سوباتان، بهشت رویایی ایرانسوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

ییلاق سوباتان

 

آشنایی با روستای سوباتان

سوباتان از برترین مناطق گیلان می باشد که برای برداشت گیاهان دارویی مناسب می باشد. از معروفترین گیاه دارویی سوباتان گلپر می باشد. برای رسیدن به روستای سوباتان باید جاده ای خاکی و ناهموار را طی کنیم. فاصله دریاچه نئور تا روستای سوباتان حدوداً ۲۰ کیلومتر می باشد که پیاده طی می شود.

سوباتان از دو کلمه ترکی "سو" و "باتان" می باشد که به معنای محل فرو رفتن آب می باشد. دلیل نام گذاری وجود چشمه ای این روستا است که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره به درون زمین برمی گردد.

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

 روستای سوباتان

 

روستای سوباتان کجاست؟

سوباتان در 20 کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان قرار دارد. سوباتان از شمال به رودخانه لیسار و از شرق با جنگل‌های تالش هم مرز می باشد. این منطقه از جنوب به ییلاق‌های آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه نئور متصل است. تمام پیرامون سوباتان با منظره های سرسبز پوشیده شده است. سوباتان در ارتفاعی بین 1900 تا 2500 متر از سطح دریا قرار داردسوباتان با ییلاق‌های اردبیل 19 کیلومتر فاصله دارد. سوباتان، زیباترین جاذبه طبیعی ایران می باشد.

 

سکونت خانواده ها در روستای تاریخی سوباتان به دلیل زمستان بسیار سرد و برف سنگین فقط در بهار و تابستان امکان پذیر می باشد. سوباتان به دلیل قرار داشتن در منطقه جغرافیایی ویژه، دارای چشمه های فراوان و آب و هوایی خنک بوده و در روزهای گرم سال به یکی از بهترین مقصدهای سفر تبدیل شده است.

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

مسیر رسیدن به روستای سوباتان

 

چطور به سوباتان برویم؟

دو مسیر که برای رسیدن به روستای سوباتان از استان گیلان پیشنهاد می شود. مسیر اول پیاده روی ۲۲ کیلومتری از لیسار به سوباتان است. قبل از رسیدن به لیسار ابتدا باید به رشت برسید. رودخانه خروشان لیسار و طبیعت سرسبز و جنگلی از جاذبه‌های این مسیر می باشد. پیشنهاد می کنیم اگر حرفه‌ای نیستید و یا کودک زیر  هفت سال به همراه دارید از این مسیر استفاده نکنید. 

 

مسیر دوم از سمت هشت پر به سمت جاده اق‌اولر است ، استفاده از خودروی سواری تا چند کیلومتر ابتدایی مسیر می باشد و سپس می توانید در نیسان‌هایی که برای این مسیر در نظر گرفته شدند استفاده کنید. 

 

 زمان مناسب برای سفر به سوباتان اواخر بهار و فصل تابستان می باشد

 

زمان مناسب برای سفر به سوباتان

سوباتان روستایی با دشت‌های سرسبز و پرگل می باشد. در فصل بهار، در دشت‌های این روستا شقایق‌های قرمز می‌روید. به دلیل قرار گرفتن سوباتان در ارتفاعات، مه به صورت آرام آرام و در حرکت کل مناظر را در بر می‌گیرد و با منظره‌ای شگفت انگیز رو به رو می‌شوید.  

سوباتان دارای آب و هوای بسیار خنک می باشد و زمان مناسب برای سفر به سوباتان ، اواخر بهار و فصل تابستان می باشد.

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

سوباتان بهشت ایران

 

جاذبه های گردشگری سوباتان

دریاچه نئور در ارتفاع ۲۴۸۰ متری واقع شده است. اطراف این دریاچه را کوه های سپید پوش بغروداغ و آلاله های طلائی احاطه کرده‏ و عشایر شاهسون نیز در پیرامون آن اسکان گزیده اند. دریاچه نئور بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین دائمی این‌ منطقه می باشد. تمامی طول مسیر با چشمه های زلال و گلهای شقایق و آلاله ها احاطه شده است. در این دریاچه می‌توانید قزل آلاهای منحصر به فردی که به قزل‌آلای رنگین کمانی معروف می باشد پیدا کنید. 

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

دریاچه نئور در منطقه سوباتان

 

 از مقصدهای گردشگری اصلی این منطقه بازار سوباتان می باشد. این محله مرکز ییلاقات سوباتان است که وجود بازارچه ای بزرگ آن را از سایر ییلاقات تالش متمایز می سازد. 

 

 کَلَمَر در دره پایین دست قلعه بین یوردی واقع شده و ساکنین قشلاق نشین دارد و محل سکونت بیش از ۲۰ خانوار از دامداران لیساری می باشد و فاقد امکانات زندگی از قبیل راه و برق هستند.

 

 میله بلاغی، محله سکونت قوم تخته ای لیسار و اهالی داوان است و بیش از 50 خانواده در این محله سکونت دارند که در فصل تابستان تعداد آنها بیشتر می‌شود.

 

 در منطقه سوباتان، چشمه های زیادی وجود دارد که "گزنه هونی" به معنای چشمه گزنه یکی از آنها می باشد. گزنه هونی، محل سکونت تعدادی از اقوم شاندرمنی و اهالی چندین روستای لیسار است.

 

 ماهار – علی حیدر، آخرین قریه شمال غربی سوباتان و مرز بین ییلاقات لیسار و خطبه سراست، محل سکونت جمعی از هره دشتی ها، خصوصاً طایفه آقاجانی هاست. در این 

 

• آبشار ورزان که در حدود ۴ کیلومتری این روستا قرار دارد ارتفاع این آبشار 30 متر می باشد. مسیر روستا سوباتان تا آبشار ورزان مسیرهای جالب طبیعت گردی است. آب آبشار از چشمه های اطراف آن تامین می شود و در نهایت به رودخانه لیسار می ریزد.

