کندر چیست؟ خواص درمانی کندرکندر چیست,خواص کندر خوراکی

کندر دارای طبیعتی گرم و خشک است

 

مزایا و کاربردهای کندر

اثرات ضد التهابی کندر ممکن است به کاهش علائم آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک کند. با این حال برای تأیید این اثرات به مطالعات با کیفیت بالا نیاز است.

کندر چیست؟

کندر از رزین درخت بوسولیا ساخته می شود. به طور معمول در مناطق خشک و کوهستانی هند ، آفریقا و خاورمیانه رشد می کند. کندر بوی چوبی و تندی دارد و می توان آن را استشمام کرد ، از طریق پوست جذب کرد ، به چای  اضافه کرد و یا به عنوان مکمل مصرف کرد.

 

به نظر می رسد که کندر صدها سال در طب آیورودا استفاده می شود ، از بهبود آرتروز و هضم تا کاهش آسم و سلامت بهتر دهان ، فواید خاصی برای سلامتی دارد. حتی ممکن است به مبارزه با انواع خاصی از سرطان کمک کند. کندر دارای طبیعتی گرم و خشک است.

 

کندر چیست,خواص کندر خوراکی

خواص ضد التهابی کندر ممکن است به عملکرد صحیح روده شما کمک کند

 

خواص کندر

در اینجا 5 خاصیت کندر از لحاظ علمی و همچنین 7 افسانه آورده شده است.

 

1. ممکن است آرتروز را کاهش دهد

کندر دارای اثرات ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب مفصل ناشی از آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک کند. محققان بر این باورند که کندر می تواند از ترشح لوکوترین ها که ترکیباتی هستند که می توانند باعث التهاب شوند جلوگیری کند. ترپن ها و اسیدهای بوزولئیک به نظر قوی ترین ترکیبات ضد التهابی در کندر هستند.

 

مطالعات آزمایشگاهی و آزمایشگاهی روی حیوانات خاطرنشان می کند که اسیدهای بوزولئیک ممکن است به اندازه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) (با عوارض جانبی منفی کمتر ) موثر باشد. در انسان ، عصاره کندر ممکن است به کاهش علائم آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک کند.

 

2. ممکن است عملکرد روده را بهبود بخشد

خواص ضد التهابی کندر نیز ممکن است به عملکرد صحیح روده شما کمک کند. این رزین به ویژه در کاهش علائم بیماری کرون و کولیت اولسراتیو ، دو بیماری التهابی روده ، موثر به نظر می رسد. 

در یک مطالعه کوچک در افراد مبتلا به بیماری کرون ، عصاره کندر به اندازه داروی مزالازین در کاهش علائم موثر بود.

 

3. آسم را بهبود می بخشد

طب سنتی قرن ها است که از کندر برای درمان برونشیت و آسم استفاده می کند. 

تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات کندر ممکن است از تولید لکوترین ها جلوگیری کند ، که باعث انقباض عضلات برونش در آسم می شود. 

در یک مطالعه کوچک در افراد مبتلا به آسم ، 70٪ از شرکت کنندگان پس از دریافت 300 میلی گرم کندر سه بار در روز به مدت شش هفته ، بهبود علائم تنگی نفس و خس خس سینه را گزارش کردند.

 

به همین ترتیب ، دوز کندر روزانه 3 میلی گرم در هر کیلوگرم وزن بدن باعث بهبود ظرفیت ریه و کمک به کاهش حملات آسم در افراد مبتلا به آسم مزمن می شود.

 

4. سلامت دهان و دندان را حفظ می کند

کندر ممکن است به شما در جلوگیری از بوی بد دهان ، دندان درد ، پوسیدگی ها و زخم های دهان کمک کند. به نظر می رسد اسیدهای بوزولئیک موجود در کندر دارای خواص ضد باکتریایی قوی هستند ، که می تواند به جلوگیری و درمان عفونت های دهانی کمک کند.

 

5. ممکن است با برخی سرطان ها مبارزه کند

کندر همچنین ممکن است به مبارزه با برخی سرطان ها کمک کند. اسیدهای بوزولئیک موجود در آن ممکن است از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری کند.

بررسی مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که اسیدهای بوزولئیک همچنین ممکن است از تشکیل DNA در سلولهای سرطانی جلوگیری کند ، که می تواند به محدود کردن رشد سرطان کمک کند.

 

علاوه بر این ، برخی از تحقیقات لوله آزمایش نشان می دهد که روغن کندر قادر است سلول های سرطانی را از سلول های طبیعی تشخیص دهد و فقط سلول های سرطانی را از بین ببرد. تاکنون ، مطالعات نشان می دهد که کندر ممکن است با سلولهای سرطانی سینه ، پروستات ، لوزالمعده ، پوست و روده بزرگ مقابله کند.

یک مطالعه کوچک نشان می دهد که ممکن است به کاهش عوارض جانبی سرطان نیز کمک کند.

 

کندر چیست,خواص کندر خوراکی

کندر می تواند به کاهش سطح قند خون در افراد دیابتی کمک کند

 

افسانه های مشترک درباره خواص کندر

اگرچه کندر بخاطر مزایای متعدد سلامتی مورد ستایش قرار می گیرد ، اما همه آنها توسط علم پشتیبانی نمی شوند.

