بررسی رژیم سوپ: آیا این سوپ به کاهش وزن کمک می کند؟رژیم سوپ جو,رژیم سوپ لاغری,روش گرفتن رژیم سوپ کلم

رژیم سوپ، یکی از راه های کم کردن کالری در کوتاه مدت است

 

رژیم سوپ کلم؛ 5 الی 7 کیلو لاغری در یک هفته + انواع سوپ 

تحقیقات فراوانی نشان می دهند که خوردن سوپ های کم کالری در طول روز به کاهش وزن افراد کمک بسیار زیادی خواهد کرد. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با انواع سوپ های رژیمی و کم کالری آشنا کنیم تا در صورت داشتن اضافه وزن بتوانید از آن ها استفاده کنید.

چرا رژیم سوپ برای کاهش وزن مفید است؟

متأسفانه امروزه افراد زیادی به ویژه در کشور ایران به علت پر خوری زیاد، کم تحرکی، عدم ورزش کردن، استرس، خوردن غذاهای پر کالری مثل نان و برنج و عواملی دیگر به چاقی و اضافه وزن مبتلا شده اند.

 

چاقی و اضافه وزن می تواند بسیار خطرناک بوده و باعث بیماری ها قلبی عروقی و دیگر بیماری های ناشی از اضافه وزن و چربی زیاد شود. به علاوه چاقی ظاهر زشتی را برای افراد به ارمغان خواهد آورد و حتی اعتماد به نفس افراد را نیز از بین خواهد برد. به همین علت سال های طولانی همواره محققان به دنبال راه حل های مناسبی برای از بین بردن چاقی و اضافه وزن در جامعه هستند. 

 

یکی از راه حل های کاهش وزن که دهه ها است مورد تحقیق و استفاده افراد قرار می گیرد استفاده از رژیم سوپ است. تحقیقات نشان می دهد که اگر افراد قبل از خوردن وعده های غذایی شان مقداری سوپ کم کالری مصرف کنند با کاهش وزن مواجه خواهند شد. 

 

در واقع این امر کاملا طبیعی است. چرا که وقتی شما قبل از خوردن غذای اصلی مقداری غذای سبک مثل سوپ کم کالری مصرف کنید معده ی شما دیگر به خوردن غذای زیاد و سنگین علاقه ای نخواهد داشت و همین امر باعث می شود که شما در وعده های غذایی تان مواد پر کالری کم تری را مصرف کنید.

 

برنامه رژیم سوپ , انواع سوپ های رژیمی , رژیم سوپ

به وسیله ی رژیم سوپ در کوتاه مدت 5 تا6 کیلو می توانید لاغر کنید

 

مدت زمان استفاده از رژیم سوپ چقدر است؟

معمولا برنامه های رژیم سوپ به مدت یک هفته تا ده روز برای افراد مورد استفاده قرار می گیرد و در همین مدت می توان شاهد کاهش وزن تا 5 کیلوگرم در افراد بود. این رژیم به گونه های متفاوتی برای اشخاص مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا برخی افراد در طول روز و وعده های غذایی اصلی شان فقط از سوپ استفاده می کند. اما برخی دیگر در کنار مصرف سوپ غذاهای دیگر مثل گوشت و غیره را نیز مصرف می کنند. 

 

همچنین برخی افراد از رژیم سوپ در مدت زمان کوتاه یک هفته تا ده روز استفاده می کنند. اما برخی ممکن است از این رژیم تا مدت زمان بسیار طولانی تری استفاده کنند. در واقع اگر قصد استفاده از رژیم سوپ تا مدت زمان طولانی تری را دارید توصیه می کنم که از پزشک های تغذیه در این باره مشورت بگیرید.

 

نظر متخصصان درباره رژیم سوپ چیست؟

متخصصان زیادی با این رژیم موافق هستند به شرطی که به صورت اصولی انجام گیرد. مثلا شما نمی توانید در طولانی مدت فقط سوپ بخورید چرا که بدن شما به مواد دیگری نیز نیاز دارد. یا این که برای لاغری و کاهش وزن زیاد نمی توان فقط از این رژیم استفاده کرد چرا که شما به فعالیت بدنی و اجرای دستور عمل های دیگری هم نیازمند خواهید بود.  

 

انواع سوپ های رژیمی , رژیم سوپ , رژیم سوپ برای کاهش وزن

متخصصان زیادی با رژیم سوپ موافق هستند

 

انواع سوپ های رژیمی

تا این جای مقاله با رژیم سوپ و موضوعات مربوط به آن آشنا شدید. در ادامه قصد داریم تا شما را با انواع سوپ های مناسب برای کاهش وزن آشنا کنیم. پس تا ادامه همراه ما باشید.

