چگونه لنز چشم مناسب را انتخاب کنم؟ (راهنمای خرید لنز چشم)نکاتی در مورد لنز چشم, لنز چشم رنگی, انواع لنز چشم

لنز چشمی چیست

 

خرید لنز چشم و نکاتی که باید در مورد آن بدانید 

لنز چشمی یک دایره منحنی شکل از جنس پلاستیک است و شفافیت بالایی دارد و روی قرینه چشم قرار می گیرد. افرادی که برای زیبایی از لنزها استفاده می کنند باید از لنزهای غیرطبی خریداری نمایند ولی بعضی افراد برای رفع مشکلات چشم و تقویت بینایی خود به جای عینک از لنزهای طبی استفاده می کنند. در این مطلب از بیتوته شما را با نکاتی درباره خرید لنز چشمی آشنا می کنیم.

لنز چشم چیست؟

لنز چشم یک لایه نازک و نرم از جنس پلاستیک است که شفافیت بالایی دارد و بر روی قرنیه چشم قرار می گیرد. لنزهای چشم به دو دسته طبی و غیر طبی تقسیم می شوند. لنزهای طبی به جای عینک استفاده می شوند و ضعف های بینایی را جبران می نمایند. اما لنزهای غیر طبی صرفا جنبه زیبایی دارند. در این مقاله ابتدا شما را با انواع لنزها آشنا می کنیم تا قبل از خرید لنز چشم آنها را خوب بشناسید و با نحوه استفاده از آنها آشنا شوید.

 

انواع لنز چشم

لنزها به دو دوسته طبی و غیر طبی تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

• لنزهای طبی: این لنزها به صورت مستقیم بر روی قرنیه چشم قرار می گیرند. به خاطر همین به این لنزها لنز تماسی هم می گویند.لنزهای طبی به دو دسته لنز نرم و لنز سخت تقسیم بندی می شوند.

• لنزهای غیرطبی: این لنزها خاصیت درمانی ندارند و صرفا برای زیبایی از آنها استفاده می شود.

انواع لنزها از لحاظ جنس

•لنزهای نرم ژله ای

•لنزهای سیلیکونی

•لنزهای نفوذپذیر گازی

•لنزهای تماس چشم ترکیبی

•لنزهای  PMMA

 

راهنمای خرید لنز چشم, لنز چشم چیست, لنز چشم

لنز چشمی انواع مختلفی دارند

 

لنز چشمی طبی

افرادی که بنا به هر دلیلی نمی توانند از عینک استفاده کنند مانند ورزشکاران ، از لنزهای طبی برای برطرف کردن ضعف بینایی خود استفاده می کنند. کسانی که مشکلاتی مانند نزدیک بینی و دوربینی و حتی آستیگماتیک از این لنزها استفاده می کنند. نوع این لنزها تماسی است یعنی به طور مستقیم بر روی قرنیه چشم قرار می گیرند. این لنزها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 

لنزهای سخت

افرادی که نمره آستیگماتیک بسیار بالایی دارند از لنزهای طبی سخت استفاده می کنند این لنزها به دو دسته لنز سخت استاندارد و لنز سخت نافذ اکسیژن تقسیم بندی می شوند.

 

1.لنز سخت استاندارد: این لنزها اکسیژن را از خود عبور نمی دهند و توسط مایع یا یک محلول نرم کننده در داخل چشم قرار می گیرند. این لنزها  شامل مزایایی مانند اصلاح  مشکلات آستیگماتیسم چشم ، روش نگهداری آسان و قیمت مناسبتر نسبت به بقیه لنزها  هستند.

 

2.لنز سخت نافذ اکسیژن: این لنزها قابلیت اکسیژن رسانی به چشم را دارند. و کسانی که دارای مشکل قوز قرنیه هستند می توانند از این لنزها استفاده کنند. این لنزها شامل مزایایی مانند جذب محلول نمکی موجود در اشک چشم، طبیعی تر به نظر رسیدن، انعطاف پذیری بالا  هستند همچنین تحمل آنها بر روی چشم راحت تر است.

 

لنز چشم رنگی, انواع لنز چشم, مزایای استفاده از لنز چشم

لنز چشمی طبی برای درمان ضعف چشم ها

 

لنزهای نرم

لنزهای نرم از مواد پلاستیکی ساخته نشده اند در نتیجه تحمل آنها بر روی چشم بسیار راحت است. لنزهای نرم دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و ظاهری طبیعی تر دارند. آنها به چهار دسته لنزهای روزانه، لنزهای طولانی مدت، لنزهای یکبار مصرف، لنزهای توریک تقسیم می شوند.

 

1. لنزهای روزانه: این لنزها مناسب استفاده روزانه هستند و حداکثر می توان از آنها به مدت 18 ساعت در طول روز استفاده نمود. دقت کنید که این لنزها را نباید موقع خواب استفاده نمود.

 

2. لنزهای طولانی مدت: این لنزها را می توان به مدت طولانی بدون خارج کردن از چشم استفاده نمود. حتی در موقع خواب هم می توان آنها را در چشم نگه داشت. برای جلوگیری از عفونت های چشمی بهتر است هفته ای یکبار این لنزها را از چشم خارج کنید و با محلول مخصوص ضدعفونی کنید.

 

3. لنزهای یکبار مصرف: همان طور که از نام این لنزها پیداست بعد از استفاده روزانه باید آنها را دور انداخت. این انزها را به هیچ عنوان نباید شب ها استفاده کنید. لنزهای یک بار مصرف برای افرادی که فرصت تمیز کردن لنز را ندارند گزینه مناسبی است.

