راههای درمان سرطان سینهروش درمان سرطان سینه, درمان سرطان سینه بدون عمل جراحی

جراحی برداشتن تومور و برخی از بافتهای سالم اطراف آن در طی یک عمل جراحی است

سرطان هنگامی رخ می دهد که تغییراتی بنام جهش در ژنهایی که رشد سلول را تنظیم می کنند رخ می دهد. جهش ها به سلولها اجازه می دهند تا به روش کنترل نشده تقسیم شوند و تکثیر شوند. سرطان پستان سرطانی است که در سلولهای پستان بروز می کند. به طور معمول ، سرطان در لوبول ها یا مجاری پستان شکل می گیرد.

راههای درمان سرطان پستان هر روز ارتقا می یابد و مردم امروزه گزینه های بسیار بیشتری نسبت به گذشته دارند. با انتخاب های زیاد ، این ایده خوبی است که تا حد امکان در مورد مواردی که بیشترین کمک را به شما می کنند بیاموزید.

 

مهم نیست که کدام یک را انتخاب کنید ، تمام درمان های سرطان پستان دو هدف اصلی دارند:

• برای خلاص شدن بدن از هر چه بیشتر سرطان

• برای جلوگیری از بازگشت بیماری

 

در درمان سرطان ، پزشکان متخصص در زمینه های مختلف درمان سرطان ، از جمله جراحی ، آنکولوژی پرتونگاری و آنکولوژی پزشکی با هم همکاری می کنند تا یک برنامه درمانی کلی برای بیمار ایجاد کنند که ترکیبی از انواع مختلف درمان ها باشد. به این تیم چندرشته‌ای گفته می شود . 

 

برخی از تومورها کوچکتر هستند اما به سرعت رشد می کنند ، در حالی که برخی دیگر بزرگتر هستند و به آرامی رشد می کنند. گزینه ها و توصیه های درمانی بسیار شخصی هستند و به عوامل مختلفی بستگی دارند ، از جمله:

نوع تومور ، از جمله وضعیت گیرنده هورمون (ER ، PR) و وضعیت HER2  

• مرحله تومور

• سن بیمار ، سلامت عمومی ، وضعیت یائسگی و ...

• وجود جهش شناخته شده در ژنهای ارثی سرطان پستان مانند BRCA1 یا BRCA2

 

حتی اگر تیم مراقبت از سرطان سینه بطور ویژه برای هر بیمار وسرطان سینه درمان کند ، برخی اقدامات کلی برای معالجه سرطان سینه در مراحل اولیه و بصورت محلی پیشرفته وجود دارد.

 

برای هر دو نوع سرطان سینه (کارسینومای غیر مهاجمم مجرایی و کارسینومای غیر مهاجم لبولی) در مرحله اولیه ، پزشکان عموماً عمل جراحی را برای از بین بردن تومور توصیه می کنند. برای اطمینان از ، از بین بردن تمام تومور ، جراح همچنین یک ناحیه کوچک از بافت سالم اطراف تومور را که حاشیه نام دارد ، خارج می کند. اگرچه هدف از عمل جراحی ، از بین بردن همه سرطان مرئی است ، سلولهای میکروسکوپی را می توان پشت سر گذاشت

، چه در پستان و چه در جای دیگر. در برخی شرایط ، این بدان معناست که برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده نیاز به عمل جراحی دیگری دارد.

 

برای سرطانهای بزرگتر ، یا مواردی که سریعتر رشد می کنند ، پزشکان ممکن است قبل از عمل جراحی ، درمان شیمی درمانی یا هورمون درمانی را توصیه کنند. ممکن است مزایای زیادی برای انجام سایر درمانها قبل از عمل وجود داشته باشد:

 

• زنانی که ممکن است به ماستکتومی احتیاج داشته باشند ، اگر تومور قبل از عمل کوچک شود ، می توانند از جراحی محافظت از پستان (لامپکتومی) استفاده کنند.

• ممکن است جراحی راحت تر انجام شود زیرا تومور کوچکتر است.

• پزشک شما ممکن است تشخیص دهد که آیا برخی از معالجات درمانی برای سرطان مفید است یا خیر.

• همچنین ممکن است شما از طریق یک کارآزمایی بالینی بتوانید یک درمان جدید را امتحان کنید.