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

 آبشار ورزان

 

• قلعه سلسال که در پایین‌دست سوباتان واقع شده تنها اثر تاریخی - معماری این منطقه می باشد. قلعه سلسال را لیسار هم می‌نامند.  

قلعه ‌خشک در جهت مخالف قلعه‌ سلسال وجود دارد که هیچ چشمه‌ جوشانی در آن قرار ندارد که به اقامتگاه بزرگان نیز معروف می باشد.

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

قلعه سلسال و قلعه ‌خشک

 

 پارک جنگلی آلچالیق که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند یکی از مکانهای دیدنی این منطقه می باشد. درختان وحشی گلابی، سیب، گوجه و ازگیل در این جنگل  یافت می شود. پارک جنگلی آلچالیق دارای آلوچه‌های بوته‌ای فراوانی می باشد که آلچالق نامیده می‌شود. قسمت غرب جنگل‌های لیسار بر روی تپه‌های کم ارتفاع و پوشیده از چمن بوته‌های آلوچه می باشد که به دلیل سرمای زیاد و بادهای تند قد درختان آلوچه رشد نمی‌کنند و به صورت بوته ای وجود دارد.

 

در ماه‌های آخر تابستان قارچ‌های سفید ویژه‌ای در این جنگل می روید در اواخر تابستان که هوای تابستان رو به سردی می رود و باران زمین را مرطوب می‌کند سپس با اولین تابش خورشید قارچ‌های سفید از زمین بیرون می آیند این قارچ‌ها بیشتر در محل قدیمی‌آغل‌های دامداران سر از خاک بیرون می آورند.

 

 صخره گنج نامه از دیگر مکانهای جالب می باشد که می توانید بر بلندای صخره ، بازگشت گله های گوسفندان به روستا را نگاه کنید که منظره زیبایی می باشد.

 

از دیگر مکانهای دیدنی غاری در شرق روستا می باشد که مردم محلی معتقدند طلسم شده ، ساری داش (سنگ زرد)، منطقه باغداگول (معروف به بهشت گل ها)، باتمان بولاق و داش باشی و هاچاداشی می باشد.

 

غذاهای محلی سوباتان  

• سوباتان دارای غذاهای محلی بسیاری می باشد که معروف ترین آنها کباب بره است. روبه‌روی در ورودی هر رستورانی یک گوسفند آویزان کرده اند و برای مشتری از هر بخشی از گوسفند که بخواهد گوشت را می‌برند و همان جا به سیخ می‌کشند و کباب می‌کنند. 

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

کباب بره سوباتان

 

 سوجا دیله غذای بسیار جذابی می باشد که می توانید در این منطقه امتحان کنید. این غذا مخلوطی از ماست محلی و گوشت گوسفند می باشد. گوشت گوسفند را ریز ریز می کنند و با روغن و کره سرخ می‌کنند. بعد از آن مقداری ‌ماست محلی روی آن می‌ریزند و با حرارت ملایم می‌گذارند جا بیفتد.  

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

سوجا دیله

 

• پِندیرَه ویسوج یا پنیر سرخ کرده که با پنیر تازه درست می‌شود. برای تهیه این خوراکی خوشمزه ابتدا پنیر تازه را در آب پنیر می‌جوشانند تا مقدری سفت شود و هنگام برش دادن خرد نشود. بعد از اینکه کمی‌سفت شد آن را به ضخامت یک سانتی متر برش می‌دهند  و در روغن محلی سرخ می‌کنند.

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

پِندیرَه ویسوج یا پنیر سرخ کرده

 

از غذاهای مخصوص مهمانی‌ها و جشن‌های رسمی سوباتان گوزِلی بریان یا بره بریان می باشد. برای طبخ این غذا، یک عدد بره کوچک را تمیز می‌کنند و در مقدار کمی‌آب می‌پزند. سپس شکم آن را با مغز گردو و سبزیجات محلی و ادویه پر می‌کنند.

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

 گوزِلی بریان یا بره بریان

 

 سیرجینه یک صبحانه مخصوص سوباتان می باشد، این صبحانه از آرد برنج و شیر ، تخم مرغ با کمی‌ شکر و زردچوبه تهیه می شود که این مواد را با هم مخلوط می کنند و سپس سرخ می کنند.

 

سوباتان تالش, ییلاق سوباتان, سوباتان بهشت ایران

سیرجینه

 

• یک غذای باستانی ایرانی با قدمتی چند هزار ساله با نام "قورتماج" (شیرسنگ جوش) می‌باشد غذای مورد علاقه عشایرها و چوپانها می باشد ، ولی به تازگی در رستوران‌های محلی نیز سرو می شود. برای تهیه آن چند عدد سنگ مخصوص که دارای خاصیت درمانی نیز میباشد را داخل آتش قرار داده تا داغ وسرخ شود و بعد از آماده شدن سنگ داغ آن را داخل کاسه شیر انداخته تا بجوشد. 

 

خط آخر

اگر قصد سفر به روستای سوباتان را دارید، زیاد نگران امکانات آنجا نباشید. در این منطقه آب آشامیدنی ، سوپرمارکت و رستوران های محلی موجود می باشد، برق از طریق موتور برق تامین می شود، آنتن دهی موبایل ضعیف می باشد و در مکان های مرتفع امکان برقراری تماس وجود دارد و مسافرخانه هایی برای اقامت و کلبه هایی برای اجاره کردن یافت می شوند.

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

  

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------