مشخصات سينه سالم چیست ؟مشخصات سينه سالم,درد سرطان سينه چگونه است,ايا سرطان سينه درد دارد

آشنایی با سرطان سینه و سینه ی سالم

 

چگونه سینه های سالمی برای زندگی داشته باشیم ؟

این روزها سرطان سینه بین خانم ها رواج پیدا کرده است. البته خیلی مواقع توده های خوش خیم هستند و نگران کننده نیستند، اما باید پیگیر باشید و حتما درمان کنید.

صرف نظر از سن شما، برای سالم نگه داشتن سینه ها به یادگیری اینکه چه چیزی طبیعی است و چه چیزی غیرعادی است کمک می کند. این به شما کمک می کند که مواظب تغییراتی باشید که می تواند نشانه های مشکل باشد.

 

درست مانند هر عضوی از بدنتان، بدانید که در مراحل مختلف زندگی چه انتظاراتی دارید.

 

«دانستن ظاهر و احساس سینه هایتان می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که ناگهان چیزی متفاوت است». همانطور که به پوست خود توجه می کنید و مراقب خال های جدید هستید، باید به سینه های خود نیز توجه کنید.

 

پزشک شما ممکن است در ویزیت سالانه شما یک معاینه پستان انجام دهد و ممکن است به شما آموزش دهد که چگونه در خانه خودآزمایی کنید. تحقیقات نشان نمی دهد که معاینه پستان، جان انسان ها را نجات می دهد یا سرطان ها را زودتر تشخیص می دهد، اما بسیاری از پزشکان هنوز آن را توصیه می کنند. و همیشه ایده خوبی است که از بدن خود آگاه باشید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر به پزشک خود اطلاع دهید.

 

چه چیزی عادی است، چه چیزی عادی نیست

ممکن است گاهی نگران باشید که سینه هایتان «درست» به نظر نمی رسند. اما بسیاری از چیزهایی که زنان نگران آنها هستند، در واقع چندان غیرعادی نیستند. به عنوان مثال، کاملا طبیعی است اگر:

 

– اندازه سینه های شما کمی متفاوت است.

– یک سینه کمی پایین تر از دیگری آویزان است.

– دور نوک پستان مو دارید.

– سینه های شما قبل و در طول قاعدگی شما درد می کند یا حساس می شود.

 

 

علت بزرگ شدن سينه سمت راست و علت بزرگ شدن سينه سمت چپ :

– مقداری نامتقارن بودن سینه ها کاملا طبیعی می باشد.

– تغییرات هورمونی می تواند دلیل نامتقارن بودن سینه شود. 

– سیستم ایمنی می تواند دلیل نامتقارن بودن سینه شود

– شیردهی می تواند دلیل نامتقارن بودن سینه شود

 

با این حال، در صورت مشاهده هرگونه تغییر غیرعادی به پزشک خود اطلاع دهید. برای مثال، اگر متوجه موارد زیر شدید، به پزشک مراجعه کنید :

 

– یک توده سفت که قبلاً آن را احساس نکرده اید

– تورم در اطراف سینه، استخوان ترقوه یا زیر بغل

– التهاب، تورم و قرمزی و یا تیره شدن پوست سینه

– پوست خشک، ترک خورده، قرمز یا ضخیم (مثل پوست پرتقال) در اطراف نوک پستان شما

خون یا مایع (به جز شیر) از نوک پستان شما خارج می شود

– گرمی یا خارش در سینه ها

– وجود جوش یا زخم روی پوست

– تغییر در ظاهر نوک پستان

– فرورفتگی نوک سینه

– فرورفتگی پوست سینه

 

این علائم همیشه به این معنی نیست که مشکل وجود دارد، اما مهم است که توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است تغییرات بی ضرر و بدون مشکل باشند، یا ممکن است ناشی از تحریک یا عفونت باشند که به راحتی قابل درمان است. به ندرت می توانند نشانه های سرطان باشند.

 

اگر نوک پستان شما به نظر می رسد که به سمت سینه باز می گردد، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید. ارین هافستاتر، MD، استادیار انکولوژی پزشکی در دانشکده پزشکی ییل، می گوید: اما تنها در صورتی که این تغییر در ظاهر شما باشد. او می گوید: «تقریباً 10 درصد از زنان به طور طبیعی نوک سینه های معکوس دارند. مشکلی نیست اگر چیزی باشد که در تمام طول این مدت داشته اید.

