آشنایی با جراحی چاقیآشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

جراحی چاقی بدن

 

جراحی چاقی چیست و چگونه انجام میشود؟

جراحی چاقی ، جراحی کاهش وزن نیز نامیده می شود ، یک روش جراحی است که به عنوان آخرین راه حل برای بیماران مبتلا به چاقی شدید استفاده می شود ، که به آنها در کاهش وزن کمک می کند. چندین سال است که این جراحی موفقیت بزرگی برای بیماران چاقی است که امیدوارند سرانجام راه حلی برای مشکلات وزنی خود پیدا کنند.

همه چیز درباره جراحی چاقی

بای پس معده و سایر جراحی های کاهش وزن، که در مجموع تحت عنوان جراحی چاقی شناخته می شود، شامل ایجاد تغییراتی در سیستم هضم شما برای کاهش وزن است. جراحی چاقی زمانی انجام می شود که رژیم و ورزش موثر واقع نشده باشد یا به دلیل وزن زیاد ، مشکلات جدی در سلامتی داشته باشید. بعضی از روش ها میزان غذا خوردن شما را محدود می کند. سایر اقدامات با کاهش توانایی بدن در جذب مواد مغذی کار می کنند. برخی از روش ها هر دو را انجام می دهند.

 

در حالی که جراحی چاقی می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد ، همه انواع جراحی کاهش وزن می تواند خطرات جدی و عوارض جانبی را به همراه داشته باشد. همچنین ، برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت جراحی چاقی ، باید تغییرات سالم و دائمی در رژیم خود ایجاد کنید و به طور منظم ورزش کنید.

 

فواید جراحی چاقی

جراحی چاقی برای کمک به شما در از دست دادن وزن اضافی و کاهش خطر ابتلا به مشکلات سلامتی بالقوه مرتبط با وزن ، از جمله:

- بیماری قلبی و سکته مغزی

- فشار خون بالا

- بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) یا استئو هپاتیت غیر الکلی (NASH)

- آپنه خواب

- دیابت نوع 2

جراحی چاقی معمولاً فقط پس از تلاش برای کاهش وزن با بهبود رژیم غذایی و ورزش انجام می شود.

 

آشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

شاخص توده بدن

 

جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی ، جراحی چاقی می تواند گزینه ای برای شما باشد اگر:

شاخص توده بدن (BMI) شما 40 یا بالاتر است (چاقی شدید).

 شاخص توده بدن (BMI) شما 35 تا 39.9 (چاقی) است و شما یک مشکل جدی مرتبط با وزن مانند دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید دارید. در برخی موارد ، اگر BMI شما 30 تا 34 باشد و مشکلات جدی مرتبط با وزن داشته باشید ، ممکن است شرایط خاصی برای جراحی کاهش وزن را داشته باشید.

 

جراحی چاقی برای همه افرادی که دارای اضافه وزن شدید هستند نیست. برای صلاحیت برای جراحی کاهش وزن ممکن است لازم باشد برخی از دستورالعمل های پزشکی را رعایت کنید. شما احتمالاً یک پروسه غربالگری گسترده خواهید داشت تا ببینید آیا واجد شرایط هستید. شما همچنین باید مایل باشید تغییرات دائمی را برای داشتن یک سبک زندگی سالم انجام دهید.

 

ممکن است از شما خواسته شود در برنامه های طولانی مدت شرکت کنید که شامل نظارت بر تغذیه ، سبک زندگی و درمان و شرایط پزشکی شما می باشد.

 

آشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

جراحی چاقی زمانی انجام می شود که رژیم و ورزش موثر واقع نشده باشد

 

خطرات جراحی چاقی

مانند هر روش عمده ، جراحی چاقی خطرات بالقوه سلامتی را هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت به همراه دارد.

خطرات مرتبط با روش جراحی می تواند شامل موارد زیر باشد:

خون ریزی بیش از حد

 عفونت

 واکنشهای جانبی به بیهوشی

 لخته شدن خون

 مشکلات ریوی یا تنفسی

 نشت در دستگاه گوارش شما

 مرگ (نادر)

 

خطرات طولانی مدت و عوارض جراحی کاهش وزن بسته به نوع جراحی متفاوت است. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 انسداد روده

 سندرم دامپینگ ، که منجر به اسهال ، گرگرفتگی ، سبکی سر ، حالت تهوع یا استفراغ می شود.

