آشنایی با 16 فایده خواب شبانه برای بدناختلال کم خوابی, مهمترین فواید خواب کافی برای بدن, فواید خواب برای پوست

مقدار خواب شبانه برای سلامت افراد حائز اهمیت است و کیفیت آن نیز باید مطلوب باشد

 

فواید خواب کافی برای بدن چیست؟ 

یکی از بخش های حائز اهمیت در زندگی سالم، خواب است. شکل گیری خواب در افراد به دو صورت شکل می گیرد. در واقع عده ای سریعتر به خواب می روند و در مقابل عده ای دیگر، برای به خواب رفتن نیازمند زمان هستند. ما در این مقاله، فواید چشمگیر خواب شبانه را بیان می کنیم.

خواب شبانه از اهمیت گسترده ای برخوردار است. بهترین زمان برای به خواب رفتن در هنگام شب، ساعت 10 شب الی 5 صبح است. 

انسان برای تداوم کارکرد بدن نیازمند آن است که در 24 ساعت شبانه روز، 1/3 آن را به خواب بپردازد.

اینسومنیا، اختلال کم خوابی است. کم خوابی تاثیرات منفی بر روی کارکرد جسم و ذهن انسان می گذارد. 

 

عدم برخورداری از خواب کافی در سیستم یادگیری اختلال ایجاد می کند. علاوه بر این، یکی از مهم ترین عوامل دخیل در سوانح جاده ای، خواب آلودگی است. 

کم خوابی به عنوان مهم ترین عامل برای اختلاف میان زوجین گزارش شده است. زمانی که بدن با اختلال کم خوابی مواجه می گردد، قابلیت قضاوت امور را از دست می دهد. 

 

در ادامه مهم ترین تاثیرات کم خوابی بر روی بدن را عنوان می کنیم:

• مرگ زودرس

• پیری زود رس و چروک شدن پوست 

• بروز رفتار های ناهنجار در جوانان و کودکان 

• ضعف در سیستم ایمنی 

• کاهش تمرکز 

• کاهش میل جنسی

 

بهتر است بدانید بهترین بخش خواب، فاز آخر است که با عنوان فاز REM شناخته می شود. اشخاص مبتلا به اختلال بی خوابی از تجربه فاز آخر بی بهره هستند. 

 

فواید خواب شبانه چیست؟

کنترل کننده وزن و تسریع روند کاهش وزن 

یکی از راه های تسریع کننده روند کاهش وزن، برخورداری از خواب کافی به مدت هفت سال در طول شبانه روز است.

زمانی که بدن با کم خوابی مواجه می گردد، هورمون گرلین را در مقادیر فراوانی ترشح می کند. در مقابل به کاهش ترشح هورمون لپتین می پردازد. هورمون لپتین کاهش دهنده اشتها و هورمون گرلین تحریک کننده اشتها در بدن است. 

یکی از مؤلفه های مهم در کاهش وزن، کاهش اشتها است. بدین ترتیب در صورتی که قصد دارید به تناسب وزن برسید، سعی کنید خواب کافی داشته باشید. 

 

تقویت حافظه و ارتقای سطح هوشیاری

 

 فواید خواب شبانه, مقدار خواب شبانه برای سلامت افراد, خواب شبانه

جالب است بدانید خواب کافی و مطلوب تاثیر ویژه ای بر روی حافظه بلند مدت دارد

 

به طور کلی سه مؤلفه خواب، شرایط روحی و وضعیت جسمانی بر روی کارکرد حافظه تاثیر می گذارند. خواب شبانه بدن را در خصوص انجام امور روزانه آماده می سازد. این نوع خواب از تاثیر گذاری آسیب هایی که در طول روز به بدن وارد می شود، پیشگیری می کند و به تقویت حافظه بلند مدت می پردازد. 

 

خوابیدن به مدت 7 الی 9 ساعت در طول شب، باعث می شود تا در طول روز بدن از عملکرد بهتر مغز و بدن برخوردار باشد و با انرژی به فعالیت بپردازد. 

در طول خواب اندام های مختلف بدن، در حالت استراحت قرار می گیرند. این در حالی است که مغز احساسات، ورودی های حسی و خطرات را پردازش می کند و به برقراری ارتباط میان رویداد ها می پردازد. 

