علل و درمان دیسک گردنروش تشخیص دیسک گردن

گردن از اندام های مهم بدن به شمار می رود 

 

دیسک گردن:

به دلیل قرار گرفتن گردن در حالات نامناسب، فشار و ضربه های ناگهانی و مداوم بر مهره های گردن ستون فقرات آسیب می بیند. به مرور زمان این حرکات شدید باعث ایجاد دیسک گردن یا به عبارتی بیرون زدگی دیسک گردن می شوند. 

گردن از اندام های مهم بدن به شمار می رود که در بسیاری از قسمت های بدن گسترش یافته، همچنین کار برخی از اعضا به ستون فقرات وابسته است، پس می بایست در حرکات خود دقت داشته باشید زیرا حرکت گردن به سمت عقب و جلو به طور ناگهانی برای دیسک گردن بسیار زیان آور است.

 

زمانی که مهره بین گردن آسیب می بیند بیمار با گردن درد روبرو شده و با محدودیت در انجام وظایف خود مواجه می شود، لیکن اگر فتق دیسک گردن رخ دهد، با پاره شدن و جابه جایی دیسک گردن قابل مشاهده پزشکی است. فتق گردن موجب آسیب رسیدن به ریشه نخاع شده و سبب تحریک و انتشار درد به اندام های دیگر بدن می شود.

 

دلایل مختلفی وجود دارد که سبب به وجود آمدن دیسک گردن می شود، با افزایش سن و روند پیری، تحلیل و خشکی دیسک، فضای موجود بین مهره های گردن کاهش می یابد، به همین دلیل احتمال بیرون زدگی دیسک افزایش یافته، همچنین رباط ها و استخوان هایی که ستون فقرات را تشکیل می دهند، از مقاومت و انعطاف پذیری کمتری برخوردار خواهند بود، این تغییرات به مرور زمان و با افزایش سن سبب تنگ و باریک تر شدن کانال نخاعی گردن شده و موجب وارد کردن فشار بر طناب نخاعی می شود که تنگی کانال نخاعی گردن را به دنبال خواهد داشت.

 

تنگی کانال نخاعی گردن تا زمانی که درد آن محدود به گردن درد باشد با درمان های احتیاطی در مدت زمان طولانی قابل مراقبت و درمان است، اما اگر تنگی کانال نخاعی بیمار شدید باشد، به طوری که تمام طول روز درد شدید داشته باشد می بایست به جراح مغز و اعصاب مراجعه و آزمایش های اولیه را انجام گیرد.

 

علت ایجاد دیسک گردن :

چاقی

استعمال بیش از حد دخانیات

جابه جایی و بلند کردن اشیاء با روش نامناسب

احساس کاهش قدرت دست ها و انگشتان.

 

محل قرار گیری دیسک گردن

به دلیل قرار گرفتن گردن در حالات نامناسب ،ستون فقرات آسیب می بیند

 

افرادی که به بیماری پارگی یا جابه جایی دیسک گردن (فتق) مبتلا هستند در اکثر مواقع از درد بخشی از گردن که ممکن است خفیف یا شدید باشد، رنج می برند. این رنج بیشتر بر ناحیه پایین گردن اثر می گذارد، در برخی موارد نیز علائم دیسک در دو طرف یا در مرکز گردن بروز می یابند. علائم فتق گردن گاهی با دردهای شدید و منتشر شونده به دیگر اعضای بدن همراه است تا جایی که درد بر قدرت و توانایی دست و انگشتان نیز اثر می گذارد و گاهی اوقات بیمار به سر درد خفیف گرفتار می شود. 

 

برای درمان و بهبود "دیسک گردن" می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

گردنبند طبی

استفاده از گردنبند طبی باعث می شود گردن مدتی بدون حرکت مانده و استراحت کند، زیرا گردنبند های طبی اجازه حرکت به عضلات گردن را نمی دهند، این گردنبندها با استراحت دادن به عضلات موجب کاهش فشار به ریشه های عصبی می شوند، لیکن باید توجه کنید، نباید به مدت طولانی از این گردنبند استفاده شود زیرا موجب بدتر شدن وضعیت بیمار، ضعیف و ناتوان شدن عضلات گردن می شود.

 

روش های درمان دیسک گردن

علائم فتق گردن گاهی با دردهای شدید و منتشر شونده به دیگر اعضای بدن همراه است

 

• اوزون تراپی

هنگامی بافت های آسیب دیده بدن روند بهبودی را سپری می کنند که خون در این بافت ها جریان یابد، همچنین بافت های بدن برای تجدید نیاز به مواد مغذی نظیر: اکسیژن که عنصر اصلی برای ترمیم بافت ها محسوب می شود به ویتامین و مواد معدنی نیازمند است. اگر ناحیه آسیب دیده اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نکند اسید لاکتیک در این محل تجمع یافته و به مرور موجب ایجاد درد می شود. روش اوزون درمانی از نوع جراحی های بسته ستون فقرات به شمار می رود. در این روش داروهای ضد التهاب، اوزون، ویتامین و... را به قسمت آسیب دیده تزریق می کنند.

