روش های شستشوی صحیح انواع رومیزیخانه های ایرانی مملو از رومیزی های زیبا و متنوع است که بر روی میزهای عسلی، ناهارخوری و حتی برای روکش بسیاری از لوازم خانگی استفاده می شود. شما به عنوان یک خانم باسلیقه و تمیز، همیشه دنبال روش صحیح نگهداری و شستشوی این رومیزی ها هستید و البته باید به این دقت کنید که مثلاً رومیزی های منجق دوزی و یا ترمه در برابر چه روش شستشویی آسیب می بینند و نقش و نگار آن ها از شکل می افتد و یا پارچه شان رنگ پریده می شود. در این مقاله ما به شما روش صحیح شستشوی رومیزی و نگهداری انواع رومیزی را خواهیم گفت.

 

رومیزی های ترمه، ضخیم اما حساس:

رومیزی های ترمه از محبوب ترین رومیزی ها هستند که حتماً در خانه‌ی شما اقلاً یک نمونه‌ی آن یافت می‌شود و شما به آن علاقه ویژه دارید. جنس رومیزی های ترمه‌ اغلب از (ابریشم مصنوعی) است و به خاطر الیاف بلند و درهم یافتگی زیاد، ضخامت زیادی دارند و مقاوم هستند.

 

دغدغه‌های شما به‌عنوان خانم باسلیقه برای مواظبت از این رومیزی ترمه ها منطقی است؛ زیرا علی رغم ظاهر کلفتشان در برابر نور و رطوبت آسیب پذیر هستند و ظاهر اغلب تیره آن‌ها، رنگ پریدگی را به‌سرعت نشان می‌دهد. بهترین روش ها برای شستن ترمه عبارت اند از:

 

 بردن به خشک شویی و بخارشوی آن ها می تواند بهترین راه‌حل برای شستشوی رومیزی ترمه‌ به‌خصوص آن هایی که ابریشم طبیعی هستند باشد.

 

و اگر در خانه آن ها را شستشو می کنید، حتماً از آب سرد استفاده کنید و ترکیبات شوینده مصرفی ملایم بوده و به هیچ وجه دارای ترکیباتی مانند پودرهای آنزیم دار یا آب ژاول و دیگر مواد سفیدکننده نباشد؛ زیرا ترمه ها به شدت آسیب پذیر هستند. رومیزی ترمه را چنگ نزنید، بلکه آرام در لگن بگردانید و در محلول آب و شوینده خیس کنید.

 

 بهترین راه برای خشک شدن رومیزی ترمه، قرار دادن در فضای باز و پهن کردن آن به روش افقی است؛ زیرا تمام سطح آن هم زمان خشک می‌شود.

 اتوکشی آن ها باید از پشت و بر روی یک پارچه ی نخی انجام دهید.

 هرگز در محل‌های که ساعاتی از روز در معرض نور آفتاب است رومیزی ها را قرار ندهید زیرا به سرعت رنگ پریده می‌شوند.

 

نکات فوق در خصوص شستشوی رومیزی ترمه می تواند ضامن ماندگاری رومیزی های ترمه شما باشد.

 

روش های شستشوی انواع رومیزی,نکاتی برای شستشوی انواع رومیزی

بهترین راه برای خشک شدن رومیزی ترمه، قرار دادن در فضای باز و پهن کردن آن به روش افقی است

 

مواظب تثبیت رنگ رومیزی‌های گلدوزی باشید:

رومیزی های گلدوزی معمولاً پس‌زمینه‌ی روشن و گلدوزی های آن با رنگ شاد هستند. جنس پارچه آن اکثراً از کتان و در مواقع گران تر از مخمل هستند. برای مراقبت از این رو میزی ها نکات زیر را رعایت کنید.

 

 نگذارید گردوخاک به مدت طولانی روی آن‌ها بنشیند. حتماً هرماه یک بار آن ها را در فضای آزاد تکان داده تا سطحی تمیز پیدا کند.

 

 وقتی برای اولین بار تصمیم به شستشوی رومیزی‌ ها با گلدوزی رنگی گرفتید، ابتدا با یک پارچه نمدار سفید و نخی پشت آن و روی گلدوزی ها بکشید ببینید آیا ثبات رنگ دارند یا نه؟ در غیر این صورت از شستشوی آن چشم پوشی کنید.

 

 برای شستشو آن را چندین بار در آب ولرم بخیسانید و سپس آب را خارج کنید و در انتها برای تمیز شدن بهتر در محلول آب ولرم و سرکه سفید برای چند ثانیه بخیسانید و سپس آب کشی نمایید.

 

 برای خشک شدن رومیزی های گلدوزی زیبایتان را در هوای آزاد آویزان کنید. سپس آن ها را درحالی که کمی نم‌ دارند از پشت اتو کنید تا لطافت خود را حفظ کنند.

 

شستشوی انواع رومیزی,نحوه شستشوی انواع رومیزی

برای شستشو رومیزی های گلدوزی آن را چندین بار در آب ولرم بخیسانید و سپس آب را خارج کنید

 

شستشوی رومیزی‌ های منجق دوزی، ملیله دوزی … :

این رومیزی‌ها اکثراً، یادگاری هستند و بسیار عزیز برای شما. رومیزی های منجق دوزی، ملیله دوزی، سرمه دوزی و پولک دوزی و... معمولاً از جنس مخمل و یا کتان هستند و کار دست. برای نگهداری از این رومیزی‌ها باید نکات اصولی شستشو، لکه گیری و اتوکشی این صنایع دستی نفیس را جدی بگیرید:

 

 رومیزی های ملیله دوزی و پولک دوزی را هرگز نباید بشویید، به جای آن مرتب آن را بتکانید و در فضای باز قرار دهید. رومیزی هایی دست دوز مخملی را در فضای باز تکان و با یک چوب به آرامی به آن ضربه بزنید. این حرکت بهترین روش برای زدودن تمامی گردوغبار از منافذ پارچه های مخملی است.

