بزرگ ترین پارک‌های جنگلی ایرانبزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

بزرگترین پارک جنگلی

 

بزرگترین پارک جنگلی ایران

پارک جنگلی منطقه‌ای وسیع از طبیعت دست‌نخورده و مهار نشده است. معمولاً برای حفظ محیط زیست از این مناطق محافظت می شود که پارک حفاظت شده نامیده می‌شود. نخستین بار پارک ملی یلواستون در ایالات متحده در سال ۱۸۷۲ به پارک جنگلی تبدیل گردید. برای آشنایی با بزرگ ترین پارک های جنگلی کشور با ما همراه باشید.

پارک جنگلی منطقه ای بزرگ و بکر است که می توان آنها را ریه های شهر دانست و معمولا به صورت طبیعی وجود دارند اما گاهی با توجه به نیاز شهر به منطقه تفریحی، این پارک ها به صورت مصنوعی و دست ساز نیز به وجود می آیند.

 

پارک جنگلی باراجین (قزوین)

پارک جنگلی باراجین که به نام پارک جنگلی فدک نیز شناخته می شود در منطقه باراجین شهر قزوین قرار دارد. این پارک جنگلی با مساحت ۱۵۰۰ هکتار از بزرگترین از بزرگترین محوطه های جنگلی حفاظت شده کشور محسوب می‌شود. از  ویژگی‌های پارک جنگلی باراجین قله مردمی، رودخانه ارنزک، دسترسی آسان و اشراف به شهر قزوین می باشد.

 

پارک جنگلی باراجین از محبو‌ب‌ترین جاهای دیدنی قزوین است که در دو کیلومتری شمال شهر قروین واقع شده است. در پارک جنگلی باراجین می توانید شهر قزوین را زیر پای خود ببینید. 

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی باراجین

 

پارک جنگلی نور (مازندران)

از بزرگترین محوطه های جنگلی حفاظت شده در شمال کشورمان پارک جنگلی نور است که دارای مساحت ۳۶۰۰ هکتار می باشد که بزرگترین پارک جنگلی طبیعی در خاورمیانه است. پارک جنگلی نور با پیوستن رستم رود به شهر نور اکنون در داخل شهر نور قرار گرفته است. ورودی غربی پارک جنگلی نور از جادهٔ اصلی نور به محمودآباد جدا می‌شود.  

 

بسیاری از مسیر در دل جنگل آسفالت است. کمی آن طرف تر می توانید خود را به ساحل برسانید و از جنگل و دریا هم زمان لذت ببرید. در مسیر نور به محمود آباد ، در میانه راه تابلویی وجود دارد که شما را به پارک جنگلی نور هدایت می کند، پارک جنگلی نور به پارک سعیدی آشتیانی نیز نام گذاری شده است. پارک جنگلی نور توسط حسین سعیدی آشتیانی بنیانگذار پارک‌های جنگلی در ایران ، طراحی و ساخته شد. پارک جنگلی نور بزرگترین پارک جنگلی ایران و خاورمیانه می باشد.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی نور

 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان (آمل)

پارک جنگلی میرزا کوچک خان با وسعت ۴۴۰ هکتار، در ۱۶ کیلومتری شهر آمل استان مازندران قرار دارد. اگر از جاده هراز به سمت مازندران بروید، در بین راه این پارک جنگلی را مشاهده خواهید کرد.

 پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان توسط اداره منابع طبیعی شهرستان آمل نگه داری می‌شود. این پارک زیبا دارای جنگل‌های انبوه و همراه با جاده‌ای زیبا است، رودخانه هراز از ضلع خاوری این پارک می‌گذرد و جلوه خاصی به جنگل بخشیده‌است.

 

پارک جنگلی میرزا کوچک خان دارای تعداد زیادی درخت کهنسال و تنومند می باشد که قدمت آنها به صدها سال بر می گردد. همچنین می توانید از میوه های خوشمزه درختان میوه بخورید و لذت ببرید. از جاذبه های این پارک جنگلی، هزار پله و همچنین چشمه آب سرد و آبشار ماهان اشاره نمود.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان

 

پارک جنگلی سی‌سنگان (نوشهر)

پارک جنگلی سی‌سنگان در سال ۱۳۴۴ خورشیدی توسط مهندس سعیدی آشتیانی طراحی و ایجاد گردید. پارک جنگلی سی‌سنگان که در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد. مساحت پارک جنگلی سی‌سنگان در حدود ۶۰۲ هکتار است و دارای انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای خشبی و علفی و جانوری است. پارک سی‌سنگان بخش همچنین دارای بخش ساحلی نیز می باشد. بخش‌های ساحل به مساحت ۳۰ هکتار در حاشیه جاده قرار دارد.