بهتر است بدانید خواب کافی بر روی وضعیت یادگیری تاثیر مثبت می گذارد. علاوه بر این، احساس نشاط و شادابی را در بدن حاکم می سازد. 

 

تقویت کننده احساسات

میان افسردگی، استرس و خواب رابطه متقابل وجود دارد. افراد مبتلا به اختلال خواب، مستعد ابتلا به بیماری های روحی اعم از افسردگی و استرس هستند. علاوه بر این، انسان های افسرده نیز با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند. 

مهم ترین علت وجود ارتباط میان خواب و بیماری های روحی، نقش مهمی است که خواب در فرایند های عاطفی و احساسی ایجاب می کند. 

 

تنظیم قند خون 

بی خوابی، زمینه را برای مقاومت بدن به ترشح هورمون انسولین فراهم می کند. در طی این فرایند، انسولین قابلیت هدایت قند ها به سلول را از دست می دهد و به مرور زمان، با افزایش قند خون، بیماری دیابت شکل می گیرد. 

 

ارتقای سیستم ایمنی بدن 

تحقیقات حاکی از آن دارند که خواب کافی زمینه را برای تقویت کارکرد سیستم ایمنی فراهم می سازد. 

علاوه بر این، اکثر پزشکان و متخصصان در دوره نقاهت بیماری، به خواب کافی توصیه می کنند. علت تاکید متخصصان به خواب، کاهش میزان درد است.

 

کاهش استرس

زمانی که بدن با عارضه کم خوابی رو به رو می شود، در حالت آماده باش برای انجام وظایف قرار می گیرد و منجر به تولید هورمون استرس و افزایش فشار خون می گردد. 

هورمون های استرس در فرایند خوابیدن اختلال ایجاد می کنند و خطر سکته را دو چندان می کنند. برای خنثی سازی تاثیرات استرس، تکنیک های آرام سازی را فرا بگیرید. 

 

پاک سازی ذهن 

 

فواید خواب شبانه, مقدار خواب شبانه برای سلامت افراد, خواب شبانه

اگر نیاز به آرامش و ریلکسیشن دارید خواب بهترین گذینه برای پاک کردن ذهن است

 

بهترین و مناسب ترین زمان برای پاک سازی مغز و ذهن، خواب است. 

متخصص های مغز و اعصاب معتقدند که در طول خواب، اتصالات و ارتباطات مغزی افزایش پیدا می کند. علاوه بر این، میزان ترشح انتقال دهنده های عصبی آرام بخش در طول خواب شبانه، حدود ده برابر افزایش پیدا می کند. بدین ترتیب فرایند آرامش بخشی ذهن از طریق خواب کافی صورت می گیرد. 

 

بهبود کارکرد قلب

سکته ناشی از حمله قلبی در ساعت های اولیه صبح شکل می گیرد. در مواردی احتمال می رود، سکته صبح گاهی از شیوه تعامل با رگ های خونی نشات بگیرد. 

دو عامل خطر زای بیماری های قلبی، فشار خون بالا و کلسترول هستند. با کمبود خواب، میزان فشار خون رشد نزولی پیدا می کند و کلسترول بد نیز در بدن ترشح می گردد. 

بدین ترتیب برای سلامت قلب، توصیه می شود در طول شب بین 7 الی 9 ساعت خواب کافی داشته باشید. 

 

کاهش سطح التهاب 

میزان پروتئین التهابی در بدن تحت تاثیر مدت زمان خواب قرار دارد. به عبارتی دیگر سطح پروتئین التهابی در افرادی که خواب کافی دارند، به مراتب بیشتر از افرادی است که در طول شب حداکثر 6 ساعت به خواب می روند. 

یکی دیگر از عوارض اختلال خواب که از التهاب نشات می گیرد، فشار خون است. 

 

پیشگیری از سرطان 

یکی از فواد برجسته خواب شبانه کاهش ابتلا به سرطان و بیماری های مزمن است.

در حقیقت، کاهش مدت زمان خواب در انجام فعالیت های جسمانی و ذهنی تداخل ایجاد می کند. در طی این روند عوارضی اعم از تغییر روحیه، تداخل هورمونی، افزایش اشتها و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های زمن افزایش پیدا می کند. 

