تعویض تشکتشک طبی,تعویض تشک

آیا به تشک جدید نیاز دارید؟
برای هر تشکی زمان تعویض آن تقریبا مشخص است. اگر مثل قبل کار نمی کند یا علائم سایش و پارگی در آن مشاهده می شود، زمان برای خرید تشک جدید فرا رسیده است. با این وجود برخی مواقع تشخیص آنکه زمان تعویض تشک فرا رسیده واضح نیست. مشابه با صندلی قدیمی یا کفش های فرسوده مورد علاقه تان تشک شما نیز می تواند تا حدی احساس راحتی برای شما داشته باشد با اینکه قابلیت پشتیبانی مناسب بدن شما را از دست داده باشد. با توجه به آنکه خواب تاثیر بسزایی روی توانایی ما برای کار کردن و تفکر دارد، ارزیابی کارایی سرویس خواب خود به طور دوره ای از اهمیت بالایی برخوردار است.

علائم نیاز به تشک و تختخواب جدید:
-با بی حسی و درد از خواب بلند می شوید.
-خواب بهتری در جایی غیر از جای خود تجربه کرده اید.
-تشک شما نشانه هایی از استفاده بیش از حد دارد (خم شدگی، پارگی، شکاف، سوراخ و لکه).
-بعد از یک خواب طولانی احساس خستگی می کنید.
-تشک شما 7 سال یا بیشتر عمر دارد.

این که یک تشک چقدر عمر می کند بستگی به فاکتور های مختلفی مثل مقدار استفاده و کیفیت اجزای سازنده آن دارد اما به طور کلی تشکی که مدت ها مورد استفاده قرار گرفته است، دیگر مثل قبل راحتی لازم را برای شما فراهم نمی آورد و بایستی تعویض گردد. در ذهن داشته باشید که بدن افراد در طول زمان تغییر می کند و نیاز برای راحت بودن آن افزایش می یابد. به این دلیل بهتر است راحتی بدن خود را روی تشک و تختخواب های جدید آزمایش کنید.

تشک های قدیمی چگونه بازیافت می شوند؟
اما یکی از مشکلاتی که افراد به محض خرید تشک جدید با آن مواجه می شوند این است که نمی دانند با تشک قدیمی خود چه کنند! تشک های قدیمی در زباله دان ها و حتی در غیر عادی ترین مکان ها –پایین دریاچه ها، کنار جاده ها و ...- ریخته می شوند. به وضوح مردم نمی دانند چطور تشک خود را دفع کنند. تخمین زده می شود که نزدیک به 70 درصد تشک های قدیمی کماکان در جریانند و بین بچه ها و دیگر اعضای خانواده دست به دست می شوند. این امر به خصوص برای کودکان که اندام فعال و در حال رشد آن ها نیاز به تشک با کیفیت مناسب دارد، مضر است. اگر تشک شما مثل قبل برای شما راحت نیست، برای بقیه نیز همین طور است. پس آن را دور بیاندازید.

چطور می توان تشک قدیمی خود را بازیافت نمود در حالی که جایی که از آن تشک جدید را خریده اید، تشک قدیمی تان را تحویل نمی گیرد؟ کارخانه های تولید کننده تشک پس از دریافت تشک های قدیمی با آن ها چه می کنند؟ آیا آن ها را بازیافت می کنند؟

از جمله کار هایی که می توانید با تشک قدیمی خود انجام دهید عبارتست از:  

1) تحویل تشک به مراکز بازیافت شهرداری
تشک ها معمولا مجموعه ای از فنر های فولادی، الیاف پلی استر، اسفنج، فوم پلی اورتان و پارچه است. بازیافت تشک معمولا امری پیچیده است و هنوز بسیاری از مراکز بازیافت شهرداری در کشورمان خدمات بازیافت تشک را ارائه نمی دهند. اما دید سود جویانه برخی افراد منجر به تشکیل کارگاه هایی غیر مجاز جهت بازیافت غیر استاندارد تشک شما شده است. اما در کشور های پیشرفته با توجه به نگرانی های موجود درباره محدودیت منابع و آلودگی محیط زیست مراکزی مختص بازیافت تشک در نظر گرفته شده است تا تشک قدیمی شما در نهایت در زباله دان قرار نگیرد. حین فرآیند بازیافت، هر تشک روی یک تسمه نقاله که روی آن اره هایی برای برش مواد نرم بالا و پایین تشک طراحی شده است و فوم پلی اورتان و فیبر پنبه ای را از تشک جدا می کند، قرار می گیرد. تکه های فلزی تشک بصورت مغناطیسی از تشک جدا می شوند و مواد فیبری باقیمانده در نهایت خرد می شوند. کل این فرآیند برای یک تشک از یک کارگر 3 الی 4 دقیقه می گیرد. یک کارخانه بازیافت استاندارد تا 90 درصد یک تشک را دوباره استفاده می کند. پنبه و پارچه به الیاف صنعتی تبدیل می شود و فنر ها و فوم بازیافت می شود.

2) افرادی که در نزدیک خود مرکز بازیافتی وجود ندارد، ممکن است بخشیدن تشک به افراد دیگر را مد نظر خود قرار دهند. اما بسیاری از دپارتمان های بهداشتی و سلامتی از بخشیدن تشک به خیریه ها ممانعت می کنند.

3) با شهرداری یا بخش جمع آوری زباله محلتان تماس بگیرید. آن ها مقرراتی برای جمع آوری زباله های بزرگ دارند که می توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند.  
 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------