خطرناک ترن شهرهای جهان برای سفرخطرناک ترین شهر ها برای سفرناامن ترین شهرهای جهان برای سفر

 

با زندگی پراسترس و فشاری که این روزها داریم، گه‌گاه تلاش می‌کنیم با تغییر دادن برخی چیزها راه فراری از این شرایط پیدا کنیم. سفر به مکان‌های جدید و ناشناخته هم یکی از این راه حل‌هاست. اما باید مراقب بود این تغییر حال و هوا به قیمت جان‌مان تمام نشود!

طبیعی است برای هر سفر از حدود یک ماه پیش برنامه‌ریزی و مقصد را مشخص کنیم؛ از دیدگاه دیگر مسافران هتل مدنظرمان مطلع شویم، قیمت‌ها را بررسی کنیم و... در این میان امنیت مقصد سفر هم از فاکتورهای مهمی است که مسلما روی تصمیم ما اثر می‌گذارد.

طی سال‌های اخیر جنگ عراق، سوریه، یمن و ظهور پدیده تروریستی داعش آنچنان امنیت منطقه را لکه‌دار کرده که نام این کشورها و بعضا همسایه‌های کم شانس آنها در فهرست قرمز سفارت‌ها قرار گرفته است.

 این نوع ناامنی‌ها که تاثیر مستقیمی بر کاهش گردشگران آن کشورها دارد را می‌توان موقتی دانست. در مقایسه با این نوع از ناامنی، مناطق و شهرهایی هستند که به دلایلی طولانی مدت‌تر به مسافران خارجی توصیه نمی‌شوند و اگر هم گردشگران بر تصمیم خود اصرار داشته باشند، حفظ جان و مال آنها بر عهده خودشان خواهد بود.اگر قصد سفر خارجی دارید پس از خواندن این گزارش، برای رزرو بلیت سفر به این شهرها دوباره فکر کنید.

«سن پدرو سولا» ، هندوراس

 خطرناک ترین شهر ها برای سفر

  سن پدرو سولا به عنوان یکی از خطرناکترین شهرهای دنیا شناخته می‌شود


شهر «سن پدرو سولا» در شمال غرب هندوراس واقع است و حدود 60 کیلومتری جنوب «پوئرتو کورتز» در حاشیه دریای کارائیب است. آب وهوای این شهر گرمسیری و دلچسب است و در طول سال دمای بالایی دارد. دیدنی‌های بسیاری همچون موزه انسان شناسی و تاریخ، افلاک‌نمای کودکان و پارک مرکزی در این شهر وجود دارند. خیابان «رینگ» منطقه محبوب گردشگران است که هتل‌ها، مراکز خرید، بانک‌ها و فست‌فودهای زنجیره‌ای در آن قرار دارند.

باهمه این اوصاف، سن پدرو سولا به عنوان یکی از خطرناکترین شهرهای دنیا شناخته می‌شود. در سال 2011 از هر 100 هزار شهروند این شهر 159 نفر خودکشی کردند. این آمار برای سومین سال متوالی سن پدرو را از «سیوداد خوارس» مکزیک که لقب خطرناک‌ترین منطقه روی زمین را یدک می‌کشید، جلو انداخت.

گزارشات نشان می‌دهد این شهر مرکز قتل و جنایت دنیاست، چرا که روزانه سه نفر در آن کشته می‌شوند. شرایط وقتی بدتر می‌شود که بدانید قتل تنها مساله‌ای نیست که باید نگرانش باشید! فعالیت‌های مافیایی در این شهر آنقدر گسترده است که قاچاق مواد مخدر و اعضای بدن انسان در آن براحتی انجام می‌شود. وقتی این همه سلاح در شهر پخش است، این آمار بالای قتل و جنایت چندان تعجبی ندارد.


«کاراکاس»، ونزوئلا

 خطرناک ترین شهر ها برای سفر

کاراکاس یکی از پایتخت‌های جهان است که درصد جرم و جنایت در آن بسیار بالاست

 

اگرچه کاراکاس هم در منطقه گرمسیری واقع شده، اما درجه هوایش به نسبت دیگر مناطق ساحلی مناسب‌تر است. کاراکاس همچون آکوپولکو شهرت بین‌المللی ندارد، اما مقصد شگفت‌انگیزی برای سفر به حساب می‌آید. وجود جاذبه‌های مذهبی و تاریخی فراوانی همچون «کلیسای سن فرانسیسکو» باعث می‌شود سفر به آن به گردشگران مذهبی توصیه شود.