 سنگ صفرا

 فتق

 قند خون پایین (افت قند خون)

 سوء تغذیه

 زخم

 استفراغ

 رفلکس معده

 نیاز به انجام جراحی یا روش دوم یا تجدید نظر

 مرگ (نادر)

 

آشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

آشنایی با جراحی چاقی

 

آمادگی برای انجام جراحی چاقی

اگر صلاحیت جراحی چاقی را دارید ، تیم مراقبت های بهداشتی به شما دستورالعمل هایی را برای نحوه آمادگی برای نوع خاص جراحی ارائه می دهند. ممکن است لازم باشد قبل از جراحی آزمایشات و معاینات مختلف آزمایشگاهی انجام دهید.

 

ممکن است در خوردن و آشامیدن و مصرف داروها محدودیت داشته باشید. ممکن است از شما خواسته شود یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کنید و هرگونه مصرف دخانیات را متوقف کنید. همچنین ممکن است لازم باشد با برنامه ریزی قبلی برای بهبودی خود پس از جراحی آماده شوید. به عنوان مثال ، اگر فکر می کنید به کمک احتیاج دارید ، در خانه ترتیب کمک دهید.

 

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید

جراحی چاقی در بیمارستان با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود. این به این معنی است که شما در طی این روش بیهوش هستید. نحوه جراحی شما به شرایط فردی ، نوع جراحی کاهش وزن و اقدامات بیمارستان یا پزشک بستگی دارد. برخی از جراحی های کاهش وزن با برش های سنتی بزرگ ، یا باز در شکم شما انجام می شود.

 

امروزه بیشتر انواع جراحی چاقی به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. لاپاراسکوپ ابزاری کوچک و لوله ای است که دوربین آن متصل است. لاپاراسکوپ از طریق برش های کوچک شکم وارد می شود. دوربین کوچک در نوک لاپاراسکوپ به جراح اجازه می دهد تا داخل شکم شما را ببیند و بدون ایجاد برش های بزرگ سنتی عمل کند. جراحی لاپاراسکوپی می تواند بهبودی شما را سریعتر و کوتاهتر کند ، اما برای همه مناسب نیست.

 

جراحی معمولاً چند ساعت طول می کشد. بعد از جراحی ، شما در یک اتاق ریکاوری بهوش می آیید ، جایی که کادر پزشکی شما را از نظر هرگونه عارضه کنترل می کنند. بسته به روش جراحی ، ممکن است لازم باشد چند روز در بیمارستان بمانید.

 

انواع جراحی چاقی

هر نوع جراحی چاقی مزایا و معایبی دارد. حتماً در مورد آنها با پزشک خود صحبت کنید. در اینجا نگاهی داریم به انواع معمول جراحی چاقی:

 

آشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

جراحی بای پس معده 

 

• بای پس معده (Roux-en-Y): این روش متداول ترین روش جراحی چاقی است. این جراحی معمولاً برگشت پذیر نیست. این کار مقدار غذایی که می توانید در یک وعده بخورید و همچنین جذب مواد مغذی را کاهش می دهد.

جراح قسمت بالای معده شما را برش داده و آن را از بقیه معده شما جدا می کند. کیسه بدست آمده به اندازه یک گردو است و فقط حدود 28 گرم غذا می تواند در آن نگه دارد. به طور معمول ، معده شما می تواند حدود 3 پیمانه غذا نگه دارد.

 

سپس ، جراح روده کوچک را برش می دهد و بخشی از آن را مستقیم روی کیسه می دوزد. غذا سپس وارد این کیسه کوچک معده و سپس مستقیماً به روده کوچک که به آن دوخته شده می رود. غذا بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شما را دور می زند و در عوض مستقیم وارد قسمت میانی روده کوچک می شود.

 

آشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

جراحی اسلیو معده

 

• اسلیو معده : با اسلیو معده ، حدود 80٪ معده برداشته می شود و کیسه ای لوله مانند باقی می ماند. این معده کوچکتر نمی تواند به اندازه غذا نگه دارد. همچنین کمتر گرلین (هورمون تنظیم کننده اشتها) تولید می کند که ممکن است میل شما به غذا خوردن را کاهش دهد.

از مزایای این روش می توان به کاهش وزن قابل توجه و عدم تغییر مسیر روده ها اشاره کرد. اسلیو معده نیز نسبت به سایر روش ها نیاز به بستری کوتاهتری در بیمارستان دارد.

 

آشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

 جراحی سوئیچ اثنی عشر

 

• جراحی سوئیچ اثنی عشر: این یک عمل جراحی دو بخشی است که در آن مرحله اول شامل انجام روشی مشابه اسلیو معده است. جراحی دوم شامل اتصال قسمت انتهایی روده به اثنی عشر در نزدیکی معده و دور زدن اکثر روده است.

 این جراحی هم میزان خوردن شما را محدود می کند و هم باعث کاهش جذب مواد مغذی می شود. گرچه بسیار موثر است ، اما خطر بیشتری از جمله سوء تغذیه و کمبود ویتامین دارد.

