چگونه می توان میکروآلبومین را کاهش داداز دیابت، چاقی جلوگیری کنید و به میکروآلبومینم توجه داشته باشید

 

آلبومین فقط در کبد تولید می شود و در خون شما ذخیره می شود زیرا از طریق کلیه ها فیلتر می شود. اگر میزان بیش از حد آلبومین در ادرار شما وجود داشته باشد، این می تواند نشانه آسیب کلیه باشد و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری قلبی یا بیماری کلیوی را افزایش دهد. هنگامی که آلبومین بیش از حد در خون شما وجود دارد، آن را میکروآلبومینوری نامیده می شود.

 

نتیجه یک میکروآلبومین از 30-300 میلی گرم در دسیلیتر پرچم قرمز است که کلیه های شما قادر نیستند پروتئین را به درستی فیلتر کنند. با این حال، با تغییر سبک زندگی و درمان مناسب، می توانید سطح میکروآلبومین را کاهش دهید.

 

قسمت 1

ایجاد تغییرات زندگی:

در رژیم غذایی خود بر روی غذاهای کم کالری، کم پروتئین و کم قند تمرکز کنید. کلیه های آسیب دیده می توانند پروتئین ها را به طور معمول فرآوری نکنند، بنابراین کلیه خود را با کاهش مصرف پروتئین خود، بسنجید. شما باید غذاهایی را مصرف کنید که از کربوهیدراتهای آهسته (میزان گلوکز شما افزایش نمی یابد)، مقدار کم پروتئین، چربی، سدیم و قند، غذا بخورید.

 

آلبومین فقط در کبد تولید می شود و در خون شما ذخیره می شود

 

در اینجا چند گزینه سالم وجود دارد:

غذاهای کربوهیدرات آهسته : جو دوسر، لوبیا، برنج قهوه ای، ماکارونی، عدس، هویج، سیب زمینی شیرین و مارچوبه.

غذاهای کم پروتئین : نان و غلات، ماکارونی، کاهو، کرفس، جوانه، خیار، جعفری، توفو، ماهی و گوشت گاو

غذاهای کم چربی و کم سدیم : غذاها را سرخ نکنید (از روغن زیتون در صورت نیاز استفاده کنید) و نمک را کاهش دهید. اجتناب از محصولات کنسرو شده مانند سوپ، سبزیجات و سس ماکارونی .

غذاهای کم چرب : تخم مرغ، کلیوی، توفو، گردو، پنیر، زیتون، اسفناج، بره، مارچوبه، جو،

 

اجتناب از مصرف الکل : دریافت میزان میکروآلبومین غیرطبیعی در نتایج آزمایش شما نشان از عملکرد ضعیف کلیه دارد. کلیه آسیب دیده دیگر نمیتواند اتانول را از الکل به طور موثر فیلتر کند، که موجب افزایش سطح بالای میکروآلبومین می شود. برای مقابله با این، الکل را قطع کنید و آن را با آب، چای و  نوشیدنی طبیعی جایگزین کنید.

 

ترک سیگار: رک تدریجی سیگار توصیه می شود تا اینکه بلافاصله آن را متوقف کنید. سیگاریهای مزمن در ابتلا به فشار خون بالا خطر بیشتری دارند (سیگار کشیدن، رگ های خونی را محدود می کند، پمپاژ قلب شما سخت تر می شود، که بر کلیه های شما تأثیر می گذارد). نیکوتین موجود در سیگار می تواند فشار خون را افزایش دهد. اگر هر روز سیگار بکشید، فشار خونتان دائما بالا میرود.

 

نوشیدن مقدار زیادی آب: نوشیدن 8-12 لیوان آب در هر روز کمک خواهد کرد که مقداری از آلبومین از طریق ادرار دفع شود. شما باید مقدار بیشتری آب بنوشید، اگر مقدار زیادی عرق می کنید و ورزش میکنید. این باعث می شود که آب بدن کم شود. هر چقدر بدن شما کم آب باشد، میزان آلبومین بدن شما افزایش می یابد.

 

هنگامی که آلبومین بیش از حد در خون شما وجود دارد، آن را میکروآلبومینوری نامیده می شود

 

همچنین میزان گلوکز خونتان را نگاه کنید. مهم است که غذاهایی با قند بالا در رژیم غذایی خود کاهش دهید تا سطح گلوکز خود را کنترل کنید، از دیابت، چاقی جلوگیری کنید و به میکروآلبومینم توجه داشته باشید. سطح طبیعی قند خون ناشتا بین 70 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر است.

