آشنایی با جاذبه های گردشگری تنگه بسفر استانبولتنگه بسفر در استانبول, دیدنی های تنگه بسفر, تنگه استانبول

تنگه بسفر استانبول

 

تنگه بسفر استانبول: همه آنچه قبل از رفتن باید بدانید

تنگه بسفر از میانه شهر استانبول می گذرد و این شهر را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می کند. سوار شدن بر کشتی های کروز تنگه بسفر یکی از تفریحات لوکس استانبول محسوب می شود.

تنگه بسفر ( به انگلیسی : Bosphorus ) یا تنگه استانبول شاید اولین تصویری باشد که هنگام به یاد آوردن نام استانبول به ذهن تداعی می شود چرا که در اطراف این تنگه دیدنی های زیادی وجود دارد که بازدید از آنها خاطره انگیز است. 

 

تنگه بسفر کجاست؟

تنگه بسفر یا تنگه استانبول، تنگه ای باریک و یکی از مسیرهای آبی بین المللی مهم در شمال غرب ترکیه است. این تنگه مرز بین قاره آسیا و اروپا محسوب می شود و دریای سیاه و مرمره را به هم متصل می کند. این تنگه 32 متر طول دارد و دو منطقه آسیایی و اروپایی استانبول را از هم جدا میکند. دو طرف تنگه توسط تعدادی پل به هم متصل می شوند. 

 

تنگه بسفر به عنوان باریک ترین تنگه جهان شناخته می شود که قابلیت کشتی رانی دارد. 

بیشتر کناره های تنگه بسفر حالت مسکونی دارد و حدود 17 میلیون نفر از جمعیت استانبول در دو طرف تنگه زندگی میکنند. کنار ساحل تنگه بسفر پر از مکان های تاریخی، قلعه ها و خانه های بزرگ چوبی است که در دوران گذشته توسط ثروتمندان ساخته شده  است. 

 

مسیر دسترسی به تنگه بسفر

برای دسترسی به تنگه بسفر میتوانید از مسیرهای زیر استفاده کنید :

اتوبوسهای تنگه بسفر از ایستگاه میدان تکسیم و بشیکتاش حرکت میکنند.

از ایستگاه تراموا کاباتاش میتوانید به این منطقه دسترسی پیدا کنید.

فری های اسکودار و کادیکوی در اسکله بشیکتاش لنگر می اندا زند.

 

جاذبه های گردشگری تنگه بسفر

زیبایی حیرت انگیز تنگه بسفر تنها دیدنی این منطقه نیست ، بسیاری از آثار تاریخی و دیدنی استانبول اطراف این تنگه زیبا را احاطه کرده اند که میتوانید از تماشای آن ها و بازدید از جاذبه های مختلف گردشگری اطراف تنگه بسفر لذت ببرید.

 

تفریح روی کشتی های کروز

یکی از جذاب ترین تفریحات این منطقه کشتیهای تفریحی کروز هستند . با سوار شدن به این کشتی ها میتوانید دورنمای زیبایی از استانبول را تماشا کنید و از سفر روی مزر آسیا و اروپا لذت ببرید. 

 

کشتیهای کروز ، امکانات تفریحی مجهز و فضای راحتی دارند و عکاسی در آن ها لحظات بی نظیری را ثبت میکند به خصوص زمانی که کشتی های تفریحی برای عبور کشتی های باری بزرگ توقف میکنند. 

 

تفریح روی کشتی های کروز, برج دختر در تنگه بسفر, تنگه بسفر

برج دختر در تنگه بسفر

 

برج دختر 

برای بازدید از برج دختر باید  سوار کشتی شوید و داستان امیر گراتور ، پیشگو و دختری که در این برج گرفتار شده و تاریخچه برج را از زبان راهنمای تور بشوید. 

تورهای برج دختر از طبقه اول تا بالکن برج برگزار می شود که میتوانید در آنها شرکت کرده و ازچشم اندز بالکن برج لذت ببرید.

 

تنگه بسفر استانبول, اهمیت تنگه بسفر, تنگه بسفر و داردانل

آب انبار باسیلیکا تنگه بسفر

 

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا  Basilica Cistern در دوران امپرواتوری بیزانس در زیر زمین استانبول یا قسطنطنیه سابق ساخته شده است و شباهت زیادی به دخمه مردگان پاریس دارد. 

یکی از لوکیشین های فیلمبرداری فیلم از روسیه با عشق جیمز باند در سال 1963 در این آب انبار فیلمبرداری شده است. 

