بایدها و نبایدهای غذایی برای آرتروزآرتروز می تواند هر مفصلی در بدن انسان را تحت تاثیر قرار دهد

 

مواد غذایی یا مکمل هایی خاص برای کمک به درمان آرتروز وجود ندارند، اما به گفته بنیاد آرتریت آمریکا، برخی رژیم های غذایی می توانند به بهبود علائم این شرایط کمک کنند.

ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی می تواند به تسکین علائم استئوآرتریت یا آرتروز مانند درد، سفتی، و تورم کمک کند.

 

آرتروز شایع‌ترین شکل آرتریت است که هر ساله افراد بسیاری را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. این شرایط به واسطه فرسودگی غضروف در مفاصل با گذشت زمان رخ می دهد.

آرتروز می تواند هر مفصلی در بدن انسان را تحت تاثیر قرار دهد، اما افراد اغلب در زانوها، دست ها، کفل یا ستون فقران با آن مواجه می شوند.

 

رژیم غذایی چگونه می تواند به آرتروز کمک کند؟

مواد غذایی یا مکمل هایی خاص برای کمک به درمان آرتروز وجود ندارند، برخی رژیم های غذایی می توانند به بهبود علائم این شرایط کمک کنند.

برخی مواد غذایی دارای ویژگی های ضد التهابی هستند که می تواند علائم بیماری را کاهش دهد، در شرایطی که برخی مواد غذایی دیگر موجب تشدید آنها می شوند.

 

برخی رژیم های غذایی می توانند به بهبود علائم آرتروز کمک کنند

 

یک رژیم غذایی درست می تواند به روش های زیر در بهبود آرتروز نقش داشته باشد:

کاهش التهاب و پیشگیری از آسیب

یک رژیم غذایی متعادل و مغذی ابزارهای مورد نیاز برای پیشگیری از آسیب بیشتر به مفصل را در اختیار بدن قرار می دهد که برای افراد مبتلا به آرتروز اهمیت ویژه ای دارد.

برخی مواد غذایی توانایی کاهش التهاب در بدن را دارند و دنبال کردن یک رژیم غذایی ضد التهاب می تواند علائم آرتروز را بهبود ببخشد. مصرف آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین های A، C و E به میزان کافی ممکن است به پیشگیری از آسیب دیدگی هرچه بیشتر مفاصل کمک کند.

 

کاهش کلسترول

افراد مبتلا به آرتروز احتمال بیشتری دارد دارای کلسترول خون بالا باشند و کاهش کلسترول ممکن است علائم آرتروز را در آنها کاهش دهد.

 

حفظ وزن مناسب

اضافه وزن یا چاقی می تواند فشار بیشتری را به مفاصل وارد کند و ذخیره چربی بیشتر در بدن التهاب هرچه بیشتر در بدن را به همراه دارد. حفظ وزن سالم می تواند علائم آرتروز را کاهش دهد.

حفظ وزن سالم می تواند برای برخی افراد، به ویژه آنهایی که به شرایطی مبتلا هستند که تحرک را کاهش می دهد، مانند آرتروز، دشوار باشد. یک متخصص تغذیه یا پزشک می تواند توصیه های لازم را در این زمینه ارائه کند.

 

8 ماده غذایی که باید مصرف شوند و چرا

افزودن برخی مواد غذایی به رژیم غذایی می تواند استخوان ها، عضلات، و مفاصل را تقویت کرده و به بدن در مبارزه با التهاب و بیماری کمک کند.

 

ماهی چرب

ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 هستند. این چربی های چند غیر اشباع از خواص ضد التهابی سود می برند، از این رو برای افراد مبتلا به آرتروز مفید هستند.

از جمله ماهی های چرب می توان به ساردین، خالمخالی، سالمون، و تن اشاره کرد.

افرادی که به مصرف ماهی علاقه ای ندارند می توانند از مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا-3 استفاده کنند که از آن جمله می توان به روغن ماهی، روغن کریل یا روغن بذر کتان اشاره کرد.

از دیگر منابع اسیدهای چرب امگا-3 می توان به دانه های چیا، بذر کتان، و گردو اشاره کرد. این مواد غذایی نیز می توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند.

 

روغن ها

افزون بر ماهی های چرب، برخی انواع دیگر روغن می توانند به کاهش التهاب کمک کنند. روغن زیتون فوق بکر از سطوح بالای اولئوکانتال سود می برد که ممکن است خواص مشابهی با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ارائه کند.

روغن های آووکادو و گلرنگ از دیگر گزینه های مفید هستند و ممکن است به کاهش کلسترول نیز کمک کنند.

 

ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 هستند

 

لبنیات

شیر، ماست و پنیر سرشار از کلسیم و ویتامین D هستند. این مواد مغذی استحکام استخوان را افزایش می دهند که ممکن است به بهبود علائم دردناک آرتروز کمک کند.

لبنیات حاوی پروتئین ها نیز هستند که می تواند به عضله سازی کمک کند. افرادی که قصد دارند وزن خود را مدیریت کنند می توانند لبنیات کم چرب را انتخاب کنند.

 

سبزیجات برگدار سبز

این محصولات سرشار از ویتامین D و مواد شیمیایی گیاهی ضد استرس و آنتی اکسیدان ها هستند. ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است و می تواند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کرده و به مبارزه بدن با عفونت کمک کند.

از جمله بهترین انتخاب ها در این دسته می توان به اسفناج، کیل، برگ چغندر، و برگ های کولارد اشاره کرد.