اسقف اعظم کاراکاس در کلیسای جامع این شهر اسکان دارد و مسجد «شیخ ابراهیم الابراهیم» که لقب دومین مسجد بزرگ آمریکای لاتین را یدک می‌کشد، در همین شهر قرار دارد.

اما فریب ظاهر مذهبی این منطقه را نخورید، براساس آمار به دست آمده کاراکاس یکی از پایتخت‌های جهان است که درصد جرم و جنایت در آن بسیار بالاست. بیشتر قتل‌ها و جنایت‌های خشونت‌آمیز این شهر بدون رسیدگی و نتیجه قانونی باقی می‌مانند.

شهرهای همسایه کاراکاس هم از این خطرها بی‌نصیب نیستند و به همین دلیل است که به مسافران توصیه می‌شود به تنهایی، مخصوصا در شب پا به این منطقه نگذارند. دعواهای خیابانی و سرقت مسلحانه بیشترین جرم‌هایی هستند که در این ناحیه اتفاق می‌افتند.

 

«آکاپولکو»، مکزیک

 خطرناک ترین شهر ها برای سفر

آکاپولکو یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری مکزیک است

 

صنعت گردشگری دهه‌هاست مهم‌ترین منبع درآمد این شهر مکزیکی است. زندگی در تمام ساعات شبانه‌روز در آکاپولکو در جریان است. مسافران در حاشیه ساحل، بارها و کافه‌های شبانه پذیرایی می‌شوند و از موسیقی تکنو و راک لذت می‌برند. آنها که به دنبال تجربه‌های هیجان‌انگیز هستند هم می‌توانند بانجی جامپینگ را امتحان کنند.

آکاپولکو یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری مکزیک است که در اوج شکوفایی‌اش در دهه 1950 پذیرای ستاره‌های هالیوودی و میلیونرهای معروف بوده است. اما امروزه گردشگران این شهر با مشکلات جدی مواجه می‌شوند؛ نیروهای فاسد پلیس آکوپولکو مسافران را به حبس، تهدید کرده و از آنها اخاذی می‌کنند.

اجساد مرده‌ها در نقاط مختلف شهر سرگردانند و اگر در زمان و مکان نادرست قرار بگیرید، هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند شما هم به آن سرنوشت دچار نشوید.


«تگوسیگالپا»، هندوراس

  خطرناک ترین شهر ها برای سفر

 هندوراس بالاترین درصد قتل در جهان را داراست

 

تگوسیگالپا در منطقه‌ای کوهستانی و در یک دره واقع شده و سطح همواره کمی دارد. کلیسای جامع «متروپولتین»، کاخ سابق ریاست جمهوری که حالا دیگر موزه شده، کلیسای «باکره سویاپا» و سالن تئاتر«مانوئل بونیلا» از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر به حساب می‌آیند .

 این شهر که تاریخی 400 ساله را پشت سر گذاشته، 14 موزه دارد که بیشترشان حوالی مرکز تاریخی آن واقع هستند اما اجازه ندهید این زیبایی‌ها و جاذبه‌ها روی ذهن‌تان تاثیر بگذارد چون هندوراس بالاترین درصد قتل در جهان را داراست.

در سال 2010 درصد قتل استان «فرانسیسکو مورازان» 83/2 درصد و این رقم در سطح ملی 86 درصد بود. یک سال پیش از آن 246 فقره مرگ در اثر تصادف با موتورسیکلت در این شهر گزارش شد که بیشتر قربانیان آنها پیاده‌روها و دوچرخه سواران بودند.

علاوه بر این، فقر شدید خشونت روزافزونی را در این منطقه گسترش داده است. واقعیت این است که فساد بیداد می‌کند و مافیای موجود به بدتر شدن اوضاع کمک می‌کند. در یک کلام، میهمان‌نوازی و خطرناکی تگوسیگالپا به یک اندازه شهرت دارد. توصیه می‌شود بلیط خود به این مقصد را لغو کنید و به فکر جایی باشید که سفر کردن به آن حداقل خطر جانی نداشته باشد.

