خواص دارویی شبدر قرمزگل شبدر, خواص شبدر قرمز

همه چیز درباره شبدر قرمز

 

خواص و عوارض شبدر قرمز

شبدر قرمز یک گیاه است. از گلهای آن برای تهیه دارو استفاده می شود. شبدر قرمز برای علائم یائسگی ، ضعف و شکنندگی استخوان ها ، سطح بالای کلسترول و بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

شبدر قرمز گیاهی گلدار وحشی است. به طور گسترده ای در طب سنتی به عنوان درمانی برای علائم یائسگی ، آسم ، سرفه سیاه ، آرتروز و حتی سرطان استفاده می شود. با این حال ، پزشکان به دلیل فقدان شواهد علمی نسبت به مزایای ادعایی آن محتاط هستند

این مقاله شبدر قرمز ، خواص شبدر قرمز ، نکات منفی و کاربردهای شبدر قرمز را بررسی می کند.

 

شبدر قرمز چیست؟

شبدر قرمز یک گیاه علفی به رنگ صورتی تیره است که از اروپا ، آسیا و آفریقای شمالی نشات گرفته است. به علاوه ، اکنون در سراسر آمریکای جنوبی به عنوان یک محصول علوفه ای برای بهبود کیفیت خاک محبوب است.

از قسمت گلدار شبدر قرمز به عنوان تزئینی یا عصاره خوراکی استفاده می شود و می توان از آن روغنهای اساسی استخراج کرد.

 

سرانجام ، به طور گسترده ای به عنوان یک داروی سنتی برای درمان پوکی استخوان ، بیماری های قلبی ، آرتروز ، اختلالات پوستی ، سرطان ، مشکلات تنفسی مانند آسم و مشکلات بهداشتی زنان مانند علائم قاعدگی و یائسگی استفاده می شود.

با این حال ، تحقیقات کمی در این موارد انجام شده است.

 

گل شبدر, خواص شبدر قرمز

شبدر قرمز گیاهی گلدار وحشی است

 

خواص شبدر قرمز

با وجود شواهد علمی محدود ، از شبدر قرمز برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود.

 

• سلامت استخوان

پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوانهای شما دارای تراکم معدنی استخوانی کم (BMD) هستند و ضعیف شده اند. هنگامی که یک زن به یائسگی می رسد ، کاهش هورمون های تولید مثل یعنی استروژن ، می تواند منجر به کاهش BMD شود.

 

شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون است که نوعی فیتواستروژن است، یک ترکیب گیاهی است که می تواند استروژن را در بدن تقلید کند. برخی تحقیقات ارتباط بین مصرف ایزوفلاون و کاهش خطر پوکی استخوان را نشان داده است.

 

 کاهش علائم یائسگی

اعتقاد بر این است که محتوای بالای ایزوفلاون شبدر قرمز به کاهش علائم یائسگی ، مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه کمک می کند. 

دو مطالعه نشان داد که 40-80 میلی گرم شبدر قرمز (Promensil) در روز ممکن است به از بین بردن گرگرفتگی در زنان با علائم شدید کمک کند.

شبدر قرمز همچنین در سایر علائم یائسگی ، مانند اضطراب ، افسردگی و خشکی واژن ، بهبودهای ملایمی را نشان داده است.

 

 سلامت پوست و مو

از عصاره شبدر قرمز در طب سنتی برای تقویت سلامت پوست و مو استفاده شده است .

در یک مطالعه بر روی 109 زن یائسه ، شرکت کنندگان پس از مصرف 80 میلی گرم عصاره شبدر قرمز به مدت 90 روز ، بهبود قابل توجهی در بافت مو و پوست ، ظاهر و کیفیت کلی آن داشتند.

 

• بهبود سلامت قلب

برخی تحقیقات اولیه نشان داده است که شبدر قرمز ممکن است سلامت قلب را در زنان یائسه بهبود بخشد. یک مطالعه در 147 زن یائسه کاهش 12 درصدی کلسترول LDL (بد) را پس از مصرف 50 میلی گرم شبدر قرمز (Rimostil) در روز به مدت 1 سال نشان داد.

 

با این حال ، یک بررسی در سال 2020 نشان داد که شبدر قرمز باعث کاهش کلسترول LDL (بد) یا افزایش کلسترول HDL (خوب) نمی شود .

علیرغم برخی نتایج امیدوار کننده ، نویسندگان استدلال کردند که بسیاری از مطالعات در اندازه نمونه کوچک بوده. بنابراین ، تحقیقات با کیفیت بالاتر مورد نیاز است

 

• خواص دیگر شبدر قرمز

بسیاری از طرفداران شبدر قرمز ادعا می کنند که شبدر قرمز می تواند به کاهش وزن ، سرطان ، آسم ، سرفه سیاه ، آرتروز و سایر بیماری ها کمک کند.

با این حال ، شواهد محدود نشان می دهد که شبدر قرمز به هر یک از این بیماری ها کمک می کند.

