر است و دارای تعدادی آنتی اکسیدان و فیتون غذایی است که به طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد 

 

خواص گندم پخته

 

ارزش غذایی گندم:

گندم، غنی از عناصر کاتالیزوری، نمک‌های معدنی، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، گوگرد، کلر، آرسنیک، سیلیکون، منگنز، روی، ید، مس، ویتامین B و ویتامین E است.

 

مسائلی مانند کم‌خونی، کمبود مواد معدنی، سنگ کیسه‌صفرا، سرطان پستان، التهاب مزمن، چاقی، سستی و ضعف، سل، مشکلات دوران بارداری و شیردهی مشکلات به سرعت با مصرف گندم کامل، بهبود یافته است.  همچنین برای درمان نازایی توصیه می‌شود. از آنجا که جوانه گندم دو یا سه برابر بیشتر شامل ویتامین B هستند، برای درمان دستگاه گوارش، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های تنفسی و قلبی و عروقی استفاده می‌شود و به تعادل سطح کلسترول و محافظت از قلب کمک می‌کند.

 

جدول ارزش غذایی گندم، ترکیب گندم های کامل به ازای هر 100 گرم.

 آب  12.76 گرم
 کالری 329 کیلو کالری 
چربی  1 ، 92 گرم 
 پروتئین ها 15.40 گرم 
کربوهیدرات  68 ، 03 گرم 
 فیبر 12.2 گرم 
 پتاسیم 340 میلی گرم 
فسفر 332 میلی گرم 
اهن
3.60 میلی گرم
سدیم
2 میلی گرم
منیزیم
124 میلی گرم
کلسیم 25 میلی گرم
مس 0 ، 41 میلی گرم
فلز روی 2.78 میلی گرم
منگنز 4 ، 05 میکروگرم
ویتامین B1 ( تیامین ) 0.504 میلی گرم
ویتامین B2 ( ریبوفلاوین ) 0 ، 110 میلی گرم
ویتامین B3 ( نیاسین ) 5 ، 710 میلی گرم
ویتامین B6 ( پیریدوکسین ) 0 ، 336 میلی گرم
ویتامین E 1440 میلی گرم
اسید فولیک 43 میکروگرم

 

خواص بلغور گندم

«بلغور گندم» یا «گندم شکسته» نوع کمتر شناخته شده‌ای از دانه کامل «گندم دوروم» است و در مقایسه با کربوهیدرات‌هایی که با گندم فرآوری شده یا غنی شده درست شده‌اند، بلغور گندم منبع بهترین از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و ریزمغذی‌هاست.

 

بلغور چربی کمی دارد، مقدار زیادی مواد معدنی مثل منگنز، منیزیم و آهن دارد، ضمن اینکه منبع خوبی از پروتئین‌های گیاهی است. پیش از همه اینها، بلغور مقدار بسیار خوبی از فیبر مورد نیاز در رژیم غذایی را تامین می‌کند که برای سلامت قلب و گوارش‌تان لازم است؛ با مصرف یک پیمانه بلغور، بیش از ۲۵ درصد نیاز روزانه شما به فیبر تامین می‌شود

 

فواید گندم

 

ارزش غذایی بلغور گندم

یک فنجان بلغور گندم پخته شده ارزش غذایی زیر را دارد:

 کالری 151 
 فیبر  8 گرم
 پروتئین 6 گرم 
 چربی  0.5 گرم
 منگنز 1 میلی گرم  (55 درصد از نیاز روزانه بدن)
منیزیم  58 میلی گرم (15 درصد از نیاز روزانه بدن)
 آهن   7 میلی گرم (10 درصد از نیاز روزانه بدن)
 نیاسین 8 میلی گرم (9 درصد از نیاز روزانه بدن)
ویتامین B6 0.2 میلی گرم (حدود 8 درصد از نیاز روزانه بدن)

 

نکته مهمی که باید قبل از اطلاع از خواص بلغور گندم بدانید این است که این دانه حاوی گلوتن است. همان طور که تمام محصولات تهیه شده از گندم گلوتن دارند. گلوتن پروتئینی است که به طور طبیعی در تمام محصولات گندم، چاودار و جو یافت می شود و می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند، به ویژه برای کسانی که عدم تحمل گلوتن دارند یا به بیماری سلیاک مبتلا هستند.

 

در حالی که بلغور گندم حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده است، اما هنوز هم ممکن است در بدن برخی واکنش ایجاد کند. اگر آلرژی یا حساسیت به گلوتن دارید، باید از مصرف همه محصولات تهیه شده از گندم اجتناب کنید.

 

افرادی که سندرم روده تحریک پذیر دارند نیز باید از مصرف دانه های حاوی گلوتن اجتناب کنند. زیرا گلوتن می تواند این بیماری را تشدید کند.

 

  بیشتر بخوانید:  طرز تهیه حلیم گندم

 

خواص و مضرات گندم

 

مضرات گندم :

مبتلايان به زخم معده، سرطان دستگاه هاضمه و آپانديس بايستي از سبوس گندم پرهيز نمايند.

دانه گندم برای افرادی که مبتلا به انسداد عروق هستند مضر است.

کسانی که فشارخون دارند جوانه گندم کم بخورند.

 

حساسیت گندم :

تعداد افرادی که از رژیم غذایی فاقد گلوتن پیروی می کنند، از افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند، فراتر می رود.

 

بعضی اوقات، مردم به سادگی بر این باورند که گندم و گلوتن ذاتاً برای سلامتی مضر هستند. در موارد دیگر، گندم یا گلوتن ممکن است باعث علائم واقعی شود.

 

این بیماری، حساسیت به گلوتن یا حساسیت به گندم غیر سلیاک - به عنوان یک عارضه جانبی گندم بدون هیچگونه واکنش خود ایمنی یا آلرژیک تعریف شده است.

 

علائم شایع در مورد حساسیت گندم شامل درد شکم، سردرد، خستگی، اسهال، درد مفاصل، نفخ و اگزما.

 

یک مطالعه نشان می دهد، در برخی افراد، علائم حساسیت به گندم ممکن است توسط مواد دیگری غیر از گلوتن ایجاد شود.

 

 سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر  یک بیماری شایع است که با درد شکم، نفخ، عادت نامنظم روده، اسهال و یبوست مشخص می شود.

 

این بیماری در افرادی که اضطراب را تجربه می کنند شایع تر است و غالباً توسط یک رویداد استرس زا در زندگی تحریک می شود.

 

حساسیت به گندم در بین مبتلایان به IBS شایع است.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------