همه چیز در مورد بیرون زدگی رگ پیشانی و شقیقه: از دلایل تا راه‌حل‌هابیرون زدگی رگ پیشانی, بیرون زدگی رگ شقیقه

بیرون زدگی رگ وسط پیشانی و کنار شقیقه مشکلی شایع است

 

راز رگ‌های پیشانی: چرا بیرون می‌زنند و چه می‌توان کرد؟

بیرون زدگی رگ وسط پیشانی و کنار شقیقه مشکلی شایع است که می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. این مشکل می تواند برای برخی افراد آزاردهنده باشد و اعتماد به نفس آنها را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله از بیتوته به بررسی علل و راه های درمان برجستگی رگ های وسط پیشانی و شقیقه می پردازیم.

با افزایش سن، رگ‌های برجسته‌ای ممکن است در ناحیه پیشانی ظاهر شوند. فشار خون بالا، استرس، نور خورشید، اختلال عملکرد وریدی، بارداری و سایر عوامل می‌توانند در نمایان شدن رگ‌های پیشانی نقش داشته باشند. سابقه‌ی خانوادگی یا سن می‌تواند بر میزان درشتی رگ‌های پیشانی تأثیر بگذارد. با افزایش سن بدن، پوست نازک‌تر می‌شود ، که باعث می‌شود رگ‌ها برجسته‌تر یا بزرگ‌تر از آنچه هستند به نظر برسند.

 

رگ‌ها در افراد با وزن پایین نیز ممکن است بیشتر قابل مشاهده باشند. افرادی که کم‌وزن هستند یا چربی بدن کمی دارند، ممکن است پوست سفت‌تری داشته باشند. این امر باعث می‌شود رگ‌های پیشانی و سایر نقاط بدن به راحتی دیده شوند.

 

رگ‌های گشاد شده می‌توانند در مرکز پیشانی یا طرفین صورت، نزدیک شقیقه‌ها ظاهر شوند. بیرون‌زدگی رگ‌های پیشانی به ندرت نشان‌دهنده‌ی یک فوریت پزشکی است.

در ادامه‌ی این مطلب، درباره‌ی رگ‌های برجسته‌ی پیشانی، از جمله علل و درمان‌های آن بیشتر می‌خوانیم.

 

بیرون زدگی رگ پیشانی, بیرون زدگی رگ شقیقه

آناتومی عروق و رگ های صورت

 

موقعیت آناتومیکی رگ‌های صورت

بدن ما از رگ‌های بسیاری تشکیل شده است. سیستم وریدی دارای شبکه پیچیده‌ای از رگ‌های ریز است که به رگ‌های بزرگ‌تر تخلیه می‌شوند. برای یافتن درمان مناسب برای رگ‌های عنکبوتی، تعیین محل و نوع رگ بسیار مهم است.

  

۱. چانه، گونه‌ها و بینی 

اکثر افراد وجود رگ‌های صورت را در این مناطق تأیید می‌کنند. این رگ‌ها به طور عمده تلاژنکتازی (مویرگ‌های خونی ریز) هستند که به رنگ قرمز روشن دیده می‌شوند. آن‌ها معمولاً به صورت جداگانه یا به صورت لکه‌ای بزرگ در گونه‌ها، چانه یا بینی ظاهر می‌شوند.

 

۲. ناحیه پری‌اوربیتال (اطراف چشم) 

این نوع رگ‌های صورت در زیر چشم یا در طرفین چشم قرار دارند. آن‌ها رگ‌های شبکه‌ای و برآمده‌ای هستند و با رگ‌های واقع در ناحیه گیجگاهی مرتبط هستند.

 

۳. شقیقه 

اکثر افراد رگ‌های صورت را در ناحیه شقیقه خود دارند. به نظر می‌رسد آن‌ها از یک رگ منفرد در طرفین جانبی چشم منشعب می‌شوند و چندین رگ به سمت خط رویش مو بالا می‌روند. این رگ‌ها به طور کلی به رنگ آبی/سبز دیده می‌شوند.

 

۴. پیشانی 

رگ‌های صورت در پیشانی بزرگ، عمودی، برآمده و به ندرت رنگی از خود نشان می‌دهند. آن‌ها ممکن است تکی یا چندتایی باشند. این رگ‌ها از نظر زیبایی مطلوب نیستند و افراد تمایل دارند برای بهبود ظاهر خود آن‌ها را درمان کنند.

