بیرون آمدن از سایه‌ی تجاوز: راهنمایی برای بهبودی پس از تجاوز جنسیبهبودی از تجاوز جنسی, آزار جنسی

تجاوز جنسی باعث بروز پاسخ‌های عاطفی و روانی متنوعی می شود

 

گام‌های مهم به سوی بهبودی: راهنمایی برای افراد متاثر از تجاوز جنسی

در این مقاله از بیتوته، به موضوع حساس و مهم بهبودی از تجاوز جنسی پرداخته می شود. این مقاله به روش‌ها و راهکارهایی که می‌تواند به افراد کمک کند تا پس از تجربه تجاوز جنسی، بهبودی روانی و روابط خود را بیابند، می‌پردازد.

تجربه تجاوز جنسی ممکن است شامل طیف وسیعی از پاسخ های عاطفی و روانی باشد. سردرگمی بسیار رایج است. اولاً، تجاوز جنسی چیست و آیا همیشه شامل تجاوز جنسی می شود؟

 

تفاوت بین تجاوز جنسی و حمله جنسی

تجاوز جنسی به معنای ارتکاب رابطه جنسی یا نفوذ جنسی توسط متجاوز است (شامل استفاده از نیروی فیزیکی و اجبار روانی). تجاوز جنسی می‌تواند شامل زنان و مردانی باشد که قربانی (یا متجاوز) هستند. این اتفاق بین افراد متحرک جنسی مختلف نیز رخ می‌دهد، از جمله هتروسکسوال‌ها و همسکسوال‌ها (تجاوز همجنسگرایان).

 

حمله جنسی زمانی رخ می‌دهد که فردی به طور عمد و بدون رضایت، به لمس جنسی دیگری می‌پردازد. حمله جنسی می‌تواند شامل یک مجموعه وسیعی از جرایم باشد (جدا از تجاوز جنسی) مانند حملات، لمس جنسی ناخواسته بین متجاوز و قربانی مانند گرفتن یا لمس زودهنگام، و همچنین تهدیدهای کلامی. حمله جنسی ممکن است شامل نفوذ (تجاوز) باشد یا نباشد.

 

بهبودی از تجاوز جنسی, آزار جنسی

بعد از یک حمله جنسی دانستن واکنشی که باید نشان دهید دشوار است

 

بعد از تجاوز جنسی چه باید کرد؟

بعد از یک حمله جنسی، دانستن اینکه دقیقاً چه کاری انجام دهید یا چگونه واکنش نشان دهید، ممکن است دشوار باشد. سیل احساسات ممکن است فردی را که به تازگی چنین ضربه ای را تجربه کرده است، تحت الشعاع قرار دهد و باعث عصبانیت، درد، خستگی شدید و غیره شود.  تصمیم گیری در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید ممکن است بسیار پیچیده و گیج کننده به نظر برسد.

 

درک تجربه و همچنین نیازهای فردی پس از حادثه متفاوت است. هر فرد به طور متفاوتی از یک رویداد آسیب زا بهبود می یابد. دانستن اینکه در صورت تعرض جنسی چه باید بکنید می تواند به روشن شدن اقدامات آینده شما و پایه گذاری شما در زمان سختی کمک کند. مراحل اولیه بهبودی از حمله جنسی شامل موارد زیر است:

 

مرحله 1: از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید

مهمترین کاری که بلافاصله بعد از یک حمله جنسی باید انجام دهید این است که مطمئن شوید در یک مکان امن هستید. این جنبه عملی ممکن است در پیگیری فوری ضربه عاطفی نادیده گرفته شود. در طول یک حمله فیزیکی / جنسی، مغز در حالت واکنش بیش از حد قرار دارد. در طول تروما، سیستم لیمبیک (بخشی از مغز که در پردازش احساسات و مسئولیت مکانیسم جنگ یا گریز است) بخش منطقی مغز را به عهده می گیرد. اولین و مهمترین عامل باید اولویت دادن به امنیت و سلامت شما باشد. ایجاد حس امنیت و آرامش می تواند شامل اقدامات مختلفی باشد. این می تواند به معنای تماس با نزدیکترین دوست یا یکی از اعضای خانواده قابل اعتماد برای آمدن و ماندن با شما، یا رفتن به رختخواب باشد هر چیزی که به شما کمک کند تا کمی در بدن خود احساس امنیت کنید.