جانورانی نیز دردر جنگل سی‌سنگان ساکن می باشند که می‌توان به شوکا، مرال، خرس قهوه‌ای، پلنگ، روباه، گربه جنگلی، گراز و شغال اشاره نمود. آب ‌و هوای پارک جنگلی سی‌سنگان مرطوب است و زمستان‌های معتدلی دارد.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی سی‌سنگان

 

پارک جنگلی کشپل (چمستان)

پارک جنگلی کشپل واقع در شهر چمستان یکی از پارک‌های جنگلی استان مازندران است. پارک جنگلی کشپل دارای مساحت ۷/۲۱ هکتار می‌باشد. پارک جنگلی کشپل دارای شش گونه پوشش گیاهی و جنگلی از جمله درختان و گیاهان توسکا، لرک و توسکا، توسکا و بلوط، افرا و بلوط، ممرز، انجیلی و ممرز انجیل می باشد ، همچنین رودخانه ها و چشمه های شفاف و زلال در این جنگل وجود دارد.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی کشپل

 

پارک جنگلی سراوان (گیلان)

پارک جنگلی سراوان یکی از قدیمی ترین مناطق جنگلی گیلان است که به دلیل گونه های متنوع گیاهی در جهان کم نظیر می باشد. مساحت پارک جنگلی سراوان حدود ۱۴۸۷ هکتار است و در ارتفاع ۵۰ تا ۲۵۰ متری از سطح دریا نیز قرار گرفته است. پارک جنگلی سراوان در ۱۷ کیلومتری جاده ی رشت-تهران قرار دارد در ابتدای ورودی پارک جنگلی سراوان یک آبگیر کوچک قرار دارد که فوق العاده زیبا می باشد.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی سراوان

 

پارک جنگلی امام زاده هاشم (گیلان)

پارک جنگلی امام زاده هاشم، از جاذبه های گردشگری زیبای شمال ایران می باشد که علاوه بر تفریح مکانی مناسب برای زیارت معنوی می باشد. این پارک با وسعت حدود ۸ هکتار در ۲۵ کیلومتری جاده رشت به تهران واقع شده است. پارک جنگلی امامزاده هاشم در گیلان، شهرستان رودبار و آزادراه رشت - قزوین واقع شده است.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی امام زاده هاشم

 

پارک جنگلی بی‌بی یانلو (آستارا)

پارک جنگلی بی بی یانلو با وسعت ۱۵۱۲ هکتار، بزرگ ترین پارک جنگلی دستساز ایران می باشد.این پارک از مناطق نمونه گردشگری آستارا واقع در روستای بی‌بی یانلو می باشد. پارک جنگلی بی بی یانلو جزء جنگل‌های هیرکانی غربی و جنگل های میان بند محسوب می‌شود، که در ضلع جنوب غربی و در فاصله ۵ کیلومتری آستارا قرار گرفته است.

 

سراسر پارک جنگلی بی ‌بی‌ یانلو پر از دره‌ها و دامنه‌های است که از درختان بلند پوشیده شده و داری چشمه‌های طبیعی است. از داخل پارک منظره شهر و نوار مرزی جمهوری آذربایجان هم دیده می‌شود.

 

درختان پهن‌برگ و سوزنی‌برگ، گیاهان دارویی و درختان جنگلی مختلف از جمله خرمندی، بلوط، راش، ممرز، ون، شب خسب، داغداغان، لیلکی، انجیلی و افرا در این پارک وجود دارند. 

