والنسیا؛ شهر هنر و علم گاوبازها!والنسیا، سومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور اسپانیا به شمار می رود. این شهر، مکان های دیدنی متعددی دارد و سالانه افراد بسیاری به آن مسافرت می کنند. شهر والنسیا در شرقی ترین قسمت اسپانیا واقع شده و از نظر تعداد گردشگران نیز جزو شهرهای پربازدید اسپانیا است. هر گوشه و قسمت شهر والنسیا حتما چیزی برای بازدید وجود دارد. در کنار زیبایی های طبیعی، سازه های معماری و ساختمان های تاریخی این شهر، تقریبا هر قشر و سلیقه ای را به خود جذب می کنند.

والنسیا نمونه بارز زیبایی طبیعی و زندگی شهری مدرن است. همین تلفیق جالب، سالانه هزاران نفر را به سمت این شهر روانه می کند. با اینکه اسپانیا شهرهای گردشگری و زیبای دیگری نیز دارد، اما بسیاری از مسافران ترجیح می دهند ابتدا از والنسیا دیدن کنند.

  والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

 اطلاعات گردشگری
در این شهر انواع پارک ها، باغ ها، موزه ها، بناهای معماری فوق العاده زیبا و مناظر طبیعی حیرت آوری می توان دید.
قلعه سرانوس (Torres de Serranos)
قلعه سرانوس یکی از بناهای تاریخی و معماری زیبا در شهر والنسیا در کشور اسپانیاست. این قلعه به سبک معماری گوتیک طراحی و ساخته شده است و در طول تاریخ استفاده های مختلفی از آن شده است. در حال حاضر، از این قلعه به عنوان موزه تجهیزات دریایی استفاده می شود. قلعه سرانوس، بزرگ ترین دروازه شهری در سراسر قاره اروپاست که به سبک گوتیک طراحی شده است. این قلعه در اواخر قرن 14 میلادی ساخته شده است. برج های بلند این قلعه نمای بسیار زیبا و حیرت آوری از شهر را نشان می دهند. از بالای این برج ها، می توان بخشی از شهر والنسیا و همچنین رودخانه توریا را می توان دید.

  والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

 پلازا دل مارکادو (Plaza del Mercado)
کاخ مارکادو، متشکل از سه ساختمان مجزاست که هر کدام مورد استفاده خاصی دارند. این ساختمان به زیبایی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و به سبک معماری گوتیک طراحی شده اند. کاخ مارکادو، سالانه افراد بسیاری را به کشور اسپانیا و شهر والنسیا می کشاند. ساختمان های این کاخ شامل ساختمان تجارت ابریشم، کلیسای سلطنتی گوتیک و بزرگ ترین فروشگاه مواد غذایی بسیار تازه  در سراسر اروپا هستند.

  والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

 •    لونجا د لا سدا
«لونجا د لا سدا»، که با عنوان بازار ابریشم نیز شناخته می شود یکی از بهترین نمونه های معماری به سبک گوتیک است. این بنا از نظر طراحی در میان دیگر بناهای معماری گوتیگ، سرآمد همه است. یونسکو نیز این ساختمان را به عنوان میراث جهانی معرفی کرده است. این بنا شبیه قلعه های باستانی قرون وسطی است و دیوارهای آن نیز همچون قلعه ها، سنگی است. این ساختمان به 4 بخش مجزا تقسیم می شود. این بخش ها شامل، برج، درختان پرتقال، اتاق های حلزونی و اتاق «کانسولادو دل مار» هستند.

ویژگی برجسته ساختمان لونجا، درختان نخل بلندقامتی هستند که اطراف سالن های گرد را پوشانده اند. مناره ابریشم نیز زیربنای مستطیلی شکل دارد و فضایی حدود دوهزار مترمربع را به خود اختصاص داده است.

•    سانتوس خوآنس
«سانتوس خوآنس» یا «سان خوآن دل مرکادو» یکی از قدیمی ترین کلیساهای شهر والنسیا در کشور اسپانیاست. این کلیسا، گنبدی عظیم با نقاشی های دیواری بسیار زیبا دارد. این نقاشی ها بر زیبایی معماری کلیسا افزوده اند. سانته خوآن، کلیسای سلطنتی سنت جان است. این کلیسا بسیار زرق و برق دار و به معنای واقعی کلمه کلیسای سلطنتی است. این کلیسا به سبک باروک ساخته شده است. در سال 1947 میلادی، کلیسای «سانتوس خوآنس»  به عنوان بنای تاریخی ملی معرفی شد.

