غار لاسکو : نمایشگاه نقاشی از هنرهای ماقبل تاریخغار لاسکو فرانسه, كشف غار لاسكو, نگاره های حک شده غار لاسکو

غار لاسکو در کشور فرانسه توسط چند نوجوان کشف شد

 

غار لاسکو فرانسه، کشف این غار و جاذبه های دیدنی آن

غار لاسکو مجموعه ای از نمایشگاه های زیرزمینی است که به علت نگاره های حک شده روی دیواره های آن معروف است. این نقاشی ها در بین هزاره های هجدهم تا پانزدهم قبل از میلاد بر روی دیواره ها ایجاد شد.

غار لاسکو برحسب اتفاق توسط چهار نوجوان کشف شد. آنها به طور اتفاقی به گذرگاهی رسیدند که توسط یک درخت کاجی که بر اثر اصابت رعد و برق افتاده بود شکافی ایجاد شده بود. اولین کسی که به طور جدی پارینه سنگی فوقانی را مورد مطالعه قرار داد یک متخصص تاریخ جوامع بدوی به نام هنری برولی بود. او همان کسی بود که اصالت قدیمی ترین نقاشی ها را اثبات کرد.

 

غار لاسکو در کجا واقع است؟

 

غار لاسکو فرانسه, كشف غار لاسكو, نگاره های حک شده غار لاسکو

غار لاسکو به علت نگاره های حک شده روی دیوارهای آن معروف است

 

غار لاسکو در  جنوب غربی کشور فرانسه و در نزدیکی روستای مونتیگناک در بخش دوردن قرار دارد. این غار در دره رود وِسِر یعنی مکانی که غار های دیگری با نقاشی های سنگی در قرن بیستم کشف شد واقع شده است.

 

عمده نقاشی های دیواری این غار های کشف شده تصویر حیوانات بزرگ مانند اسب می باشد اما در بین این نقاشی ها تصاویری از گوزن، گاومیش، مارال ( یا نوعی بز کوهی) و حتی انواع گربه سان ها نیز به چشم می خورد.

 

چنین مکان هایی که در آن نقاشی های رنگارنگ بر روی دیوار ها و سقف ها حکاکی شده است، احتمالا محل زندگی انسان های اولیه نبوده است بلکه این نقاشی ها با اهداف برگزاری مراسم تشریفاتی اجرا شده است.

 

نقاشی های غار لاسکو

کاربرد نقاشی های غار لاسکو, غار لاسکو در کجاست, غار لاسکو

تصاویری که در غار لاسکو حک شده است بیشتر حیوانات مختلف هستند

 

غار لاسکو یکی از تأثیر گذار ترین نمونه های هنری خلق شده توسط انسان ماقبل تاریخ است. این نقاشی ها شامل 2000 تصویر هستند که می  توان آن ها را به سه دسته اصلی تقسیم کرد: حیوانات، تصاویر انسان ( تصاویر انسان، به عنوان یک قانون در هنر پارینه سنگی بسیار کمیاب است) و نماد های انتزاعی.

 

نقاش های در ابعاد بزرگ به وسیله رنگدانه های معدنی حک شده است و نقاشی های با ابعاد کوچکتر توسط سنگ تراشیده شده است. بسیاری از تصاویر پاک شده است و تشخیص آنها دشوار است.

 

تالار گاو میش ها

نقاشی های غار لاسکو, کاربرد نقاشی های غار لاسکو, غار لاسکو در کجاست

هر بخش در غار لاسکو به واسطه ی نقاشی های آن نام گذاری شده است

 

اما در هر صورت این غار اولین شاهکار هنری خلق شده توسط بشر است که شایسته نام گذاری به عنوان عبادتگاه هنر بدوی سیستین را دارد.

مشهورترین قسمت این غار سالن گاو ها است که بر روی سنگ های آهکی بلورین آن نقش گاومیش کوهان دار،اسب ها و گوزن ها حک شده است ( به ارتفاع دو متر از سطح زمین و روی یک غشاء طبیعی سقف).

