ویو راک: ملاقات با یکی از شاهکارهای زمین‌شناسیویو راک

ویو راک

 

سفر به دنیای عجیب و غریب سنگ موج در قلب استرالیای غربی

در این مقاله از بیتوته درباره ویو راک خواهیم خواند. ویو راک، اینسلبرگ گرانیتی با شکل چشم‌نواز که در استرالیا واقع شده است، به طور دقیق بررسی خواهیم کرد. با تشکیل شیب شعله‌ور و داستان جالب توسعه این ساختار سنگی، ویو راک به عنوان یک نماد طبیعی جذاب با اهمیت فرهنگی و چشم‌اندازهای فوق‌العاده مورد توجه قرار گرفته است.

سفر به Wave Rock را تجربه کنید و این سازه صخره‌ای شگفت‌انگیز را درک کنید! از مناظر بالای صخره لذت ببرید یا با پیاده‌روی در مسیرهای اطراف آن، جاهای جدید را کاوش کنید. حتماً اطمینان حاصل کنید که این شاهکار طبیعی با گذشت میلیون‌ها سال از چگونگی شکل‌گیری آن آشنا شده‌اید.

 

ویو راک (Wave Rock) چیست؟ 

صخره موج با ارتفاع 15 متر و تقریباً 100 متر طول دارد. این به نظر می‌آید که چهره Wave Rock آماده برخورد با موج سواری ماقبل تاریخ است که در زمان منجمد شده است...

 

این مکان در حدود 4 ساعت رانندگی به سمت شرق پرث در منطقه Wheatbelt استرالیای غربی واقع شده است. این سفر شما را از میان زمین‌های کشاورزی و مزارع وسیع کلزا و گندم می‌برد.

 

صخره‌ی غیرمعمول  ویو راک طی میلیون‌ها سال شکل گرفته و سالانه بیش از 100000 نفر برای دیدن آن سفر می‌کنند.

 

این صخره که توسط مردم بومی منطقه Ballardong (بخشی از مردم Noongar) به نام Katter Kich نامیده می‌شود، برای هزاران سال مکانی مهم برای آنها بوده و به طور سنتی به عنوان محل ملاقات و رقص استفاده می‌شده است.

 

نام Wave Rock کمی گمراه‌کننده است زیرا این سازند در واقع صخره‌ای تپه‌ای به نام Hyden Rock است. سنگ Hyden به عنوان گرانیت Inselberg شناخته می‌شود که یک اصطلاح آلمانی به معنای "تپه جزیره" است. می‌توان آن را بهترین توصیفی از "تپه‌ای جدا شده با شیب نسبتاً ناگهانی که از سطح زمین با شیب ملایم بالا می‌رود" دانست. به همین دلیل، Hyden Rock همانند Uluru استرالیا است.

 

صخره گرانیتی ویو راک  این احساس را ایجاد می‌کند که یک موج غول‌پیکر در ساحل می‌شکند، جایی که به سمت داخل منحنی می‌رود و سپس دوباره به بیرون باز می‌گردد. با ارتفاع بیش از 15 متر و طول 110 متر، به آن "شیب شعله‌ور" نیز گفته می‌شود. این احتمالاً چشمگیرترین نمونه از این سنگ‌ها در استرالیا است.

 

برای تداوم این توهم امواج، نوارهای رنگی سنگ، زیبایی آب جاری را با ترکیبی از قرمز، نارنجی، اخرایی، زرد، قهوه‌ای و خاکستری به تصویر می‌کشند.

 

سنگ موج استرالیا

سنگ موج استرالیا

 

تاریخچه ویو راک

ویو راک، که به عنوان بخشی از صخره هایدن شناخته می‌شود، دارای یک تاریخچه باستانی جذاب و فرایند شکل‌گیری منحصربه‌فردی است. صخره هایدن که صخره موج نیز جزء آن است، به طور کلی حدود 2.7 میلیارد سال قدمت دارد و از سه گنبد گرانیتی تشکیل شده است که ناشی از هوازدگی زیرزمینی حدود 100 تا 130 میلیون سال پیش ظاهر شدند.