 

سرطان سينه درد دارد,جوش علائم سرطان سينه در زنان,زخم روي سينه نشانه چيست

بزرگ شدن سينه نشانه چيست

 

خطر ابتلا به سرطان سینه را بشناسید

در مورد مواردی که ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد با پزشک خود صحبت کنید. به عنوان مثال، اگر سیگار می کشید، الکل می نوشید یا سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید، احتمال ابتلا به آن ممکن است افزایش یابد.

 

زنانی که بچه دار نمی شوند یا بعد از 30 سالگی بچه دار می شوند نیز در معرض خطر بیشتری هستند. همچنین زنانی که اولین قاعدگی خود را قبل از 12 سالگی تجربه می کنند، یائسگی را دیرتر از حد طبیعی می گذرانند، یا داروهای هورمونی خاصی را در طول یائسگی بیش از 5 سال مصرف می کنند.

 

اگر قرص های ضد بارداری مصرف می کنید، می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کمی افزایش دهد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید از چه نوع پیشگیری از بارداری استفاده کنید، به همراه پزشک خود، باید همه مواردی را که ممکن است احتمال ابتلا به بیماری را افزایش دهد، در نظر بگیرید.

 

اندازه ی سینه در دوران بارداری یا شیردهی تغییر می کند

وقتی باردار می شوید، طبیعی است که سینه ها بزرگتر و حساس تر شوند، نوک سینه ها تیره شوند و رگ های خونی بیشتر نمایان شوند و بافت سینه تان کلفت تر شود.

 

کیست ها (کیسه های پر از مایع) و سایر تومورهای غیر سرطانی می توانند در دوران بارداری تشکیل شوند یا بزرگتر شوند. اکثریت قریب به اتفاق توده های کشف شده توسط زنان باردار سرطانی نیستند. اما شما نمی توانید آن را به طور قطعی رد کنید، بنابراین باید آنها را با پزشک خود ذکر کنید.

 

سینه های شما ممکن است چند روز پس از زایمان متورم و پر از شیر شود. این می تواند باعث شود آنها احساس سختی و لطافت کنند. شیردهی می تواند این احساس را کاهش دهد. اگر به جای شیر دادن، شیشه شیر را انتخاب کردید، سینه های شما باید بعد از چند روز شیر را متوقف کنند.

 

اگر در حال شیردهی هستید، ممکن است نوک سینه هایتان زخم، ترک خورده یا مجرای شیر بسته شود. این می تواند منجر به عفونت دردناکی به نام ماستیت شود که باید با آنتی بیوتیک درمان شود.

 

كوچك شدن سينه نشانه چيست ؟

یکی از دلایل كوچك شدن سينه، لاغر شدن است. دلیل دیگر کوچک شدن سینه، دوران پایان شیردهی می باشد. اگر به نوزاد خود شیر می دهید در زمان شیردهی سینه های شما بزرگ می شود و بعد از آن سینه های شما کوچک و شل می شود.

 

سلامت سینه در 40 سالگی به بالا

با افزایش سن متوجه تغییرات فیزیکی خواهید شد. در طول یائسگی یا در آستانه آن، غدد سازنده شیر کوچک می شوند. آنها با بافت چربی جدید جایگزین شده اند، بنابراین اندازه سینه بند شما ممکن است افزایش یابد. سینه های شما نیز ممکن است شروع به افتادگی بیشتری کنند.

 

با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی باید آزمایش های غربالگری به نام ماموگرافی را شروع کنید، صحبت کنید. گروه های بهداشتی عمده آنها را هر 1 تا 2 سال برای زنان 50 تا 74 ساله توصیه می کنند، اما برخی توصیه می کنند که از سن 40 یا 45 سالگی شروع کنید.

 

آیا جوش علائم سرطان سينه در زنان می باشد ؟

ایجاد جوش و دانه های قرمز بر روی پستان در بسیاری از مواقع نگران کننده نیست و در برخی از موارد هم ممکن است از یک بیماری تهاجمی مثل سرطان سینه خبر دهد.