 

بهبودی از تجاوز جنسی, آزار جنسی

بعد از یک حمله جنسی اولین کار رفتن به یک مکان امن است

 

مرحله 2: برای پشتیبانی تماس بگیرید

پس از تامین امنیت، گام بعدی جلب حمایت است. پس از تجربه شوک اولیه‌ی ترومای جنسی، فرد اغلب دچار اضطراب یا افسردگی می‌شود. تجربه‌ی روانی رایج دیگری که ممکن است بعد از یک حمله جنسی رخ دهد، "تفکیک" نامیده می‌شود. تفکیک، احساس جدا شدن از تجربه‌ی حسی، حس خود یا تاریخچه‌ی شخصی فرد است.

توصیه می‌شود که حمایت باید از سوی یک فرد قابل اعتماد باشد. این فرد نباید سعی کند جزئیات حمله را جویا شود، بلکه باید با دقت گوش دهد و حمایت عاطفی ارائه دهد.

با یک دوست یا اعضای خانواده‌ی مورد اعتماد خود تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید که پیش شما بیایند و بمانند. با یک مرکز مشاوره تماس بگیرید. به دنبال یک گروه حمایتی برای بازماندگان تجاوز جنسی باشید.

 

مهم است که به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. افراد زیادی هستند که تجربیات مشابهی را پشت سر گذاشته‌اند و منابع زیادی برای کمک به شما در بهبودی وجود دارد.

 

مرحله 3: به دنبال مراقبت پزشکی باشید

هرچند بسیاری از افرادی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند شاید در ابتدا برای مراجعه به پزشک تردید داشته باشند، به شدت توصیه می شود بعد از تجاوز به بیمارستان مراجعه کنید. تصمیم به دریافت مراقبت پزشکی نهایتا بر عهده خود فرد و نیازهای عاطفی، فیزیکی و روانی اوست. اما فواید زیادی برای دریافت فوری مراقبت های پزشکی وجود دارد، از جمله:

• انجام معاینه پزشکی قانونی (کیت تجاوز) برای جمع آوری DNA و سایر شواهد

• انتخاب فریز کردن شواهد برای افرادی که به زمان بیشتری برای تصمیم گیری در مورد اقدام قانونی نیاز دارند.

• دریافت حمایت عاطفی از متخصصان مراقبت های بهداشتی

 

آشنایی با منابعی مانند خدمات مشاوره، منابع مراقبت های پزشکی مداوم و موارد دیگر

تصمیم به گرفتن کیت تجاوز می تواند بعد از یک حمله جنسی گام بزرگی باشد. این اقدام حقیقت تجاوز را برای خود و دیگران آشکار می کند و می تواند به شکستن انکار که اغلب بخشی از عواقب چنین واقعه ای است کمک کند. زمانی که فرد در انکار باشد، نه تنها مانعی برای دریافت مراقبت های پزشکی ایجاد می کند، بلکه ممکن است برداشتن سایر اقدامات مهم در روند بهبود را نیز دشوارتر کند.

 

نکات مهم: تصمیم گیری در مورد مراقبت های پزشکی کاملا شخصی است. هیچ فشاری برای انجام کاری که برایتان راحت نیست وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید و تیم های پزشکی آموزش دیده اند تا با حساسیت و حمایت با شما رفتار کنند.

کمک گرفتن نشانه ضعف نیست، بلکه نشانه قدرت و مراقبت از خود است.

 

بهبودی از تجاوز جنسی, آزار جنسی

بعد از یک حمله جنسی از یک فرد مطمئن کمک بگیرید

 

مرحله 4: تجربه را پردازش کنید

پس از حمله جنسی، فراموش کردن و نادیده گرفتن اتفاق بسیار وسوسه انگیز است، اما مقابله با آن ضروری است. این به معنای یادگیری روش های سالم برای رویارویی با احساسات و تأثیرات روانی ناشی از حمله است.  بهبود با اجتناب به دست نمی آید. شما نمی توانید از کنارش رد شوید، از رویش رد شوید یا زیرش بگیرید. باید از میان آن عبور کنید.

