کلیسای چورا یکی از جاذبه های دیدنی استانبولتاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,جاهای دیدنی کلیسای چورا

کلیسای چورا کجاست

 

آشنایی با کلیسای چورا

استانبول از گذشته به‌ عنوان شهری معروف است که دارای ثروت‌های فرهنگی زیادی مربوط به دوران باستان است؛ ولی به جز جاهای آشکار در این شهر قدیمی، جواهری وجود دارد که کمتر به آن دقت می کنند؛ کلیسای چورا که به آن موزه ی چورا یا موزه ی کاریه نیز می گویند، یکی از جاذبه های دیدنی شهر استانبول است.

تاریخچه کلیسای چورا استانبول

کلیسا چورا در قرن 11 میلادی توسط مادر زن الکسیوس اول که در آن هنگام پادشاه روم شرقی یا همان بیزانس در ابتدای آغاز جنگ های صلیبی بود بازسازی کامل شد ولی این بازسازی خیلی ماندنی نبود و درست در قرن 12 میلادی بر اثر زلرله های پی در پی این ساخت تا حدود خیلی زیادی صدمه دید ولی پادشاه بیزانس یعنی ایزاک کومننوس مجددا کلیسا را بازسازی نمود.

 

ولی باز نیز ساختمان به مرور زمان آسیب دید تا این که بلاخره شخصی به نام تئودور متوکیتس که مسئولیت هنرهای بیزانسی قرن 14 میلادی را به عهده داشت قصد مرمت کلیسا کرد و در جریان این بازسازی موزاییک کاری های ارزنده و بسیار چشم نوازی را به بنا افزود، ولی این پایان کار این کلیسا نبود چرا که عثمانی ها با تصرف استانبول این کلیسا را به مسجد تبدیل کردند و با این کار همه نقاشی ها و موزاییک کاری ها به وسیله گچ پوشانده شدند و یک محراب و مناره هم به ساخت اضافه شد که امروزه هم با وارد شدن به این بنا به آسانی می توانید محراب را در قسمت داخلی و مناره را در قسمت خارجی ساختمان ببینید. 

 

با از بین رفتن دولت ترکان عثمانی و با به روی کار آمدن دولت جمهوری ترکیه این بنا مجددا مورد توجه قرار گرفت و متخصصانی برای پیدا کردن موزاییک کاری ها به سوی بنا روانه شدند که البته موفق هم بوده اند تا این که بلاخره در سال 1958 میلادی این بنا نه به عنوان یک کلیسا بلکه به عنوان یک موزه توانست درهای خود را به روی گردشگران باز کند.

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,آشنایی با کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا

 

جاهای دیدنی کلیسای چورا

هشتی های داخلی و خارجی کلیسا چورا

درب ورودی کلیسای چورا در سوی غربی بنا، این سازه را به دو هشتی خارجی و داخلی در دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند. هشتی خارجی راهرویی ۲۳ متری است که در ابتدای ورود به کلیسا با آن مواجه خواهید شد و امتداد آن به هشتی داخلی وصل می‌شود؛ با رفتن به قسمت شرقی آن می‌توانید از هشتی داخلی هم دیدن کنید.

 

با وارد شدن به بنا و هشتی خارجی شما با موزاییک‌کاری‌های درخشانی مواجه خواهید شد که داستان‌های رویای یوسف و سفر به بیت لحم، ثبت نام برای مالیات، برده شدن مسیح برای عید فصح به اورشلیم، ولادت حضرت مسیح (ع)، بازگشت خانواده مقدس از مصر، غسل تعمید عیسی، وسوسه مسیح، معجزه در کانا، قتل عام بی‌گناهان و شفای فلج در کفرناحوم به وسیله مسیح و سه مجوس در مقابل پادشاه هرود را روایت می‌کنند.

 

هشتی داخلی هم با پهنای چهار متر و طولی در حدود ۱۸ متر هر چند کوچک‌تر، ولی با نقاشی‌هایی مانند شفای یک مرد نابینا به وسیله مسیح، بشارت به باکره، رد پیشنهادهای یواخیم، هفت قدم اول باکره، شجره نامه مسیح، میلاد حضرت مریم، داستان هفت قدم مقدس مادر مسیح، رساندن غذا به مریم مقدس به وسیله فرشتگان الهی، ستایش پروردگار به وسیله مریم مقدس و معجزات مسیح میزبان بازدیدکنندگان است.