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی بی‌بی یانلو

 

ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ ﻣﺎﺳﻮﻟﻪ (گیلان)

شهر ماسوله در فومن جلوه های خاص طبیعی دارد و همچنین به نام شهر صخره ها شناخته می شد. ﭘﺎرك ﺟﻨﮕﻠﯽ ﻣﺎﺳﻮﻟﻪ واﻗﻊ شده در ﻏﺮب ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن ﻓﻮﻣﻦ و ﺟﻨﻮب ﻏﺮﺑﯽ اﺳﺘﺎن ﮔﯿﻼن می باشد. ﭘﺎرك ﺟﻨﮕﻠﯽ ﻣﺎﺳﻮﻟﻪ دارای وﺳﻌﺖ 2400 ﻫﮑﺘﺎر است ﮐﻪ ﻗﺴﻤﺖ اﻋﻈﻢ آن ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ می باشد. در پارک جنگلی ماسوله انواع درختان راش، ممرز، توسکا، فندق، درخت آزاد و درختچه ها و گیاهان علفی و دارویی وجود دارد. 

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

ﭘﺎرك ﺟﻨﮕﻠﯽ ﻣﺎﺳﻮﻟﻪ

 

پارک جنگلی قلعه رودخان (فومن)

پارك جنگلی قلعه رودخان از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد.پارك جنگلی قلعه رودخان دارای وسعتی حدود ۱۸۷۰ هکتار است که در ۲۰ کیلومتری شهر فومن و در جوار روستای گوراب واقع شده است. این پارک بر روی یک کوه قرار گرفته است.

طبیعت زیبای پارک جنگلی در همه فصل های سال زیبایی های خاص خودش را دارد. قلعه رودخان دارای مسیر پلکانی طولانی و زیبای می باشد.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارك جنگلی قلعه رودخان

 

پارك جنگلی دكتر درستكار (آستارا)

پارک جنگلی دکتر درستکار از پارک­های جنگلی زیبای گیلان می باشد. پارک جنگلی دكتر درستكار حدود 1071 هكتار مساحت دارد و دارای طبیعتی زیبا و چشمگیر می باشد. پارک جنگلی دكتر درستكار در مسیر اصلی جاده رشت به آستارا واقع شده است.

 

پارک جنگلی دکتر درستکار در واقع قسمتی از جنگل گیسوم محسوب می­ شود. این پارک جنگلی در ۷۸ کیلومتری رشت و در مسیر انزلی-آستارا واقع شده است به نحوی که بین دو شهرستان رضوانشهر و هشتپر قرار گرفته است.

  

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارك جنگلی دكتر درستكار 

 

پارک جنگلی مخمل‌کوه (خرم‌آباد)

پارک جنگلی مخمل‌کوه از پارک های طبیعی اطراف شهر خرم‌آباد می باشد. پارک جنگلی مخمل‌کوه در دره تاریخی خایدآلوی خرم آباد و در قسمت انتهای شمالی ‏مخمل کوه واقع شده است. مساحت این پارک ۵۰۰ هکتار می باشد.

کوه مخملی در شمال شرقی شهر خرم آباد دارای ارتفاع تقریباً ۲۰۰۰ متر می باشد، نام مخملی این کوه به دلیل رویش گلسنگ های مخملی فراوان در سطح آن است، از لحاظ زمین شناسی سنگ های کوه مخملی در گروه سنگ های رسوبی قرار می گیرند. 

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی مخمل‌کوه 

 

پارک جنگلی شورآب (خرم آباد)

پارک جنگلی شورآب قدیمی ترین پارک جنگلی لرستان می باشد و در کیلومتر ۲۵ جاده خرم‌آباد به پلدختر واقع شده است. پارک جنگلی شورآب دارای درختان انبوه بلوط می باشد. 

پارک جنگلی شورآب فاصله چندانی با خرم آباد ندارد و در جاده اصلی قرار دارد.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی شورآب

 

پارک جنگلی مشگین‌شهر

پارک جنگلی مشگین‌شهر دارای وسعت ۳۰۰ هکتار می باشد ،این پارک در دره بسیار زیبای خیاوچای در جنوب شرقی مشگین شهر و در مجاورت رود خروشان خیاوچایی قرار گرفته است. پارک جنگلی مشگین شهر دارای درختان برافراشته می باشد و همچنین دارای جاده ماشین رو بوده که از طرف ورودی جاده قدیم اردبیل به مشگین شهر شروع شده و به میدان سبلان شهر و از طرف دیگر به پارک ولایت منتهی می شود.