 

 برای شستشوی رومیزی‌ها سرمه‌دوزی از جنس مخمل آن ها را در آب ولرم چند بار بخیسانید و سپس آب را خالی کنید. این عمل را چند بار تکرار کنید تا آب شفافی از آن خارج شود. دقت کنید به رومیزی چنگ نزنید و هرگز آن را مچاله نکنید. برای آبگیری به جای پیچاندن، آن را در چند حوله به آرامی لوله کنید تا نم آن به خوبی گرفته شود.

 

 البته که رومیزی‌های بزرگ در لگن بدون مچاله شدن جای نمی‌گیرند. پس قبل خیساندن آن را به شکل ۴ گوش یا مثلثی تا کنید و بخیسانید.

 

 برای بعضی از شما خانم‌ها که وسواس خاصی دارید و حتماً با بکار بردن شوینده راضی شده که رومیزی‌هایتان تمیز خواهد شد، استفاده از صابون لباس نوزاد توصیه می‌شود. محلولی از صابون لباس و آب ولرم بسیار رقیق بسازید و رومیزی های مخملی را در آن خیس کنید و حتماً چندین بار آب کشی نمایید.

 

 برای خشک کردن رومیزی های منجق دوزی و ملیله دوزی آن ها را در فضای باز آویزان و سپس در حالتی که نم دارد اتوکشی کنید. اتوکشی حتماً از پشت و با گذاشتن یک‌لایه پارچه‌ی نخی سفید انجام شود.

 

نگهداری و شستشوی رومیزی, تکنیک های شستشوی انواع رومیزی

دقت کنید برای شستشوی رومیزی‌های سرمه دوزی به رومیزی چنگ نزنید و هرگز آن را مچاله نکنید

 

رومیزی توری پرکاربرد و با شستشوی راحت:

رومیزی‌های توری از انواع رومیزی‌های پرمصرف و به‌اصطلاح دم‌دستی هستند. به‌ویژه بر روی میز ناهارخوری آشپزخانه‌ها بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود. البته که خانم‌های خوش‌سلیقه‌ای مثل شما برای جلوگیری از آلودگی ‌یک سفره شیشه‌ای روی آن می‌کشید. این پارچه‌های ‌توری به‌عنوان روکش بسیاری از لوازم‌خانگی کوچک مثل ساندویچ ساز نیز استفاده می‌شوند. برای شستشوی این رومیزی توری‌های اغلب سفیدرنگ محدودیت خاصی ندارید؛ اما به نکات زیر حتماً توجه کنید:

 

 ابتدا آن‌ها را چند بار در آب سرد آب‌کشی نمایید.

 برای زدودن گردوغبار از لابه‌لای بافت‌های آن می‌توانید چند قاشق نمک به آب اضافه کنید.

 این توری ها را به راحتی و با استفاده از پودر رختشویی می توانید شستشو کنید.

 

 به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده از سفیدکننده‌ها، پارچه‌های توری کدر می‌شوند. برای اینکه آن‌ها سفیدتر و براق‌تر شوند به آب آن چند قاشق جوش‌شیرین بیفزایید.

 

نگهداری و شستشوی انواع رومیزی,انواع رومیزی

این رومیزی های توری را به راحتی و با استفاده از پودر رختشویی می توانید شستشو کنید

 

رومیزی های قلاب بافی را هرگز به خشک شویی نبرید:

خانم‌های هنرمندی مثل شما حتماً به بافت رومیزی از مدل قلاب‌بافی علاقه دارند. این رومیزی ها معمولاً از رنگ سفید و شیری هستند. با توجه به اینکه جنس آن‌ها از ابریشم مصنوعی است نکات زیرا برای نگهداری و شستشوی صحیح رومیزیهای قلاب بافی الزامی است.

 

 برای شستشو هرگز آن‌ها را به خشک‌شویی نبرید زیرا بخار با فشار بالا، نخ و بافت آن را شل می‌کند.

 با آب گرم و استفاده از پودرهای شستشو به‌راحتی قابل شستشو هستند.

 هرگز از سفیدکننده‌ها برای آن استفاده نکنید چراکه به بافت آن لطمه می زنند.

به راحتی و با گذاشتن یکپارچه‌ی نخی بر روی آن اتوکشی می شوند.

 

در پایان هم باید بدانید هرگز ریسک انداختن رومیزی در ماشین لباس‌شویی را نکنید، حتی در مواردی که اجازه شستشو در ماشین لباسشویی بر روی مارک آن‌ها آمده باشد، زیرا ممکن است این مورد فقط به پارچه‌ی آن اشاره‌شده باشد و نخ‌های آن رنگ پس دهند.

نکته آخر اینکه شستشوی رومیزی های مختلف تکنیک های خاص خود را می طلبد. گاهی فقط خرید یک جنس باکیفیت اتمام کار نیست. نحوه نگهداری آن نیز بسیار مهم است.

 

نکاتی برای شستشوی انواع رومیزی, نگهداری و شستشوی رومیزی

رومیزی های قلاب بافی را هرگز به خشکشویی نبرید زیرا بخار بالا، نخ و بافت آن را شل می کند

 

منبع : shikotak.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------