 

ستون های آب انبار که به شکل زیبایی کنده کاری شده اند از دیدنی های جذاب آن محسوب می شوند. در کافه آب انبار میتوانید قهوه ترک بنوشید و استراحت کنید.

زیباترین صحنه ای که میتوانید در این محل ببینید ، انعکاس سقف آب انبار در آب مخزن است که جاذبه ای مسحور کننده به حساب می آید.

 

تنگه بسفر در استانبول, دیدنی های تنگه بسفر, تنگه استانبول

کاخ توپکاپی در تنگه بسفر

 

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یا کاخ موزه توپکاپی Topkapi Palace بزرگترین کاخ استانبول است که 400 سال محل سکونت سلاطین عثمانی بوده است و در دوران اوج قدرت این امپراتوری به عنوان محلی برای پذیرایی از میهمانان و سفیران مورد استفاده قرار می گرفته است. 

در سال 1985 این کاخ در فهرست میزاث جهانی یونستکو به ثبت رسید و یکی از باشکوه ترین نمونه های هنر و معماری امپراتوری عثمانی به حساب می آید.

 

بندر استانبول

بندر استانبول هم مکانی جذاب و دیدنی برای گردشگران است. این بندر در قلب شهر قرار گرفته است و رستوران ها و مغازه های اطراف آن طراحی زیبا و مدرنی دارند. 

قدم زدن در این بندر و تماشای تنگه جذابیت خاص خودش را دارد ، تفریحاتی متعددی در اطراف بندر در دسترس است که باعث می شود حوصله تان سر نرود. 

 

دیدنی های تنگه بسفر, تنگه استانبول, تفریح روی کشتی های کروز

قلعه روملی در تنگه بسفر

 

قلعه روملی

قلعه روملی  rumeli fortress متعلق به سال 1541 است و  چشم اندازی بی نظیر بر شهر دارد که نمونه اش را نمیتوانید پیدا کنید. دژ روملی در باریک ترین نقطه تنگه بسفر ساخته شده است و اهمیت دفاعی زیادی برای عثمانی داشته است. 

این قلعه سه برج اصلی و 13 برج دیدبانی با دیوارهای ضخیم دارد که دور تا دور آن را گرفته اند. 

 

برج دختر در تنگه بسفر, تنگه بسفر, تنگه بسفر کجاست

برج گالاتا در تنگه بسفر

 

برج گالاتا

برج گالاتا Galata Tower به نام برج مسیح هم شناخته می شود ، در 9 طبقه ساخته شده است و از  دیدنی های تنگه بسفر است و چشم اندازی 360 درجه از استانبول را به شما هدیه میدهد.

در طبقه بالای این برچ رستوران و کافه قرار دارد که میتوانید با آسانسور به آنجا رفته و از چشم انداز روبرویتان لذت ببرید.

 

تنگه بسفر, تنگه بسفر کجاست, تنگه بسفر استانبول

مسجد سلمانیه در تنگه بسفر

 

مسجد سلمانیه 

مسجد سلیمانیه Suleymaniye Mosque یکی از بزرگترین و مشهور ترین بناهای تاریخی ترکیه و به نوعی نماد این شهر محسوب می شود که مناره های بلند و گنبدهایی عظیم دارد و ترکیبی از معماری بیزانس و اسلامی است. 

تزئینات داخلی مسجد بسیار چشمگیر است و هنر هندسه اسلامی آن مسحور کننده است. 

 

دیدنی های تنگه بسفر, تنگه استانبول, تفریح روی کشتی های کروز

کلیسای ایاصوفیه در تنگه بسفر

 

کلیسای ایاصوفیه

کلیسای ایاصوفیه hagia Sophia مشهور ترین کلیسای ترکیه است که بعدها به مسجد تبدیل شده و امروزه یک موزه پربازدید کننده در استانبول است. 

در این کلیسا مجموعه ای بزرگ از وسایل عتیقه مسیحیان وجود دارد.

تا قبل از ساخت کلیسای جامع سویا یا سویل در سال 1520 ، کلیسای ایا صوفیه بزرگترین کلیسای جامع دنیا بود.  

 

تفریح روی کشتی های کروز, برج دختر در تنگه بسفر, تنگه بسفر

آکواریوم استانبول در تنگه بسفر

 

آکواریوم استانبول

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری نزدیک به تنگه بسفر ، آکواریوم استانبول Istanbul Aquarium است که به دلیل تنوع گسترده موجودات دریایی یکی از بهترین آکواریوم های جهان به شمار می آید.