 

در پایین و بالای پارک جنگلی مشگین شهر، ۵ رشته نهر که مخصوص روستاهای اطراف است به موازات خیابان و در دو طرف آن جاری است که باعث ایجاد چمنزارهای زیبایی در این منطقه شده است.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی مشگین‌شهر

 

پارک جنگلی خرگوش دره (تهران)

پارک جنگلی خرگوش دره با وسعت 65 هکتار است و در منطقه ی 22 واقع شده است. 

پارک جنگلی خرگوش دره روبروی درب اصلی مجموعه ورزشی آزادی و آزادراه‌های تهران - کرج و آزادگان قرار دارد.  این پارک بیشتر از درختان کاج و سرو و اقاقیا و زبان گنجشک پوشیده شده‌است. 

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی خرگوش دره

 

پارک جنگلی کوهسار (تهران)

پارک جنگلی کوهسار در شمال باختر شهر تهران قرار دارد. پارک کوهسار بزرگترین پارک جنگلی تهران است و در منطقه ۵ شهرداری تهران واقع شده است.

خیابان های این پارک آسفالت شده و می توان با وسیله شخصی تا بالاترین قسمت پارک رفت، پارک جنگلی کوهسار یکی از بام های تهران محسوب می شود و می توانید نمایی کامل از شهر تهران را ببینید.

در این پارک گونه های گیاهی با تنوع بالا وجود ندارد و به دلیل کوهستانی بودن و جنگلی بودن آن از درخت های کاج و سرو استفاده شده است. 

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی کوهسار

 

پارک جنگلی لتمال کن 

پارک جنگلی لتمان کن با مساحتی بیش از ۱۰۰ هکتار در ارتفاعات منطقه ۲۲ شهرداری تهران و شمال بزرگراه همت واقع شده‌است. ارتفاع پارک جنگلی لتمان کن ۱۸۰۰ متر از سطح دریا می‌باشد. پارک جنگلی لتمال کن دارای پوشش گیاهی متنوعی از جمله درختان زبان گنجشک، بربیس، ارغوان و کاج می باشند.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی لتمال کن 

 

پارک جنگلی پردیسان (تهران)

پارک جنگلی پردیسان ، مشهورترین پارک طبیعت ایران است که این پارک در شمال غربی تهران  قرار دارد. پارک جنگلی پردیسان دارای مساحت ۲۷۵ هکتار می باشد و از بزرگترین بوستان های پایتخت به حساب می آید.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی پردیسان

 

پارک جنگلی وردآورد (تهران)

پارک جنگلی وردآورد یکی دیگر از بزرگترین پارک‌های جنگلی می باشد. این پارک در محدوده غرب تهران و در نزدیکی کوه‌های ورد‌آورد قرار گرفته است. پارک جنگلی وردآورد دارای مساحت ۱۰،۴۵۸،۰۰۰ متر مربع می باشد. این پارک از پارک های معروف تهران می باشد و مردم زیادی از آن بازدید می کنند.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی وردآورد 

 

پارک جنگلی چیتگر (تهران)

پارک جنگلی چیتگر در تهران قرار دارد که از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج از غرب به شهرک سروآزاد و پیکان‌شهر و از شرق به منطقهٔ خرگوش‌دره محدود می‌شود. پارک جنگلی چیتگر ۹۵۰ هکتار زمین دارد که پر از درخت می باشد

 

پوششی گیاهی پارک را کاج تهران، زبان گنجشک، اقاقیا، نارون، پلت، سروخمره ای، سرونقره ای، افرای سیاه و ارغوان تشکیل می دهند. 

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی چیتگر 

 

پارک جنگلی لویزان (تهران)

پارک جنگلی لویزان ۱۱۰۰ هکتار وسعت دارد و این پارک در حدود ۱۳ کیلومتری مرکز شهر تهران قرار گرفته است.

پارک جنگلی شیان لویزان از پارکهای قدیمی تهران می باشد که به دلیل داشتن فضای مناسب و آب و هوای خنک و دلنشین به مکان تفریحی پر طرفداری تبدیل شده است.

پوشش گیاهی پارک جنگلی لویزان متنوع است و پوشیده از درختان بلند و سر به فلک کشیده از جمله سرو، چنار، بلوط، اقاقیا، افرا و … می باشد.

 

بزرگترین محوطه جنگلی حفاظت شده شمال ایران ,بزرگ ترین پارک ایران

پارک جنگلی لویزان 

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------