اروژن؛ بیماری که در تابستان بیشتر به سراغتان می‌آیدبیماری‌های شایع تابستانی , نوشیدنی‌های گازدار

اروژن دندانی چیست؟

 

هرچه هوا گرمتر می‌شود رفت و آمد در خیابان‌ها سخت‌تر شده و عطش بر افراد مستولی می‌شود.غالبا افراد در خارج از منزل و محل کار برای رفع تشنگی سراغ آب معدنی و آبمیوه‌های صنعتی می‌روند و گاهی مصرف این نوشیدنی موجب بروز مشکلاتی برای فرد می‌شود. به طور مثال آب گازدار یا آب کربناته که یکی از مواد اولیه برای ساخت نوشابه‌های گازدار است و در آن کربن دی‌اکسید، تحت فشار حل می‌شود یکی از نوشیدنی‌های پر فروش در روزهای گرم سال به شمار می‌رود.

 

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که آب‌های گاز دار هیچ ضرری برای آن‌ها ندارد در حالی که دندان پزشکان هشدار می‌دهند که گاز موجود در آب‌های گاز دار میزان اسید بالا تری نسبت به موادی مانند سرکه دارند و حباب‌های گازی موجود در آن، بعد از مدتی باعث دندان درد، فرسایش دندان و در نهایت از بین رفتن مینای دندان می‌شود. 

 

دندان پزشکان بر این باور هستند که استرس ناشی از شغل یکی از عواملی است که می‌تواند در فرسایش و تخریب دندان‌ها تاثیر زیادی داشته باشد، همچنین در فصل تابستان به دلیل زیاده روی در مصرف آبمیوه‌های غیرطبیعی و قندی، قهوه و آب‌های گازدار موجب شیوع بیماری اروژن (تخریب مینای دندان) می‌شود.

 

بیماری‌های شایع تابستانی , نوشیدنی‌های گازدار

مصرف آب‌های گاز دار بعد از مدتی باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شود 

 

اروژن دندانی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از بیماران برای درمان آن به متخصص دندانپزشکی زیبایی مراجعه می‌کنند. اروژن دندانی زمانی اتفاق می‌افتد که مینا و یا عاج دندان به دلیل تماس مستقیم و مداوم با اسید تخریب می‌شود. در واقع اروژن دندانی به دلیل اسیدهای تولید شده به وسیله باکتری‌های پوسیدگی‌زا تولید می‌شوند.

 

در پوسیدگی‌های معمولی دندان تنها قسمتی از دندان درگیر می‌شود، اما زمانی که دندان به اروژن مبتلا شود، کل ساختار و بدنه آن درگیر این عارضه می‌شود به طوری که عاج دندان بدون پوشش محافظ باقی‌  می‌ماند.

 

دندان‌های افرادی که به اروژن دندانی مبتلا می‌شود، به شدت نسبت به غذاهای گرم و سرد حساسیت پیدا می‌کند. احساس درد شدید دندانی و سرانجام تخریب ساختار دندان از جمله اثرات سوء اروژن دندانی می‌باشد. ضمن اینکه سایش شیمیایی دندان‌ها برگشت ناپذیر است و اگر از این روند پیشگیری نشود، دندان به طور کامل از دست می‌رود.

از نشانه‌های اروژن می‌توان به ترک خوردگی دندان، زرد شدن بر اثر از بین رفتن عاج دندان و حساسیت دندان نسبت به مواد گرم و سرد اشاره کرد.  

 

پزشکان معتقد هستند که عوامل و موادی همچون آب‌های گازدار، آب لیمو، الکل، جویدن تکه‌های یخ، بارداری و دندان قروچه باعث فرسایش دندان می‌شوند بنابراین بهتر است به دلیل اسیدی بودن برخی مواد، مقداری پنیر بعد از آن‌ها صرف شود تا از خاصیت اسیدی بودن مواد بکاهد همچنین بهتر است برای نوشیدن مایعات از نی استفاده کرد تا دندان‌های حساس کمتر دچار آسیب شوند.

منبع:yjc.ir 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------