رژیم غذایی نوردیک (کانادایی) چیست و چه مزایایی دارد؟فواید رژیم نوردیک

رژیم غذایی نوردیک (کانادایی) چیست و چه مزایایی دارد؟

 

همه چیز درباره رژیم غذایی نوردیک (کانادایی)

در این مقاله از بیتوته، با رژیم غذایی نوردیک (کانادایی) آشنا می شوید. کانادا با چهار فصل متمایز و طبیعت سرشارش، پایه ای غنی برای یک رژیم غذایی مغذی و سازگار با محیط زیست فراهم می کند. در اینجا، رژیم نوردیک، که در محصولات محلی فراوان است، به عنوان یک انتخاب سالم و بادوام برجسته می شود.

رژیم غذایی نوردیک (کانادایی) چیست؟

رژیم غذایی نوردیک یا رژیم غذایی اسکاندیناوی، یک الگوی غذایی است که بر غذاهای سنتی کشورهای اسکاندیناوی (نروژ، دانمارک، سوئد، فنلاند و ایسلند) تمرکز دارد. این رژیم غذایی توسط گروهی از متخصصان تغذیه، دانشمندان و سرآشپزها در سال ۲۰۰۴ به منظور بررسی نرخ چاقی در حال رشد و فعالیت های کشاورزی ناپایدارِ کشورهای اسکاندیناوی طراحی شد.

 

رژیم نوردیک یک الگوی غذایی پیش روی گیاه است که شامل مواد بومی کشورهای شمال اروپا است و سرشار از غذاهایی مانند انواع توت ها، سبزیجات ریشه دار، غلات کامل و ماهی است. تحقیقات روی رژیم نوردیک نشان می دهد که پیروی از آن ممکن است مجموعه ای از مزایای سلامتی، از جمله کاهش وزن و کاهش خطر بیماری های مزمن را ارائه دهد. همچنین غذاهای فصلی و غنی از مواد مغذی را بدون حذف کامل هیچ گروه غذایی تشویق می کند. از سوی دیگر، تهیه بیشتر وعده های غذایی در خانه می تواند زمان بر باشد و برخی از مواد تشکیل دهنده ممکن است برای کسانی که خارج از کشورهای شمال اروپا زندگی می کنند گران یا دشوار باشد.

 

ویژگی های کلیدی رژیم نوردیک :

رژیم نوردیک شامل طیف وسیعی از مواد تازه، محلی و فصلی است. همچنین گوشت فرآوری شده و گوشت قرمز، غذاهای دارای قندهای اضافه شده و غذاهای سرشار از چربی اشباع شده مانند لبنیات پرچرب را محدود می کند.

 

تحقیقات رژیم غذایی را با مزایای سلامتی مختلف از جمله بهبود سلامت قلب، افزایش کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط می کند.

به غیر از قیمت خرید غذا، هیچ هزینه دیگری در ارتباط با پیروی از رژیم غذایی نوردیک وجود ندارد.

 

رژیم نوردیک یک الگوی غذایی است که شامل غذاهای سنتی کشورهای شمال اروپا از جمله دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند و قلمرو گرینلند است. این منطقه دستورالعمل های غذایی را برای دریافت مواد مغذی تنظیم کرده است که به آن توصیه های تغذیه ای نوردیک می گویند، و در حالی که الگوهای غذایی از کشوری به کشور دیگر کمی متفاوت است، معمولاً بر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و غذاهای دریایی تأکید دارند.

 

رژیم نوردیک به عنوان یک الگوی غذایی دوستدار محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است، با مطالعات متعدد توصیه های تغذیه ای و فواید بالقوه آن برای سلامتی را با رژیم مدیترانه ای مقایسه می کنند، رژیم غذایی محبوب دیگری که بر اساس غذاهای سنتی مردم ساکن در کشورهای مدیترانه ای زندگی می کنند.

 

رژیم نوردیک در یک نگاه :

روی مواد غذایی تاکید می کند: میوه ها و سبزیجات فصلی به همراه غلات کامل از اجزای اصلی رژیم نوردیک هستند. الگوی غذایی همچنین شامل غذاهای دریایی، حبوبات، روغن کانولا و لبنیات کم چرب یا بدون چربی است.