 

رژیم سوپ لوبیا

سوپ لوبیا یکی از انواع سوپ هایی است که می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند. این سوپ با موادی همچون لوبیا چیتی، قارچ، فلفل دلمه، کرفس گوجه فرنگی و فلفل قرمز تهیه می شود. شما می توانید از این سوپ دو با در روز به عنوان وعده های اصلی غذایی استفاده کنید.

 

البته در استفاده از این رژیم باید به مواردی نیز توجه کنید. به عنوان مثال شما در حین استفاده از این رژیم باید آب زیادی را در طول روز مصرف کنید همچنین توصیه می شود تا از مصرف آجیل و میوه های خشک و همچنین مصرف آووکادو صرف نظر کنید یا آن ها را به مقدار کمی استفاده کنید. 

همچنین در کنار استفاده از این رژیم و مصرف سوپ لوبیا به شما توصیه می شود تا از غذاهای کم چرب و دارای سبزیجات استفاده بیشتری کنید. 

 

رژیم سوپ برای کاهش وزن , رژیم سوپ کلم,رژیم سوپ

سوپ لوبیا یکی از انواع سوپ های رژیمی است

 

رژیم سوپ کلم

رژیم سوپ کلم ویژه افرادی است که می خواهند به سرعت وزن شان را کاهش دهند. البته این رژیم دوره یک هفته ای دارد و بیش از یک هفته نباید از آن استفاده کرد. درست است که این سوپ به شما کمک می کند تا در مدت زمان کم وزن نسبتا خوبی را کم کنید اما باید بدانید که این رژیم غذایی می تواند بسیار خطرناک هم باشد. 

 

به عنوان مثال کسانی که مبتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع دو هستند نمی توانند از این رژیم استفاده کنند. همچنین این رژیم آن قدر هم که به نظر می رسد ساده نیست. چرا که شما در طول استفاده و مصرف سوپ کلم مدام دچار ضعف و گرسنگی و همچنین دچار خستگی های پی در پی خواهید شد.    

 

این سوپ ممکن است طعم خوبی نداشته باشد و افراد زیادی بعد از چند بار خوردن آن دل زده شده و دیگر نتوانند به این رژیم ادامه دهند. در واقع سوپ کلم برای افرادی مناسب است که به سبزیجات و میوه و همچنین کلم علاقه زیادی دارند. 

 

رژیم سوپ کلم می تواند برای افراد عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی را در پی داشته باشد. به عنوان مثال می تواند باعث سرگیجه و سر درد، یبوست، نفخ و مشکلات گوارشی، حالت تهوع و سنگ صفرا شود. همچنین چون شما در این سوپ از سدیم زیادی استفاده می کنید این مورد می تواند باعث کم آب شدن بدنتان شود.

 

البته نمی توان گفت که با توجه به عوارض گفته شده به هیچ عنوان نباید از این سوپ رژیمی استفاده کرد. بلکه شما می توانید از مواد غذایی مفیدی استفاده کنید که در کنار سوپ کلم باعث ایجاد تعادل مواد شود. همچنین می توانید در خصوص رژیم سوپ کلم از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. 

 

رژیم سوپ برای کاهش وزن , رژیم سوپ کلم,رژیم سوپ

سوپ مرغ یکی از سوپ هایی است که می توانید در رژیم سوپ خود مصرف کنید

 

رژیم سوپ مرغ

یکی دیگر از سوپ های کم کالری که به کاهش وزن شما کمک فراوانی می کند سوپ مرغ است. رژیم سوپ مرغ باید در یک هفته دنبال شود و در همین مدت وزنی حدود 4 کیلو گرم را کم خواهید کرد. البته این رژیم هم مانند سایر رژیم ها مراحل و دستور عمل هایی دارد. 

به عنوان مثال شما در حین استفاده از این رژیم باید در روز های مشخص موادی همچون ماست بدون چربی، انجیر خشک، میوه به مقدار مشخص، جوانه گندم، شیر، نان و آب پرتقال را به عنوان صبحانه میل کرده و بعد از آن در یک زمان مشخص سوپ مرغ را بخورید. 

 

سوپ مرغ از موادی هم چون گوشت مرغ، روغن زیتون، آب لیمو و سبزیجاتی مثل پیاز، شلغم، کرفس، کلم بروکلی، هویج، سیر و اسفناج تهیه می شود. تمامی این مواد مفید بوده اما کم کالری هستند. پس استفاده ی بیش از حد از این رژیم اصلا توصیه می شود چرا که می تواند شما را با مشکلاتی مواجه کند. 

