آموزش گام به گام استفاده از اپلیکاتوراستفاده از اپلیکاتور, نحوه استفاده از کرم واژینال با اپلیکاتور, استفاده از اپلیکاتور در قائدگی

اپلیکاتور یک وسیله ساده برای انتقال داروهای تجویز شده برای رحم است

 

آموزش تصویری استفاده از اپلیکاتور واژینال 

اپلیکاتور ابزاری استاندارد در خصوص انتقال دارو به داخل رحم است که در راستای درمان عفونت های واژن مورد استفاده قرار می گیرد. اپلیکاتور در دو گونه ی متمایز ساخته می شود. گونه ی اول مخصوص قرص و شیاف واژینال است و گونه ی دوم برای انتقال ژل و کرم های دارویی است که به وسیله ی یک نخ پیچ طراحی می شود.

اپلیکاتور چیست؟

یکی از عفونت های رایج در زنان، عفونت واژن است. درمان عفونت واژن به وسیله ی کرم، قرص و ژل های واژینال میسر است. اپلیکاتور نوعی ابزار پزشکی در خصوص وارد سازی کرم، ژل و شیاف واژینال در داخل رحم است. در واقع ابزار اپلیکاتور زمینه ی توزیع یکنواخت ژل و کرم را در داخل کل دهانه ی رحم و مخاط واژن میسر می سازد. 

 

عنصر سازنده ی اپلیکاتور پلاستیک است که به دلیل رعایت مسائل بهداشتی، به صورت یک بار مصرف طراحی شده است. این ابزار متناسب با ابعاد دقیق واژن ساخته می شود که با دهانه ی تیوب کرم همخوانی دارد. 

ویژگی اصلی اپلیکاتور سوراخ آپیکالی است که سبب ورود کرم واژن یا فرمول های ژل در دهانه ی رحم می گردد. 

 

علاوه بر این بر روی اپلیکاتور میزان تخلیه و پر کردن دوز دقیق دارو تعبیه شده است. 

بدن داروهای ورودی به دهانه ی رحم را ذوب می کند و به جریان خون هدایت می سازد. بهتر است بدانید سرعت جذب دارو های شیاف واژینال سریع تر از دارو های گیاهی است. 

 

اپلیکاتور در دو گونه ی استاندارد طراحی شده است. گونه ی اول یک اپلیکاتور واژینال 5 میلی لیتری است که دارای یک نخ پیچ می باشد. این نوع اپلیکاتور به بانوان فرصت شیاف کردن ژل و کرم های واژینال را ارائه می دهد. 

نوع دیگری از اپلیکاتور بدون نخ طراحی شده است که مخصوص قرار دادن قرص و کپسول داخل واژن است. 

 

نحوه استفاده از اپلیکاتور قرص, نحوه استفاده از اپلیکاتور, اپلیکاتور

بر روی اپلیکاتور میزان تخلیه و پر کردن دوز دقیق دارو قرار گرفته است

 

طریقه ی استفاده از اپلیکاتور

مرحله ی اول

مرحله ی اول استفاده از اپلیکاتور به ضد عفونی کردن واژن، دست و ابزار اپلیکاتور اختصاص دارد. برای این منظور ابتدا دست ها را به خوبی با آب و صابون بشویید. سپس ناحیه ی تناسلی را با آب شست و شو دهید و به وسیله ی یک پارچه ی نخی تمیز، ناحیه ی واژن را خشک نمایید. هدف از شست و شوی دست و واژن ممانعت از گسترش باکتری در واژن است. لذا از صحت شست و شو اطمینان حاصل نمایید. 

 

استفاده از اپلیکاتور, نحوه استفاده از کرم واژینال با اپلیکاتور, استفاده از اپلیکاتور در قائدگی

قبل از استفاده از اپلیکاتور ، دست ها ، واژن و اپلیکاتور را به خوبی ضد عفونی کنید

 

مرحله ی دوم

مرحله ی دوم استفاده از اپلیکاتور نوبت آماده سازی ابزار است. در صورتی که قصد دارید ژل یا کرم را واژینال کنید، ابتدا تیوب کرم را به وسیله ی نخ دور اپلیکاتور بپیچانید. به عبارتی دیگر اپلیکاتور را به دهانه ی لوله ی کرم وصل کنید و به منظور محکم سازی اتصالات، ابزار را بچرخانید. 

 

 سپس به آرامی تیوب را فشار دهید تا مقداری کرم داخل ابزار وارد شود. روند فشردن کرم را تا جایی ادامه دهید که کرم به علامت تعبیه شده بر روی اپلیکاتور برای پر کردن کرم برسد. 