 

بعد از عمل ، قدم بعدی در مدیریت سرطان پستان در مراحل اولیه کاهش خطر عود و خلاص شدن از شر سلولهای سرطانی باقی مانده است. این سلولهای سرطانی غیر قابل کشف هستند اما اعتقاد بر این است که مسئول عود سرطان هستند زیرا با گذشت زمان می توانند رشد کنند. درمانی که بعد از عمل انجام می شود ، درمان کمکی نامیده می شود. درمان های کمکی ممکن است شامل پرتودرمانی ، شیمی درمانی ، درمان هدفمند و یا هورمون درمانی باشد.

 

هنگامی که جراحی برای از بین بردن سرطان امکان پذیر نباشد ، غیرقابل عمل گفته می شود. سپس پزشک معالجه سرطان را به روش های دیگر توصیه می کند. شیمی درمانی ، درمان هدفمند ، پرتودرمانی و یا هورمون درمانی ممکن است برای کوچک کردن سرطان انجام شود.

 

انواع درمان سرطان سینه :

 

روش درمان سرطان سینه, درمان سرطان سینه بدون عمل جراحی

برخی از تومورها کوچکتر هستند اما به سرعت رشد می کنند 

 

جراحی :

جراحی برداشتن تومور و برخی از بافتهای سالم اطراف آن در طی یک عمل جراحی است. همچنین از جراحی برای بررسی غدد لنفاوی زیر بغل ، که در زیر بازو قرار دارند ، استفاده می شود. 

به طور کلی هرچه تومور کوچکتر باشد ، گزینه های جراحی بیشتری برای بیمار وجود دارد.

 

انواع جراحی شامل موارد زیر است:

لامپکتومی:

این عمل برداشتن تومور و حاشیه کوچک و عاری از سرطان در بافت تومور است. بیشتر سینه باقی مانده است. برای سرطان تهاجمی ، پرتودرمانی به بافت پستان باقیمانده معمولاً بعد از عمل توصیه می شود. برای سرطان غیر تهاجمی پرتودرمانی بعد از عمل بسته به بیمار و تومور ممکن است گزینه ای باشد. لامپکتومی همچنین ممکن است تحت عنوان جراحی محافظت از پستان ، ماستکتومی جزئی ، کوادرانتکتومی یا ماستکتومی قطعه ای خوانده شود.

 

ماستکتومی:

این عمل جراحی کل پستان است. انواع مختلفی از ماستکتومی ها وجود دارد. با پزشک خود در مورد این که آیا پوست می تواند حفظ شود ، یا اینکه آیا می توان نوک سینه را حفظ کرد ، صحبت کنید. 

 

برداشتن و تحلیل غدد لنفاوی :

سلول های سرطانی در برخی از سرطان ها در غدد لنفاوی زیر بغل مشاهده می شود. مهم است که دریابیم که آیا هریک از غدد لنفاوی نزدیک سینه حاوی سرطان است. این اطلاعات برای تعیین درمان و پیش آگهی استفاده می شود.

 

روش درمان سرطان سینه, درمان سرطان سینه بدون عمل جراحی

غدد لنفاوی نگهبان

 

نمونه برداری غدد لنفاوی نگهبان (سنتینل):

در نمونه برداری غدد لنفاوی نگهبان ، جراح تعداد کمی از گره های لنفاوی را از زیر بازو مشاهده می کند که زهکشی لنفاوی را از پستان دریافت می کند. این روش به جلوگیری از، از بین بردن چندین غدد لنفاوی با برش گره لنفاوی زیر بغل برای بیمارانی که غدد لنفاوی عاری از سرطان هستند ، کمک می کند. روش گره لنفاوی کوچکتر به کاهش خطر عوارض جانبی احتمالی کمک می کند. این عوارض جانبی شامل تورم بازو به نام لنفودما ، خطر بی حسی و همچنین حرکت بازو و مشکلات دامنه حرکت با شانه است که موارد طولانی مدت است که می تواند به شدت بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد.

 

سپس آسیب شناس این غدد لنفاوی را برای سلولهای سرطانی بررسی می کند. برای یافتن گره لنفاوی نگهبان ، جراح معمولاً یک رنگ و یا یک ردیاب رادیواکتیو را در پشت یا اطراف نوک پستان تزریق می کند. تزریق ، که می تواند برخی از ناراحتی ها را ایجاد کند ، حدود 15 ثانیه طول می کشد. رنگ یا ردیاب به گره های لنفاوی سفر می کند و ابتدا به گره نگهبان می رسد. در صورت استفاده از رنگ ، جراح می تواند گره لنفاوی را هنگام تبدیل رنگ پیدا کند. اگر از یک ردیاب رادیواکتیو استفاده شود ، تابش اشعه را از بین می برد که به جراح کمک می کند غدد لنفاوی را پیدا کند.