•    مرکادو سنترال
مرکادو سنترال، یکی از شاهکارهای معماری مدرن شهر والنسیا است. این بازار رنگارنگ و زیبا، فضایی حدود 8 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده است. در این فروشگاه انواع میوه، سبزیجات و گوشت تازه فروخته می شود.

میدان «ویرجن» (Plaza de la Virgen)
میدان ویرجن نیز از جمله میدان های تاریخی و قدیمی است که یادآور دوران رومی ها در شهر والنسیا است. این میدان از روبه رو مربعی شکل است. در وسط میدان یک استخر، مجسمه های زیبا و فواره های متعدد وجود دارند که باعث زیبایی بیشتر آن شده اند.

  والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

 موزه هنرهای زیبا سان پیو پنجم (Museo de Bellas Artes San Pio V)
موزه هنرهای زیبای سان پیو پنجم، یکی از بهترین موزه های هنرهای زیبا در کشور اسپانیاست. این موزه در نزدیکی باغ های سلطنتی والنسیا واقع شده است. در این موزه انواع مجسمه های بسیار زیبا و مشهور برای هنرمندان بزرگ نگهداری می شود. تابلوهای نقاشی موجود در این موزه نیز جزو نفیس ترین آثار تجسمی باقی مانده از دوران گوتیک است. در این موزه علاوه بر آثار هنری بسیاری قدیمی، آثار هنرمندان معاصر را نیز می توان پیدا کرد. نمای ظاهری این موزه نیز به خودی خود زیبا و جذاب است. موزه هنرهای زیبا سان پیو پنجم، برای معماری و آثار هنرهای تجسمی زیبایش در جهان شهرت دارد.

  والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

 صومعه «سان میگوئل د لو رِیِز» (Monasterio de San Miguel de los Reyes)
صومعه «سان میگوئل د لو رِیِز»، در قرن 16 میلادی توسط فردی به نام دوک کالیبری کشف و پیدا شده است. این صومعه قدیمی و کهنسال متعلق به سیسترسی هاست. این صومعه به سبک معماری رنسانس ساخته شده است. طراحی داخلی و بیرونی صومعه «سان میگوئل د لو رِیِز»، بر اساس دستورالعمل های جدید معماری رنسانس در قرن 16 میلادی ساخته شده است.

  والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

 «شهر هنر و علم» (La Ciudad de las Artes y las Ciencias)
از جمله بناهای معماری و تفریح گاه های والنسیا، «شهر هنر و علم» است. این شهر، در واقع یک مجتمع فرهنگی بزرگ است . معماری مدرن و بسیار زیبایی دارد. «شهر هنر و علم» در امتداد رودخانه قدیمی «توریا» قرار دارد. تاریخ اتمام ساخت این ساختمان به 9 اکتبر سال 2005 میلادی بر می گردد.

 والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

مجتمع «شهر هنر و علم»، یک سری ساختمان های در هم با معماری پیچیده و مدرن دارد. از جمله آنها می توان به سینمای «آی‌مکس» اشاره کرد. این سینما ویژگی های تصویری و صوتی فوق العاده ای دارد. بخش دیگر این مجتمع به سالن های نمایش، تئاتر، اپرا و موسیقی اختصاص دارد. ارتفاع این مجتمع حدود 70 متر است. البته برج های والنسیا نیز بخش های دیگر این مجتمع فوق العاده زیبا و جذاب و در عین حال عجیب را تشکیل می دهند. این برج ها در سه ارتفاع 308، 266 و 220 متر قرار دارند.

