جاذبه های گردشگری زنجانآثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان, اثار تاریخی زنجان

آثار تاریخی و گردشگری زنجان

 

آثار باستانی و گردشگری زنجان

زنجان، یکی از استان‌های تاریخی ایران است که در منطقه آذربایجان قرار دارد و پیش از اسلام با نام "زنگان" شناخته می‌شد. اکنون نیز مردم این شهر از همین نام استفاده می‌کنند. تعداد زیادی از جاذبه‌های گردشگری زنجان می‌تواند هر گردشگری را به خود جذب کند و بهتر است قبل از سفر به این شهر، با آنها آشنا شوید.

غار‌های کتله‌خور

کتله‌خور یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبا در جنوب زنجان واقع است. این غار در ۱۵۵ کیلومتری جنوب زنجان قرار دارد و بر روی یکی از کوه‌های کم‌ارتفاع منطقه واقع شده است. به دلیل اینکه خورشید از پشت این کوه طلوع می‌کند، به آن کتله خورشید یا کتله‌خور می‌گویند.

 

این غار دارای ۷ طبقه است، اما تنها می‌توانید از ۳ طبقه آن بازدید کنید. کتله‌خور به سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی تقسیم شده است. بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه طبیعی، فصل بهار و تابستان است.  بازدید از غار تقریبا ۲ تا ۳ ساعت زمان می برد. 

 

قدمت شبیه غار‌ کتله‌خور زنجان و غار علیصدر همدان باعث شده این فرضیه مطرح شود که این دو غار به یکدیگر وصل هستند. آهک‌های غار کتله‌خور خیلی خالص‌تر از غار علی‌صدر هستند و به همین علت زیبایی بیشتری دارند. غار کتله‌خور تنها ۵ کیلومتر از خدابنده فاصله دارد.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,آثار تاریخی استان زنجان

غارهای کتله خور

 

آرامگاه قيدار نبي‌(ع)

خیلی از شهرهاي ايران مدفن پيامبران است و شهر قيدار به نام پيامبري كه در آن دفن شده است مشهور است. قیدار نبی (ع) از اجداد پيامبر اكرم(ص) است و آرامگاهش در سده‌ي هفتم يا هشتم هجري قمري ساخته شده است.  

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان, بناهای تاریخی زنجان

آرامگاه قیدار نبی(ع)

 

کوه‌های رنگی زنجان

یک جاذبه‌ی طبیعی دیگر زنجان که شبیه به «Painted Deserts» (پِینتد دیزرتز) در استرالیا و جاهای مشابه در آمریکاست، ولی در مقیاسی خیلی بزرگ‌تر. که در یک مسیر ۲۰ کیلومتری، آلاداغ لار، کوه‌های قرمز، سفید و اخرایی‌رنگ، و همین‌طور شکل‌هایی شبیه به فیلم‌های فضایی را در ۱۲۵ کیلومتری جاده‌ی زنجان تبریز می توان دید. 

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,اثار باستانی زنجان

کوههای رنگی زنجان

 

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه یکی از آثار میراث جهانی ایران است که در دوره ایلخانیان بنا شد و از جاهای دیدنی زنجان محسوب می شود. این گنبد به دستور سلطان محمد خدابنده ملقب به اُلجایتو ساخته شد تا پیکر امام علی(ع) و امام حسین(ع) را به آنجا انتقال دهند. مخالفت‌های عالمان شیعه و خوابی پریشان، سلطان محمد را از انجام این کار پشیمان کرد و سرنوشت سبب شد این مکان دیدنی به محل دفن خودش تبدیل شود.

 

در زیر بنای گنبد سلطانیه دالان‌هایی زیرزمینی وجود دارد که خیلی ها اعتقاد دارند برای برگزاری آیین‌های دینی ساخته شده‌اند. گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد تاریخی ایران و بزرگترین گنبد خشتی جهان محسوب می شود. از نظر ارتفاع هم این گنبد سومین گنبد جهان پس از گنبد کلیسای سانتا ماریا دل فیوره و گنبد مسجد ایاصوفیه است.

