چای اولانگ چیست و چه فوایدی دارد؟چای اولانگ  و لاغری , عوارض چای اولانگ , چای اولانگ و یبوست

چای اولانگ یکی از انواع چای است که در کشور چین تولید می شود

 

چای اولانگ چیست؟ خواص درمانی و عوارض چای اولانگ 

چای اولانگ، یکی از محبوب ترین چای هایی است که تولید کننده اصلی آن، کشور چین است. این چایی، خواص بسیار زیادی دارد که باعث شده است طرفداران بسیاری در سایر نقاط جهان پیدا کند. این چای برای لاغری، دیابت، سلامتی بدن و... مورد مصرف قرار می گیرد. در ادامه این مطلب، با ما همراه باشید تا برای شما، درباره این چای و خواص و ویژگی های شگفت انگیز آن سخن بگوییم.

چای اولانگ از کجا به دست می آید؟

 

فواید چای اولانگ , چای اولانگ , چای اولانگ چیست

چای اولانگ از گیاه کاملیا سیننسیس به دست می آید

 

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، تولید کنند اصلی این چای، کشور چین است. این چای، دقیقا از همان گیاهی که چای سیاه و چای سبز از آن تهیه می شوند، به دست می آید. با این حال که سه نوع چای سیاه، سبز و اولانگ، همگی از یک گیاه به دست می آیند، اما طرز تهیه متفاوت هر کدام، باعث شده است که هر کدام از این چای ها، خواص منحصر به فرد مربوط به خودشان را داشته باشند.

 

نام گیاهی که چای اولانگ از آن به دست می آید، کاملیا سیننسیس است. این گیاه. برای تولید چای اولانگ، از فرایندی به نام اکسیداسیون استفاده می شود.

هنگامی که فرایند اکسیداسیون برگ های گیاه کاملیا سیننسیس، تا حد بسیار کمی پیشرفت کند، چای سبز به وجود خواهد آمد. در صورتی که فرایند اکسیداسیون در چای سبز ادامه پیدا کند، چای تیره تر خواهد شد، تا اینکه پس از اتمام فرایند اکسیداسیون، چای سیاه تولید می شود.

 

حال شاید از خودتان بپرسید که چای اولانگ چگونه تولید می شود؟

چای اولانگ هنگامی تولید می شود که فرایند اکسیداسیون در تبدیل چای سبز به چای سیاه، نیمه کاره انجام شود. یعنی اینکه در هنگام فرایند اکسیداسیون چای سبز، ابتدا چای اولانگ تولید می شود، و با ادامه این فرایند، چای سیاه تولید خواهد شد.

 

چای اولانگ از چه موادی تشکیل شده است؟

چای اولانگ، همانند چای های سیاه و سبز، دارای آنتی اکسیدان های مختلف و مفید است. آنتی اکسیدان ها، یا همان پاد اکسنده ها، موادی هستند که مانع فرایند اکسیداسیون می شوند. 

هنگامی که در بدن، فرایند اکسیداسیون رخ می دهد، رادیکال های آزاد ایجاد خواهند شد که می توانند بافت های بدن را تخریب کرده و حتی باعث ایجاد سرطان شوند. آنتی اکسیدان ها در بدن، می توانند این رادیکال ها را خنثی کنند و از بروز سرطان و آسیب بافتی جلوگیری کنند.

 

چای اولانگ، دارای انواعی از ویتامین ها نیز می باشد. مواد معدنی مختلف نیز به فراوانی در چای اولانگ یافت می شوند. یکی از فراوان ترین مواد موجود در چای اولانگ، منگنز است. منگنز، یکی از مواد معدنی است که به مقدار بسیار کم در بدن انسان یافت می شود. این عنصر معدنی در لخته شدن خون و عملکرد صحیح مغز، نقش دارد. 

