آموزش ساخت تیبگ شیشه ای 

آموزش درست کردن تیبگ شیشه ای

 

نحوه درست کردن تیبگ شیشه ای

این روزها استفاده از تیبگ رایج شده است. همان طور که می دانید در طرح ها و جنس های متفاوتی وجود دارند. در این مطلب سعی داریم روش درست کردن تیبگ شیشه ای را در خانه به شما آموزش بدهیم، پس با ما همراه باشید.

آموزش ساخت تیبگ های شیشه ای 4 قسمتی :

وسایل لازم برای ساخت تیبگ شیشه ای :

شیشه

نوار برنجی

گوشه های طلایی

پایه های برنجی

دسته ی برنجی

لولا

زنجیر طلایی

چسب 123

لحیم

روغن لحیم

هویه

 

نحوه ی درست کردن تیبگ شیشه ای :

برای ساخت تیبگ شیشه ای به تعدادی شیشه احتیاج داریم. 2 عدد شیشه های مستطیل 20×30، 2 عدد شیشه های مستطیل 7×30، 5 عدد شیشه های مستطیل به عرض 7 سانتی که باید طول آن را بدست بیاوریم.

 

5 عدد شیشه باید به اندازه ی 2 برابر قطر شیشه ها کوچکتر باشند شیشه های من 3 میل هستند باید 6 میل کوچکتر باشند. بنابراین اندازه ی 5 شیشه ی من 7×19/4 می شود.

 

شیشه های موجود در بازار نازک هستند و برای این کار مناسب هستند. به دلیل اینکه از نوارهای برنجی استفاده می کنیم، می توانیم از شیشه های ضخیم تر هم استفاده کنیم.

 

از نوار برنجی به اندازه ی دور تا دور شیشه هایمان قیچی می کنیم. خیلی کم چسب 123 را به لبه های شیشه می زنیم و نوار برنجی را به آن می چسبانیم. به این صورت که شیشه دقیقا وسط نوار برنجی قرار بگیرد. قسمت لبه های شیشه را با قیچی برش های کمی بزنید (حدودا یک سوم نوار را برش بزنید) تا بتوانید نوار برنجی را به سمت شیشه برگردانید. این کار را با استفاده از خط کش فلزی انجام بدهید. شیشه را از بالا به سمت پایین خم کنید که چسب از آن جدا نشود.

 

سپس آن را برگردانید و یک سوم آن طرف نوار را هم برش بزنیم و با کمک خط کش بر می گردانیم. با این روش نوار برنجی بدون چین خوردگی لبه های کار قرار می گیرد.

 

یک صفحه ی صاف زیر کار قرار می دهیم و آن قسمتی که نوار چسباندیم را روی آن قرار می دهیم و به وسیله ی یک شیشه روی آن فشار می دهیم تا کاملا پرس شود.

 

شیشه را روی میز قرار می دهیم و ادامه ی نوار را برای گوشه ها خم می کنیم. روی شیشه چسب می زنیم و وسط نوار را به آن می چسبانیم و مانند قبل با کمک خط کش نوار برنجی را برگردانیم و پرس می کنیم. گوشه ها را حتما برش بزنید دورتادور کار را با نوار برنجی کاور کنید.

 

اکنون به هویه، سیم لحیم و لحیم احتیاج داریم. سیم لحیم را داخل روغن لحیم می زنیم و آن را روی کار قرار می دهیم و گوشه های کار را با آن لحیم می کنیم تا به هم بچسبند و محکم شوند. 4 گوشه ی کار را از 2 طرف لحیم می کنیم، دقت کنید که کارتان تمیز باشد.

 

شیشه ی بزرگتر را روی صفحه ی کار قرار می دهیم و یکی از شیشه های دیواره را در قسمت خود روی شیشه ی زیری قرار می دهیم و یک وسیله یا شی محکمی پشت آن قرار می دهیم تا شیشه بایستد برای راحتی کار می توانیم آن را با چسب کمی فیکس کنیم و بعد لحیم را داخل روغن لحیم قرار می دهیم و به وسیله هویه لبه های کار را از داخل روی شیار بین دوتا شیشه را لحیم می کنیم تا محکم شوند. ابعاد مختلف شیشه ها را در جای خود قرار می دهیم و آن ها را لحیم می کنیم.

 

قبل از اینکه انتهای کار را بچسبانیم شیشه های داخل کار را در جای مناسب خود فیکس می کنیم سعی کنیم خیلی دقیق و مرتب این کار را انجام بدهیم. شیشه ها را با چسب فیکس کنیم تا تکان نخورند و آن ها را لحیم کنیم و انتهای کار را بچسبانیم.

 

برای لولا باید قسمت مثلثی را کمی چسب بزنیم و روی کارتان فیکس کنیم، اگر چسب زیاد بزنیم به قسمت های باز و بسته شدن لولا نفوذ می کند و دیگر نمی توان آن را باز و بسته کرد، سپس آن را با لحیم محکم می کنیم. اکنون باید قسمت مثلث و دایره ها را لحیم کنیم. 

 

پایه ها و گوشه ها را با چسب یک دو سه می چسبانیم. فقط از چسب استفاده می کنیم و از اسپری آن استفاده نمی کنیم تا کار تمیز در آید.

 

حدود 30 سانت زنجیر لازم داریم که باید گوشه ی در و گوشه های دیواره لحیم کنیم. راحت تر این است که قبل از نصب لولا زنجیر را نصب کنیم و در پایان لولا و دسته ی آن را به درب تی بگ وصل می کنیم. 

 

این یکی از مدل های شیک تی بگ است که می توانید با توجه به سلیقه ی خود و کاربرد آن از سایزهای مختلف شیشه استفاده کنید و آن ها را به اندازه های متفاوت تقسیم بندی کنید.

 

مدل تیبگ های شیشه ای:

مدل های تیبگ شیشه ای

 

آموزش درست کردن تیبگ شیشه ای

 

تصاویر تیبگ شیشه ای

 

تی بگ شیشه ای کوچک

 

تیبگ های مناسب دمنوش

 

انواع تیبگ های شیشه ای

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------