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,جاهای دیدنی کلیسای چورا

جاهای دیدنی کلیسای چورا

 

هشتی داخلی

هشتی داخلی به دو در منتهی می‌شود که یکی به سرای اصلی کلیسا و دیگری به کلیسای کوچک باز می‌شود. این هشتی دارای دو گنبد است که یکی در قسمتی شمالی و دیگر بین سرای اصلی و کلیسای کوچک قرار دارند.

 

در هشتی داخلی دو گنبد به چشم می‌خورد. گنبد جنوبی ۳٫۷۴ متر قطر دارد و ۲۴ شیار روی آن قرار گرفته است. بر فراز آن تصویری از مسیح و در شیارها ۳۹ پرتره از اجداد او کشیده شده که نشان‌دهنده شجره‌نامه مسیح است. این شجره‌نامه از آدم شروع می‌شود. در اطراف گنبد هم بعضی از معجزه‌های مسیح به تصویر کشیده شده‌اند. گنبد شمالی هشتی داخلی هم با قطر ۳٫۴۷ متر و با دو ردیف شیار پنج پنجره‌ای طراحی شده است. در قله آن تصویر مریم باکره و کودکی مسیح دیده می‌شود و در شیارها اجداد حضرت مریم با شانزده پادشاه خاندان داوود به تصویر کشیده شده‌اند.

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,معرفی کلیسای چورا

تاریخچه کلیسای چورا

 

کلیسای کوچک کلیسای چورا

کلیسای کوچک چورا به موزاییک‌کاری‌های چشمگیر و دو لوح از حضرت موسی (ع) شهرت دارد. مضامین نقاشی‌های این بخش قدرت رستگاری مسیح و مریم باکره است که بشارت نجات و رهایی را به وفاداران می‌دهد. به جز آن در طاق‌های این قسمت، مسئله رستگاری در ترکیب با آخرین داوری یا آمدن مجدد مسیح به تصویر کشیده شده است که در آن مسیح به داوری نشسته است و بر مرگ پیروز می‌شود و صالحان را رستگار می‌کند.

 

در مرکز کلیسای کوچک کلیسای چورا با گنبد بزرگی مواجه خواهید شد که پس از گنبد اصلی با قطری برابر با ۴٫۵  بزرگ‌ترین گنبد بنا به حساب می آید. به جز این، در سرای آن هم مقبره‌های کوچک و بزرگی قرار گرفته که در اصل محلی برای دفن بنیان‌گذاران این بنا و افراد اثرگذار تاریخ بوده‌اند. از سرای کلیسای کوچک برای برگزاری مراسم مرگ و تدفین هم استفاده می‌شود و این مسئله روی موزاییک‌کاری‌های این قسمت با نمایش صحنه‌هایی از رستاخیز و زندگی بعد از مرگ نمایان شده است.

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,کلیسای چورا کجاست

کلیسای چورا یکی از جاذبه های دیدنی استانبول

 

سرای اصلی کلیسای چورا

با گذشتن از هشتی داخلی و دری که به محوطه اصلی کلیسا باز می‌شود سه گنبد دیگر بنای کلیسای چورا قابل‌ دیدن است که یکی از گنبدها از دو تای دیگر بزرگ‌تر  است. گنبدی که در بالای محراب قرار می‌گیرد هم از نظر قدمت تاریخی به دوره عثمانی برمی‌گردد و جایگزین گنبدی شده که بر اثر زلزله فرو‌ریخته است.

 

در سرای اصلی کلیسا موزاییک‌کاری‌های با تصویر حضرت مسیح (ع) و چهره مریم مقدس دیده می شوند. سرای اصلی کلیسا چورا به‌ صورت شگفت‌انگیزی ساده است و سکوت و آرامش را بشارت می‌دهد؛ انگار می‌خواهد صومعه بودن بنای اصلی را به یاد آورد. محوطه اصلی کلیسا حدود ۱۰ در ۱۵ متر است و کف و دیوارهای آن با سنگ‌های مرمر پوشیده شده است. به جز این با استفاده از سنگ‌های سبز، آبی و زرد و صورتی ظاهری سرشار به آن داده شده است؛ سنگ‌هایی که از جاهای گوناگون آفریقای جنوبی آورده شده‌اند.

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,جاهای دیدنی کلیسای چورا

آشنایی با کلیسای چورا استانبول

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,کلیسای چورا یکی از جاذبه های دیدنی استانبول

کلیسای چورا کجاست

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,جاهای دیدنی کلیسای چورا

تاریخچه کلیسای چورا

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,آشنایی با کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا 

 

تاریخچه کلیسای چورا,کلیسای چورا,آشنایی با کلیسای چورا استانبول

جاهای دیدنی کلیسای چورا

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------