 

گنبد سلطانیه در گذشته به عنوان ساعت آفتابی هم استفاده می شده است. بر روی دیوار‌های این بنا، آیات قرآن و کلمات الله، محمد و علی دیده می شوند. اینکه این سازه چگونه بعد از ۷۰۰ سال سالم باقی‌مانده است؛ گنبد سلطانیه از دو لایه ساخته شده است و همین علت سبب شده‌است گذر سالیان طولانی اثری در سلامت سازه نداشته باشد.

 

گنبد سلطانیه ۴۳ کیلومتر از شهر زنجان به سمت شهر سلطانیه می باشد. گنبد آبی‌رنگ و بزرگ این مکان دیدنی از دور توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,آثار تاریخی و گردشگری زنجان

گنبد سلطانیه

 

قلعه‌ بهستان

این قلعه‌ی عجیب‌وغریب با ارتفاع خیلی زیاد نسبت به سطح شهر و روستای اطراف، یکی از جالب‌ترین‌ها مکان‌های دیدنی زنجان است. قلعه‌ی بهستان که در ۱۴ کیلومتری شمال ماه‌نشان در شهرستان ماه‌نشان قرار دارد، در کنار رودخانه‌ی قزل‌اوزن و در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی زنجان است. در دل کوه سوراخ‌های غار مانندی به‌دست ساسانیان ساخته‌شده است. 

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,آثار باستانی استان زنجان

قلعه بهستان

 

مسجد جامع زنجان

در ورودی بازار و مقابل سبزه‌میدان که مکان جالبی‌ست و دست‌فروشان شهر چیزهایی نایاب می‌فروشند، درب مسجد جامع قرار دارد. این مسجد از داخل ورودی بازار کنار آن‌هم دسترسی دارد. حوزه‌ی علمیه شهر زنجان در این مسجد برپاست که همین‌الان هم مشغول به‌کار است. کاشی‌کاری و آجرکاری مسجد جامع دیدنی است و همچنین حوض بزرگ وسط حیاط و محل نماز جماعت، بسیار فضای جالبی دارد.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,آثار تاریخی زنجان چیست

مسجد جامع زنجان

 

معبد داش‌کسن

معبد داش‌کسن که به معبد اژدها هم معروف است، ساخت صخره‌ای در حاشیه روستای ویر است. این روستا در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر سلطانیه در دل کوه‌ها واقع شده است. قدمت معبد اژدها به دوره‌ی ایلخانیان برمی‌گردد. این معبد دو نقش برجسته‌ی اژدها و چند محراب اسلامی را در خود جای داده است.

 

معبد داش‌کسن یکی از دیدنی های زنجان است که از فرهنگ مغولستان و چین در دوره‌ی ایلخانان تأثیر گرفته است. نقش‌های اژدها با ۵ متر طول و ۱.۵ متر ارتفاع درون یک حفاظ شیشه‌ای قرار دارند. الجای خاتون، خواهر سلطان محمد خدابنده، فرمان ساخت این معبد را داده، ولی با مسلمان شدن ایلخانان ساخت بنا متوقف شده است.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,اثار تاریخی استان زنجان

معبد داش کسن

 

رختشویخانه زنجان

موزه رختشویخانه یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی زنجان است که در قلب بافت تاریخی شهر قرار دارد. این موزه در زمان‌های قدیم برای این ساخته شده بود تا مردم مجبور نباشند در سرمای هوای در زمستان‌ها رخت و لباس‌های خود را در فضای آزاد بشویند. اکنون این بنا ترمیم شده و به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری داده است. در ضمن موزه رختشویخانه یک ساخت ساده نیست و ترکیبی فوق العاده از حوضچه‌ها، نورگیرها، ستون‌ها و قوس‌هاست که نشان از معماری منحصربه‌فردی دارند.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,آثار تاریخی استان زنجان

رختشورخانه زنجان

 

موزه باستان شناسی و مردان نمکی

نزدیک رختشویخانه موزه باستان‌شناسی و مردان نمکی قرار دارد. علت انتخاب این نام برای موزه، کشف ۶ مومیایی در سال ۷۲ در معدن نمک چهرآباد زنجان است. ۳ مومیایی مربوط به دوران هخامنشیان بوده و ۲ مومیایی مربوط به دوران ساسانیان است که در موزه باستان شناسی زنجان مورد بازدید عموم قرار می‌گیرند.

