همه آنچه قبل از ارتودنسی باید بدانیدارتودنسی نامرئی, معایب ارتودنسی

ارتودنسی دندان های کج و کوله و اختلالات مفاصل فک را بهبود می بخشد

 

همه آنچه قبل از " ارتودنسی دندان " باید بدانید

لبخند زیبا با دندان های مرتب گاهی اوقات برای خیلی ها آرزوست. آنها دندان های نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها به خوبی پیشرفت کرده است بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار می گیرد. از ارتودنسی های پیشگیری تا ارتودنسی های نامرئی. در روش های جدید فرد کمتر به سیم ها و براکت هایی که با هر بار حرف زدن و خندیدن خود را نشان می دهند، اذیت می شود و تا طی کردن دور کامل مشکلی از نظر ظاهری ندارد.

 

1. چرا از بریس استفاده کنیم ؟

اگر دندانپزشک شما ارتودنسی را پیشنهاد کرده است ،بدانید که بریس ها برای بهبود ظاهر دهانی طراحی شده اند. ارتودنسی دندان های کج و کوله ، وضعیت نادرست فک و اختلالات مفاصل فک را بهبود می بخشد. در صورت عدم درمان این شرایط ، نتیجه آن می تواند پوسیدگی دندان ، بیماری لثه ، سردرد یا حتی مشکل در گفتار و جویدن باشد.

 

ارتودنسی نامرئی, معایب ارتودنسی

همه چیز درباره ارتودنسی دندان

 

2. سن ارتودنسی اهمیتی ندارد

برای انجام ارتودنسی لازم نیست یک نوجوان باشید. در حقیقت ، ما بیماران را از سن هفت سالگی تا بزرگسالان درمان می کنیم.

این عاقلانه است که کودک خود را برای مشاوره در سنین پایین ببرید، زیرا به اندازه کافی دندان بزرگسالی دائمی رشد کرده است تا بسیاری از مشکلات را تشخیص دهد. اگر درمان ارتودنسی ضروری باشد ، ما اغلب می توانیم درمان را حتی در حالی که دندانهای اولیه فرزند شما هنوز هم است ، شروع کنیم.

اگر بزرگسالی هستید که اردتودنسی کرده اید، تنها نیستید. بریس های بزرگسالی به لطف مقرون به صرفه بودن و افزایش درک در بهداشت دهان و دندان ، در واقع محبوب تر از گذشته است .

 

3. ارتودنسی برا اولین بار ناراحت کننده خواهد بود 

انجام ارتودنسی به طور کلی یک تجربه دردناک نیست. با این حال ، هنگام اولین بار و پس از تنظیمات منظم ، ناراحتی را تجربه خواهید کرد.

این فقط بدان معنی است که آنها کار می کنند ، و همه چیز در دهان شما حرکت می کند!

 

4. بعد از ارتودنسی به طور منظم دندانپزشک خود را ملاقات کنید

اگر دندان شما به طور مرتب توسط دندانپزشک عمومی معاینه و تمیز شود ، درمان ارتودنسی شما بهتر خواهد شد. همچنین ، از آنجا که بریس ها مسواک زدن و نخ دندان را  برای شما دشوارتر می کند، دندانپزشک شما می تواند اطمینان حاصل کند که مکان هایی که در دسترس نباشند ، در طول درمان شما سالم باقی مانده اند.

 

ارتودنسی نامرئی, معایب ارتودنسی

بسیار مهم است که دندان های خود را هنگام ارتودنسی کاملاً تمیز کنید

 

5. استفاده از نگهدارنده ارتودنسی مهم است :

نگهدارنده شما به همان اندازه ارتودنسی برای برنامه درمانی شما بسیار مهم است. اگر آن را نپوشید، دندانهای شما حرکت می کند و ممکن است یک بار دیگر از دندانهای خود ناراضی باشید.

 

6. تمیز کردن بسیار مهم است

بسیار مهم است که دندان های خود را هنگام ارتودنسی کاملاً تمیز کنید.

اگر بعد از انجام ارتودنسی این کار را نکنید ، باکتری ها می توانند در بین آن مکان های تنگ رشد کرده و منجر به بوی بد دهان و حفره ها شوند. اگر نخ دندان نزنید، پلاک در امتداد خط لثه شما جمع می شود که می تواند منجر به بیماری لثه شود. توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزنید تا مواد غذایی گیر کرده در بریس شما آزاد شود. حداقل ، مسواک زدن باید دو بار در روز انجام شود.

 

همچنین برای اطمینان از تمیز کردن لثه و نواحی زیر سیم ، نخ دندان توصیه می شود و باید روزانه انجام شود. همچنین ممکن است برخی از دندانپزشکان از شما بخواهند که روزی یک بار از فلوراید استفاده کنید تا مینای دندان را محافظت کنید.

 

7. آنچه می توانید و نمی توانید با ارتودنسی بخورید :

در حالی که ارتودنسی باعث می شود مصرف برخی غذاهای خاص دشوار باشد ، داشتن بریس به این معنی نیست که شما در طول دوره درمانی غذاهای پوره و آبکی مصرف کنید. 

دانستن اینکه چه غذاهایی را می توانید هنگام ارتودنسی خود میل کنید و به شما کمک می کند بعد از اتمام درمان ارتودنسی به نتایج بهینه برسید.

میوه ها: بعد از انجام ارتودنسی میوه های نرم را انتخاب کنید و میوه های سفت مانند سیب را به قطعاتی که راحت تر جویده می شود برش دهید.