 

بروکلی

بروکلی حاوی ترکیبی به نام سولفورفان است که پژوهشگران بر این باورند می تواند آهنگ پیشرفت آرتروز را کند سازد.

همچنین، بروکلی سرشار از ویتامین های K و C و ماده مغذی کلسیم است.

 

چای سبز

پلی فنول ها آنتی اکسیدان هایی هستند که کارشناسان بر این باورند ممکن است توانایی کاهش التهاب و کند ساختن نرخ آسیب غضروف را داشته باشند. چای سبز از سطوح بالای پلی فنول ها سود می برد.

 

سیر

دانشمندان بر این باورند که ترکیبی به دی‌آلیل دی سولفید موجود در سیر ممکن است علیه آنزیم هایی در بدن که به غضروف آسیب می رسانند وارد عمل شود.

 

مغزهای خوراکی

مغزهای خوراکی برای سلامت قلب انسان مفید بوده و حاوی سطوح بالای کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین E و فیبر هستند. همچنین، آنها حاوی اسید آلفا لینولنیک هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

 

 رژیم مدیترانه ای می تواند التهاب که به علائم آرتروز منجر می شود را کاهش دهد

 

درباره‌ رژیم مدیترانه ای چطور؟

مطالعات نشان داده اند که رژیم مدیترانه ای می تواند التهاب که به علائم آرتروز منجر می شود را کاهش دهد.

افزون بر کمک به کاهش درد مرتبط با آرتروز، رژیم مدیترانه ای فواید سلامت بسیاری ارائه می کند. دنبال کردن این رژیم غذایی می تواند خطر موارد زیر را نیز کاهش دهد:

بیماری قلبی و سکته مغزی

ضعف عضلانی در سنین بالا

بیماری آلزایمر

بیماری پارکینسون

مرگ زودرس

 

رژیم غذایی مدیترانه ای شامل میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، ماهی، ماست و چربی های مفید مانند روغن زیتون و مغزهای خوراکی می شود.

 

سه نوع ماده غذایی که باید از آنها پرهیز کنید و چرا

فردی که با آرتروز زندگی می کند با یک وضعیت التهابی در بدن خود مواجه است.

در شرایطی که برخی مود غذایی از خواص ضد التهابی برخوردار هستند و ممکن است علائم این بیماری را کاهش دهند، برخی مواد غذایی دیگر می توانند به افزایش التهاب کمک کنند. بهتر است از این مواد غذایی پرهیز کرده یا مصرف آنها محدود شود.

 

شکر

شکرهای پالایش شده می توانند ترشح سیتوکین ها را افزایش دهند که به عنوان پیام رسن های التهابی در بدن عمل می کنند. شکری که تولیدکنندگان به نوشیدنی هایی مانند نوشابه های گازدار، چای شیرین، قهوه های طعم دار، و برخی آبمیوه ها اضافه می کنند می تواند شرایط التهابی را تشدید کند.

 

چربی اشباع

غذاهای سرشار از چربی اشباع مانند پیتزا و گوشت قرمز می توانند موجب التهاب در بافت چربی شوند. در کنار افزایش خطر ابتلا به چاقی، بیماری قلبی و شرایط دیگر، این می تواند التهاب آرتریت را تشدید کند.

 

کربوهیدارت های پالایش شده

کربوهیدارت های پالایش شده مانند نان سفید، برنج سفید، و چیپس سیب زمینی تولید اکسیدان های نهایی گلیساسیون پیشرفته را افزایش می دهند. این می تواند التهاب در بدن را تحریک کند.

 

لبنیات سرشار از کلسیم و ویتامین D هستند و استحکام استخوان را افزایش می دهند 

 

باورهایی اشتباه غذایی درباره آرتریت

برخی افراد ادعا می کنند که برخی انواع مواد غذایی می توانند آرتروز را تشدید کنند، اما همواره شواهد علمی برای پشتیبانی از این نظریه ها وجود ندارد.

 

مرکبات موجب التهاب می شوند

برخی افراد بر این باورند که باید از مرکبات پرهیز کنند زیرا اسیدیته التهاب آفرین است. اما میوه های خانواده مرکبات دارای فواید ضد التهابی بوده و همچنین سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها هستند.

با این وجود، گریپ فروت می تواند در برخی داروهای تجویزی برای درمان آرتریت تداخل ایجاد کند. پیش از افزودن این میوه به رژیم غذایی خود باید با پزشک مشورت کنید.

 

پرهیز از لبنیات به بهبود آرتروز کمک می کند

ادعاهایی درباره این که پرهیز از لبنیات می تواند به بهبود آرتروز کمک کند، وجود دارند. اگرچه شیر، پنیر و محصولات لبنی دیگر می توانند برای برخی افراد مشکل آفرین باشند، اما این مواد غذایی می توانند برای دیگران خواص ضد التهابی داشته باشند.

 

سبزیجات نایت شید موجب التهاب می شوند

گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادنجان، و فلفل ها همگی حاوی ماده شیمیایی سولانین هستند که برخی آن را در بروز درد آرتریت مقصر می دانند. اما به گفته بنیاد آرتریت آمریکا، شواهد علمی برای این مساله وجود ندارند. افزودن این قبیل سبزیجات به رژیم غذایی می تواند فواید بسیاری برای بیماری های مزمن در پی داشته باشد.

 

منبع:salamatnews.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------