  

بیرون زدگی رگ پیشانی, بیرون زدگی رگ شقیقه

بیرون زدگی رگ پیشانی و شقیقه های علل مختلفی دارند

 

علل بیرون زدگی رگ وسط پیشانی و کنار شقیقه ها

رگ‌های برجسته در پیشانی و شقیقه‌ها می‌توانند به دلایل مختلفی ظاهر شوند. برخی از این علل طبیعی و بی‌ضرر هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک بیماری زمینه‌ای باشند. در اینجا برخی از دلایل احتمالی بیرون‌زدن رگ‌های پیشانی آورده شده است:

 

فشار یا فشار عضلانی

افزایش فشار می‌تواند باعث شود رگ‌ها از زیر پوست بیرون بزنند. عواملی که فشار در ناحیه سر و گردن را افزایش می‌دهند عبارتند از:

• خنده

• عطسه

• جیغ زدن

• گریه کردن

• استفراغ

• ورزش کردن

• سردرد

سردردهای تنشی می‌توانند باعث بیرون‌زدگی رگ‌های پیشانی شوند. سردردهای تنشی شایع‌ترین نوع سردرد هستند و به دلیل انقباض عضلات شانه، پوست سر یا فک ایجاد می‌شوند.

 

اختلال عملکرد وریدی

یکی از علل بیرون‌زدگی رگ‌های پیشانی، اختلال در عملکرد وریدی است. فیستول شریانی - وریدی ، اتصال غیرطبیعی بین یک شریان و ورید است. به طور معمول، خون از شریان‌ها به مویرگ‌ها و سپس به وریدها جریان می‌یابد. در فیستول شریانی - وریدی، شریان و ورید به طور مستقیم به هم متصل می‌شوند. عدم درمان این عارضه می‌تواند منجر به ورم وریدی و عوارض بالقوه تهدیدکننده‌ی حیات شود.

 

بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند منجر به افزایش حجم خون شود که در نهایت باعث بزرگ شدن رگ‌ها می‌شود. سطح پروژسترون در دوران بارداری افزایش می‌یابد. پروژسترون باعث ضخیم شدن پوشش داخلی رحم شده و رحم را برای دریافت تخمک بارور شده آماده می‌کند. پروژسترون همچنین باعث گشاد شدن یا اتساع عروق خونی می‌شود که ممکن است باعث شود رگ‌ها در زیر پوست بزرگ‌تر به نظر برسند.

بر اساس گزارش مؤسسه‌ی ملی بهداشت (NIH)، سطح پروژسترون در زنان باردار ده برابر بیشتر از زنان غیرباردار است.

 

فشار خون بالا

فشار خون بالا یا هر چیزی که باعث افزایش جریان خون به سر شود، می‌تواند باعث بیرون‌زدن رگ‌ها شود. همچنین می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل قلبی پنهان باشد.

اگر متوجه رگ برجسته‌ای در پیشانی شدید که همراه با درد قفسه سینه یا سایر علائم غیرمعمول است، به دنبال مراقبت‌های پزشکی فوری باشید.

 

نور خورشید

گذراندن زمان زیاد زیر نور خورشید می‌تواند به بافت پوست و رگ‌ها آسیب برساند.  گرما باعث گشاد شدن رگ‌ها می‌شود تا دمای داخلی بدن را تنظیم کند. با این حال، گشاد شدن رگ‌های نزدیک سطح پوست می‌تواند منجر به ترکیدن یا شکستن آن‌ها و در نتیجه ایجاد رگ‌های عنکبوتی شود. رگ‌های عنکبوتی به خطوط کوچک قرمز، آبی یا بنفش گفته می‌شود که درست زیر سطح پوست ظاهر می‌شوند. این خطوط نشان‌دهنده‌ی رگ‌های شکسته شده است که می‌تواند در هر جای بدن، از جمله صورت، ایجاد شود.

