علت شکرک زدن مربا و نحوه ی جلوگیری از شکرک زدن مرباعلت شکرک زدن مربا, دلایل شکرک زدن مربا, نحوه ی جلوگیری از شکرک زدن مربا

نحوه ی جلوگیری از شکرک زدن مربا

 

همه چیز درباره شکرک زدن مربا

خیلی مواقع برای شما پیش آمده است که مربای شما شکرک بزند. آیا می دانید علت شکرک زدن مربا چیست؟ کریستال ها ممکن است به دلیل قند زیاد در مخلوط یا پختن خیلی کم، خیلی آهسته یا طولانی مدت شکرک ایجاد شوند. بلورهایی که در لبه های در شیشه ایجاد شده اند، در اثر تبخیر مایع ایجاد می شوند.

چرا مربا من توده های سفید دارد؟

اگر توده های سفید را در مربای خود مشاهده کرده اید، به احتمال زیاد این بلورهای قند است. هنگام تهیه مربا سعی کنید میزان همزنی خود را پس از افزودن شکر محدود کنید. گاهی اوقات مخلوط کردن شکر آن را به تبلور تشویق می کند. اگرچه ممکن است عالی به نظر نرسد، اما جای نگرانی در مورد این توده های سفید وجود ندارد. باز هم طعم خوبی خواهد داشت.

 

علت شکرک زدن مربا

 

علت شکرک زدن مربا :

ممکن است بیش از دستورالعمل ذکر شده از شکر استفاده کرده باشید. حتی باعث شیرین شدن مربای شما می شود. از دستورهای مطمئن و امتحان شده استفاده کنید و میزان شکر و میوه را بدرستی استفاده کنید. اندازه گیری در تهیه ی مربا بسیار مهم است.

 

 ممکن است دانه های حل نشده قند در کناره های ظرف وجود داشته باشند که در حین ریختن با زدن ملاقه و یا قاشق داخل مربا ریخته شده باشند و داخل شیشه های مورد نظر ریخته شده باشند. 

 

 زمانی که مربا یا مارمالاد شما بیش از حد پخته شوند.

 

 اگر از کرم های تارتار در تهیه ی مارمالاد استفاده می کنید. امکان دارد این شکرک ها از کرم تارتار باشد.

 

 اگر مربای شما بیش از حد پخته شده باشد و سفت شود.

 

 اگر مربا را با حرارت زیاد بپزید بعد از سرد شدن مربای شما شکرک می زند.

 

روش های جلوگیری از شکرک زدن مربا

 

روش های جلوگیری از شکرک زدن مربا :

همان طور که در بالا گفتیم میزان مواد برای تهیه ی مربا بسیار مهم است و میزان شکر آن نباید زیاد شود.

 

 زمان پخت مربا مراقب باشید که رسوبات شکر اطراف قابلمه حتما داخل مربا حل شده باشند و هنگام ریختن در شیشه با مربا مخلوط نشوند. هرگز در پایان پخت شکرهای اطراف قابلمه را داخل مربا نریزید.

 

 مربا را نه طولانی مدت و نه با حرارت زیاد بپزید.

 مربای شما نباید خیلی سفت و بدون شربت شود.

 

 اگر مربای شما شکرک زد نگران نباشید مصرف آن ها ضرری ندارد. برای رفع آن ها راه حل هایی وجود دارد.

 

 مربا را داخل قابلمه ای بریزید و مقداری آب جوش را با کمی آبلیمو مخلوط کنید و به آن اضافه کنید تا کمی بجوشد. و پس از سرد شدن آن را داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید.

 

 اگر میزان مربای شکرک زده ی شما کم بود و می خواهید همان لحظه مصرف کنید. شیشه را داخل قابلمه ای آب قرار بدهید. زمانی که شیشه را داخل قابلمه قرار دادید باید تا سطح مربا آب باشد. شعله را روشن کنید تا آرام آرام گرم شود و شکرک های مربای شما حل شود. پس از حل شدن کامل می توانید آن را مصرف کنید. اما در این روش با قرار دادن دوباره در یخچال مربا شما شکرک می زند.

 

 برای اینکه از شکرک زدن مربا جلوگیری کنید در پایان پخت به آن آبلیمو و یا جوهر لیمو اضافه کنید. این سبب جلوگیری از شکرک زدن مربا می شود.

 

 در مرباهای ترش، به دلیل اینکه خود میوه اسید مورد نیاز را دارد مقدار کمتری آبلیمو استفاده کنید تا از شکرک زدن آن جلوگیری کند.

 

 در مرباهای شیرین، حتما از آبلیمو یا جوهر لیمو که اسیدی هستند استفاده کنید زیرا آستانه تبلور شکر را بالا می برد و مانع از شکرک زدن می شود.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------