آندروپوز چیست؟علایم آندروپوز, یائسگی در مردان

آندروپوز چیست

آندروپوز که با نام یائسگی نیز شناخته می شود باعث کاهش میل جنسی و احساس ضعف و افسردگی می شود. 

آندروپوز چیست؟

با افزایش سن، سطح تستوسترون کاهش می یابد و باعث بروز بسیاری از علائم جسمی و روانی می شود. این بخشی از روند طبیعی پیری است. هنگامی که مردان از 30 سال عبور کردند ، تستوسترون در هر دهه حدود 10٪ کاهش می یابد. به دلیل کاهش هورمونهای مرد ، می توان کاهش میل جنسی و انرژی را مشاهده کرد.

 

آنچه شما باید در مورد آندروپوز بدانید:

در یک غربالگری سلامت که روی 1000 مرد در سنگاپور انجام شد ، نشان داد که 26.4 درصد از نوعی کمبود آندروژن (هورمون مردانه) یا سطح پایین تستوسترون رنج می برند.

آندروپوز به اندازه یائسگی مورد مطالعه نیست. معلوم است كه در مردان 50 سال ممکن است هورمون مردانه كمتر باشد ، اما هيچ عامل ارثي ، اجتماعي يا رفتاري به خوبي يافت نشده است كه ممكن است فرد را در معرض خطر ابتلا به آندروپوز زودرس قرار دهد. 

 

علایم آندروپوز, یائسگی در مردان

علل آندروپوز 

 

علل بروز آندروپوز :

آندروپوز معمولاً توسط تستوسترون کم ایجاد می شود. تستوسترون مسئول خصوصیات جسمی مردان مانند مو  صورت و بدن، صدای کلفت، قدرت عضلات، میل جنسی شدید و رفتار رقابتی است. بیضه با افزایش سن، تستوسترون کمتری تولید می کند.

با این حال ، برخی از شرایط پزشکی همچنین می تواند باعث آندروپوز زودرس ، مانند سرطان بیضه و جراحی بیضه شود. بیماران مبتلا به سرطان پروستات که برای حفظ سطح تستوسترون بسیار پایین تستوسترون دریافت می کنند ممکن است دچار آندروپوز شوند.

 

علائم آندروپوز :

شروع آندروپوز می تواند باعث ایجاد تغییرات جسمی، روانی و عاطفی در مردان شود ، از جمله:

از دست دادن تمرکز

 سطح کم انرژی و خستگی

 تغییر نگرش و تغییر خلق و خوی

 افسردگی

 میل جنسی کم

 اختلال در نعوظ

 علائم دیگر ممکن است شامل از دست دادن توده عضلانی ، مشکلات حافظه و بی خوابی باشد.

 

تشخیص آندروپوز:

آندروپوز براساس معاینه جسمی، وجود علائم و آزمایش خون برای بررسی اینکه آیا سطح تستوسترون در حد طبیعی است یا خیر تشخیص داده می شود.

 

علایم آندروپوز, یائسگی در مردان

درمان آندروپوز در مردان

 

درمان آندروپوز:

آندروپوز را می توان با داروهای مختلف تستوسترون درمان کرد. 

 

ژل تستوسترون :

استفاده از ژلهای تستوسترون بسیار آسان است اما با احتیاط هایی همراه هستند. آنها باید هر روز صبح روی شانه ها یا بازوها اعمال شوند. شما نباید 5 ساعت بعد از استفاده از ژل استحمام یا شنا کنید تا ژل جذب شود.

 

هنگام استفاده از ژل تستوسترون اقدامات احتیاطی را انجام دهید:

اجازه ندهید کسی ژل تستوسترون را روی پوست شما لمس کند. اگر زنان و کودکان با ژل در تماس باشند ، ممکن است عوارض جانبی مانند رشد موهای زائد بدن در زنان و رفتار پرخاشگرانه در کودکان را تجربه کنند.

• از آتش دوری کنید و در هنگام استفاده از ژل تستوسترون سیگار نکشید زیرا قابل اشتعال است.

• دستان خود را بعد از هر بار استفاده ، با صابون و آب بشویید و با پوشیدن پیراهن آستین بلند ، شانه ها یا بازوهای بالایی خود را بپوشانید.

 

قرص تستوسترون :

قرصهای تستوسترون باید دو تا سه بار در روز به همراه غذای کمی چرب مصرف شود تا جذب حداکثر شود. مصرف طولانی مدت تستوسترون خوراکی می تواند سطح کلسترول خون را افزایش داده و خطر بروز مشکلات قلبی و کبدی را افزایش دهد. بنابراین این روش درمانی فقط برای استفاده کوتاه مدت است.

 

تزریق تستوسترون :

تزریق تستوسترون بسیار راحت است ، اما ممکن است درد در محل تزریق را تجربه کنید.  فقط به یک تزریق هر سه ماه نیاز دارند. میزان جذب بسیار ثابت است و نیازی نیست که بیمار بین تزریقات کاری انجام دهد. 

 

خطرات مکمل های تستوسترون :

مکمل های تستوسترون ممکن است باعث ایجاد بثورات، خارش یا سوزش در محل استعمال شود. عوارض جانبی طولانی مدت ناشناخته است. مکمل های تستوسترون برای مردان مبتلا به سرطان پروستات و بزرگ شدن پروستات توصیه نمی شود زیرا ممکن است رشد بافت پروستات را تسریع کند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------