 

یکی دیگر از مواد معدنی که در چای اولانگ یافت می شود، سدیم است. سدیم موجود در چای اولانگ، بسیار زیاد نیست و نمی توان برای تأمین سدیم مورد نیاز بدن، تنها از چای اولانگ استفاده نمود. سدیم، یکی از مواد معدنی بسیار مهم در بدن است، و در فرایند های عصبی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

 

پتاسیم، یکی دیگر از مواد معدنی است که می توان آن را در چای اولانگ یافت، البته همانند سدیم، پتاسیم نیز به مقدار بسیار کم در این چای وجود دارد. پتاسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی است که بدن به آن احتیاج دارد. یون پتاسیم، در انتقال پیام های عصبی و بهبود عملکرد سلول های بدن، نقش دارد.

 

کلسیم، در تقویت استخوان ها و رشد آنها نقش دارد. این عنصر فلزی، در چای اولانگ نیز یافت می شود. 

یکی از موادی که در چای اولانگ وجود دارد، آمینو اسید تیانین است. این آمینو اسید، در ساخته شدن پروتئین های بدن نقش دارد، و همچنین اثر آرامش بخش نیز دارد.

از مواد دیگری که در چای اولانگ وجود دارند، می توان به کربوهیدرات، فسفر، روی، نیاسین، کافئین و... اشاره کرد.

 

خواص چای اولانگ

چای اولانگ، توسط بسیاری از انسان ها در سایر نقاط جهان مصرف می شود. این چای، خواص بسیار زیادی دارد و به دلایل مختلفی مصرف می شود. در ادامه، با ما همراه باشید تا برخی از خواص شگفت انگیز چای اولانگ را به شما معرفی کنیم.

 

لاغری با چای اولانگ

یکی از مهمترین دلایل مصرف شدن چای اولانگ، این است که این چای می تواند باعث کاهش وزن شود. چای اولانگ، می تواند فعالیت و عملکرد سلول های چربی را افزایش دهد. 

هنگامی که مصرف چربی بیش از اندازه مورد نیاز باشد، این چربی های اضافه، در بافت های چربی ذخیره شده و باعث اضافه وزن می شوند. چای اولانگ، می تواند فعالیت سلول های چربی واقع در بافت چربی را تحریک کند. با تحریک شدن و فعالیت سلول های چربی، چربی های اضافی بدن مصرف می شوند. در نتیجه چای اولانگ، می تواند به فرایند لاغر شدن کمک کند.

 

از بین رفتن رادیکال های آزاد با چای اولانگ

 

چای اولانگ چیست , اولانگ تی , اولانگ

یکی از فراوان ترین مواد موجود در چای اولانگ منگنز است

 

رادیکال های آزاد، موادی هستند که در بدن انسان، در اثر واکنش های شیمیایی تولید می شوند. بدن برای از بین بردن این رادیکال های آزاد، به ریز مغذی ها نیاز دارد. پاد اکسنده ها، یا همان آنتی اکسیدان ها، یکی از مهمترین ریز مغذی ها هستند که می توانند به سرعت، رادیکال های آزاد را از بین ببرند.

چای اولانگ، سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف است. در نتیجه مصرف چای اولانگ، می تواند از فعالیت رادیکال های آزاد جلوگیری کند. 

 

رادیکال های آزاد، موادی هستند که میل بسیار زیادی به دریافت الکترون از اتم های دیگر دارند، بنابرین به بافت های اطراف حمله می کنند، و ممکن است که باعث ایجاد سرطان بشوند. پس می توان نتیجه گرفت که مصرف چای اولانگ، می تواند از بروز سرطان پیشگیری کند.

 

جلوگیری از پوکی استخوان با چای اولانگ

پوکی استخوان، زمانی ایجاد می شود که بافت زمینه ای استخوان، تحلیل برود و حفره هایی در استخوان ایجاد شود. یکی از موادی که در بافت زمینه ای استخوان به فراوانی یافت می شود، کلسیم است. در صورت وجود مقدار کافی کلسیم، ماده زمینه ای در استخوان ها ساخته می شود و از پوکی استخوان جلوگیری می شود.

کلسیم، یکی از موادی است که می توان آن را از طریق مصرف چای اولانگ تأمین کرد. در نتیجه، مصرف روزانه چای اولانگ، می تواند از پوکی استخوان جلوگیری به عمل آورد.