«هاوانا»، کوبا

    خطرناک ترین شهر ها برای سفر

 هاوانا پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کوبا است که جرم و جنایت حضور دائمی در فضای این شهر دارد


هاوانا پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کوبا و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر در منطقه کارائیب است. این شهر مرکز دولت کوبا، محل قرارگیری بسیاری از وزارتخانه‌ها، دفتر اصلی مراکز تجاری و بیش از 90 دفتر دیپلماتیک است. پایتخت کوبا سالانه بیش از یک میلیون گردشگر بین‌المللی را به خود جذب می‌کند، با این حال جرم و جنایت حضور دائمی در فضای این شهر دارد.

گرچه دولت کوبا آمار دقیقی از جنایت‌ها در هاوانا را منتشر نمی‌کند، روشن است که قاچاق مواد مخدر بسیار رایج است. مقصد بیشتر این مواد، ایالات متحده آمریکا است. به این خاطر که کوبا سابق کشوری سوسیالیست بوده، فقر یکی از فاکتورهای پررنگ زندگی مردم آن است.

رشوه از جرم‌های بسیار فراگیر در این کشور است، حتی در سیستم سلامت. نوازندگان برای این که بتوانند در مناطق توریستی هنرنمایی کنند و درآمدی کسب کنند، باید باج بدهند و رشوه بپردازند. هاوانا که مهم‌ترین شهر توریستی کوباست، به اندازه مکان‌هایی که تاکنون به آنها اشاره کردیم خطرناک نیست، البته اگر پای‌تان را فراتر مناطق توصیه شده نگذارید.

 

«ماسیو»، برزیل  

خطرناک ترین شهر ها برای سفر

 ماسیو بزرگ‌ترین شهر و پایتخت ایالت ساحلی «آلاگواس» برزیل است که جزو شهر خطرناک جهان میباشد

 

ماسیو بزرگ‌ترین شهر و پایتخت ایالت ساحلی «آلاگواس» برزیل است. آب وهوای این منطقه با رطوبت تقریبا بالا و هوای موسمی، بسیار خاص است اما دمای هوا هیچ وقت خیلی بالا نمی‌رود و خبری از بادهای مداوم نیست. برای گذران تعطیلات، ماسیو با شن‌های سفید سواحل، دریای سبز و آبی رنگ و آب‌های شفافش مقصد بسیار دلپذیری است اما آنچه خیلی از مسافران در مورد این ایالت نمی‌دانند این است که نام آن در فهرست 14 شهر خطرناک جهان ذکر شده است.

آمارها حاکی از آن است که در ازای هر 100 هزار نفر 135 فقره قتل در این شهر رخ می‌دهد و همین موضوع آن را در فهرست خطرناک‌ترین شهرهای جهان بالاتر از ریو دوژانیروی برزیل قرار داده است.


«دیترویت»، آمریکا    

خطرناک ترین شهر ها برای سفر

دیترویت ششمین رتبه در فهرست جرم‌های خشونت‌بار در شهرهای آمریکا دارد

 
اگر می‌خواهید به همراه خانواده به یک پیکنیک یک روزه بروید، دیترویت اصلا پیشنهاد خوبی نیست. طبق آمارگیری که در سال 2005 انجام شد، دیترویت ششمین رتبه در فهرست جرم‌های خشونت‌بار در شهرهای آمریکا دارد. تقریبا دوسوم قتل‌هایی که سال 2011 در ایالت میشیگان انجام شد، در این شهر رخ داده بود. گرچه آمار جرم و جنایت در سال 2008 دیترویت تا 11 درصد کاهش پیدا کرد، جایگاه این شهر در میانگین سالانه کشور تغییری پیدا نکرد.

بر هیچ کس پوشیده نیست که مسافران دیترویت باید با محافظه کاری راهی این سفر شوند. با وجود این که آمار جنایت در این شهر آمریکایی رو به کاهش است، هنوز هم سفر به آن توصیه نمی‌شود.