 

غذاهای محدود: در رژیم نوردیک، مردم باید مصرف گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده را محدود کنند. همچنین توصیه می شود مصرف شیرینی ها و چربی های حیوانی مانند کره را کاهش دهید.

 

مزایای سلامتی: چندین مطالعه نشان داده اند که رژیم نوردیک ممکن است از کاهش وزن حمایت کند، از دیابت نوع 2 محافظت کند و سلامت قلب را ارتقا دهد.

 

رژیم نوردیک چگونه کار می کند؟

رژیم نوردیک یک الگوی غذایی عمدتاً گیاهی است که مصرف انواع میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات را تشویق می کند. این رژیم همچنین شامل غذاهای دریایی، روغن کانولا و لبنیات کم چرب یا بدون چربی مانند اسکایر است. در ضمن گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده، کره و شیرینی ها باید محدود شود.

 

هیچ قانون کالری سختی در این رژیم وجود ندارد، اما توصیه های تغذیه نوردیک توصیه می کند که 25 تا 40 درصد کل انرژی دریافتی را از چربی ها، 45 تا 60 درصد را از کربوهیدرات ها و 10 تا 20 درصد را از پروتئین دریافت کنید.

 

غذاهای رژیم نوردیک :

غذاهای خاصی که در رژیم نوردیک تاکید شده است عبارتند از:

سبزیجات: گوجه فرنگی، سبزیجات برگدار، خیار، کلم، سیب زمینی، سبزیجات ریشه ای و حبوبات

میوه ها: انواع توت ها، سیب و گلابی

غلات کامل: جو، جو دوسر و چاودار

لبنیات: محصولات لبنی کم چرب و بدون چربی

غذاهای دریایی: سالمون و ماهی های آب شیرین

چربی ها: روغن کانولا (کلزا) و مارگارین نرم

 

توصیه های دیگر شامل محدود کردن مصرف سدیم به کمتر از 5-6 گرم (5000-6000 میلی گرم) در روز و نوشیدن حدود 1.5 لیتر (حدود 6 1/2 فنجان) آب یا سایر نوشیدنی های شیرین نشده در روز است.

 

فایده های رژیم نوردیک

مواد غذایی رژیم نوردیک

 

مزایای رژیم نوردیک :

تحقیقات رژیم نوردیک را با چندین مزیت بالقوه برای سلامتی مرتبط می داند. در اینجا برخی از جزئیات وجود دارد:

 

ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد

یک متخصص تغذیه ساکن کالیفرنیا، می گوید : «رژیم غذایی نوردیک غنی از فیبر و اسیدهای چرب امگا 3 است که هر دو با مزایای سلامتی متعددی از جمله کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط هستند.

 

تحقیقات از مزایای این برنامه غذایی برای سلامت قلب حمایت می کند: یک بررسی از پنج مطالعه نشان داد که رژیم نوردیک می تواند به کاهش چندین عامل خطر برای بیماری قلبی، مانند فشار خون و کلسترول تام/LDL کمک کند. علاوه بر این، مطالعه دیگری روی بیش از 27000 شرکت کننده نشان داد که پیروی بیشتر از رژیم غذایی نوردیک با کاهش خطر حمله قلبی و همچنین کاهش خطر سکته مغزی در مردان مرتبط است.

 

ممکن است از کاهش وزن حمایت کند

آن متخصص تغذیه، اشاره می کند که تمرکز گیاهی رژیم نوردیک می تواند از کاهش وزن حمایت کند. این برنامه همچنین غذاهای بسیار فرآوری شده را محدود می کند، که معمولاً کالری بالایی دارند و می توانند به افزایش وزن کمک کنند.