 

علاوه بر این، در بدن هورمونی به نام ملاتونین، موظف به تنظیم چرخه خواب و بیداری است. گمان بر این است که هورمون ملاتونین، در پیشگیری از رشد تومور و شکل گیری سرطان، نقش چشمگیری ایفا می کند. 

 

عدم قرار گیری در معرض نور خورشید، سبب کاهش میزان سطح ملاتونین در بدن می گردد. بهتر است به منظور کمک به نگه داری ملاتونین بدن، اتاق خواب را در شب هنگام تاریک نگه دارید و قبل از خواب از استفاده از لوازم الکترونیکی پرهیز نمایید. 

 

تسریع روند ترمیم بدن  

سلول های بدن در بازه زمانی که فرد خواب است، پروتئین فراوانی را تولید می سازند. مولکول های پروتئینی، بلوک های مختص به ساخت سلول را شکل می دهند.

سپس در راستای ترمیم آسیب های موجود در بدن که از اشعه ماورا بنفش و استرس نشات می گیرند، مشغول به فعالیت می شوند. 

 

پاک سازی مواد زائد از بافت های مغز

 

مقدار خواب شبانه برای سلامت افراد, خواب شبانه, خواب شبانه چرا اینقدر مهم است

از فواید خواب شبانه می تواند به پاک سازی مواد زائد در بخش های حیاتی بدن اشاره کرد

 

عملکرد مغز انسان در طول خواب در بهترین موقعیت قرار دارد. در این بازه زمانی، سیستم پاک سازی مغز به فعالیت می پردازد و مواد زائد موجود در بافت های حیاتی را برطرف می کند. 

 

بخش گسترده ای از مواد زائد بدن به وسیله سیستم لنفاوی اعم از تعریق و ادرار خارج می گردد. با این وجود مغز در راستای پاک سازی بافت های حساس مغز، سیستم منتقل پاک سازی را به کار می گیرد. 

 

سیستم پاک سازی مغز، متشکل از سلول گلیال است. سلول گلیال موظف به ثابت سازی نورون ها می باشد. مایع خاصی میان رگ های مغزی و سلول های گلیال در جریان است که ترکیبات پروتئینی مغز را از بافت مغز جدا می سازد. 

 

طبق تحقیقات انجام شده، در طول خواب سلول های گلیال از رگ های مغز جدا می شوند و فضای مناسب برای عبور مایع جدا کننده فراهم می گردد. 

لازم به ذکر است عملکرد سیستم پاک سازی پس از خواب حدود 60 درصد ارتقا می یابد. 

 

ارتقای قدرت تفکر و استدلال 

اتخاذ راه حل برای مشکلات پیچیده که مستلزم تفکر هستند، با استراحت کوتاه میسر می شود. در حقیقت، خواب در استدلال منطقی و نحوه تفکر تاثیر می گذارد. 

 

ارتقای ترشح میلین در بدن 

میلین نقش مهمی در ارسال پیام های عصبی در بدن ایفا می کند. میلین متشکل از ترکیب پروتئین و فسفولیپید است که به مثابه عایق در اطراف سلول های عصبی تعبیه می شود. 

وجود میلین در راستای عملکرد مناسب سلول های عصبی امری ضروری تلقی می شود. کمبود این ماده زمینه را برای ابتلا به بیماری خطرناک MS فراهم می کند. 

خواب مناسب و با کیفیت، سبب تولید میلین به وسیله سلول های مغزی می گردد. علاوه بر این، خواب کافی موجب افزایش تعداد سلول های عصبی و احیای سلول می شود. 

 

افزایش میل جنسی

کیفیت خواب بر روی میزان میل جنسی تاثیر می گذارد. در طول خواب، میزان ترشح هورمون تستوسترون افزایش پیدا می کند و در بدن انسان سبب ارتقای میل جنسی می گردد. 

 

تسریع روند عضله سازی

زمانی که فرد در حالت خواب قرار می گیرد، بدن وارد فاز آنابولیک می شود. در این موقعیت، ترمیم بافت و سلول های بدن شکل می گیرد که کمک شایانی در عضله سازی می کند. 

علاوه بر این، بدن در طول خواب، روند ترشح هورمون رشد را آغاز می کند. این هورمون تاثیر شگرفی در تنظیم سلول های بدن دارد. 

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023