شروع سن یائسگی معمولا چند سالگی است؟سن یائسگی,سن پایان قاعدگی,تا چند سالگی پریود می شویم

آیا می دانید تا چند سالگی پریود می شویم ؟

 

سن یائسگی چیست و چه علائمی دارد؟

آیا می دانید میانگین سن یائسگی در زنان چند است؟ به علاوه وقتی شروع می شود چه چیزی را باید انتظار داشت؟ در حالی که یائسگی می تواند باعث برخی علائم ناخواسته شود، درمان های زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

سن یائسگی چه سنی است؟

یائسگی، که گاهی اوقات «تغییر زندگی» نامیده می شود، زمانی اتفاق می افتد که قاعدگی یک زن متوقف شود. معمولا زمانی تشخیص داده می شود که یک سال بدون سیکل قاعدگی سپری کنید. پس از یائسگی، دیگر نمی توانید باردار شوید.

 

متوسط ​​سن یائسگی یا سن پایان قاعدگی در ایالات متحده 51 سال است. اما یائسگی ممکن است برای زنان در 40 تا 50 سالگی نیز اتفاق بیفتد. یائسگی در 42 سالگی نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه سن یائسگی بر سلامتی شما تأثیر می گذارد، ادامه مطلب را بخوانید.

 

تعیین سن یائسگی

هیچ آزمایش ساده ای وجود ندارد که به شما بگوید چه زمانی به یائسگی می رسید، اما محققان در حال کار بر روی ایجاد آن هستند.

 

بررسی سابقه خانوادگی شما ممکن است دقیق ترین راه برای کمک به پیش بینی زمانی باشد که ممکن است تغییر را تجربه کنید. شما احتمالاً در همان سنی که مادرتان یا خواهرتان دارید یائسه خواهید شد.

 

یائسگی از چه سنی شروع می شود ؟

آیا می دانید سن یائسگی چند سالگی است ؟ میانگین سن یائسگی حدود 51 سال است. اما برخی از زنان در دهه 40 خود یائسگی را تجربه می کنند - درصد کمی از آنها زودتر علائم یائسگی را تجربه می کنند. برخی از زنان ممکن است تا 60 سالگی به یائسگی نرسند.

 

هیچ راهی برای دانستن سن دقیق یائسگی شما تا زمانی که اتفاق نیفتد وجود ندارد، اما به نظر می رسد ژنتیک نقش مهمی ایفا می کند. ممکن است بر اساس زمانی که اعضای خانواده شما، به ویژه مادرتان، یائسگی را پشت سر گذاشته اند، یک ایده کلی از زمان یائسگی داشته باشید.

 

ژنتیک تنها چیزی نیست که می تواند در شروع یائسگی تأثیر بگذارد. عوامل پزشکی نیز می توانند بر زمان یائسگی تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، اگر تخمدان های فردی برداشته شود، علائم بلافاصله ظاهر می شوند.

 

برخی از شرایط پزشکی مانند بیماری های خود ایمنی نیز با یائسگی زودرس مرتبط هستند. زنانی که تحت درمان هایی مانند پرتودرمانی یا شیمی درمانی قرار گرفته اند نیز احتمالاً زودتر علائم را نشان می دهند.

 

سن یائسگی چه سنی است,یائسگی در 42 سالگی,یائسگی از چه سنی شروع میشود

آیا می دانید یائسگی از چه سنی شروع میشود ؟

 

قبل از یائسگی چه زمانی شروع می شود؟

قبل از اینکه یائسگی را تجربه کنید، یک دوره انتقالی را پشت سر می گذارید که به نام پیش یائسگی شناخته می شود. این مرحله می تواند ماه ها یا سال ها طول بکشد، و معمولاً زمانی شروع می شود که شما در  اواسط تا اواخر دهه 40 هستید. به طور متوسط، اکثر زنان حدوداً قبل از یائسگی را تجربه می کنند چهار سال قبل از اینکه قاعدگی آنها به طور کامل متوقف شود.

 

علائم قبل از یائسگی

سطح هورمون شما در دوران پیش از یائسگی تغییر می کند. شما احتمالاً دوره های نامنظم را همراه با علائم مختلف دیگر تجربه خواهید کرد. دوره های شما ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر از حد معمول باشد، یا ممکن است سنگین تر یا سبک تر از حد معمول باشد. علاوه بر این، ممکن است یک یا دو ماه بین چرخه های قاعدگی شما متوقف شود.

 

همچنین قبل از یائسگی می تواند علائم زیر برای شما ایجاد شود :

 

– گرگرفتگی

– عرق شبانه

– مشکلات خواب

– خشکی واژن

– تغییرات خلق و خوی

– افزایش وزن

– نازک شدن مو

– پوست خشک

– از دست دادن پری سینه ها

 

علائم یائسگی در زنان متفاوت است. برخی برای تسکین یا مدیریت علائم خود به هیچ درمانی نیاز ندارند، در حالی که برخی دیگر که علائم شدیدتری دارند نیاز به درمان دارند.

 

سن یائسگی در زنان,میخواهم یائسه شوم,علت پریود نشدن در سن 43 سالگی

با دیدن علائم یائسگی آیا میخواهم یائسه شوم ؟

 

یائسگی زودرس چیست؟

یائسگی قبل از 40 سالگی یائسگی زودرس نامیده می شود. اگر بین 40 تا 45 سالگی یائسگی را تجربه می کنید، گفته می شود که یائسگی زودرس دارید. حدودا 5 درصد از زنان به طور طبیعی یائسگی زودرس را پشت سر می گذارند.