 

نقش غالب در این مجموعه نقاشی ها به همراه اسب و حیوانات دیگر، تصویر پنج گاومیش کوهان دار سیاه است. این تصاویر در دو دسته سازمان بندی شده است و در مقابل هم قرار گرفته است ( دو گاومیش کوهان دار در قسمت شمالی دیوار و سه گاومیش دیگر در قسمت جنوبی).

 

هر یک از دو طرف مطابق با نقش حیوان ارائه شده با  آن نام گذاری شده است. دیواری که در قسمت شمالی قرار دارد به واسطه نقاشی های راز آلود ایجاد شده از حیواناتی با تک شاخ های کاملا مستقیم و بلند به نام تابلوی تک شاخ نام گذاری شده است.

 

در قسمت جنوبی تابلوی خرس وجود دارد. در این قسمت تصویر پستان یکی از گاو میش ها تا حدودی توسط تصویر یک خرس کوچک پوشیده شده است، که در آن گوش ها و پاهای پنجه دار کاملا برجسته هستند.

یکی از گاومیش ها در ارتفاع2/5 متری حک شده روی دیوار به عنوان بزرگترین شکل نقاشی شده روی سنگ در این غار شناخته می شود.

 

کاربرد نقاشی های غار لاسکو

 

نقاشی های غار لاسکو, کاربرد نقاشی های غار لاسکو, غار لاسکو در کجاست

نقش غالب روی غار لاسکو حیوان گاومیش است

 

غار لاسکو قطعا به عنوان یک مکان مقدس بوده است. حیوانات نقش خیلی مهمی در زندگی انسان شکارگر دوره پارینه سنگی داشته است.

برای مدت های طولانی تصور می شد که این نقاشی ها همراه با جادوی بدوی همراه بوده است که بر روی یک طعمه احتمالی مانند طلسم عمل می کرده است. در حقیقت از میان حیوانات نقاشی شده بر روی دیواره غارها تنها گوزن به عنوان غذای اصلی مردم ماقبل تاریخ محسوب می شده است. 

 

استفاده از علم پرسپکتیو برای عمق نمایی

 

نقاشی های غار لاسکو, کاربرد نقاشی های غار لاسکو, غار لاسکو در کجاست

علاوه بر نقاشی اشیای زیادی در غار لاسکو کشف شده است

 

نقاشی های گالری Nave که با عنوان crossedbison شناخته می شود، توانایی اجداد پارینه سنگی را در به کار گیری پرسپکتیو و عمق نمایی در نقاشی ها نشان می دهد. البته این تنها یک شکل مبتدی از آن می باشد. تصویر پاهای بر روی هم افتاده گاو میش ها این توهم را ایجاد می کند که گویا یک پیکره نزدیک تر از پیکره دیگر به بیننده است.

 

ابزارهای کشف شده در غار لاسکو

علاوه بر این نقاشی های دیواری اشیای زیادی در غار لاسکو کشف شده است. در میان این ابزار بسیاری از آن ها از جنس سنگ چخماق است که برخی از آن ها علائمی را نشان می دهد که گویای این امر است که از آن ها به طور اختصاصی برای کندن نقاشی های حک شده بر روی دیوار استفاده می شده است.

 

ابزاری از جنس استخوان نیز کشف شده است. رنگدانه های استفاده شده در غار لاسکو شامل مقادیر ناچیزی از شاخ های گوزن شمالی است. استفاده از این شاخ ها به احتمال زیاد یا به منظور ثبت بهتر رنگ دانه ها بر روی دیوار های سنگی بوده است، یا اینکه از این شاخ ها برای ترکیب و به هم زدن رنگ دانه ها در آب استفاده می شده است.

 

بقایای به دست آمده از صدف های ماهی صدفی با سوراخ های ایجاد شده بر روی آن و گره زدن آن بر روی دیوار و همچنین کشف شواهدی دیگر که گواه استفاده انسان ماقبل تاریخ ساکن در اروپا از اشیای تزئینی است.

 

بدیهی است که غار لاسکو تمام اسرار خود را بر ملا نکرده است، اما تصویر سازی های آن از حیوانات یک تأثیر ماندگار را به جای گذاشته است که انسان مدرن را با اجداد دورش یکی می کند و به او کمک می کند تا درک کند که او چگونه شروع به خلق گوهر هستی بشر کرده است.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------