 

4. لنزهای توریک: این لنزها برای درمان آستیگماتیسم مورد استفاده قرار می گیرد. انعطاف پذیری این لنزها نسبت به لنزهای نرم بیشتر است. ضمنا این لنزها نفوذ اکسیژن کمتری نسبت به لنزهای سخت دارند.

 

راهنمای خرید لنز رنگی, راهنمای خرید لنز طبی, راهنمای خرید لنز چشم

لنز چشمی را باید در ظرف مخصوص خود نگهداری کنید

 

لنزهای چشم با رنگ های مختلف

اکثر لنزهای رنگی برای زیبایی چشم مورد استفاده قرار می گیرند. این لنزها منافذی برای اینکه اکسیژن را به سطح چشم برسانند ندارند از این رو مصرف طولانی مدت آنها خطر آفرین است. اما برخی از آنها دارای خواص درمانی هستند . از این رو این لنزها به دو نوع لنزهای بدون نمره رنگی و لنزهای طبی رنگی تقسیم می شوند. انواع لنزهای رنگی عبارتند از:

 

• لنزهای رنگی به صورت مرئی: هنگام مشاهده رنگ این لنزها آبی یا سبز کمرنگ به نظر می رسند اما زمانی که بر روی قرنیه گذاشته می شوند بدون رنگ هستند و فقط جنبه درمانی دارند. اضافه کردن رنگ به این لنزها فقط جهت تشخیص آنها هنگام افتادن روی زمین می باشد.

 

• لنزهای رنگی تشدید کننده: برخی از افراد هنگامی که می خواهند آرایش دودی انجام دهند از این لنزها استفاده می کنند تا رنگ چشم های خود را کمی تیره تر نمایند. این مدل از لنزهای چشم صرفا برای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

• لنز رنگی به صورت مات: لنزهای مات به صورت چشمگیری رنگ چشم را تغییر می دهند.

 

• لنزهای رنگی فیلتر نور:  این لنزها که بیشتر توسط افراد ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرند . عملکرد آنها برای تشدید طیف نور است.

 

لنز چشم چیست, لنز چشم, انواع لنز چشم

انواع لنز چشمی رنگی

 

مزایای استفاده از لنز چشم

•در برخی از شرایط در هنگام استفاده از عینک ممکن است شیشه های آن دچار بخار گرفتگی شود. اما اگر از لنزها  استفاده کنید این مشکل به وجود نمی آید.

 

•در برخی از رشته های ورزشی نمی توان از عینک استفاده نمود. در این صورت استفاده از لنز گزینه مناسبی برای این ورزشکاران است.

 

•افرادی که عینکی هستند برای دیدن اطراف خود باید سر خود را بچرخانند. ولی با استفاده از لنزها دیگر نیازی به این کار نیست.

 

•لنزها برای درمان آستیگمات بسیار مناسب هستند.

 

•استفاده از لنزها بسیار راحت است.

 

•اگر از لنز استفاده کنید دیگر خبری از خستگی پشت چشم نیست.

 

مزایای استفاده از لنز چشم, راهنمای خرید لنز رنگی, راهنمای خرید لنز طبی

لنز چشمی را به راحتی می توانید استفاده کنید

 

نکات مهم هنگام خرید لنز چشم

اگر می خواهید لنز بخرید بهتر است قبل از خرید موارد زیر را در نظر بگیرید:

1.اگر مردمک چشم شما بزرگ و سیاه است از لنزهایی استفاده کنید که قطر آنها بالای 14 است تا مردم چشم شما را به طور کامل پوشش دهد. همچنین اگر رنگ پشمان شما قهوه ای تیره و یا مشکی اشت بهتر است هنگام خرد لنز چشم ، رنگ های خیلی روشن را انتخاب نمایید.

 

2.همیشه قبل از آرایش چشم، لنز را در چشم قرار دهید. و قبل از پاک کردن آرایش لنزها را از چشم خود خارج نمایید.

 

3.قبل از گذاشتن لنز و خارج کردن آن دست های خود را بشویید. تا میکروب وارد چشمتان نشود.

 

4.لنزهای روزانه، لنزهای بی خطری هستند. حتی افرادی که دچار حساسیت چشمی و آلرژی می باشد می توانند از این لنزها استفاده کنند.

 

5.اگر از لنزهای روزانه استفاده کنید نیازی به تهیه محلول ها و نگهداری از آن نیست. چون بعد از پایان روز آنها را دور خواهید انداخت. این لنزها هزینه بالایی دارند اما احتمال عفونت چشم را به حداقل می رسانند.

 

6.لنزهای تعویضی ماهیانه یا دو هفته یکبار ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. و خطر عفونت در آنها کمتر است.

 

7.اگر قصد دارید از لنزها در آخر هفته  و یا مراسمات خاص استفاده کنید ، بهتر است لنز نرم تماسی خریداری نمایید.

 

8.لنزهای نرم را می توان هم به صورت کوتاه مدت و هم به صورت بلند مدت استفاده نمایید.

 

9.لنزهای سخت را باید به صورت پیوسته استفاده کنید تا چشم به آنها عادت کندو پس اگر قصد دارید به طور طولانی مدت لنز در چشمتان بماند، لنز سخت خریداری نمایید.

 

10.اگر می خواهید از لنزهایی استفاده کنید که محافظ اشعه فرابنفش باشند حتما قبل از خرید لنز با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

11.چون لنزهای نرم، احتمال جذب  آلاینده های موجود در هوا ، مواد محرک و... را دارند. بخاطر همین نیاز به مراقبت زیادی دارند. 

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------