 

ششمین مرد نمکی هم در سال ۲۰۰۸ که بهره‌برداری از معدن متوقف شد به علت کمبود امکانات لازم برای نگهداری، جسد ششمین مرد نمکی دست‌نخورده در معدن باقی ماند.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان, اثار تاریخی زنجان

مردان نمکی زنجان

 

پل تاریخی میر بهاءالدین

این پل قاجاری تقریباً متعلق به ۲۰۰ سال پیش است. بزرگی و عرض این پل هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. پل میر بهاءالدین که روی زنجان رود ساخته‌شده است، در ابتدای جاده‌ی بیجار از کمربندی جنوبی قرار دارد. هنگامی که وارد جاده‌ی بیجار می‌شوید به سمت راست خود نگاه کنید. یک محوطه‌ی فضای سبز با تعدادی آلاچیق خواهید دید که اغلب خلوت است.

 

در امتداد آن پل میر بهاءالدین پیداست. وقتی به پل رسیدید روی پل بروید و آن سمت پل باغ‌های شخصی زیبا را ببینید. راهی هم که در ادامه هست بسیار زیبا و پردرخت است. متأسفانه خیلی به این پل رسیدگی نکرده‌اند. هرچند وقتی‌که آن را می‌بینید شما هم با ما هم‌عقیده خواهید بود که جاذبه‌ای خاص و زیبا است.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,بناهای تاریخی زنجان

پل تاریخی میربهاءالدین

 

حمام سنتی حاج داداش

حمام سنتی حاج داداش از جمله باصفاترین جاهای دیدنی زنجان محسوب می شود. این حمام سنتی در بازار سنتی قرار دارد. قدمت حمام سنتی حاج داداش به حدود 100 سال قبل بر می‌گردد. خوشبختانه این حمام در طول تاریخ، سالیان سال باقی مانده است. به همین علت، پس از مرمت کامل، این حمام سنتی را به یک سفره‌خانه سنتی تبدیل کرده‌اند.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان,اثار باستانی زنجان

حمام سنتی حاج داداش

 

دودکش جن

خرافات همواره با فرهنگ باستانی مردم محلی وجود دارد و بعضی اوقات سبب خلق داستان‌های غیر قابل باوری می‌شود که دهان به دهان و نسل به نسل روایت می‌شوند. در گذشته به علت عدم پیشرفت علم و دانش، هر پدیده را به عوامل ماورایی و فرا زمینی نسبت می‌دادند. دودکش جن که یکی از جاهای دیدنی زنجان به حساب می آید، نمونه‌ای از همین موارد است. دودکش جن نام صخره‌هایی است که در اثر فرسایش به شکل مناره‌هایی بلند در آمده‌اند.

 

برخی از محلیان آن را از دور به شکل دودکش‌هایی عظیم می‌دیدند و اعتقاد داشتند که اینها را اجنه ساخته‌اند. ولی در واقع همه این صخره‌ها در اثر پدیده زمین شناسی با نام هودو تشکیل شده‌اند. همین طور در نزدیکی دودکش جن، قلعه‌ای قدیمی وجود دارد که به تخت دیو معروف است. این قلعه هم دارای قدمت هزاران ساله است.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان, آثار تاریخی زنجان چیست

دودکش جن در زنجان

 

قلعه دژمنده

در روستای خوئین زنجان، یکی از خاص‌ترین قلعه‌های قدیمی ایران وجود دارد. این قلعه که آن را با نام قلعه دژمنده می‌شناسند، یک شهر کاملاً زیرزمینی است. این شهر زیرزمینی، طولانی‌ترین دالان زیرزمینی را در کل ایران دارد. جالب است بدانید که این قلعه شامل قسمت های گوناگونی می‌شود. چندین و چند اتاق مختلف و بخش‌های متعدد در این قلعه قدیمی دیده می شود. در واقع طبق اسناد تاریخی، مردم منطقه از این شهر زیرزمینی برای پنهان‌شدن از دید دشمنان استفاده می‌کردند. دژمنده در عمق 4متری سطح زمین قرار دارد. این قلعه از جمله مهم ترین جاهای دیدنی تاریخی زنجان محسوب می شود.

 

آثار باستانی زنجان, آثار تاریخی زنجان, اثار تاریخی استان زنجان

قلعه دژمنده

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------