 

آشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

جراحی باندینگ معده

 

• باندینگ معده :  در باندینگ معده با روش لاپاروسکوپی با حداقل تهاجم ، یک حلقه قابل تنظیم از جنس سیلیکون به دور قسمت اول معده اندکی پایین تر از محل اتصال مری به معده تعبیه می شود و یک مخزن جهت تنظیمات بعدی زیر پوست جدار شکم تعبیه می شود که از طریق تزریق آب مقطر استریل از خارج به داخل این مخزن حلقه تنگ تر می شود در نتیجه میزان غذای ورودی محدود می شود.

 

بلع مقدار بیش از حد زیاد می تواند منجر به استفراغ یا گشاد شدن مری شود. اگر این اتفاق خیلی زیاد بیفتد ، باند معده می تواند اثربخشی خود را از دست بدهد.

 باند معده یک جسم خارجی است که به طور معمول توسط بدن به خوبی تحمل می شود. در اصل ، حتی پس از رسیدن به وزن دلخواه می تواند برای یک عمر در بدن باقی بماند. اگر باند برداشته شود ، بیماران معمولاً دوباره وزن می گیرند.

در روش های محدود کننده مانند SAGB ، موفقیت در درمان بستگی به همکاری بیمار دارد.

 

آشنایی با جراحی چاقی, جراحی چاقی

جراحی بالون معده

 

• بالون معده : بالون معده یک کیسه ی شبیه به بادکنک سیلیکونی پر از محلول نمکین یا سالین است. بالون در داخل معده قرار می گیرد. بالون تنها در معده ی بیمارانی به کار گذاشته می شود که بیش از اندازه چاق هستند و ورزش و رژیم در کاهش وزن آن ها موثر نبوده است. بیمار پس از جای دادن بالون در معده باید رژیم غذایی اش را تغییر داده و به طور مداوم ورزش کند تا در بلند مدت تاثیر آن را مشاهده نماید. بالون معمولا تا ۶ ماه در معده ی بیمار می ماند و پس از این مدت، به روش آندوسکوپیک از معده خارج می شود.

  

اینکه کدام نوع از جراحی های کاهش وزن برای شما بهتر است به شرایط خاص شما بستگی دارد. جراح شما فاکتورهای زیادی را در نظر خواهد گرفت ، از جمله شاخص توده بدن ، عادات غذایی ، سایر موارد بهداشتی ، جراحی های قبلی و خطرات مربوط به هر روش را و طبق آنها ممکن است روش مناسب برای شما را پیشنهاد بدهد.

 

مراقبت های بعد از جراحی چاقی

پس از جراحی کاهش وزن ، به طور کلی یک تا دو روز اجازه غذا خوردن ندارید تا معده و دستگاه گوارش شما بهبود یابد. سپس ، برای چند هفته رژیم خاصی را دنبال خواهید کرد. رژیم فقط با مایعات آغاز می شود ، سپس به غذاهای پوره ، بسیار نرم و در نهایت به غذاهای معمولی تبدیل می شود. ممکن است محدودیت های زیادی در میزان و نوع خوردن و نوشیدن داشته باشید.

 

همچنین در چند ماه اول پس از جراحی کاهش وزن ، معاینات پزشکی مکرر برای نظارت بر سلامتی خود انجام می دهید. شما ممکن است به آزمایش خون و آزمایش های مختلف نیاز داشته باشید.

 

وقتی جراحی کاهش وزن موثر نیست

بای پس معده و سایر جراحی های کاهش وزن همیشه آنطور که انتظار داشتید عمل نمی کنند. اگر یک روش کاهش وزن به درستی کار نکند یا کار خود را متوقف کند ، ممکن است وزن کم نکنید و ممکن است دچار مشکلات جدی سلامتی شوید.

 

بعد از جراحی کاهش وزن ، تمام قرارهای پیگیری برنامه ریزی شده خود را حفظ کنید. اگر متوجه شدید که لاغر نمی شوید یا دچار عوارضی می شوید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. کاهش وزن شما قابل کنترل است و عواملی که به طور بالقوه در عدم کاهش وزن موثر هستند ، ارزیابی می شوند.

 

همچنین ممکن است بعد از هر نوع جراحی برای کاهش وزن ، وزن کافی از دست ندهید و یا وزن اضافه کنید ، حتی اگر این روش به درستی کار کند. این افزایش وزن ممکن است در صورت عدم رعایت تغییرات توصیه شده در سبک زندگی ، مانند انجام فعالیت بدنی منظم و خوردن غذاهای سالم ، اتفاق بیفتد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022