بهترین راه برای تمیز کردن گوشچگونه گوش را تمیز کنیم

چگونه گوش را تمیز کنیم ؟

 

آشنایی با راه و روش تمیز کردن گوش:

چگونه گوش را تمیز کنیم در این مقاله از بیتوته، نحوه های موثر و ایمن برای تمیز کردن گوش را بررسی می کنیم.

برخلاف تصور رایج، موم گوش چیز بدی نیست. در واقع برای گوش شما خوب است . موم گوش از مجرای گوش شما در برابر گرد و غبار و زباله هایی که می توانند راه خود را در اطراف گوش پیدا کنند محافظت می کند. همانطور که گفته شد، شما نمی خواهید موم بیش از حد در گوش شما بنشیند، زیرا می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

 

چرا گوش های خود را تمیز کنید ؟

گوش های شما اندام های خود تمیز شونده هستند. جرم گوش یک ماده طبیعی است که به محافظت از گوش در برابر آلودگی، آلودگی و عفونت کمک می کند. با این حال، گاهی اوقات جرم گوش می تواند تجمع پیدا کند و مشکلاتی مانند کاهش شنوایی، سرگیجه و درد ایجاد کند. اگر مقدار زیادی جرم گوش دارید، ممکن است لازم باشد گوش های خود را در خانه تمیز کنید یا آنها را توسط پزشک تمیز کنید.

 

یک قانون کلی خوب این است که هر چند روز یک بار گوش های خود را با این درمان های خانگی تمیز کنید.

 

چگونه گوش های خود را در خانه تمیز کنیم ؟

راه هایی برای تمیز کردن طبیعی گوش ها

اگر مقدار کمی جرم گوش دارید، می توانید گوش های خود را در خانه با چند قطره روغن بچه، روغن معدنی، گلیسیرین یا پراکسید هیدروژن تمیز کنید. برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید:

 

1- به پهلو دراز بکشید و گوشی را که می خواهید تمیز کنید رو به بالا باشد.

2- از یک قطره چشم برای ریختن چند قطره مایع داخل کانال گوش خود استفاده کنید.

3- برای چند دقیقه سر خود را به پهلو خم کنید تا مایع خیس بخورد.

4- از یک دستمال برای پاک کردن مایع اضافی که از گوش خارج می شود استفاده کنید.

 

اگر مقدار زیادی جرم گوش دارید، ممکن است لازم باشد از سرنگ لاستیکی برای شستشوی گوش خود استفاده کنید. برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید:

 

1- سرنگ را با آب گرم پر کنید.

2- سرنگ را نزدیک دهانه گوش خود نگه دارید و سر آن را با دقت فشار دهید.

3- آب گرم جرم گوش را خارج می کند.

4- مراحل 2-3 را تکرار کنید تا تمام جرم گوش پاک شود.

 

آب گرم

بلافاصله پس از دوش گرفتن، یک سواب پنبه ای را به اطراف گوش خود بمالید – آب گرم حاصل از حمام، آلودگی های نشسته روی گوش را از بین می برد. اگر از یک سواب پنبه ای روی گوش هایتان استفاده می کنید، مطمئن شوید که هرگز آن را در مجرای گوش خود قرار نمی دهید – شناخته شده است که سواب ها اگر به شدت وارد شوند، پرده گوش را پاره می کند.

 

راه های تمیز کردن گوش

روش تمیز کردن گوش در خانه

 

آب نمک

یک قاشق چایخوری نمک در هر نصف فنجان آب گرم تمام چیزی است که برای این درمان طبیعی از بین بردن موم نیاز دارید. هنگامی که تمام نمک حل شد، یک گوش را به سمت بالا متمایل کنید و با استفاده از یک سواب پنبه ای محلول را به آرامی اطراف گوش خود بمالید و اجازه دهید آب داخل کانال گوش شما چکه کند. پس از یک دقیقه، گوش خود را به سمت پایین خم کنید و اجازه دهید محلول خارج شود.