 

نکات منفی و عوارض جانبی شبدر قرمز

شبدر قرمز به طور کلی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) بی خطر شناخته شده است و بیشتر مطالعات نشان داده اند که به خوبی تحمل می شود. با این وجود ، باید از عوارض جانبی ، تداخلات دارویی و خطرات آن برای جمعیت های خاص آگاه باشید.

 

اثرات جانبی

اگرچه نادر است ، اما عوارض جانبی بالقوه شامل لکه بینی واژن ، قاعدگی طولانی مدت ، تحریک پوست ، حالت تهوع و سردرد است. علاوه بر این ، چند مورد از عوارض جانبی نادر اما خطرناک شبدر قرمز گزارش شده است.

 

• گزارش سال 2007 حاکی از آن است که یک زن 53 ساله پس از مصرف مکمل حاوی 250 میلی گرم شبدر قرمز و همچنین هشت گیاه دیگر برای درمان گرگرفتگی دچار خونریزی زیر عنکبوتیه ،نوعی سکته مغزی شده است. گفته شد ، خونریزی نمی تواند به طور مستقیم با شبدر قرمز ارتباط داشته باشد.

 

• یک زن 52 ساله پس از 3 روز مصرف 430 میلی گرم شبدر قرمز ، درد شدید معده و استفراغ را گزارش کرد. پزشکان بر این باورند که شبدر قرمز با داروی پسوریازیس معروف به متوترکسات تداخل داشته است. پس از متوقف کردن شبدر قرمز ، او بهبود کامل یافت.

 

• جمعیت های در معرض خطر

کسانی که دارای شرایط حساس به هورمون هستند ، مانند سرطان پستان ، سرطان تخمدان یا آندومتریوز ، باید به دلیل فعالیت استروژنی قبل از مصرف شبدر قرمز با پزشک خود صحبت کنند.

 

هیچ اطلاعات ایمنی در مورد شبدر قرمز در کودکان یا زنانی که باردار یا شیرده هستند در دسترس نیست. بنابراین ، باید از مصرف شبدر قرمز اجتناب شود.

 

شبدر قرمز ممکن است لخته شدن خون را کند ، کند و افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند باید از آن اجتناب کنند. بعلاوه ، همیشه اگر قصد جراحی دارید ، در مورد داروها یا داروهای گیاهی که استفاده می کنید به پزشک خود بگویید.

 

گل شبدر, خواص شبدر قرمز

شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون است که نوعی فیتواستروژن است

 

تداخلات دارویی شبدر قرمز

بسیاری از گیاهان طبیعی می توانند در اثربخشی داروها تداخل ایجاد کنند.

به طور خاص ، شبدر قرمز ممکن است با داروهای ضد بارداری خوراکی ، متوترکسات ، داروهای درمانی جایگزین هورمون ، تاموکسیفن ، داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین یا پلاویکس تداخل کند.

 

مطالعه ای که اخیراً روی 88 زن مصرف کننده داروی سرطان پستان "تاموکسیفن" انجام شده است ، نشان داد که شبدر قرمز هیچ تداخل دارویی یا عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کند ، که حاکی از تداخل آن با داروهای ضد استروژن نیست.

با وجود این ، هنگام مصرف شبدر قرمز و تاموکسیفن باید احتیاط زیادی انجام شود تا زمانی که اطلاعات ایمنی بالینی بیشتری در دسترس باشد.

 

با توجه به دامنه گسترده ای از تداخلات دارویی بالقوه با شبدر قرمز و اطلاعات محدود در مورد این موضوع ، همیشه قبل از شروع هرگونه مکمل جدید با یک متخصص صحبت کنید

 

طرز تهیه چای شبدر قرمز

برای تهیه چای شبدر قرمز ، 4 گرم سر گل خشک (یا کیسه های چای شبدر قرمز) را به 1 فنجان (250 میلی لیتر) آب جوش اضافه کنید و به مدت 5-10 دقیقه صبر کنید.

با توجه به گزارش عوارض جانبی با 5 فنجان (1.2 لیتر) در روز ، بهتر است مصرف روزانه خود را به 1-3 فنجان (240-720 میلی لیتر) محدود کنید.

 

خط آخر

شبدر قرمز گیاهی است که در طب سنتی برای درمان طیف وسیعی از مسائل بهداشتی مانند گرگرفتگی ، پوکی استخوان ، آرتروز و اختلالات پوستی و مویی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه 40-80 میلی گرم شبدر قرمز می تواند به کاهش گرگرفتگی شدید یائسگی کمک کند. اگرچه مشخصات ایمنی مناسبی دارد اما برخی از عوارض جانبی شامل حالت تهوع ، استفراغ ، سردرد و لکه بینی واژن است.

 

بعلاوه ، به دلیل خاصیت استروژنیک جزئی آن ، افرادی که باردار یا شیرده هستند و همچنین افرادی که شرایط حساس به هورمون دارند یا اختلالات خونریزی دارند ، باید از استفاده از آن خودداری کنند. 

برای محافظت از سلامتی خود، همیشه قبل از مصرف شبدر قرمز با پزشک خود صحبت کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------