 

اگر در حال حاضر دیابت دارید، سطح آلبومین بدن شما افزایش خواهد یافت زیرا قند خون ناشتا باعث كاهش عملكرد كليه شما مي شود. 180 میلی گرم در دسی لیتر میانگین کلیه ها برای بیماران دیابتی در 2 ساعت بعد از غذا است. به همین دلیل است که اگر مقدار زیادی از آلبومین و گلوکز در بدن شما وجود داشته باشد، عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث آسیب کلیه خواهد شد.

 

این به شما کمک می کند که وزن خود را نیز حفظ کنید. یک رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند به شما کمک کند فشار خون و قند خون خود را کاهش دهید، اما کاهش فشار خون و گلوکز باعث کاهش وزن نیز خواهد شد.

 

قسمت 2

درمان پزشکی :

سطوح آلبومین خود را بررسی کنید مهم است که سطوح میکروآلبومین را پیگیری کنید. این به شما این امکان را می دهد که اگر در کلیه ها و کبد شما مشکلی وجود دارد سریعتر تشخیص دهید. آزمایش میکروآلبومین، آلبومین شما را در ادرار تان بررسی می کند. تشخیص زود هنگام مشکل می تواند باعث کاهش آسیب کلیه شود. برای مدیریت بیشتر با دکتر خود صحبت کنید.

برای آزمایش سطوح  آلبومین  خود، او به شما یک آزمایش ادرار تصادفی یا یک آزمایش ادرار جمع آوری شده را به شما می دهد.

 

نوشیدن 8-12 لیوان آب در هر روز کمک خواهد کرد که مقداری از آلبومین از طریق ادرار دفع شود

 

بدانید که نتایج چیست؟ پس از جمع آوری ادرار مناسب، نمونه توسط آزمایشگاه بررسی و تفسیر می شود. نتایج آزمون میکروآلبومینوم با توجه به میلی گرم (mg) نشت پروتئین در طول 24 ساعت اندازه گیری می شود. نتایج را می توان به صورت زیر تفسیر کرد: 

نتیجه طبیعی کمتر از 30 میلی گرم است.

30 تا 300 میلی گرم نشان دهنده بیماری زودرس کلیه است.

بیش از 300 میلی گرم نشان دهنده بیماری پیشرفته کلیه است.

 

استفاده از مهارکننده های آنزیم های آنژیوتانسین تبدیل کننده (ACE) را در نظر بگیرید. این داروها تبدیل آنژیوتانسین I به آنژیوتانسین II را مهار می کند. این امر موجب افزایش رگ های خونی شما می شود، به این ترتیب باعث کاهش تنش در رگ های خونی و حجم خون می شود - به عبارت دیگر، فشار خون شما را کاهش می دهد. مهار کننده های ACE اثبات شده است که نشت پروتئین در ادرار مانند میکروآلبومین ها را کاهش می دهد، در نتیجه میزان میکروآلبومین کاهش می یابد.

 

شایع ترین مهارکننده های ACE تجویز کاپتوپریل، پریندوپریل، رامیفیل، انالاپریل و لیسینوپریل است. دکتر شما می داند کدام برای شما بهتر است.

با پزشک خود درباره استاتین صحبت کنید این داروها کلسترول را در بدن کاهش می دهد و مانع فعالیت HMG-CoA ردوکتاز می شود که یک آنزیم ضروری برای تولید کلسترول در کبد است. 

 

کلسترول پایین به معنی کار ساده تر برای قلب، عروق خونی و کلیه است.

شایع ترین استاتین های تجویز شده عبارتند از: آتورواستاتین، فلوواستاتین، لوواستاتین، پیتواستاتین، پروستاتین، روستوواستاتین و سیمواستاتین.

در صورت لزوم: می دانید که مصرف انسولین ممکن است کمک کند. انسولین یک هورمون است که به انتقال انرژی قند یا قند خون به سلولها کمک می کند. بدون انسولین کافی، قند خون نمی تواند داخل سلول ها منتقل شود و در جریان خون قرار می گیرد. تزریق انسولین روزانه بر اساس توصیه یک پزشک برای حفظ سطح قند خون طبیعی ضروری است.

این فقط برای کسانی است که دیابت دارند و یا دارای نوعی از مقاومت به انسولین هستند. 

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------