کلیسای جامع (La Catedral)
کلیسای جامع والنسیا یکی از قدیمی ترین کلیساهای شهر والنسیا در کشور اسپانیاست. این کلیسا به دلیل معماری فوق العاده زیبا و درب های ورودی جذابش، سالانه افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. هر سه درب ورودی این کلیسای قدیمی به سه سبک معماری متفاوت از یکدیگر ساخته شده اند. دروازه قصر نام یکی از ورودی های کلیسای جامع والنسیا است که به سبک رومی طراحی و ساخته شده است. دروازه آیرونز به سبک باروک و دروازه حواریون نیز به سبک و شیوه معماری گوتیک طراحی و ساخته شده اند.

  والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

 برج «ال میگولِت» (El Miguelete)
برج ناقوس «ال میگولِت» از جمله دیدنی های شهر والنسیا به شمار می رود. شکل این برج هشت ضلعی است و در 4 طبقه ساخته شده است. ارتفاع سقف هر چهار طبقه یکسان است. طبقه آخر آن 8 پنجره دارد که ناقوس در میان آن قرار دارد. جذابیت جالب آن، این است که ارتفاع برج با محیط هشت ضلعی برابر است.

  والنسیا,شهر والنسیا,دیدنیهای والنسیا,اسپانیا

 «ال میگولِت»
بنای «ال میگولِت»، برج ناقوس است. این برج در میان محلی ها با نام «تورِ دل میکالِت میگولِت» شناخته می شود. این برج نیز  همچون کلیسای جامع والنسیا، به سبک گوتیک معماری شده است. زیربنای این برج به شکل هشت ضلعی است و با احتساب زیربنا، ارتفاع آن بیش از 50 متر است. جالب اینجاست که محیط این هشت ضلعی نیز همین 50 متر  است. این برج چهار طبقه دارد که ارتفاع هر 4 تا یکسان است. آخرین طبقه برج ناقوس والنسیا، 8 دریچه یا پنجره دارد که سالن ناقوس نامیده می شود. هر کدام از پنجره ها در یکی از اضلاع هشت ضلعی بنا ساخته شده اند. نام این برج از بزرگ ترین زنگ و ناقوس آن زمان به نام  «میگوئل» گرفته شده است. این ناقوس حدود 10 تن وزن دارد و قدمت آن به سال 1532 میلادی بر می گردد.

داخل برج ناقوس حدود 207 پله مارپیچ وجود دارد. این پله از پایینی ترین بخش ساختمان تا بالای ناقوس ادامه دارند. از بالای برج ناقوس می توان نمای زیبایی از شهر والنسیا و دریا را دید و لذت برد.

پارک گالیور
پارک گالیور نیز یکی دیگر از جاذبه های شهر والنسیا است. این پارک ، محبوب ترین پارک اسپانیا به شمار می رود. پارک گالیور، همان طور که از نامش می توان حدس زد، بر اساس کارتون زیبای گالیور و شهر لی لی پوت ها ساخته شده است. این پارک نیز در نزدیکی رودخانه توریا واقع شده است. در این پارک می توانید مجسمه ای از گالیور را ببینید که در حالیکه که روی زمین دراز کشیده بود، توسط کوتوله های شهر لی لی پوت با طناب به زمین بسته شده است.

کلام آخر
والنسیا سالانه به طور متوسط پذیرای 52 میلیون نفر گردشگر در سال است. شهر والنسیا در اسپانیا، پیشینه قوی در  زمینه علم و هنر دارد. بسیاری از نویسندگان و علمای بزرگ و مشهور در این شهر متولد شده و رشد کرده اند. این شهر علاوه بر زیبایی، جشن های جالب توجهی نیز دارد. از جمله جشن های زیبای والنسیا مربوط به روزهای پایانی زمستان است. در این جشن، مردم با سوزاندن چوب و فشفشه بازی جشن می گیرند. تقریبا می توان گفت، شبیه چهارشنبه سوری ایرانی ها است که مردم از روی آتش می پرند و شادی می کنند. تاریخچه این جشن نیز به قرون وسطی بر می گردد که کارگاه های صنعتی اضافات خود همچون چوب و کاغذ را دور می ریختند و عده ای آنها را جمع آوری می کردند و در پایان زمستان به مناسبت فرا رسیدن بهار می سوزاندند. بعدها این به شکل یک سنت درآمد و مردم چوب ها رنگ می کنند یا شکل های خاصی به آنها می بخشند و در آخر می سوزانند و رقص و پایکوبی می کنند.

منبع:bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------