 

بیرون زدگی رگ پیشانی, بیرون زدگی رگ شقیقه

تغییرات هورمونی یکی از علل ظهور ناگهانی رگ‌های پیشانی است

 

چرا ممکن است یک رگ جدید ظاهر شود یا قابل مشاهده گردد؟

رگ‌های برجسته ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند، به خصوص زمانی که فرد مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست بدهد. افرادی که چربی بدن کمتری دارند ممکن است رگ‌های برجسته‌تری داشته باشند. نازک شدن پوست به دلیل کاهش وزن نیز می‌تواند دلیل دیگری برای بیرون‌زدن ناگهانی رگ‌ها باشد.

تغییرات هورمونی و فشار خون بالا نیز می‌توانند باعث ظهور ناگهانی رگ‌های پیشانی شوند.

هر دو استرس جسمی و روحی می‌توانند به طور قابل توجهی باعث افزایش فشار خون شوند.

 

آیا درمان ضروری است؟

در اکثر موارد، بیرون زدگی رگ‌های پیشانی نیازی به درمان ندارند. افرادی که از ظاهر رگ‌های پیشانی خود ناراضی هستند می‌توانند برای کاهش نمایان بودن آن‌ها از روش‌های درمانی خاصی استفاده کنند.

 

برخی از روش‌های درمانی برای رگ‌های پیشانی عبارتند از:

الکتروسرجری: این روش از جریان الکتریکی با فرکانس بالا برای بریدن یا تخریب رگ‌های خونی استفاده می‌کند.

اسکلروتراپی: پزشکان از این روش درمانی استاندارد برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌کنند. این روش نیازی به جراحی ندارد. در اسکلروتراپی، پزشک محلولی از نمک را به طور مستقیم به داخل رگ تزریق می‌کند و باعث انسداد آن می‌شود.

 

بیرون زدگی رگ پیشانی, بیرون زدگی رگ شقیقه

ماساژ می تواند به افزایش گردش خون و کاهش نمایان شدن رگ‌ها کمک کند

 

درمان‌های خانگی برای بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و صورت

در حالی که رگ‌های برجسته پیشانی و صورت معمولاً جای نگرانی ندارند، برخی افراد ممکن است به دلایل زیبایی‌شناختی به دنبال راه‌هایی برای کاهش نمایان شدن آن‌ها باشند. در اینجا چند درمان خانگی برای امتحان کردن وجود دارد:

 

1. کمپرس سرد: یک کمپرس سرد یا بسته یخ را به مدت 10 تا 15 دقیقه چند بار در روز روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید. این کار می‌تواند به کاهش التهاب و تورم رگ‌ها کمک کند.

 

2. آلوئه ورا: ژل آلوئه ورا را به طور مستقیم روی رگ‌های برجسته بمالید. آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به آرامش و خنک شدن پوست کمک کند.

 

3. ماساژ: به آرامی ناحیه آسیب‌دیده را با حرکات دایره‌ای ماساژ دهید. این کار می‌تواند به افزایش گردش خون و کاهش نمایان شدن رگ‌ها کمک کند.

 

4. بالا نگه داشتن سر: هنگامی که دراز می‌کشید، سر خود را با استفاده از چند بالش بالا نگه دارید. این کار می‌تواند به کاهش تورم رگ‌ها کمک کند.

 

5. رژیم غذایی سالم: از مصرف غذاهای شور، فرآوری شده و چرب که می‌توانند باعث احتباس آب و تورم شوند، خودداری کنید. غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان و فیبر مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

6. ورزش منظم: ورزش منظم می‌تواند به بهبود گردش خون و کاهش نمایان شدن رگ‌ها کمک کند.

 

7. اجتناب از مصرف دخانیات و الکل: مصرف دخانیات و الکل می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب برساند و باعث شود بیشتر نمایان شوند.

 

8. استفاده از کرم ضد آفتاب: از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 30 یا بالاتر برای محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب برساند و باعث شود بیشتر نمایان شوند.

 

توجه:

• اگر رگ‌های برجسته شما با درد، قرمزی یا تورم همراه است، به پزشک مراجعه کنید.

• این علائم می‌توانند نشان‌دهنده‌ی یک بیماری زمینه‌ای باشند که نیاز به درمان دارد.

• قبل از امتحان هر گونه درمان خانگی جدید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر باردار هستید، شیر می‌دهید یا هر گونه شرایط پزشکی دارید.