 

این صخره از بافت مخلوط پورفیریتی گرانیت ساخته شده است که دارای حباب‌های کریستالی می‌باشد و به عنوان یک ماده بسیار سخت شناخته می‌شود. شکل گیری صخره موج به دلیل فرسایش و هوازدگی طولانی مدت تحت تأثیر باد، آب، و مواد شیمیایی است که سطح آن را حک کرده‌اند و باقیمانده این فرآیند، برآمدگی منحنی است که اکنون مشاهده می‌شود.

 

بخش بالایی این صخره حدود 60 میلیون سال پیش به سطح زمین نمایان شد. با بارش باران، آب به سمت پایین رفت و به زیرزمین اطراف نفوذ کرد. مواد شیمیایی موجود در آب باران، سنگ را در پایین شکسته و شکل متمایزی را ایجاد کردند. سپس فرآیند فرسایش زمین‌های اطراف باعث شد که این بخش از صخره به شکل منحنی درآید و در معرض دید قرار گیرد.

 

نوارهای رنگارنگی که روی سنگ دیده می‌شوند نیز ناشی از واکنش با آب باران هستند. مواد شیمیایی در آب باران با گرانیت واکنش داشته و مواد حل شده را با خود به پایین می‌برند. در هنگام رسوب دادن این مواد، نوارهای رنگی با ترکیبات مختلف شیمیایی، از جمله کربنات‌ها و هیدروکسید آهن، ایجاد می‌شوند، که به زیبایی و رنگارنگی صخره افزوده‌اند.

  

ویژگی‌ها و مسیرهای پیاده‌روی ویو راک

ویو راک، با ویژگی‌ها و مسیرهای پیاده‌روی مختلف، یک مقصد فوق‌العاده برای سفرکارانی است که از Perth به Esperance سفر می‌کنند. اینجا ویژگی‌های برجسته و مسیرهای پیاده‌روی مهم آن را بررسی می‌کنیم:

 

راهپیمایی صخره‌ای موج 

مسافت: 650 متر (از صخره‌ای موج و به پارکینگ اصلی)

شروع از پارکینگ و امتداد صخره‌ها تا انتهای غربی نزدیک به سایت معدن قدیمی.

 

پیاده‌روی صخره‌ای هایدن 

مسافت: 860 متر یا 1300 متر (از صخره‌ای هایدن و به پارکینگ اصلی)

پله‌ها نزدیک به محل معدن قدیمی را به بالای هایدن راک دنبال می‌کند.

 

مسیر بریکرز 

مسافت: 1350 متر (از مسیر بریکرز  و به پارکینگ اصلی)

عمدتاً در معدن قدیمی به سمت غرب منحرف شده و به سمت منطقه پیک نیک بریکرز دنبال می‌شود.

 

حلقه خمیازه کرگدن 

مسافت: 1710 متر (از حلقه خمیازه کرگدن و به پارکینگ اصلی)

از Wave Rock به سمت بالا حرکت کنید، سپس به سمت شرق دنبال موج صخره و سپس به سازند صخره‌ای هیپو بروید.

 

پیست راهپیمایی صخره موج 

مسافت: 3600 متر (از پیست راهپیمایی صخره موج و به پارکینگ اصلی)

مسیر را از پارکینگ به سمت خمیازه کرگدن دنبال کنید و از چشم‌انداز دریاچه نمک، دریاچه مجیک، و در نهایت به پارکینگ بازگردید.

 

مکان دیدنی نزدیک صخره موج    

حتماً خمیازه Hippo's را که یک غار با شباهت به دهان خمیازه یک اسب آبی دارد، بازدید کنید.

 

در ماه‌های آگوست و سپتامبر گل‌های وحشی استرالیای غربی در این منطقه شکوفا می‌شوند و چشم‌انداز زیبایی ایجاد می‌کنند.

 

سد Wave Rock یا هایدن راک که بر روی پله‌های سنگ قرار دارد را بررسی کنید. این سد در گذشته برای تأمین آب شهر هایدن به کار می‌رفت.

 

موج سنگ هایدن

موج سنگ هایدن

 

حقایق جالب درباره موج راک

سنگ موج از گرانیت پورفیری با بافت متغیر، متوسط ​​و دانه درشت (سنگ آذرین با کریستال های تعبیه شده) تشکیل شده است .

