آشنایی با دروازه ارگ سمنان، از جاذبه های تاریخی سمناندروازه ارگ سمنان

 

نمای جنوبی دروازه ارگ سمنان دو اتاق دارد که در دو سمت به صورت قرینه جای گرفته اند و در جلوی آن ها ایوان هایی به چشم می خورد. دو راهروی کوچک به همراه ورودی اصلی هم در این محل وجود دارد که راه ورود و خروج به ارگ بوده است.

نام : دروازه ارگ (سمنان)
کشور: ایران
کاربری: ارگ، دروازه تاریخی
دیرینگی:  دوره قاجار
دورهٔ ساخت بنا: دوره قاجار

 

سمنان از مقاصد کمتر شناخته شده ایران است اما قدمتی بلندبالا دارد و همین تاریخچه طولانی، جاذبه های زیادی را برایش به ارمغان آورده، جاذبه هایی که کافیست کمی درباره آن ها بیشتر بدانید تا بازدید از آن ها را در لیست برنامه های گردشگری خود قرار دهید. یکی از مشهور ترین جاذبه های شهر سمنان دروازه ارگ است، دروازه ای که تبدیل به نماد شهر شده و نقش و نگارهایی تماشایی دارد.

 

 عکس های دروازه ارگ سمنان

 

شهر سمنان
سمنان، یکی از شهرهای ایران، مرکز استان سمنان و شهرستان سمنان است. این شهر، در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر، در راه تهران به خراسان، قرار گرفته‌است. سمنان دومین شهر پرجمعیت استان سمنان می‌باشد. آب و هوای آن، خشک و معتدل است. نژاد مردم سمنان ایرانی است و به زبان فارسی و زبان سمنانی، سخن می‌گویند.
برای کشف جاذبه های این شهر نیازی نیست زمان زیادی صرف کنید به راحتی می توانید نماد این شهر یعنی دروازه ارگ سمنان را پیدا کنید، دروازه ای که در میان میدان ارگ قرار دارد و روایتگر داستان هایی شنیدنی از گذشته است.


دروازه ارگ سمنان
دروازه ارگ سمنان مربوط به دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۵۸ با شمارهٔ ثبت ۳۹۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
دروازه ارگ سمنان، دروازه شمالی و تنها باقی مانده ارگ سمنان است که در زمان بهمن میرزای بهاءالدّوله فرزند فتحعلی شاه قاجار، ساخته شده است. دروازه ارگ سمنان دارای دو نما است، نمای شمالی و جنوبی که به صورت قرینه از همدیگر قرار دارند و البته نمای شمالی جذاب تر از نمای جنوبی ست.

 

 دروازه ارگ سمنان از بناهای تاریخی سمنان


نمای جنوبی دروازه ارگ سمنان دو اتاق دارد که در دو سمت به صورت قرینه جای گرفته اند و در جلوی آن ها ایوان هایی به چشم می خورد. دو راهروی کوچک به همراه ورودی اصلی هم در این محل وجود دارد که راه ورود و خروج به ارگ بوده است.


چیزی که نمای شمالی دروازه ارگ سمنان را از نمای جنوبی متمایز کرده استفاده از تزئینات کاشی کاری ست، در واقع مناره ها و کاشی های هفت رنگ جذابیت بینظیری را به این بخش بخشیده است.


ماجرای ایجاد دروازه ارگ سمنان
ارگ ها در گذشته مرکز مهم حکومتی به شمار می رفتند و دروازه ارگ تنها بخش از ارگ قدیمی سمنان است که توانسته گذر ایام را تاب بیاورد و تا به امروز پابرجا بماند. قدمت این بنا به زمان حکومت ناصرالدین شاه برمی گردد، در آن زمان مرکزی حکومتی متشکل از ساختمان های اداری در گوشه ای از شهر سمنان بنا شد که به ارگ سمنان معروف بود و شامل ساختمان هایی مثل تلگرافخانه، آب انبار، حمام و … بود.

 

 دروازه ارگ سمنان

 

اما اینکه این دروازه چرا بنا شد داستانی جالب و شنیدنی دارد؛ شاید برایتان جالب باشد که بدانید ساخت دروازه ارگ سمنان به سفر ناصرالدین شاه به سمنان برمی گردد. او در سال ۱۲۴۶ شمسی در مسیر رسیدن به مشهد مدت ۳ روز را در ارگ سمنان گذراند، بنایی که در آن زمان دارای  ۱۲ برج مختلف و دروازه ای جنوبی بود اما هیچ دروازه ای در بخش شمالی آن وجود نداشت. ناصرالدین شاه در همان مدت اقامت کوتاه خود در سمنان به حاکم شهر دستور داد تا دروازه ای شمالی برای ارگ بسازد، دروازه ای که در سال ۱۲۶۳ و در زمان حکومت انوشیروان میرزا ضیاء الدوله ساخته شد.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته
منابع:
eligasht.com
fa.wikipedia.org

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023