پس از پر شدن اپلیکاتور به وسیله ی ژل یا کرم؛ ابزار را به حالت ایستاده نگه دارید و به آرامی اتصالات ابزار و کرم را جدا نمایید. 

 

توجه داشته باشید که از پر کردن بیش از حد اپلیکاتور خودداری نمایید. زیرا پر کردن بیش از حد در حین خارج سازی تیوب سبب بیرون آمدن کرم می شود. علاوه بر این، به موجب لزوم جدا سازی تیوب از ابزار می بایست از سفت کردن بیش از حد  اتصالات اپلیکاتور به کرم پرهیز کنید.

 

در صورتی که قصد دارید از قرص یا شیاف واژینال استفاده کنید، ابتدا بسته بندی شیاف را باز نمایید. سپس شیاف را در انتهای اپلیکاتور قرار دهید و از طرفی که شیاف وجود ندارد، ابزار را نگه دارید. 

 

اپلیکاتور چیست, کاربرد اپلیکاتور, نحوه استفاده از اپلیکاتور

همانند تصویر تیوب کرم را به اپلیکاتور متصل کنید و دقت کنید اپلیکاتور را زیاد پر نکنید!

 

مرحله ی سوم

مرحله ی سوم استفاده از اپلیکاتور به وارد سازی ژل و شیاف داخل واژن اختصاص دارد. پوزیشن مناسب قرار دادن شیاف در حالت ایستاده است. برای این منظور ابتدا در حالت ایستاده قرار بگیرد و زانو و پاها را از هم فاصله دهید. سپس یک پا را بر روی صندلی، وان و چهار پایه قرار دهید. 

 

علاوه بر این می توانید به پشت دراز بکشید و مقداری زانو های پا را به سمت شکم خم کنید. به گونه ای که عرض پاها با عرض شانه در یک سطح قرار بگیرد. 

توجه داشته باشید که موقعیت های متعددی برای واژینال وجود دارد. تحت هر شرایط می بایست فرد به دهانه ی واژن دسترسی کامل داشته باشد. 

 

نحوه استفاده از کرم واژینال با اپلیکاتور, استفاده از اپلیکاتور در قائدگی, نحوه استفاده از پماد کلوتریمازول با اپلیکاتور

بهترین حالت برای وارد سازی اپلیکاتور به داخل واژن ، ایستاده است

 

مرحله ی چهارم

در مرحله ی چهارم می بایست اپلیکاتور را در داخل واژن قرار دهید. برای این منظور ابزار را به وسیله ی دستی که تمرکز کامل دارید یا غالب هستید، نگه دارید. سپس به وسیله ی دست دیگر لبه های دهانه ی واژن را باز نمایید تا به واژن دید مناسب داشته باشید. 

 

به آرامی اپلیکاتور را وارد واژن نمایید و به وسیله ی انگشت اشاره به پیستون ابزار فشار وارد کنید. فشار دست بر روی پیستون را تا جایی ادامه دهید که کل کرم و ژل موجود در ابزار داخل واژن تخلیه شود. سپس اپلیکاتور را از بدن خارج نمایید و داخل سطل زباله بیندازید. 

 

توجه داشته باشید در هنگام وارد کردن اپلیکاتور در دهانه ی واژن، سر ابزار در جهت انتهای کمر قرار بگیرد. احتمال دارد پس از ذوب شیاف و ورود کرم مقداری از دارو از واژن خارج شود. لذا بانوان می توانند در خصوص جلوگیری از نشت دارو و جمع کردن ترشح، از نوار بهداشتی استفاده کنند. 

تامپون قادر به جذب دارو است. لذا پس از استفاده از ژل، کرم و شیاف واژینال از بهره گیری از تامپون خودداری کنید.

 

نحوه استفاده از اپلیکاتور قرص, نحوه استفاده از اپلیکاتور, اپلیکاتور

توجه داشته باشید بعد از استفاده از اپلیکاتور ، از ان مجددا استفاده نکنید!

 

نکات حائز اهمیت در خصوص استفاده از اپلیکاتور

علت طراحی یک بار مصرف اپلیکاتور به انتقال باکتری و بیماری های واگیر دار اختصاص دارد. توصیه می شود تحت هیچ شرایطی از اپلیکاتور واژن با شخصی دیگر به صورت مشترک استفاده نکنید. 

 

احتمال نشت کردن شیاف واژینال وجود دارد. لذا سعی کنید زمان استفاده از اپلیکاتور را به آخر شب قبل از خواب به تاخیر بیندازید. 

شیاف در دمای اتاق قابلیت ذوب دارد. بنابراین توصیه می شود شیاف واژینال را در دمای خنک داخل یخچال نگه دارید.

بهتر است بدانید استفاده از اپلیکاتور در دوران پریودی ممنوعیتی ندارد. 

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------