 

7 ادعای زیر شواهد بسیار کمی در پشت خود دارند:

• به پیشگیری از دیابت کمک می کند: برخی مطالعات کوچک گزارش می دهند که کندر می تواند به کاهش سطح قند خون در افراد دیابتی کمک کند. با این حال ، مطالعات اخیر با کیفیت بالا هیچ تأثیری نداشته است.

 

 استرس ، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد : کندر ممکن است باعث کاهش رفتار افسردگی در موش شود ، اما هیچ مطالعه ای روی انسان انجام نشده است. مطالعاتی مربوط به استرس یا اضطراب نیز وجود ندارد.

 

 از بیماری های قلبی جلوگیری می کند: کندر دارای اثرات ضد التهابی است که ممکن است به کاهش نوع التهاب رایج در بیماری های قلبی کمک کند. با این حال ، هیچ مطالعه مستقیمی بر روی انسان وجود ندارد.

 

• باعث صاف شدن پوست می شود: از روغن کندر به عنوان یک داروی طبیعی ضد آکنه و ضد چروک استفاده می شود. با این حال ، هیچ مطالعه ای برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

 

 حافظه را بهبود می بخشد: مطالعات نشان می دهد که دوزهای زیاد کندر می تواند به تقویت حافظه در موش صحرایی کمک کند. با این حال ، هیچ مطالعه ای در مورد انسان انجام نشده است.

 

 هورمون ها را متعادل می کند و علائم PMS را کاهش می دهد: گفته می شود که کندر یائسگی را به تعویق می اندازد و گرفتگی قاعدگی ، حالت تهوع ، سردرد و تغییرات خلقی را کاهش می دهد. هیچ تحقیقی این موضوع را تأیید نمی کند.

 

 باروری را افزایش می دهد: مکمل های کندر باعث افزایش باروری در موش های صحرایی می شوند ، اما هیچ تحقیق انسانی در دسترس نیست.

 

در حالی که تحقیقات اندکی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد ، اما موارد کمی برای انکار آنها وجود دارد. با این حال ، تا زمانی که مطالعات بیشتری انجام نشود ، می توان این ادعاها را افسانه دانست.

 

دوز موثر کندر

از آنجا که کندر می تواند به روش های مختلفی مصرف شود ، دوز مناسب آن قابل درک نیست. توصیه های دوز فعلی براساس دوزهای استفاده شده در مطالعات علمی است.

در بیشتر مطالعات از مکمل های کندر به شکل قرص استفاده می شود. دوزهای زیر به عنوان موثرترین گزارش شده است:

- آسم: 300-400 میلی گرم ، سه بار در روز

- بیماری کرون: 1200 میلی گرم ، سه بار در روز

- آرتروز: 200 میلی گرم ، سه بار در روز

- آرتریت روماتوئید: 200-400 میلی گرم ، سه بار در روز

- کولیت اولسراتیو: 350-400 میلی گرم ، سه بار در روز

- التهاب لثه: 100-200 میلی گرم ، سه بار در روز

 

جدا از قرص ها ، در مطالعات همچنین از کندر در آدامس (برای التهاب لثه) و کرم ها (برای آرتروز) استفاده شده است. گفته شد ، هیچ اطلاعاتی درباره دوزهای کرم ها در دسترس نیست. 

اگر می خواهید از کندر استفاده کنید ، با پزشک خود در مورد دوز توصیه شده صحبت کنید.

 

کندر چیست,خواص کندر خوراکی

کندر همچنین ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد

 

عوارض جانبی احتمالی کندر 

کندر برای اکثر مردم بی خطر تلقی می شود.

هزاران سال است که بدون هیچگونه عارضه جانبی شدیدی به عنوان دارویی مورد استفاده قرار می گیرد و رزین سمیت کمی دارد. 

دوزهای بالاتر از 900 میلی گرم در هر پوند از وزن بدن (2 گرم در هر کیلوگرم) در موشها سمی تشخیص داده شد. با این حال ، میزان دوز سمی در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است.

 

شایعترین عوارض جانبی گزارش شده در مطالعات علمی حالت تهوع و رفلاکس اسید بود.

برخی از تحقیقات نشان می دهد که کندر می تواند خطر سقط جنین در بارداری را افزایش دهد ، بنابراین زنان باردار ممکن است بخواهند از آن مصرف آن خودداری کنند.

 

کندر همچنین ممکن است با برخی از داروها ، به ویژه داروهای ضد التهاب ، رقیق کننده خون و قرص های کاهش دهنده کلسترول تداخل داشته باشد.

اگر هرکدام از این داروها را مصرف می کنید ، حتماً قبل از استفاده از کندر با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.

  

خط آخر

از کندر در طب سنتی برای درمان انواع مختلفی از شرایط پزشکی استفاده می شود.

این رزین ممکن است برای آسم و آرتروز و همچنین روده و سلامت دهان مفید باشد. حتی ممکن است خاصیت مبارزه با سرطان را داشته باشد. اگرچه عوارض جانبی کمی دارد ، اما زنان باردار و افرادی که داروهای تجویزی مصرف می کنند ممکن است بخواهند قبل از مصرف کندر با پزشک خود صحبت کنند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------