 

سبزیجات : از سبزیجات خام و سخت مانند هویج خام ، گل کلم و کلم بروکلی خودداری کنید. اما برای داشتن یک رژیم غذایی سالم باید از انواع سبزیجات لذت ببرید ، بنابراین بعد از ارتودنسی بهتر است از سبزیجات خام ملایم تر مانند سبزیجات برگ دار را انتخاب کنید و سبزیجات پخته یا بخارپز را برای یک بافت نرم تر انتخاب کنید.

 

لبنیات : شما با بیشتر محصولات لبنی مشکلی نخواهید داشت ، اگرچه برخی از انواع پنیر ها می توانند در زیر بریس شما گیر کنند.

 

گوشت: خوردن گوشت از استخوان و قستهای سخت گوشت مشکل گیر کردن در بریس یا حتی آسیب رساندن به بریس شما است. گوشت را از استخوان جدا کنید ، آن را به قطعات کوچکتر برش داده .

 

آجیل و بذر : اینها می توانند در بریس شما گیر بیفتند و سیم ارتودنسی را خم کنند. 

 

آب نبات : هنگام استفاده از بریس باید از خوردن آب نبات چسبناک و سفت خودداری کنید. 

  

ارتودنسی نامرئی, معایب ارتودنسی

انجام ارتودنسی محدود به سن خاصی نیست 

 

از چه زمانی متوجه نیاز به ارتودنسی می شویم؟
ارتودنسی محدود به سن خاصی نیست، می توان از اواخر 3 سالگی تا وقتی که دندان ها وجود دارند از این درمان استفاده کرد. گاهی اوقات در سنینی که کودکان دندان شیری دارند برای اینکه عادت مکیدن انگشت یا پستانک از سر کودک باز شود، از دستگاه های ساده ارتودنسی استفاده می شود. 

 

اگرچه ارتودنسی اغلب در دوران کودکی استفاده می شود اما بریس ها فقط مخصوص کودکان نیستند. بریس ها در واقع برای هر کسی که علاقه مند به بهبود دندان های خود است ، می باشد. درمان ارتودنسی بزرگسالان در حال تبدیل شدن به یک شکل بسیار رایج در دندانپزشکی زیبایی است ، زیرا بسیاری از افراد مایل به حفظ دندانهای طبیعی خود هستند.

 

ارتودنسی نامرئی چیست؟

3 روش برای انجام ارتودنسی نامرئی وجود دارد. یک مورد سیستم لینگوال است که در این روش براکت های ارتودنسی در پشت دندان های فک بالا و پایین چسبانده می شود. این سیستم ارتودنسی به دلیل مزاحمت های فراوان برای زبان هنگام تکلم و غذاخوردن و نیز به دلیل شکسته و کنده شدن هنگام شستن دهان چندان عملی نبوده و پیشنهاد نمی شود.

 

در روش دیگر از پلاک های شفاف در جهت ردیف کردن دندان ها استفاده می شود که آن نیز در موارد بسیار محدود و نامرتبی های بسیار کم و با صلاحدید دندانپزشک انجام می گیرد و نیاز به مراجعات 2 هفته یک بار و قالب گیری در هر جلسه مراجعه و ساخت پلاک جدید در هر جلسه دارد. روش اصلی و کارآمد روش استفاده از براکت های شفاف و اغلب سرامیکی است که روی دندان های بیمار نصب می شود و بدون رنگ بوده و دیده نمی شوند. این روش دارای استحکام و زیبایی خوبی بوده و مشکلی برای زبان یا گفتار بیمار ایجاد نمی کند.

 

بریس ها با فشار مداوم روی دندان های شما کار می کند

 

ارتودنسی متحرک چیست؟
ویژگی این نوع ارتودنسی قابلیت برداشتن و گذاشتن آن است. اما استفاده از این روش به این معنا نیست که فرد هر زمان دلش خواست از آن استفاده کند. در این روش نیز فرد باید دست کم 18 ساعت به طور پیوسته آن را در دهان قرار دهد. نکته مهم آن است که این روش تنها در مشکلات جزئی و در بیشتر  مواقع به عنوان درمان پیشگیری استفاده می شود. یکی دیگر از نکات مهم آن است که میزان نتیجه بخش بودن آن به میزان همکاری بیمار و عمل به توصیه ها بستگی دارد.

 

ارتودنسی چگونه کار می کند؟

بریس ها با فشار مداوم روی دندان های شما کار می کند ، به آرامی آنها را ترغیب به حرکت در موقعیت صحیح می کند. این سیم قوس است که بیشترین فشار را به دندان شما وارد می کند ، در حالی که بسیاری از قسمت های دیگر (مانند براکت ها) برای نگه داشتن آن کار می کنند. اگر شما دندانهای سفت و سختی دارید ، ممکن است متوجه شوید که برای افزایش فشار باید از چیزهایی لاستیکی استفاده کنید.

 

آیا استفاده  از پستانک و شیشه شیر تاثیری بر نیاز به ارتودنسی دارد؟
استفاده از پستانک و شیشه شیر به خودی خود مضر نیست ولی در صورتی که همراه با محلول های شیرین و برای مدت طولانی و در سنین بالاتر نیز استفاده شود می تواند آسیب رسان باشد. پستانک مخصوص نوزادان است، نه کودکان نوپا. استفاده طولانی مدت از آن حتی باعث می شود در آینده کودک نیاز به ارتودنسی پیدا کند. به همین دلیل استفاده از پستانک در سنین بالای 2 سال اصلا توصیه نمی شود.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023