 

موارد زیر می توانند احتمال یائسگی زودرس را افزایش دهند:

 

فردی که هیچ وقت بچه دار نشدند. سابقه بارداری ممکن است سن یائسگی را به تاخیر بیندازد.

 

سیگار کشیدن. سیگار کشیدن می تواند باعث شروع یائسگی شود حدودا دو سال زودتر.

سابقه خانوادگی یائسگی زودرس. اگر زنان در خانواده ی شما یائسگی زودرس داشتند، احتمال اینکه شما نیز دچار یائسگی زودرس شوید، بیشتر است.

 

شیمی درمانی یا پرتودرمانی لگن. این درمان های سرطان می تواند به تخمدان های شما آسیب برساند و باعث شود یائسگی زودتر شروع شود.

 

جراحی برای برداشتن تخمدان ها (اووفورکتومی) یا رحم (هیسترکتومی). روش های برداشتن تخمدان ها ممکن است شما را بلافاصله وارد یائسگی کند. اگر رحم خود را بردارید اما تخمدان های خود را برندارید، ممکن است یک یا دو سال زودتر از آنچه که در غیر این صورت اتفاق می افتاد، یائسگی را تجربه کنید.

 

برخی از شرایط سلامتی آرتریت روماتوئید، بیماری تیروئید، HIV، سندرم خستگی مزمن و برخی اختلالات کروموزومی می توانند باعث شوند که یائسگی زودتر از حد انتظار رخ دهد.

 

اگر فکر می کنید ممکن است علائم یائسگی زودرس را تجربه کنید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند آزمایش های مختلفی را برای تعیین اینکه آیا شما وارد یائسگی شده اید انجام دهند.

 

یک آزمایش جدید تایید شده به نام تست PicoAMH Elisa میزان هورمون آنتی مولرین (AMH) را در خون اندازه گیری می کند. این آزمایش کمک می کند تا مشخص شود که آیا به زودی وارد یائسگی خواهید شد یا در حال حاضر یائسگی دارید.

 

 

یائسگی زودرس و خطرات سلامتی

تحقیقات نشان داد، کسی که تجربه یائسگی زودرس دارد با امید به زندگی کوتاه تر مرتبط است.

 

همچنین دریافته اند که یائسگی زودرس ممکن است خطر ابتلا به برخی از مشکلات پزشکی را افزایش دهد، مانند:

 

• بیماری قلبی، حمله قلبی یا سکته مغزی

• پوکی استخوان یا شکستگی استخوان

• افسردگی

 

اما شروع زودتر یائسگی ممکن است فوایدی نیز داشته باشد. یائسگی زودرس ممکن است خطر سرطان سینه، آندومتر و تخمدان خود را کاهش دهد.

 

مطالعات نشان داده است زنانی که بعد از 55 سالگی یائسه می شوند، حدود 30 درصد بیشتر از زنانی که این تغییر را قبل از 45 سالگی تجربه می کنند، در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

 

سن یائسگی در زنان,میخواهم یائسه شوم,علت پریود نشدن در سن 43 سالگی

علت پریود نشدن در سن 43 سالگی چیست ؟

 

آیا می توانید یائسگی را به تعویق بیندازید ؟

هیچ راه مطمئنی برای به تاخیر انداختن یائسگی وجود ندارد، اما برخی از تغییرات ممکن است در سبک زندگی نقش داشته باشد.

 

ترک سیگار ممکن است کمک کند شروع یائسگی زودرس را به تعویق بیندازید.

 

تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی شما می تواند بر سن یائسگی نیز تأثیر بگذارد.

 

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که مصرف مقدار زیادی ماهی چرب، حبوبات تازه، ویتامین B6 و روی یائسگی طبیعی را به تاخیر می اندازد. با این حال، خوردن مقدار زیادی پاستا و برنج تصفیه شده با یائسگی زودرس مرتبط است.

 

در یک مطالعه ای نشان داد که ممکن است مصرف مقادیر زیادی ویتامین D و کلسیم با کاهش خطر یائسگی زودرس مرتبط باشد.

 

در مورد یائسگی چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در دوران پیش از یائسگی و یائسگی به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند به کاهش نگرانی های شما در مورد این تغییر اساسی در زندگی کمک کنند.

 

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

چه درمان هایی برای کمک به علائم من وجود دارد؟

آیا هیچ راه طبیعی برای تسکین علائم من وجود دارد؟

انتظار چه نوع پریودهایی در دوران پیش از یائسگی طبیعی است؟

تا چه زمانی باید به استفاده از کنترل بارداری ادامه دهم؟

برای حفظ سلامتی خود چه کاری باید انجام دهم؟

آیا به آزمایشی نیاز خواهم داشت؟

از کجا می توانم اطلاعات بیشتری در مورد یائسگی پیدا کنم؟

 

اگر بعد از یائسگی دچار خونریزی واژینال شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نشانه ی یک مشکل جدی برای سلامتی شما باشد.

 

نظریه درباره ی یائسگی چیست ؟

یائسگی بخشی طبیعی از پیری است. می توانید انتظار داشته باشید که این تغییر را تقریباً همزمان با مادرتان تجربه کنید.

 

در حالی که یائسگی می تواند باعث برخی علائم ناخواسته شود، درمان های زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. بهترین رویکردی که می توانید اتخاذ کنید این است که تغییرات بدن خود را بپذیرید و از این فصل جدید زندگی استقبال کنید.

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------