«کی‌یف»، اوکراین       

خطرناک ترین شهر ها برای سفر

ناآرامی‌های سیاسی در کی‌یف ، باعث به خطر افتادن وضعیت گردشگری اوکراین شده است


کی‌یف هشتمین شهر بزرگ اروپا و پایتخت اوکراین است. این شهر مرکز صنعتی، علمی، آموزشی و فرهنگی اروپای شرقی محسوب می‌شود. علاوه بر وجود بناهای تاریخی مشهور و مراکز آموزش معتبر در کی‌یف، این شهر سیستم فراساختاری سطح بالایی دارد که سیستم حمل و نقل پیشرفته، نمونه‌ای از آن است.

 از آنجا که کی‌یف نزدیک دریا نیست، به صورت بالقوه مکان محبوبی برای گردشگران به حساب نمی‌آید، اما از سال 2005 که صدور ویزای اوکراین برای اعضای کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان شد، وضعیت تغییر کرد و کی‌یف شاهد رشد چشمگیر ورود مسافران خارجی شد.

اما اوکراین هنوز طعم لذت شکوفایی صنعت گردشگری را نچشیده، نامش وارد فهرست مقاصد خطرناک جهان شد. ناآرامی‌های سیاسی و اعتراضات شهروندی کی‌یف در سال‌های اخیر، عامل اصلی به خطر افتادن وضعیت گردشگری کشور شد. رییس جمهور اوکراین خواهان ارتباط دوستانه با روس‌هاست، ولی مردم کشورش طالب پیوستن به اتحادیه اروپا هستند. سفر به کی‌یف از نظر مالی هزینه زیادی ندارد، اما ممکن است به قیمت جان‌تان تمام شود!

 

«قاهره»، مصر     

خطرناک ترین شهر ها برای سفر

به دلیل ناآرامی‌ها و اعتراضات سیاسی، امنیت مسافران در قاهره تضمین شده نیست

 

بیشتر بخش‌های این کشور آفریقایی بیابانی است. طی سال‌ها قاهره یکی از جذاب‌ترین مقاصد برای گردشگران بود. به دلیل دمای همیشه بالای این شهر و نزدیکی آن به اقیانوس، زمستان بهترین فصل توریستی آن به حساب می‌آید. اهرام ثلاثه هم که گنج بزرگ این منطقه محسوب می‌شود. اما متاسفانه نام قاهره هم در اثر نابسامانی‌های سال‌های اخیر در فهرست خطرناک‌ترین شهرهای جهان وارد شده است.

 ناآرامی‌ها و اعتراضات سیاسی در کاهش آمار ورود گردشگران به این شهر نقش پررنگی داشته است. اقدامات تروریستی، بمب‌گذاری‌ها و تظاهرات مردمی سال‌های گذشته آن چنان امنیت این شهر را نشانه رفته که نام قاهره حتی در فهرست سیاه برخی کشورها ذکر شده و این به معنای این است که امنیت مسافران به هیچ عنوان در این شهر تضمین شده نیست.


«نوئوو لاردو»، مکزیک       

خطرناک ترین شهر ها برای سفر

شهر مرزی نوئوو لاردو قلمرو جنگی بین قاچاق‌چیان مواد مخدر محسوب می‌شود

 
این شهر مکزیکی با سه پل بین‌المللی و یک پل راه آهن به لاردو و تگزاس متصل است. شهر مرزی نوئوو لاردو قلمرو جنگی بین قاچاق‌چیان مواد مخدر محسوب می‌شود. این منطقه نقش راهروی انتقال مواد مخدر و منفجره را بازی می‌کند.

اتحادیه قاچاقچیان این ناحیه، در آمریکا و مکزیک بسیار فعال هستند و گزارش شده از سال 2006 نزدیک به شش هزار نفر طی اعمال خشونت‌آمیز حاصل از این تجارت غیرقانونی جان خود را از دست دادند.

اما این تنها خطری نیست که توریست‌ها را تهدید می‌کند؛ سرقت اتوموبیل، آدم‌ربایی و دزدی دیگر جرم‌های رایج در این منطقه هستند. به همین دلیل است که دولت‌ها گردشگران را از سفر به این شهر بر حذر می‌دارند. با این حال اگر تصمیم به این سفر گرفتید، سعی کنید تمام ساعات روز و شب هشیاری خود را حفظ کنید.

 

منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------