 

آیا می خواهید در موج موج سواری کنید؟ شخصی با مهربانی تخته موج سواری را روی صخره به عنوان تکیه گاه گذاشته است تا اجازه دهد چند عکس تخیلی گرفته شود!

 

اگرچه بیشتر نوارهای رنگی روی سنگ به دلیل واکنش های شیمیایی است، نوارهای سیاه/قهوه ای ناشی از تغییر رنگ جلبک هایی است که روی سنگ زندگی می کنند.

 

این صخره برای مردم بالاردونگ اهمیت فرهنگی دارد و آنها نظریه ای در مورد چگونگی تشکیل سنگ دارند. آنها معتقدند که مار رنگین کمان تمام آب موجود در خشکی را نوشیده و سپس بدن متورم خود را روی آن کشیده و باعث شکل گیری شکل سنگ شده است.

 

این صخره به دلیل عکسی که از آن در نمایشگاه بین المللی نیویورک به نمایش گذاشته شد به یکی از جاذبه های بازدیدکننده تبدیل شد . این عکس برنده مسابقه بین المللی عکس رنگی کداک (1963/1964) شد و سنگ را در کانون توجه رسانه ها قرار داد و بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جلب کرد!

 

نام هایدن از یک برش چوب صندل جوان (به نام هاید) گرفته شده است که در دهه 1920 در خمیازه کرگدن اردو زد. 

 

دسترسی به ویو راک

 آدرس کامل سنگ "ویو راک" Wave Rock Road، Hyden، Western Australia، 6359 است. این منطقه تقریباً 4 ساعت از شهرهای پرث (340 کیلومتر به سمت غرب) و اسپرانس (380 کیلومتر به سمت جنوب شرقی) فاصله دارد. واقع در دو منطقه نام‌گذاری شده، گلدن Outback و Wheatbelt، این منطقه جزو مناطق استرالیای غربی قرار می‌گیرد.

 

نزدیکترین شهر به "ویو راک"، هایدن است که حدود 5 کیلومتر با آن فاصله دارد، و دریاچه مجیک نیز در شمال این سنگ فرسوده واقع شده است. 

 

کارهایی که باید در نزدیکی Wave Rock انجام دهید

در این بخش از استرالیای غربی، جاذبه‌های فراوانی در مجاورت Wave Rock وجود دارد که می‌توانید از هایدن به عنوان مرکزی برای اقامت و کاوش استفاده کنید یا آنها را به عنوان بخشی از سفر جاده‌ای به پرث یا اسپرانس در نظر بگیرید.

 

Humps و غار Mulka

یکی از جاذبه‌های دیگر در این منطقه گرانیت Humps است که بخاطر هنر بومی سنتی و سوراخ‌های گنما شناخته می‌شود. همچنین غار Mulka (غار Bates) از جاذبه‌های مشهور این منطقه است.

 

محل توری (موزه)

این موزه شامل مجموعه‌های متنوعی از هنرهای بومی و اشیاء تاریخی است که معرفی جالبی از فرهنگ منطقه ارائه می‌دهد.

 

موزه سرباز مینیاتوری

یک موزه جالب که با نمایش‌های مینیاتوری و تاریخچه نظامی منطقه، گردشگران را به گذشته می‌برد.

 

دریاچه مجیک

برای تجربه غروب یا طلوع خورشید، به دریاچه مجیک بروید و از مناظر زیبای آن لذت ببرید.

 

حمام های نمک موج سنگ

یک تجربه منحصر به فرد و آرامش‌بخش در حمام‌های نمک موج سنگ را تجربه کنید.

 

پارک حیات وحش Wave Rock

اگر به دیدن و حفاظت از جانوران وحشی علاقه دارید، حتماً پارک حیات وحش Wave Rock را بررسی کنید.

 

هنر منظره خیابانی هایدن

با پیاده‌روی در خیابان‌های هنر منظره شده شهر، از آثار هنری خارجی لذت ببرید.

 

استخر هایدن

استخر هایدن یک مکان عالی برای تفریح و سرگرمی در طول سفر شما است.