 

آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن به عنوان یکی از موثرترین راه ها برای حذف موم اضافی، به بهترین وجه می تواند موم گوش سرسخت را از داخل کانال گوش پاک کند. با استفاده از قطره چکان، مخلوطی از پراکسید هیدروژن و آب (قسمت های مساوی) را در حالی که به یک سمت دراز می کشید، در گوش خود قرار دهید. پس از یک تا دو دقیقه، بنشینید و اجازه دهید محلول در یک حوله کاغذی یا پارچه شستشو که نزدیک گوش شما قرار دارد تخلیه شود.

 

هنگام تمیز کردن گوش، بسیار مهم است که هرگز چیزی (مایع یا جامدات) را وارد مجرای گوش خود نکنید. قبل از تمیز کردن گوش، باید با یک متخصص صحبت کنید تا مطمئن شوید که آسیبی به گوش یا شنوایی شما وارد نمی شود.

 

چگونه از تجمع جرم گوش جلوگیری کنیم ؟

چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تجمع جرم گوش انجام دهید:

 

• از سواب های پنبه ای استفاده نکنید. سواب های پنبه ای در واقع می توانند موم گوش را عمیق تر به داخل مجرای گوش فشار دهند، که می تواند باعث تجمع آن شود.

 

• قسمت بیرونی گوش های خود را با یک پارچه شستشو تمیز کنید. این کار به از بین بردن هر گونه آلودگی یا زباله ای که می تواند به تجمع جرم گوش کمک کند، کمک می کند.

 

• قبل از شنا، گوش های خود را با چند قطره آب یا روغن مرطوب کنید. این به جلوگیری از گیر افتادن آب در کانال گوش شما کمک می کند، که می تواند منجر به تجمع جرم گوش شود.

 

نکته هایی برای تمیز کردن گوش

جلوگیری از آسیب به گوش

 

چگونه از گوش خود محافظت کنیم ؟

فراتر از تمیز نگه داشتن گوش های خود، این نکات را برای محافظت از آنها و اطمینان از شنوایی خوب در سال های آینده دنبال کنید:

 

• اجسام کوچک را داخل گوش خود فرو نکنید. شما نباید چیزی کوچکتر از آرنج خود را در داخل مجرای گوش خود قرار دهید زیرا ممکن است باعث آسیب به پرده گوش یا چسبندگی موم شود.

 

• قرار گرفتن در معرض صداهای بلند را محدود کنید. هنگامی که صدا بیش از حد بلند می شود از روسری محافظ یا گوش گیر استفاده کنید.

 

• برای استفاده از هدفون خود به طور دوره ای استراحت کنید و صدا را به اندازه ای پایین نگه دارید که دیگران نتوانند موسیقی شما را بشنوند. صدای سیستم صوتی خودروی خود را خیلی زیاد نکنید.

 

• پس از شنا گوش های خود را خشک کنید. از یک پارچه برای پاک کردن قسمت بیرونی گوش استفاده کنید و سر خود را کج کنید تا آب اضافی خارج شود.

 

• به هرگونه تغییر شنوایی که با استفاده از برخی داروها رخ می دهد توجه کنید. اگر متوجه تغییرات، مشکلات تعادل یا زنگ زدن در گوش خود شدید، با پزشک تماس بگیرید.

 

• اگر متوجه درد ناگهانی، از دست دادن شنوایی یا آسیب به گوش شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

اگر هر یک از علائم زیر را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید:

 

– از دست دادن شنوایی

– سرگیجه

– سرفه

– درد در گوش شما

– ترشحات بدبو از گوش شما

– تجمع جرم گوش که نمی توانید آن را در خانه پاک کنید

 

یک پزشک می تواند به طور ایمن و موثر تجمع جرم گوش را حذف کند. آنها ممکن است از روش های مختلفی مانند آبیاری، ساکشن یا کورت استفاده کنند.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------