 

رژیم سوپ برای کاهش وزن , رژیم سوپ کلم,رژیم سوپ

در رژیم سوپ، سوپ های کم کالری را استفاده کنید

 

سوپ قلب مقدس

این سوپ با موادی مثل گوشت گاو یا آب گوشت، گوجه فرنگی، پیاز، کرفس، لوبیا سبز و هویج تهیه می شود. طبق برخی ادعاها شما در مدت یک هفته می توانید تا 6 کیلوگرم وزن کم کنید. البته در این برنامه شما در کنار این سوپ باید مواد دیگری همچون میوه و آب میوه بدون چربی، سیب زمینی، گوجه فرنگی و برنج قهوه ای را به مقدار های مشخص و در روز های مشخص مصرف کنید. 

 

البته پایه و اساس اصلی اختراع این سوپ مشخص نشده است. در نتیجه ممکن است که این سوپ باعث کاهش وزن شما شود اما نمی توان گفت که الزاما مفید است و عوارضی را درپی نخواهد داشت. پس قبل از مصرف این رژیم حتما اطلاعات لازم و کافی را از منابع معتبر دریافت کنید. 

 

رژیم سوپ جو,رژیم سوپ لاغری,روش گرفتن رژیم سوپ کلم

برای کاهش وزن استفاده از رژیم سوپ به تنهایی کافی نیست

 

به طور کلی چه سوپ هایی برای کاهش وزن مناسب هستند؟

همانطور که اشاره شد مصرف سوپ در طول روز به ویژه قبل از خوردن غذا می تواند به شما کمک کند تا در وعده های غذایی تان غذای کمتری مصرف کنید در نتیجه شما قادر به کاهش وزن خواهید بود.

 

اما نکاتی در مورد سوپ ها وجود دارد. ما در دنیای سوپ با انواعی از سوپ و مواد تشکیل دهنده متفاوتی  از سوپ ها رو به رو هستیم. پس نمی توان گفت که الزاما تمامی سوپ ها برای لاغری و کاهش وزن مناسب هستند. شما برای کاهش وزن به سوپ هایی نیاز دارید که از مواد کم کالری تهیه شده باشند. به عنوان مثال شما می توانید از سوپ های سبزیجات برای این منظور استفاده کنید. 

 

یکی دیگر از انواع سوپ ها، سوپ هایی بر پایه شیر، خامه و انواع پنیر هستند. با این که آن ها نیز جزو دسته سوپ ها طبقه بندی می شوند اما به علت چربی و کالری بالا نمی توان گفت که می توانند به کاهش وزن شما کمک کنند. هر چند که اگر هم در کاهش وزن شما مؤثر باشند باز هم به پای سوپ سبزیجات در زمینه کاهش وزن نخواهند رسید.

پس شما می توانید در سوپ هایتان به جای استفاده از پنیر و خامه از موادی که کالری کم تری دارند مثل مرغ و یا آب گوشت استفاده کنید.

 

آیا برای کاهش وزن استفاده از رژیم سوپ به تنهایی کافی است؟

برخی افراد گمان می کنند که تنها مصرف کمتر غذا و نخوردن غذاهای پر کالری می تواند سبب کاهش وزن و یا تناسب اندام شود. این عقیده کاملا اشتباه است و علاوه بر کنترل غذا شما به انجام ورزش و فعالیت ها بدنی و همچنین داشتن یک برنامه همه جانبه و کاملا مفید برای این منظور نیازمند هستید.

 

همانطور که مشاهده کردید رژیم سوپ تنها در مدت زمان محدود و کوتاه یک هفته ای قابل اجرا است و نهایتا 5 تا 6 کیلو از وزن شما را کاهش خواهد داد. به ویژه که استفاده از رژیم سوپ فقط برای دوره کوتاه مدت جواب گو است. یعنی در اکثر اوقات وقتی که شما  از رژیم سوپ استفاده می کنید بعد از مدتی وزن شما دوباره به حالت اول باز خواهد گشت. 

پس به شما توصیه می شود که در کنار رژیم سوپ از یک برنامه کامل و جامع نیز استفاده کنید. 

 

رژیم سوپ برای کاهش وزن , رژیم سوپ کلم,رژیم سوپ

در کنار رژیم سوپ از یک برنامه ی ورزشی مناسب نیز پیروی کنید

 

سخن پایانی

در این مقاله ما با یکی از انواع روش های کاهش وزن آشنا شدیم. رژیم سوپ به شما کمک می کند تا در مدت زمان کم وزن قابل توجهی را کم کنید. اما در مورد این رژیم ها باید به شما گوشزد کنم که حتما قبل از انجام با یک پزشک و یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

 

ممکن است در نگاه اول مواد تشکیل دهنده تمامی سوپ های رژیمی معمولی و مفید به نظر برسند. اما چون شما در یک زمان فقط به خوردن چند نوع مواد خاص مشغول هستید ممکن است دچار کمبود مواد مغذی دیگری نیز شوید و یا ممکن است استفاده بیش از حد یک ماده در مدت زمانی کوتاه برای شما مضر باشد. 

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------