قلعه‌ های تاریخی که گردشگران را مسحور می‌کنندقلعه های تاریخی جهان,کاخ های تاریخی جهان

قلعه‌ های تاریخی که گردشگران را مسحور می‌کنند
پنج کاخ تاریخی در چهار کشور جهان سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر هستند.
کاخ‌های زیبا و ارزشمند که هریک خود یک شاهکار معماری بوده و سال‌ها محل استراحت و تفریح پادشاهان بوده‌اند، با برچیده‌شدن نظام‌های پادشاهی و رشد چشمگیر صنعت گردشگری به یک منبع درآمد ارزشمند برای کشورهای مختلف جهان تبدیل شده‌اند.
در این میان پنج کاخ تاریخی در چهار کشور جهان که ارزش تاریخی بالایی داشته و همگی در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده‌اند، سالانه میزبان میلیونها گردشگر هستند.

 

کاخ ورسای – فرانسه
کاخ ورسای مجموعه‌ای از چند کاخ‌ در نزدیکی شهر ورسای حومه پاریس است که به عنوان بزرگترین کاخ‌های سلطنتی جهان شناخته می‌شود. این کاخ که به عنوان یک میراث جهانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، از سال ۱۶۸۲ تا ۱۷۸۹ که به اجبار انقلابیون خانواده سلطنتی به پاریس منتقل شدند، محل زندگی و دربار حکومتی پادشاهان فرانسه بوده است.

 

قلعه های تاریخی جهان,کاخ های تاریخی جهان

 

کاخ ورسای که در کنار «برج ایفل« و «موزه لوور» یکی از سه مقصد برتر گردشگری برتر فرانسه محسوب می‌شود، همچنین دارای بزرگترین مجموعه باغ‌ها و فضای سبز است که تا کنون در جهان ساخته شده‌ است. با توجه به عظمت، شکوه و وسعت کاخ ورسای هزینه نگهداری این کاخ بسیار بالا است، به طوریکه طی یک برآورد علمی حدود ۲۵ درصد از درآمد ملی فرانسه در آن زمان صرف ساخت این کاخ شده است. طی تحقیقاتی نیز که به تازگی انجام شده هزینه ساخت ساختمان‌های کاخ ورسای در حال حاضر بالغ بر دو میلیارد دلار و قیمت طلا و نقره به کار رفته در این کاخ حدود ۶۰۰ میلیارد دلار است.


کاخ پوتالا – چین
کاخ پوتالا در منطقه‌ی تبت، سرزمین مقدس بوداییان در چین واقع شده و به عنوان یک مقصد جهانی گردشگری، صومعه مقدس بودائیان و اقامتگاه سابق «دالایی لاما» است که با بیش از ۱۰۰۰ اتاق در شهر «لهاسا» واقع شده است. در این کاخ که شاهکار معماری تبتی بوده و در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده، بیش از ۲۰ هزار مجسمه و آثار ارزشمند و بی‌نظیر هنری قرار دارند.

 

قلعه های تاریخی جهان,کاخ های تاریخی جهان


با وجود اینکه کاخ پوتالا دارای بیش از ۱۰۰۰ اتاق است، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما مساحتی به اندازه‌ای کمتر از نیم‌متر مربع دارد. این کاخ که در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح زمین واقع شده، شامل کاخ سفید، کاخ سرخ و ساختمان‌های الحاقی بوده نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودایی است، گرفته است.


کاخ الحمرا – اسپانیا
کاخ تاریخی «الحمرا» که سالانه میزبان حدود سه میلیون گردشگر بوده و یکی از بناهای تاریخی ثبت‌شده‌ اسپانیا در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به شمار می‌رود، یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های هنر شمال آفریقا به شمار می‌رود.

 

قلعه های تاریخی جهان,کاخ های تاریخی جهان

 

این کاخ که از آن می‌توان به‌عنوان یکی از شاهکارهای معماری اسلامی نام برد، در دوره‌های مختلف تاریخی در منطقه «گرانادا» بر فراز یک تپه ساخته شده و از بخش‌های مختلفی از جمله کاخ اصلی، قلعه، مسجد، حمام و باغی زیبا تشکیل شده است. البته با پایان یافتن حکومت مسلمانان بر منطقه‌ی گرانادا در سال ‌۱۴۹۲، صدمه‌های زیادی به الحمرا وارد شده و مرمت آن سال‌ها به طول انجامید.


کاخ تابستانی – چین
کاخ تابستانی در شمال غربی پکن، پایتخت چین از نوع معماری خاص بهره برده و به همین دلیل در کنار «شهر ممنوعه» و «دیوار چین» یکی از سه جاذبه برتر گردشگری پایتخت چین به شمار می‌رود. این کاخ که توسط دریاچه «کونمینگ» احاطه شده و روی تپه‌ای به ارتفاع ۶۰ متر قرار گرفته و در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده، در سال ۱۷۵۰ میلادی ساخته شده است.

 

کاخ تابستانی، باغ و پل‌های زیبای آن در قرن نوزدهم میلادی در هجوم نیروهای انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها آتش گرفت و بخش‌های زیادی از آن ویران شد، اما مرمت شد. این کاخ در جریان جنگی در سال ۱۹۰۰ میلادی نیز بشدت آسیب دید اما دوباره مرمت شد.


کاخ چمبورد – فرانسه
کاخ یا قلعه چمبورد در فرانسه که در سال‌های اخیر بطور متوسط سالانه میزبان یک میلیون گردشگر بوده، کاخی سلطنتی در مرکز فرانسه است که به سبک معماری قرون وسطایی که ترکیبی از هنر معماری رنسانس فرانسه و معماری کلاسیک ایتالیایی است توسط «فرانسوای» اول بنا گردید. این کاخ که در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز به رسیده، ۸۰ سال پس از مرگ فرانسوای اول به حال خود رها شده و سپس بطور کامل مرمت شد.

منبع: isna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------