شاک ویو تراپی چیست؟ فواید و عوارض جانبی شاک ویو تراپی کاربرد شاک ویوتراپی, شاک ویو تراپی دیسک کمر

کاربرد شاک ویوتراپی

 

آشنایی با کاربرد شاک ویو تراپی

درمان شاک ویو تراپی (ESWT) یک درمان غیر تهاجمی است که شامل تحویل امواج شوک به بافت نرم آسیب دیده برای کاهش درد و بهبودی است. 

شاک ویوتراپی یک گزینه مناسب برای بسیاری از بیمارانی است که با تاندینوپاتی مزمن مواجه هستند و به درمان های محافظه کارانه بیشتری پاسخ نداده است. تاندونوپاتی مزمن که معمولاً دشوار است، با درد موضعی و تغییرات پاتولوژیک تاندون مشخص می شود. این وضعیت به طور یکسان بر روی ورزشکاران و غیر ورزشکاران تأثیر می گذارد. 

 

شاک ویو تراپی یک درمان غیر تهاجمی است که شامل ایجاد یک سری ضربان های موج صوتی با انرژی کم است که مستقیماً از طریق پوست فرد از طریق محیط ژل به قسمت آسیب دیده وارد می شود. شاک ویو درمانی در مجوز مطالعات علمی برای درمان بیماری های مزمن موفقیت آمیز بوده است.

 

 کاربرد شاک ویوتراپی, شاک ویو تراپی دیسک کمر

شاک ویو تراپی یک درمان غیر تهاجمی است 

 

چه کسی کاندیدای شاک ویو تراپی(ESWT) است؟

سازمان غذا و دارو استفاده از شاک ویو تراپی را برای درمان فاسیوپاتی کف پا تایید کرده است. با این حال چندین آزمایش بالینی تصادفی با کیفیت بالا شواهد قابل توجهی ارائه کرده است که نشان می دهد شاک ویو تراپی یک گزینه غیرتهاجمی ایمن و موثر برای درمان تاندینوپاتی در کل سیستم اسکلتی عضلانی است.

 

در حال حاضر از شاک ویو تراپی برای درمان تاندینوپاتی مزمن در سراسر بدن استفاده می کنند. متخصصان پزشکی ورزشی این درمان را برای درمان مناطق زیر از تاندینوپاتی مفید دانسته اند:

روتاتور کاف 

 اپی کوندیل جانبی

 اپی کندیل داخلی

 بورسیت تروکانتر  

 ماهیچه همسترینگ

 ماهیچه راست رانی

 ماهیچه چهارسر ران

 تاندون کشکک

• خلفی درشت نی عقبی 

 پرونئال

 آشیل

 فاشیای پلانتار

 ورم کف پا (خارپاشنه)

 

شاک ویو تراپی چگونه کار می کند؟

شاک ویو تراپی روشی است که در فیزیوتراپی انجام می شود. استفاده از انرژی بسیار کمتر از کاربردهای پزشکی ، شوک درمانی یا شاک ویو تراپی (ESWT) ، در درمان بسیاری از بیماری های اسکلتی عضلانی ، در درجه اول مواردی که شامل بافت های همبند مانند رباط ها و تاندون ها است ، استفاده می شود. 

 

در اولین مراجعه توسط فیزیوتراپ ارزیابی خواهید شد تا تأیید کند که شما کاندید مناسبی برای شاک ویوتراپی هستید. فیزیوتراپ اطمینان حاصل می کند که شما در مورد شرایط خود و آنچه می توانید همراه با درمان انجام دهید آموزش دیده اید. شاک ویوتراپی ارزشمندانه هفته ای یک بار به مدت 3-6 هفته بسته به نتیجه انجام می شود. این روش درمانی باعث می شود ناراحتی خفیف شود ، اما فقط 4-5 دقیقه طول می کشد و می تواند قدرت آن را تنظیم کند تا راحت باشد. یک پروب بر روی ناحیه آسیب دیده قرار داده می شود و امواج لیزر از طریق پوست دریافت می شوند و به صورت امواج رادیویی انحنا دار، درون بافت آسیب دیده گسترش می یابند. این امواج شاک ویو باعث ایجاد یک پاسخ التهاب مانند در بافت آسیب دیده ای که تحت درمان است، می شود و باعث می شود که بدن طی یک پاسخ طبیعی به این وضعیت، جریان خون، تعداد رگ های خونی و در نتیجه متابولیسم بافت آسیب دیده را افزایش دهد. 

 

 کاربرد شاک ویوتراپی, شاک ویو تراپی دیسک کمر

شاک ویو تراپی نسبت به هزینه اثربخشی بسیار خوبی دارد

 

فواید شاک ویوتراپی

این روش نیاز به ورزشکارانی را جبران می کند که صدمات آنها به درمان های خط اول پاسخ نمی دهد، مانند استراحت، یخ، ورزش درمانی، مهاربند و ارتزیک، اما هنوز آماده بررسی گزینه های تهاجمی یا جراحی نیستند.

شاک ویو تراپی نسبت به هزینه اثربخشی بسیار خوبی دارد.

 

عوارض جانبی شاک ویو تراپی 

عوارض جانبی ناشی از شاک ویو تراپی محدود به کبودی ، تورم ، درد ، بی حسی یا گزگز در ناحیه تحت درمان است و بهبودی در مقایسه با مداخلات جراحی حداقل است.

بیشتر بیماران پس از درمان یک یا دو روز مرخصی می گیرند اما به دوره بهبودی طولانی مدت نیاز ندارند. 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------