 

درمان دیسک گردن با ازون تراپی

 روش اوزون درمانی از نوع جراحی های بسته ستون فقرات به شمار می رود

 

در روش اوزون تراپی ابتدا با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس شده، مواد ضد التهابی درد، تورم و التهاب را کاهش داده و در نتیجه شدت جریان خون را افزایش می دهد، سپس با استفاده از مواد معدنی و ویتامین ها بافت ها شروع به تغذیه و بازسازی می کنند.

اوزون در ابتدا یک اکسیژن غیر فعال است لیکن پس از تزریق به بافت های بدن به صورت فعال عمل کرده و اکسیژن مورد نیاز را به بافت های آسیب دیده می رساند.

 

تحقیقات انجام شده نشان می دهد میزان موفقیت در اوزون درمانی 95 درصد بوده و این آمار در مجله های معتبر پزشکی و بین المللی ثبت شده و به اثبات رسیده است. بیمارانی که از اوزون درمانی بهره می برند، نباید نگران عوارض آن باشند، زیرا بر خلاف دیگر روش های تزریقی عاری از هر گونه عوارض است، نکته حایز اهمیت این است که نتایج این درمان به مرور زمان از بین نمی رود و دائمی است. 

 

در اکثر موارد بیماران برای بهبود حتی با شدت آسیب متفاوت تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیازمند هستند و تاثیر درمان، یک تا سه روز پس از انجام تزریق خود را نشان می دهد، اما باید بدانید تاثیر درمان و روند بهبودی بسته به شرایط آسیب دیدگی متفاوت است و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل تزریق هر یک هفته یا دو هفته یک بار انجام می شود. 

 

دیسک گردن در کارمندان, دیسک کردن هنگام کار با لپ تاپ

روش های مختلفی برای عمل جراحی گردن وجود دارد 

 

• درمان های غیر جراحی دیسک گردن

افرادی که درد گردن آن ها ناشی از وارد شدن ضربه نباشد، می توانند برای درمان این عارضه و بهبود آن از از درمان های غیر جراحی استفاده کنند این درمان ها شامل درمان های احتیاطی نظیر: زمان، استفاده از دارو و شل کننده های عضلانی، استراحت نسبی، تزریق کورتیکو استروئیدها هستند که برای کاهش درد به طور موقت توسط پزشک تجویز می شوند و می بایست به طور مرتب از آن ها استفاده شود. اگر تجویز پزشک را جدی بگیرید و توصیه های پزشک را رعایت کنید گردن درد شما درمان شده و نیاز به عمل جراحی ندارد.

 

در برخی موارد درمان های احتیاطی برای کاهش گردن درد و بهبود دیسک گردن کمک کننده نیستند و بیمار در تعادل و راه رفتن خود با مشکل مواجه می شود، خیلی زود تعادل خود را از دست می دهد، همچنین بیماری پیشرفت کرده و علائم پیشرونده در بازو یا پاها خود را نشان می دهد و بیمار از این وضعیت رنج می برد به همین دلیل متقاضی عمل دیسک گردن می شود، در اکثریت افراد این عمل جراحی با موفقیت همراه بوده و بیمار بعد از جراحی وضعیت بهتری دارد.

 

عمل جراحی برای درمان دیسک گردن

عمل فیوژن به تقویت و تثبیت مناطق بی ثبات ستون فقرات و کاهش دردهای مزمن گردن منجر می شود

 

• عمل جراحی دیسک گردن :

روش های مختلفی برای عمل جراحی گردن وجود دارد که انتخاب هر کدام از این روش ها برای بیمار، توسط پزشک و نسبت به وضعیت بیمار صورت می گیرد و بر اساس شدت بیماری تغییر می کند. بی ثباتی ستون فقرات در موارد نادر منجر به جراحی فیوژن می شود، در این عمل بین دو یا چند مهره ستون فقرات اتصال محکم برقرار می کنند که با ابزارهای مختلفی نظیر: صفحه یا پیچ انجام می پذیرد، عمل فیوژن در نهایت به تقویت و تثبیت مناطق بی ثبات ستون فقرات و کاهش یافتن دردهای مزمن و شدید گردن منجر می شود.

 

کورپکتومی قدامی گردن

در این عمل، جراح قسمتی از جسم مهره که اکثر اوقات همراه با برش بزرگتر است، بر می دارد و با این روش از فشار بر روی طناب نخاعی کاسته می شود، به دلیل اینکه در این جراحی استخوان های قسمت بیشتری برداشته می شوند روند بهبودی طولانی تر خواهد بود.

 

میکرودیسک کتومی خلفی

یک برش عمودی پشت گردن صورت می گیرد، در اکثر موارد در کناره طناب نخاعی گردن فتق بزرگ دیسک نرم قرار دارد که اقدام به برداشتن آن می کنند، در این روش با کمک یک دریل با سرعت بالا، قسمتی از مفصل فاست را بر می دارند، سپس ریشه های عصبی که زیر مفصل فاست وجود دارد نمایان می شوند، آنگاه به آرامی ریشه های عصبی را کنار می زنند تا فتق دیسک را از میان بردارند.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------