قدم زدن در میان مخزن های متعدد این آکواریوم تجربه ای زیبا برای خانواده کنار فرزندان خواهد بود. 

 

 تنگه بسفر, تنگه بسفر کجاست, تنگه بسفر استانبول

آنادولو کاوایی در تنگه بسفر

 

آنادولو کاوایی

منطقه آنادولو کاوایی  Anadolu KavagI سکونت گاه کشتی های تنگه بسفر در سواحل آسیایی است. دهکده ای کوچک ماهیگیری با رستوران ها و استندهای بستنی و کلوچه فروشی فراوان. 

مهم ترین جاذبه توریستی این منطقه ، قلعه بیزانس است که در بالای تپه ساخته شده و در حال حاظر مخروبه ای از آن به جای مانده است.

 

تفریح روی کشتی های کروز, برج دختر در تنگه بسفر, تنگه بسفر

آرناووت کوی در تنگه بسفر

 

آرناووت کوی

آرناووت کوی Arnavutköy منطقه زیبای ساحلی که خانه های بزرگ چوبی دوره عثمانی در آن قرار دارد و برخی از آن ها به رستوران دریایی تبدیل شده  اند و پیاده روی در آن جا صفای خاص خودش را دارد.

 

دیدنی های تنگه بسفر, تنگه استانبول, تفریح روی کشتی های کروز

محله ببک در تنگه بسفر

 

محله ببک

ببک bebek  یکی از به روزترین محله های استانبول نزدیک تنگه با قایق هایی گران قیمت است . کافه ها و رستوران های این منطقه گران قیمت هستند  و جواهر فروشی ها و بوتیک های منطقه برندهای معروف را برای عرضه به مشتریان ، تهیه کرده اند.

 

یدنی های تنگه بسفر, تنگه استانبول, تفریح روی کشتی های کروز

کاخ بیلربی در تنگه بسفر

 

کاخ بیلربی

کاخ بیلربی beylerbeyi palace محل اقامت تابستانی سلطان عبدالعزیز بوده که در سال 1865 ساخته شده  است و از نظر معماری شباهت زیادی به قصر دلمه باغچه دارد و طراحی معماری اش ترکیبی از ترکی و اروپایی است. 

سقف کاخ ، رنگی و پر زرق و برق است ، لوستر کریستال باکارا ، ستون های سنگ مرمر با سرستون های طلا و مبلمان چوبی حکاکی شده ، این قصر را تبدیل به مکانی دیدنی کرده . حیاط قصر هم پر از درختان کهنسال و سرسبز است.

 

تنگه بسفر کجاست, تنگه بسفر استانبول, اهمیت تنگه بسفر

پارک امیرگان در تنگه بسفر

 

پارک امیرگان

پارک امیرگان Emirgan Park Istanbul در قدیم متعلق به خدیو مصر بوده است. در این پارک سه عمارت چوبی متعلق به قرن 19 میلادی و موزه ثاقب سابانجی وجود دارد. 

در فضای پارک رستوران و کافه هم تعبیه شده است.  

هر سال در این پارک جشنواره لاله ها برگزار می شود که گردشگران زیادی را جذب میکند.

 

دهکده آنلیکا 

در شمال دومین پل روی تنگه بسفر دهکده انلیکا قرار گرفته که به ماست های خوشمزه اش معروف است میتوانید خانه های زیبای چوبی را در ان ببینید. 

 

منطقه اورتاکوی

منطقه اورتاکوی به بعد از ظهر ها و شبهای تابستانی زیبایش معروف است . رستوران ها و کافه های زیادی دور میدان کوچک کنار آب قرار گرفته اند و مسجد اورتاکوی زیبایی منطقه را بیشتر کرده است. این مسجد به دست معمار آمریکایی قصر دلمه باغچه ساخته شده است. 

بهترین منطقه استانبول برای خوردن غذای خیابانی کومپیر یا سیب زمینی پخته شکم پر ، منطقه اورتاکوی است. 

 

منطقه ساریر

مطقه ساریر شمالی ترین منطقه مسکونی سواحل اروپایی تنگه بسفر است که روی یک بندر کوچک ساخته شده و با وجود رستوران های دریایی حس و حال دهکده ماهیگیری را به شما می دهد. خانه های بزرگ چوبی اشرافی باقیماندده از زمان امپراتوری در خط ساحلی این منطقه قابل مشاهده است. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------