 

بزرگراه اسب قلع

جهت دیدن و شناخت بیشتر از فرهنگ اسب قلع، از بزرگراه اسب قلع دیدن کنید.

 

تاکستان واکر هیل

تاکستان واکر هیل با مناظر طبیعی خیره‌کننده‌اش از جاذبه‌های دیدنی استرالیای غربی است.

 

گورستان سگ کوریگین

به گورستان سگ کوریگین بروید و از دیدن این مکان فراموش‌نشدنی لذت ببرید.

  

بانگل بانگل

جهت کاوش در طبیعت و جلوه‌های منحصر به فرد بانگل بانگل، این مکان را به لیست خود اضافه کنید.

 

صحرای پیناکلز

بازدید از صحرای پیناکلز که با سنگ‌های فراوان و شکل‌های غریب و جذاب معروف است، تجربه جدیدی خواهد بود.

 

خلیج کوسه

برای مشاهده کوسه‌ها و جلوگیری از خود از نزدیک، به خلیج کوسه سفر کنید.

 

همچنین جاذبه‌های گردشگری معروف دیگری در منطقه وسیع‌تر وجود دارد که شما ممکن است میل داشته باشید آنها را در سفر خود جستجو کنید. بازدید از این شگفتی‌های استرالیای غربی را فراموش نکنید!

 

سوالات متداول درباره ی ویو راک

سوال ۱: چگونه ویو راک شکل گرفته است؟

ویو راک از سنگ گرانیت پورفیریتی با بافت متغیر تشکیل شده است که در طول دوره‌های مختلف فرآیند فرسایش و هوازدگی، به شکل فرازهای شعله ور واقع در استرالیا تبدیل شده است.

 

سوال ۲: چه ویژگی‌هایی در مسیر پیاده‌روی ویو راک وجود دارد؟

مسیرهای مختلفی برای پیاده‌روی در ویو راک وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مسیر صخره‌ای موج، پیاده‌روی هایدن، مسیر بریکرز و حلقه خمیازه کرگدن اشاره کرد، هرکدام با طول و ویژگی‌های خاص خود.

 

سوال ۳: چگونه هوازدگی شیمیایی در شکل‌گیری ویو راک تأثیر داشته است؟

شیب‌های شعله‌ور ویو راک ناشی از هوازدگی شیمیایی متمرکز در اطراف پایه اینسلبرگ توسط آب‌های زیرزمینی شکل گرفته‌اند. این فرآیند به ویژه در لندفرم‌های گرانیتی جنوب غربی و جنوب استرالیا توسعه یافته است.

 

سوال ۴: چرا دیوار بالای ویو راک تغییر رنگ می‌کند؟

محلی محلی نونگار و راهنمای تور، مایکل وارد، ادعا کرده که دیوار بالای ویو راک باعث تغییر رنگ سنگ شده است. او توضیح داده که در روزهای اولیه دیوار، رنگ سنگ زرد روشن‌تر یا کرم بوده و فرآیند فرسایش آن به قرمز و نارنجی تغییر رنگ داده است.

 

سوال ۵: چه جاذبه‌های دیگری در اطراف ویو راک وجود دارد؟

سد Wave Rock که بر روی رخنه سنگ هایدن قرار دارد، به عنوان یک سد که تا سال 2000 به عنوان منبع آب شهر هایدن بهره می‌شد، از دیگر جاذبه‌های دیدنی در اطراف ویو راک است.

 

سخن آخر مقاله درباره ی ویو راک

Wave Rock یکی از شگفت‌انگیزترین اثرهای طبیعی است که در ایستای غرب استرالیا ظاهر شده است. این سنگ موج با گرانیت پورفیریتی خود، زیبایی چشمگیری به طبیعت داده  و مسیرهای پیاده‌روی اطراف آن، فرصتی فوق‌العاده برای کاوش و تجربه به ارمغان آورده است. در این مقاله از بیتوته، اطلاعات بیشتری درباره ویو راک و ویژگی‌های جذابش بدست آورید و با رازهای زمین‌شناسی و فرهنگ محلی این منطقه آشنا شوید. با هیجان و شگفتی به دنیای سنگ‌ها و طبیعت استرالیا خوش آمدید!  

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------