 

مکانیسم های مقابله سالم می تواند شامل موارد زیر باشد:

• نوشتن در مورد حادثه

• صحبت کردن در مورد آن با یک فرد مورد اعتماد

• دریافت مشاوره حرفه ای

 

برخی از عواقب روانی رایج پس از حمله جنسی که ممکن است نیازمند مشاوره حرفه ای باشند:

• انکار: باور نداشتن وقوع حمله و اجتناب از پردازش آن

• فراموشی: ناتوانی در به یاد آوردن جزئیات یا بخشی از واقعه آسیب زا

• تردید به خود: اعتماد نداشتن به شهود خود و سرزنش خود برای حمله

• احساس گناه: که می تواند تأثیر منفی روانی تروما را بدتر کند

• اضطراب: از خفیف تا حملات پانیک و اضطراب شدید فلج کننده

• اختلال استرس پس از سانحه (PTSD): این بیماری قابل درمان توسط یک متخصص سلامت روان است و شامل ناتوانی در بهبودی پس از تجربه یا مشاهده یک رویداد آسیب زا است.

 

نکات مهم: اگر به دنبال مشاوره هستید، فردی را پیدا کنید که به طور خاص برای کار با افراد مورد آزار جنسی آموزش دیده باشد.

درمان سلامت روان به فرد آسیب دیده کمک می کند تا انکار را کنار بگذارد، اتفاقات آسیب زا را به یاد بیاورد و تأثیرات منفی روانی کلی ناشی از تروما را کاهش دهد.

به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید و منابع حمایتی زیادی در دسترس هستند.

 

مرحله 5: گزینه های قانونی خود را در نظر بگیرید

پس از وقوع یک حمله جنسی، اتخاذ اقدامات قانونی به نظر برسد که مسیری طبیعی است. اما این موضوع بسیار پیچیده‌تر است. بسیاری از افرادی که مورد حمله جنسی قرار می‌گیرند، گیج می‌شوند (تا حدی به دلیل آسیب عاطفی که حمله جنسی معمولاً بر فرد تحمیل می‌کند). آنها ممکن است بسیار مردد باشند که به طور فوری حمله را گزارش کنند، این امر تا حدودی به دلیل این است که حملات جنسی معمولاً شامل فردی است که قربانی آشنایی با او دارد. در واقع، طبق آمار مرکز عدالت خانواده، 8 نفر از هر 10 حمله جنسی شامل قربانی آشنا با متجاوز است و تقریباً 6 نفر از هر 10 مورد تجاوز در خانه قربانی رخ می‌دهد (یا در خانه دوست یا خویشاوند قربانی).

 

این آمارها که شامل یک درصد بسیار بالایی از قربانیانی است که متجاوز خود را می‌شناسند (و اغلب با دوستان و خانواده متجاوز آشنا هستند)، یکی از دلایلی است که قربانیان حمله جنسی اغلب در سطح بسیار بالایی از شرم، اضطراب و ترس از نظر دیگران روبرو می‌شوند. این مسئله به ویژه در صورتی که قربانی حمله جنسی درباره پیگیری قضایی تصمیم بگیرد، صدق می‌کند. یک عامل دیگری که معمولاً از قربانی انگیزه‌ای برای گزارش یک تجاوز نداشتن می‌باشد، فکر این است که باید در دادگاه در برابر متجاوز شهادت دهد.

  

اگر شما یک فرد هستید که در مورد گزارش یک حمله جنسی دچار مشکل است، مهم است که درک کنید که در این موقعیت بی‌قدرت نیستید و گزینه‌هایی دارید.  حمله به معنای سلب قدرت است. بازگرداندن این قدرت به قربانی به طور معمول به معنای تشویق او به ادامه روند است، به هر شکلی که برای او قدرت بخش تر باشد. این ممکن است شامل گزارش یک حادثه، روایت داستان خود و جستجوی عدالت از طریق اراده شخصی باشد.