 

جوش قرمز روی پستان معمولاً علامت یک بیماری غیرسرطانی است. البته گاهی این جوش های ریز و قرمز می تواند نشانه اولیه سرطان سینه هم باشد که در این صورت باید به آن توجه کنید. لکه های قرمز کوچک یکی از نشانه های از بیماری IBC است که گونه ای نادر از برست کنسر (سرطان سینه) محسوب می شود.

 

علت بزرگ شدن سينه سمت راست,كوچك شدن سينه نشانه چيست,علت بزرگ شدن سينه سمت چپ

مشخصات سينه سالم

 

زخم روي سينه نشانه چيست ؟

در بعضی موارد ممکن است چسبندگی بافت سرطان به نواحی زیر موجب ایجاد تغییراتی در فرم پستان شود. به علاوه تهاجم بافت سرطانی امکان دارد منجر به ایجاد زخم در پوست شود. همچنین ممکن است عروق زیر جلدی برجسته و واضح در یک قسمت نیز خود از علائم ابتلا به سرطان باشد.

 

ايا سرطان سينه درد دارد ؟

درد سرطان سينه چگونه است؟ درد سینه ممکن است به صورت موقت و یا تیر کشیدن باشد، اما معمولا فقط هنگامی که ناراحتی موقت ایجاد کرد می توان گفت جدی نیست.

گاهی درد سینه ادامه دار می شود و شدت آن افزایش می یابد بنابراین باید این نوع از درد های سینه را جدی بگیریم و اما نگران نشویم، بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنیم تا با انجام آزمایش های مربوطه علت درد بررسی شود.

 

درد پستان ممکن است به خاطر فقر آهن نیز باشد که هورمون های تیروئید را تنظیم می کند.

درد دو طرفه پستان یعنی درد در هر دو پستان اغلب اوقات هورمونی و به خاطر مصرف زیاد کافئین است. زیرا کافئین تغییرات فیبروکیستیک را تشدید می کند

 

عوامل موثر دیگر که باعث درد پستان می شوند شامل: تغییرات پیش از قاعدگی، سینه بند نامناسب، ضربه ملایم به قفسه سینه و حتی حمل کردن کیف دستی های سنگین و فشار هر روزه بر روی یک شانه می شوند.

 

در زمان معاینه سینه در طول مدت قاعدگی تان، ممکن است حس کنید پستان هایتان توده یا برآمدگی هایی دارند، زیرا تغییرات هورمونی باعث می شوند که کیست های خوش خیمی پر از مایع تشکیل شوند.

 

 فهرست چیزهایی که ممکن است به درد در ناحیه پستان منجر شوند بسیار طولانی است که اغلب آنها هم خوش‌خیم هستند. استرایکر می گوید: «درد دو طرفه پستان یعنی درد در هر دو پستان اغلب اوقات هورمونی و به خاطر مصرف زیاد کافئین است.» زیرا کافئین تغییرات فیبروکیستیک را تشدید می کند. عوامل موثر دیگر شامل تغییرات پیش از قاعدگی، سینه بند نامناسب، ضربه ملایم به قفسه سینه و حتی حمل کردن کیف دستی های سنگین و فشار هر روزه بر روی یک شانه می شوند.


در مطالعه ای که در سال 2004، انجام شد مشخص شد که با اضافه کردن 6 میلی گرم مکمل ید، درد پستان کاهش می یابد، زیرا عملکرد تیروئید را بهبود می بخشد. درد فقط یک پستان ممکن است نشانه سرطان سینه باشد. اکثر مردم بر این باورند که سرطان پستان درد ندارد ولی این باور صحیح نیست؛ سرطان می تواند درد داشته باشد. البته هزار و یک چیز غیر سرطانی دیگر هم هست که ممکن است منجر به درد در پستان ها شود و همه آنها تقریباً عادی و بی خطر هستند.

 

عادات سالم در هر سنی

صرف نظر از سن شما، اگر الکل را به یک نوشیدنی در روز یا کمتر محدود کنید، اگر این عادت را داشته باشید، سیگار را ترک کنید و وزن مناسبی داشته باشید، می توانید خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید . همچنین مهم است که حداقل 150 دقیقه ورزش متوسط در هفته داشته باشید و مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید.

 

هرگز برای شروع به فکر کردن در مورد اینکه چگونه سینه های سالمی برای زندگی داشته باشیم زود نیست - یا برای ایجاد تغییرات برای بهتر شدن دیر نیست.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------