 

تراکم دندان ها با چای اولانگ

 

اولانگ , مواد تشکیل دهنده چای اولانگ , خواص چای اولانگ

کلسیم موجود در چای اولانگ برای دندان ها مفید است

 

دندان ها، از جنس استخوان هستند و نسبت به استخوان های دیگر بدن، از استحکام بیشتری برخوردار هستند. کلسیم یکی از مواد مورد نیاز دندان ها برای مستحکم ماندن است. چای اولانگ می تواند کلسیم مورد نیاز دندان ها را تأمین کند.

 

کنترل بیماری دیابت با چای اولانگ

دیابت، یکی از بیماری هایی است که امروزه، مبتلایان بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. دیابت نوع 1، بیماری خود ایمنی است دیابت نوع 2، بر اثر وراثت یا اضافه وزن در سنین بالاتر از چهل سال ایجاد می شود. در این بیماری، قند خون به مقدار قابل توجهی بالا می رود و در صورت عدم کنترل، ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

نوشیدن چای اولانگ، می تواند قند خون را کاهش دهد، در نتیجه با استفاده از این چای می توانید قند خون را کنترل کنید تا از حد خاصی بالاتر نرود. 

 

سلامت پوست با چای اولانگ

مصرف چای اولانگ، تأثیر مثبتی بر روی سلامت پوست دارد و موجب شادابی پوست انسان می شود. طبق آزمایشات انجام شده، مصرف چای اولانگ، می تواند برخی از بیماری های پوستی را درمان کند. برای مثال، افرادی که دچار اگزما بودند، توانستند با مصرف کردن این چای، بهبود پیدا کنند.

 

انرژی زایی با چای اولانگ

چای اولانگ، دارای مقداری کافئین است. کافئین، یک آلکالوئید است و می تواند سطح انرژی بدن را افزایش دهد و از خواب جلوگیری به عمل آورد.

کافئین، همچنین می تواند فعالیت سلول های چربی را تحریک کرده، و باعث کاهش وزن شود. به این دلیل است که چای اولانگ، در برخی از رژیم های غذایی جا داده شده است.

 

عوارض مصرف بیش از حد چای اولانگ

 

چای اولانگ چیست , اولانگ تی , اولانگ

کافئین موجود در چای اولانگ برای افراد کم خون مضر است

 

چای اولانگ به علت داشتن کافئین، برای افرادی که دچار کم خونی شدید هستند مناسب نیست. کافئین، از جذب شدن آهن در روده باریک جلوگیری می کند. آهن، یکی از موادی است که در ساخته شدن هموگلوبین خون، نقش دارد. در صورتی که آهن مورد نیاز بدن جذب نشود، فرد دچار کم خونی می شود، زیرا در صورتی که هموگلوبین ساخته نشود، گلبول های قرمز نیز ساخته نخواهند شد. 

 

درست است که آنتی اکسیدان ها، می توانند رادیکال های آزاد موجود در بدن را از بین ببرند، اما اگر مقدار آنتی اکسیدان ها بیش از حد افزایش یابد، مشکلات زیادی برای بدن به وجود خواهد آمد. از جمله عوارض وجود بیش از حد آنتی اکسیدان ها، سرطان، زوال عقل و... می باشد، در نتیجه نباید در مصرف چای اولانگ، زیاده روی کرد.

 

مصرف چای اولانگ در زمان بارداری، عوارض جبران ناپذیری دارد. این چای، بدلیل وجود کافئین، برای جنین مضر است و مصرف آن می تواند مشکلاتی را برای جنین به وجود بیاورد.

 

سخن پایانی و جمع بندی مطالب

چای اولانگ، دارای خواص بسیار زیادی است و توصیه می شود که این چای به مقدار مورد نیاز مصرف شود. اما مصرف هر چیزی، هنگامی که بیش از اندازه باشد. می تواند سبب ایجاد مشکلاتی شود. در نتیجه از مصرف بیش از اندازه چای اولانگ خودداری کنید.

 

گرداوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------