 

جالب توجه است که یک بررسی از هفت مطالعه گزارش هایی که به دنبال رژیم نوردیک گزارش شده است می تواند وزن بدن را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. همچنین ممکن است به کاهش چربی بدن و شاخص توده بدن نیز کمک کند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

ممکن است در برابر دیابت محافظت کند

علاوه بر ارتقای سلامت قلب و کاهش وزن، رژیم نوردیک می تواند به پیشگیری از دیابت نیز کمک کند، که ممکن است به دلیل تأکید آن بر غذاهای غنی از مواد مغذی غنی از فیبر، مانند غلات کامل و سبزیجات باشد. در واقع، در یک بررسی با پیروی بیشتر از رژیم نوردیک را با 25٪ کمتر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در زنان و 38٪ خطر کمتر در مردان مرتبط می کند.

 

بررسی دیگری نشان داد که پیروی از رژیم نوردیک تأثیر قابل توجهی بر سطح قند خون ناشتا ندارد. با این حال، مقاومت به انسولین را بهبود بخشید، که می تواند بر توانایی بدن شما برای تنظیم موثر سطح قند خون تأثیر بگذارد.

 

درباره رژیم نوردیک

فواید رژیم نوردیک

 

هزینه رژیم نوردیک چقدر است؟

برخلاف سایر برنامه های رژیم غذایی تجاری یا برنامه های کاهش وزن، هیچ هزینه ای برای پیروی از رژیم نوردیک وجود ندارد. در عوض، تنها هزینه، قیمت هر غذای خریداری شده است. این می تواند بسته به عوامل بسیاری متفاوت باشد، از جمله اینکه رژیم غذایی معمول شما چگونه به نظر می رسد و غذاهای خاصی که برای خرید و تهیه انتخاب می کنید.

 

با این حال، به گفته یک متخصص تغذیه، رژیم های غذایی مبتنی بر مواد غذایی و مواد کامل می توانند نسبتاً گران باشند. وی می گوید: «افرادی که با بودجه کمی خرید می کنند می توانند از میوه ها و سبزیجات منجمد یا کنسرو شده، لوبیا و حبوبات، روغن کانولا، کنسرو تن ماهی و ماهی آزاد و غلات کامل مانند بلغور جو دوسر استفاده کنند تا این رژیم غذایی مقرون به صرفه تر باشد».

 

کارشناسان خاطرنشان می کنند که محصولات فصلی تازه نیز می توانند مقرون به صرفه باشند، زیرا به راحتی در دسترس هستند. به علاوه، در اوج ارزش غذایی، رسیده بودن، رنگ و طعم خود را قرار دارد.

 

آنچه کارشناسان در مورد رژیم غذایی نوردیک می گویند :

یک متخصص تغذیه رژیم غذایی نوردیک را به مشتریان خود توصیه می کند، زیرا بر غذاهای کامل تاکید دارد و مواد بسیار فرآوری شده را محدود می کند. او همچنین توضیح می دهد که فیبر بالایی دارد که بسیاری از افراد در رژیم غذایی خود فاقد آن هستند. او می گوید: «فیبر برای مدیریت وزن مفید است و مصرف بیشتر فیبر با خطرات کمتر بیماری های مزمن مرتبط است.

 

وی همچنین اشاره می کند که بسیاری از مواد موجود در رژیم غذایی، مانند روغن کانولا، حاوی ترکیبات مختلف تقویت کننده سلامتی مانند خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند. او اضافه می کند که رژیم نوردیک برای بسیاری از الگوهای غذایی فرهنگی مختلف قابل تنظیم است، توسط تحقیقات پشتیبانی می شود و سازگار با محیط زیست است. همچنین می گوید: «علاوه بر این، هیچ گروه غذایی را حذف نمی کند و آن را متعادل و پایدار می کند.

 

از سوی دیگر، متخصص تغذیه توصیه می کند که به جای پیروی از یک برنامه غذایی خاص یا الگوی غذایی، مانند رژیم نوردیک، بر بهبود کیفیت رژیم غذایی تمرکز کنید. وی علاوه بر محدود کردن غذاهای فرآوری شده، «وعده های غذایی و غذاهایی را تشویق می کند که بر سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، لوبیا، حبوبات، آجیل و چربی های سالم تأکید دارند».

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------