خطرات تابستانی برای افراد مبتلا به دیابتگرما موجب می شود تا بدن شما انسولین را سریع‌تر پردازش کرده

همه ما در فصل تابستان در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار داریم. اما اگر به دیابت مبتلا هستید، آفتاب سوختگی می تواند خطر بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

تابستان فصلی گرم و دوست داشتنی برای بسیاری از ما محسوب می شود. تابستان به عنوان فصل تعطیلات شناخته شده و طی آن تلاش می کنیم زندگی را کمتر سخت بگیریم. 

 

اما باید درباره آسان گرفتن زندگی محتاط باشیم تا گرفتار یک سبک زندگی ناسالم نشویم.

اگر به دیابت مبتلا هستید باید هرچه بیشتر مراقب شرایط خود در تابستان باشید زیرا این فصل می تواند با برخی خطرات پنهان برای شما همراه باشد.

 

زمانی که دمای هوا به بیش از 80 درجه فارنهایت (26.7 درجه سلسیوس) و رطوبت به 40 درصد می رسد، این شرایط باید زنگ هشدار را برای افراد مبتلا به دیابت به صدا درآورد.

 

آسیب دیدگی پا

افراد مبتلا به دیابت باید تلاش بیشتری را در راستای محافظت از پاهای خود انجام دهند. سطوح افزایش یافته قند خون، این افراد را مستعد زخم های خطرناک می گرداند. از آنجایی که روند بهبودی زخم در افراد مبتلا به دیابت کندتر است، مشکلی کوچک مانند یک بریدگی ساده می تواند به سرعت تبدیل به چالشی بزرگ شود.

 

دیابت می تواند به اعصاب آسیب برساند که این شرایط به نام نوروپاتی شناخته می شود و بین افراد مبتلا به این بیماری شایع است. نوروپاتی موجب بی حسی در پاها می شود و این می تواند به معنای عدم احساس وقوع یک جراحت باشد. بر همین اساس، به افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود از راه رفن با پای برهنه به رغم آب و هوای گرم تابستان پرهیز کنند.

 

راه رفتن با پای برهنه زمانی که میزان احساس در پاهای شما کاهش یافته است می تواند آسیب پذیری نسبت به سوختگی های ناشی از شن داغ یا آسفالت را افزایش دهد و زخمی کوچک ناشی از مواجهه با جسمی نوک تیز می تواند به یک عفونت جدی تبدیل شود.

چه اطراف خانه خود در حال انجام کار باشید یا به فضای آزاد بروید، همواره باید با پوشیدن کفش مناسب از پاهای خود محافظت کنید.

 

یکی از نشانه های آشکار قند خون پایین، یا هیپوگلیسمی، تعریق است

 

قند خون پایین

اگر به دیابت مبتلا هستید، احتمالا بیشتر زمان خود را بر پرهیز از قند خون بالا متمرکز هستید. اما در فصل تابستان باید شیوه تفکر خود را تغییر داده و مراقب قند خون پایین نیز باشید. گرما می تواند محرکی برای گشاد شدن رگ های خونی باشد. این شرایط موجب می شود تا بدن شما انسولین را سریع‌تر پردازش کرده و افت قند خون را به همراه داشته باشد.

 

یکی از نشانه های آشکار قند خون پایین، یا هیپوگلیسمی، تعریق است. اما به دلایل آشکار نمی توانید تنها به این نشانه در فصل تابستان برای تشخیص افت سطوح قند خون خود متکی باشید. از دیگر نشانه های هیپوگلیسمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- لرز

- تحریک پذیری

- اضطراب

- خستگی

پیش از دریافت انسولین، به داخل خانه بازگشته و 15 تا 20 دقیقه صبر کنید یا محلی خنک را یافته و دمای بدن خون را کاهش دهید.

 

آفتاب سوختگی

همه ما در فصل تابستان در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار داریم. اما اگر به دیابت مبتلا هستید، آفتاب سوختگی می تواند خطر بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

آفتاب سوختگی یک واکنش استرسی در بدن را تحریک می کند و این شرایط می تواند موجب افزایش ناگهانی سطوح قند خون شود. اگر قصد دارید به فضای باز بروید با لباس مناسب از خود در برابر نور خورشید محافظت کنید و پس از 15 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید به سایه بروید.

اگر به صور اتفاقی دچار آفتاب سوختگی شده اید، سطوح قند خون خود را با دقت کنترل کنید و به نشانه های افزایش قند خون توجه داشته باشید.

 

گرمازدگی

از آنجایی که دیابت می تواند به آسیب اندامی منجر شود، این بیماری می تواند به غدد عرق نیز صدمه بزند. بروز مشکل در غدد عرق نیز به معنای آن است که نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

برخلاف تبلیغات محصولات ضد تعریق، بدن به تعریق نیاز دارد. این روشی ابتدایی برای کاهش دمای بدن است. زمانی که شما نمی توانید دمای بدن خون را کاهش دهید، در معرض خطر گرمای بیش از حد و گرمازدگی قرار می گیرید.

زمانی که دما افزایش می یابد، از خنک ماندن بدن خود اطمینان حاصل کنید. تهویه مطبوع، پنکه و نوشیدنی های خنک می توانند کمک کنند. اگر در فضای آزاد وقت می گذرانید به سایه بروید.

 

افراد مبتلا به دیابت باید تلاش بیشتری را در راستای محافظت از پاهای خود انجام دهند

 

کم آبی بدن

زمانی که قند خون شما افزایش می یابد، کلیه ها با افزایش تولید ادرار تلاش می کنند گلوکز اضافه را از بدن دفع کنند. این شرایط می تواند به کم آبی بدن منجر شود. این شرایط در ترکیب با تعریق می تواند کم آبی بدن در فصل تابستان را به مشکلی جدی تبدیل کند.

همچنین، ممکن است در چرخه ای معیوب و خطرناک گرفتار شوید زیرا کم آبی بدن خود می تواند موجب افزایش هرچه بیشتر سطوح قند خون شود.

تامین آب مورد نیاز بدن در فصل تابستان اهمیت ویژه ای دارد. با توجه به دماهای بالاتر، شما باید بیشتر از ماه های سرد سال آب بنوشید.

 

آسیب دیدگی داروها و تجیهزات

داروها و تجیهزات مورد استفاده افراد دیابتی آسیب پذیرتر از آن چیزی هستند که فکر می کنید. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یا دماهای بالا برای مدت زمان طولانی می تواند کارایی آنها را بیش از حد انتظار کاهش داده یا به طور کامل آنها را بی اثر سازد.

اگر قصد دارید به فضای آزاد بروید، یک محفظه خنک کننده کوچک به همراه داشته باشید و آنچه را نیاز دارید در یک حوله پیچیده و به همراه یک بسته سرد، مانند کیسه یخ، درون آن قرار دهید.

 

منبع:asriran.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------