• لطفاً به خاطر داشته باشید که این درمان‌های خانگی ممکن است برای همه افراد موثر نباشد. اگر نتایج مطلوبی را مشاهده نکردید، یا اگر نگران رگ‌های برجسته خود هستید، به دنبال مشاوره پزشکی حرفه‌ای باشید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگرچه رگ‌های بزرگ پیشانی نشان‌دهنده‌ی فوریت پزشکی نیستند، در صورت تجربه موارد زیر بهتر است با پزشک مشورت کنید:

• سردرد

• سرگیجه

• تاری دید یا دوبینی

• درد یا حساسیت در نزدیکی شقیقه‌ها، دهان یا فک

حتی در صورت عدم وجود علائم، فرد همچنان می‌تواند برای بررسی گزینه‌های احتمالی درمان رگ‌های بزرگ پیشانی با پزشک مشورت کند.

افراد قبل از تصمیم‌گیری در مورد درمان‌های جراحی و غیرجراحی، باید با دقت تمام مزایا و خطرات مرتبط با هر روش را در نظر بگیرند.

 

بیرون زدگی رگ پیشانی, بیرون زدگی رگ شقیقه

بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه در زنان و مردان به یک اندازه شایع است

 

سوالات متداول درباره بیرون‌زدن رگ‌های پیشانی و شقیقه

1. چه چیزی باعث بیرون‌زدن رگ‌های پیشانی و شقیقه می‌شود؟

علل مختلفی برای بیرون‌زدن رگ‌های پیشانی و شقیقه وجود دارد، از جمله: ژنتیک ، افزایش سن ، فشار خون بالا ، بارداری ، نور خورشید ، افزایش یا کاهش وزن و....

 

2. آیا بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه جای نگرانی دارد؟

در اکثر موارد، بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر این رگ‌ها با علائم دیگری مانند درد، قرمزی یا تورم همراه باشند، ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک بیماری زمینه‌ای باشند.

 

3. چگونه می‌توانم از بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه جلوگیری کنم؟

چند کار وجود دارد که می‌توانید برای کمک به جلوگیری از بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه انجام دهید: 

- از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید یا از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

- از مصرف دخانیات خودداری کنید.

- وزن سالم خود را حفظ کنید.

- فشار خون خود را کنترل کنید.

- از کمپرس سرد روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده کنید.

 

4. چه درمان‌هایی برای بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه وجود دارد؟

در برخی موارد، ممکن است درمان‌های پزشکی مانند لیزر درمانی یا اسکلروتراپی برای کمک به کاهش نمایان شدن رگ‌های برجسته تجویز شود.

 

5. آیا بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه در مردان و زنان شایع‌تر است؟

بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه در هر دو جنس شایع است، اما ممکن است در زنان به دلیل نازک‌تر بودن پوستشان بیشتر دیده شود.

 

6. آیا بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه در افراد با پوست روشن‌تر شایع‌تر است؟

بله، بیرون زدگی رگ‌های پیشانی و شقیقه در افراد با پوست روشن‌تر به دلیل قابل مشاهده‌تر بودن رگ‌ها شایع‌تر است.

  

خلاصه

عوامل متعددی می‌توانند در بیرون‌زدگی رگ‌های پیشانی نقش داشته باشند. این عوامل می‌توانند شامل دلایل طبیعی مانند ژنتیک، افزایش سن و نور خورشید باشند. همچنین، یک بیماری زمینه‌ای که بر سیستم قلبی عروقی تأثیر می‌گذارد، مانند وازکولیت، ممکن است باعث ایجاد رگ‌های بزرگ پیشانی شود.

 

رگ‌های بزرگ پیشانی نیازی به درمان ندارند، مگر اینکه فرد از ظاهر آن‌ها ناراضی باشد. افراد برای کاهش نمایان شدن رگ‌های پیشانی می‌توانند از روش‌های درمانی جراحی یا غیرجراحی مختلفی استفاده کنند. قبل از انتخاب هر گونه درمان، باید با یک متخصص پزشکی مشورت کرد تا فرد از تمام خطرات و مزایای احتمالی آن روش درمانی مطلع شود.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------