 

اگر گره لنفاوی نگهبان عاری از سرطان باشد ، تحقیقات نشان داده اند که احتمالاً باقی مانده غدد لنفاوی نیز عاری از سرطان خواهند بود. این بدان معناست که دیگر نیازی به حذف غدد لنفاوی نیست. اگر فقط 1 یا 2 غدد لنفاوی نگهبان مبتلا به سرطان هستند و قصد دارید یک لامپکتومی و پرتودرمانی به کل پستان داشته باشید ، ممکن است نیاز به قطع گره لنفاوی زیر بغل نباشد.

 

برش غدد لنفاوی زیر بغل :

در یک برش غدد لنفاوی زیر بغل ، جراح بسیاری از غدد لنفاوی را از زیر بازو خارج می کند. اینها توسط پاتولوژیست برای سلولهای سرطانی مورد بررسی قرار می گیرند. تعداد واقعی غدد لنفاوی برداشته شده در افراد متفاوت است. برای کلیه زنان مبتلا به سرطان سینه در مرحله اولیه با مقادیر کمی از سرطان در غدد لنفاوی نگهبان ممکن است نیاز به قطع گره لنفاوی زیر بغل باشد. 

 

جراحی ترمیمی (پلاستیک) :

زنانی که ماستکتومی (پستان برداری) دارند ممکن است بخواهند بازسازی پستان را در نظر بگیرند. این عمل جراحی برای ایجاد مجدد پستان با استفاده از یك بافت از قسمت دیگری از بدن یا ایمپلنت مصنوعی است. بازسازی معمولاً توسط جراح پلاستیک انجام می شود. یک زن ممکن است بتواند همزمان با ماستکتومی ، جراحی ترمیمی را انجام دهد. او همچنین ممکن است در آینده مایل به جراحی ترمیمی داشته باشد.

 

برای بیمارانی که لامپکتومی انجام می دهند، بازسازی ممکن است در همان زمان برای بهبود ظاهر پستان و مطابقت با سینه ها انجام شود. این عمل جراحی آنکوپلاستیک نامیده می شود. بسیاری از جراحان سینه بدون کمک جراح پلاستیک می توانند این کار را انجام دهند. جراحی روی پستان سالم نیز ممکن است پیشنهاد شود بنابراین هر دو سینه ظاهری مشابه دارند.

 

روش درمان سرطان سینه, درمان سرطان سینه بدون عمل جراحی

انواع درمان سرطان سینه

 

پرتودرمانی :

پرتودرمانی استفاده از اشعه ایکس پر انرژی یا ذرات دیگر برای از بین بردن سلول های سرطانی است. پزشک متخصص پرتودرمانی ، انکولوژیست پرتونگاری نام دارد. چندین نوع پرتودرمانی مختلف وجود دارد:

 

پرتودرمانی با پرتوهای خارجی: این رایج ترین نوع پرتودرمانی است و از دستگاه خارج از بدن تهیه می شود.

پرتودرمانی حین عمل: این در شرایطی است که با استفاده از پروب در اتاق عمل ، عملیات پرتودرمانی انجام می شود.

براکی تراپی: این نوع پرتودرمانی با قرار دادن منابع رادیواکتیو در تومور انجام می شود.

 

اگر چه نتایج تحقیق دلگرم کننده است ، اما پرتودرمانی حین عمل و براکی تراپی به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد. در صورت وجود ، ممکن است گزینه هایی برای بیمار مبتلا به تومور کوچک باشد که به غدد لنفاوی سرایت نکرده باشد.

 

روشهای درمانی با استفاده از دارو :

درمان سیستماتیک استفاده از دارو برای از بین بردن سلولهای سرطانی است. این نوع دارو از طریق جریان خون برای رسیدن به سلولهای سرطانی در بدن انجام می شود. روشهای درمانی سیستماتیک معمولاً توسط انکولوژیست پزشکی ، پزشک متخصص در معالجه سرطان با دارو تجویز می شود.

 

روشهای متداول برای درمانهای سیستماتیک شامل لوله داخل وریدی (IV) است که با استفاده از سوزن ، تزریق به عضله یا زیر پوست یا داخل قرص یا کپسول بلعیده شده (به صورت خوراکی) داخل رگ قرار می گیرد.

