امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان در تبریزامامزاده ابراهیم خلیل صوفیان,امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان در تبریز,زیارتگاه ابراهیم خلیل صوفیان

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

 

آرامگاه امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان در شهر صوفیان قرار دارد که مورد توجه اهالی بوده و از اماکن مقدس شهر به حساب می ­آید.

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان آرامگاه باله خلیل عارف نامی قرن پنجم هجری یکی از چهار عارف ناظر بازسازي شهر تبریز و بنیان گذار مسجد جامع تبریز پس از زلزله سال ۴۳۵ هجری است او از متقدمان مشایخ آذربایجان میباشد آرامگاه این عارف نامی بعنوان « امامزاده ابراهیم خلیل» در ورودیه قبرستان تاریخی شهر صوفیان واقع شده است.


اما در مورد کلمه" باله" که به منظور بزرگداشت و احترام همراه نام این عارف بکار رفته است، به نظر میرسد که در آن دوره و به زبان آذری این لفظ مترادف با" اخی" بوده است چنان که کربلایی می نویسد:" باله به زبان رازی( آذری) بزرگ و جوانمرد و صاحب ایثار را گویند"، بدین ترتیب باله خلیل به زبان آذری یعنی اخی خلیل، همانند استادش اخی فرج، که هر دو واژه حاکی از مشرب فتوت و اخوت آن ها است.

 

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان,آدرس امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان,مکانهای زیارتی تبریز

زیارتگاه ابراهیم خلیل صوفیان در نزیدکی پارک بزرگی در شهر صوفیان قرار دارد

 

 مردم صوفیان اعتقاد راسخی به این امام زاده داشته و پیوسته در عمران و آبادی و احیا آن تلاش کرده اند. در ایام محرم و سوگواری ها مراسم سوگواری و عزاداری در حسینیه این بقعه برگزار می شود و مردم نذورات خویش را به ضریح می اندازند و روزهای پنج شنبه و جمعه حرم این بزرگوار از جمعیت زوار موج میزند که برای راز و نیاز به این مکان مقدس می آیند.

 

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان,آرامگاه امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان,امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان در تبریز

نمایی از درب ورودی زیارتگاه ابراهیم خلیل صوفیان

 

در روبروى زیارتگاه پارک بزرگ شهر صوفیان به نام پارک ملت قرار گرفته است وجود فضاى سبز در کنار فضاى روحانى و معنوى امامزاده ابراهیم خلیل باعث شده است هر روز کاروانهاى زیارتى مزار حضرت زینب و حضرت رقیه علیهما السلام که به سوریه سفر می کنند ساعاتى را در کنار این امامزاده و پارک ملت و همچنين جامع صوفیان در نزدیکى هاى امامزاده سپرى نمایند.


آدرس امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان
زیارتگاه امامزاده ابراهیم خلیل علیه السلام در شهر صوفیان و در ۳۵ کیلومترى شهر تبریز و بین سه شهر تبریز به مرند و شبستر واقع شده است این زیارتگاه در سمت شرقى شهر صوفیان در کنار جاده ترانزیتى و راه آهن واقع گردیده است.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------