 

بهبودی از تجاوز جنسی, آزار جنسی

پس از وقوع یک حمله جنسی فوراً به پلیس گزارش دهید

 

مرحله 6: دوباره با انجمن و دوستان ارتباط برقرار کنید

بازگشت به زندگی عادی و احساس دوباره خود بودن پس از مواجهه و کنار آمدن با تروما ناشی از تعرض جنسی همیشه آسان نیست. بسیاری از قربانیان ممکن است در ترس فلج شوند و از موقعیت ها یا مکان هایی که یادآور اتفاق هستند اجتناب کنند.

یک تشویق درونی کوچک می تواند مفید باشد، اما هرگز خودتان را برای معاشرت در زمانی که هنوز آماده نیستید تحت فشار قرار ندهید. هر روز را به روز زندگی کنید.

اگر فردی پس از تعرض جنسی گیر افتاده و قادر به ادامه زندگی عادی نیست، مهم است که به دنبال کمک باشد.

 

گروه درمانی یکی از راه های اتصال مجدد است. این روش می تواند به کاهش یا تسکین علائم افسردگی و بهبود سلامت روانی و عاطفی کلی کمک کند. توصیه می شود یک تسهیل کننده گروهی که در زمینه گروه درمانی برای افرادی که مورد تعرض جنسی قرار گرفته اند تخصص دارد، حضور داشته باشد. ایجاد یک جامعه حمایتی (گروه) که به طور کامل آنچه را که قربانی تعرض جنسی تجربه کرده است درک می کند، اغلب به قربانیان در بهبودی بلندمدت آنها کمک می کند.

 

سایر پیشنهادات برای اتصال مجدد پس از تعرض جنسی شامل مشارکت در فعالیت های اجتماعی، برقراری ارتباط مجدد با دوستان قدیمی و ایجاد دوستان جدید می باشد. حتی اگر در ابتدا احساس معاشرت ندارید، شرکت در یک کلاس، پیوستن به یک باشگاه بدنسازی محلی یا شرکت در یک رویداد اجتماعی در محل کار را در نظر بگیرید.

 

مرحله 7: درگیر خودمراقبتی مداوم

این یک قدم بلندمدت است که مستلزم مهربانی با خودتان است. این مهربانی در هنگام بهبودی از احساسات منفی رایج در قربانیان تعرض جنسی مانند سرزنش خود، تردید به خود، گناه و ... بسیار مهم است. پرورش خود می تواند شامل اقدامات مختلفی باشد، از جمله:

• به بدن و ذهن خود فرصت بازسازی کافی بدهید: تمایل به مشغول ماندن مداوم برای فرار از احساسات خود را کنترل کنید.

• تکنیک‌های آرامش بخش مانند یوگا، مدیتیشن یا تصویرسازی هدایت‌شده را بیاموزید.

• در صورت عدم فعالیت بدنی قبلی، شروع یک برنامه ورزشی منظم را در نظر بگیرید.

• به دنبال مراقبت‌های پزشکی برای هر گونه مشکل جسمی (مانند بی‌خوابی) باشید.

• از چیزهایی که ممکن است به عنوان باند روانی استفاده شوند، مانند مصرف مواد مخدر یا الکل، اجتناب کنید.

 

مهم: الکل یک ماده افسرده‌کننده است و می‌تواند با روند بهبودی عاطفی طبیعی تداخل کرده و علائم تروما (مانند خشم، افسردگی و انزوای اجتماعی) را تشدید کند. بسیاری از درمانگران توصیه می‌کنند در طول درمان به طور کامل از مصرف الکل خودداری کنید.

 

بهبودی از تجاوز جنسی, آزار جنسی

بعد از یک حمله جنسی به بدن و ذهن خود فرصت بازسازی کافی بدهید

 

سخنی با شما

به خاطر داشته باشید که بهبودی پس از تجاوز یا سوء استفاده معمولاً به زمان نیاز دارد. این روندی است که همیشه برای همه افراد یکسان نیست. برای برخی افراد، بهبودی ممکن است هفته ها ماه ها طول بکشد. برای دیگران، بهبودی ممکن است سالها طول بکشد. چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که شما تنها نیستید. متأسفانه بسیاری از افراد دیگر مجبور شدند مسیر مشابهی برای بهبودی طی کنند. شما می توانید از یک مشاور باتجربه و آگاه کمک بگیرید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------