معبد لوتوس یا نیلوفر آبی یکی از جاذبه های گردشگری هندمعبد لوتوس,معبد نیلوفر آبی,معبد لوتوس در دهلی

تصاویر معبد لوتوس

 

معبد لوتوس یا نیلوفر آبی یکی از جاهای دیدنی دهلی می باشد که با نام معبد آیین بهائی یا مشرق الاذکار بهائیان مشهور می باشد و به عنوان مادر معابد شبه قاره هند شناخته شده‌است.  معبد لوتوس یکی از پربازدیدکننده‌ترین ساختمان جهان است.

معبد لوتوس کجاست؟
لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر آبی  یکی از هشت معبد (مشرق‌الاذکار) قاره‌ای آیین بهائی است که در شهر دهلی‌نو پایتخت هندوستان قرار دارد و به عنوان مادر معابد شبه قاره هند شناخته می‌شود.
 
در این بنا هر فرد با هر اعتقادی می‌تواند در سکوت به تفکر و مناجات بپردازند. انجام مراسم مذهبی و سخنرانی در سالن اصلی ممنوع است و اغلب مردم هندوستان از هر مذهب و طایفه‌ای آن را محترم می‌شمارند.

معمار این ساختمان یک ایرانی بهائی به نام فریبرز صهبا است که در طرح معماری این بنا از گل نیلوفر آبی الهام گرفته‌است. این گل در هندوستان با عبادت و دیانت پیوند داشته‌است. این معبد که جوایز متعددی در زمینه معماری از آن خود کرده‌است در سال ۱۹۸۶ تکمیل شد.

 

معبد لوتوس,معبد نیلوفر آبی,معبد لوتوس در دهلی

معبد لوتوس یکی از پربازدیدکننده‌ترین ساختمان جهان است

 

ویژگی های ساختمان معبد لوتوس:
ساختمان معبد لوتوس شامل ۲۷ گلبرگ است و از بتن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده، این سنگ‌ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده‌اند. هر یک از ۹  طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و ۹ درب بزرگ به تالار مرکزی  باز می‌شود و نورگیری این بنا که از لابلای گلبرگهای لوتوس انجام می‌شود و تهویه ی آن که با الهام از بادگیرهای ایرانی و به کمک ۹ استخر آب در اطراف بنا انجام می‌شود از دیگر موارد بسیار جالب آن است.

ارتفاع بنا از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر و قطر ساختمان ۷۰ متر است و در زمینی به‌مساحت ۶۴/۱۰ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان قرار دارد.

درون معبد نیلوفر آبی یا لوتوس شهر دهلی کشور هندوستان هیچ تزئینی که یادآور دین خاصی باشد وجود ندارد و در نهایت سادگی است.

 

معبد لوتوس,معبد نیلوفر آبی,معبد لوتوس در دهلی

ارتفاع معبد لوتوس از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر است

 

معبد لوتوس,معبد نیلوفر آبی,معبد لوتوس در دهلی

ساختمان معبد لوتوس شامل ۲۷ گلبرگ است

 

معبد لوتوس,معبد نیلوفر آبی,معبد لوتوس در دهلی

معبد لوتوس یا نیلوفر آبی یکی از جاهای دیدنی دهلی می باشد

 

معبد لوتوس,معبد نیلوفر آبی,معبد لوتوس در دهلی

درون معبد لوتوس هیچ تزئینی که یادآور دین خاصی باشد وجود ندارد

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------