 

انواع روش های درمانی سیستماتیک مورد استفاده برای سرطان پستان عبارتند از:

شیمی درمانی

درمان هورمونی

درمان هدفمند

ایمونوتراپی

 

فرد ممکن است یک نوع از درمان سیستماتیک یا ترکیبی از روشهای درمانی سیستماتیک را به صورت همزمان دریافت کند. آنها همچنین می توانند به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل جراحی و یا پرتودرمانی است ، داده شوند.

 

شیمی درمانی :

شیمی درمانی استفاده از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی است که باعث جلوگیری از رشد ، تقسیم و ساخت سلول های سرطانی می شود. ممکن است قبل از عمل جراحی انجام شود تا تومور کوچک شود ، عمل جراحی را آسان تر کرده و خطر عود را کاهش دهد. همچنین ممکن است بعد از عمل برای کاهش خطر عود ، که به آن شیمی درمانی کمکی گفته می شود ، انجام شود.

 

یک رژیم شیمی درمانی یا برنامه زمانی معمولاً شامل ترکیبی از داروهایی است که طی مدت زمان مشخصی در تعداد مشخصی از چرخه ها قرار می گیرند. شیمی درمانی ممکن است بسته به آنچه در آزمایشات بالینی برای آن نوع خاص رژیم انجام شده است ، در بسیاری از برنامه های مختلف انجام شود. ممکن است یک بار در هفته ، هر 2 هفته یک بار ، هر 3 هفته یک بار یا حتی 4 هفته یک بار انجام شود. انواع بسیاری از شیمی درمانی برای درمان سرطان پستان استفاده می شود. داروهای معمول شامل موارد زیر است:

کپسیتابین (Xeloda)

کربوپلاتین (موجود به عنوان یک داروی عمومی)

سیس پلاتین (موجود به عنوان یک داروی عمومی)

سیکلوفسفامید (موجود به عنوان یک داروی عمومی)

دوستاکسل (Taxotere)

Doxorubicin (به عنوان یک داروی عمومی) 

داگزوروبیسین لیپوزومی پیگیلته (Doxil)

اپیروبیسین 

اریبولین (هالاوین)

فلورووراسیل (5-FU)

Gemcitabine (Gemzar)

ایکسابپیلون (Ixempra)

متوترکسات (روماتکس ، Trexall)

Paclitaxel (تاکسول)

پاکلیتاکسل وابسته به پروتئین (Abraxane)

وینورلبین (نابلین)

 

یک بیمار ممکن است 1 دارو را به طور همزمان یا ترکیبی از داروهای مختلف که همزمان مصرف می شود دریافت کند. تحقیقات نشان داده است که بعضی از داروهای خاص برای درمان کمکی بعضی اوقات از داروهای منفرد مؤثر است.

 

روش درمان سرطان سینه, درمان سرطان سینه بدون عمل جراحی

برای کوچک کردن تومور ممکن است قبل از عمل هورمون درمانی انجام شود

 

درمان هورمونی :

درمان هورمونی ، که به درمان غدد درون ریز نیز نامیده می شود ، درمانی مؤثر برای اکثر تومورها است که برای گیرنده های استروژن یا پروژسترون مثبت است. این نوع تومور از هورمون ها برای تقویت رشد استفاده می کند. مسدود کردن هورمون ها می تواند در جلوگیری از عود سرطان و مرگ ناشی از سرطان سینه کمک کند.

 

برای کوچک کردن تومور ، آسانتر کردن عمل و کاهش خطر عود ، ممکن است قبل از عمل هورمون درمانی انجام شود. به این روش درمانی هورمونی غیرجذب گفته می شود. همچنین ممکن است بعد از عمل جراحی تجویز شود تا خطر عود را کاهش دهد.

 

درمان هدفمند :

درمان هدفمند، درمانی است که ژنهای خاص سرطان ، پروتئینها یا محیط بافتی را که در رشد و بقای سرطان نقش دارد ، هدف قرار می دهد. این درمان ها بسیار متمرکز بوده و متفاوت از شیمی درمانی عمل می کنند. این نوع از درمان باعث محدود شدن رشد و گسترش سلولهای سرطانی و در عین حال آسیب رساندن به سلولهای سالم می شود.

 

همه تومورها اهداف یکسان ندارند. برای یافتن مؤثرترین روش درمانی ، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای شناسایی ژن ها ، پروتئین ها و سایر عوامل تومور شما انجام دهد. 

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------