فرصتی ارزان برای کاوش و رهایی از روزمرگی با بلیط نیم بها قطاربلیط نیم بها قطار, سن بلیط نیم بها قطار, نحوه خرید بلیط نیم بها

نحوه خرید بلیط نیم بها

 

فرصتی برای صرفه جویی: بلیط نیم بهای قطار

قطار امن‌ترین وسیله حمل ونقل می‌باشد، موضوعی که شاید مهمترین دلیل استفاده از قطار و ترجیح آن به دیگر وسایل نقلیه مانند هواپیما و خودروی شخصی است. همچنین از نظر قیمتی نیز بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. فضای باز قطار برای سفرهای خانوادگی و یا دوستانه بسیار مناسب است. در این مطلب از بیتوته می‌خواهیم در مورد نحوه محاسبه قیمت بلیط و خرید بلیط نیم بها قطار اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

مزایای سفر با قطار 

قطار علاوه بر امنیتی بالایی که دارد برخی از خدماتش باعث شده که افراد زیادی سفر با این وسیله نقلیه را ترجیح دهند. برخی از مزایای سفر با قطار عبارت‌اند از:

• قیمت مناسب بلیط قطار

• استفاده از کوپه‌های خانوادگی

• فضایی باز برای استراحت و خواب

• وجود بوفه و رستوران 

• وجود کتابخانه در قطار برای سرگرم شدن مسافران

• استفاده از سرویس بهداشتی 

 

بلیط نیم بها قطار, سن بلیط نیم بها قطار,مزایای سفر با قطار

مزایای سفر با قطار

 

عوامل موثر در تعیین قیمت بلیط قطار 

از عوامل مهمی که نقش تعیین کننده‌ای در قیمت بلیط قطار دارند مسیر حرکت و نوع خدمات ارائه شده در حین سفر می‌باشد. همچنین شرکت ریلی و نوع قطاری که انتخاب می‌کنید جزو عوامل تعیین کننده در قیمت بلیط است.

 

از جمله قطارها و واگن‌های موجود در کشور قطارهای لوکس، درجه یک، درجه دو، سالنی و اتوبوسی هستند و میزان و نوع خدمات هر کدام از آنها متفاوت می‌باشد در نتیجه بهای بلیط‌های آنها نیز مختلف است. 

 

قیمت بلیط قطار همواره در حد میانه‌ای بین بلیط هواپیما و اتوبوس است. قیمت بلیط قطار اختلاف کمی با بلیت اتوبوس دارد و مناسب تر از بلیط هواپیما است. به خاطر همین مسافران زیادی تمایل به سفر با این وسیله ایمن و راحت دارند. با توجه به نوع خدماتی که شرکت‌های ریلی در اختیار مسافران خود قرار می‌دهند بهای بلیط متفاوت است. قطارهای مسافربری کشور به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 

1. قطارهای ویژه: این قطارها بهترین نوع قطارها می باشند و خدماتی مانند امکانات تفریحی، کتابخانه، امکانات صوتی و تصویری، سیستم تهویه هوا، دکوراسیونی لوکس و پذیرایی کامل شامل غذای اصلی و میان وعده رایگان را در اختیار مسافرانشان قرار می‌دهند.از جمله این قطارها می‌توان به  قطارهای پلور سبز، خلیج فارس، نورالرضا، دلیجان، سیمرغ، سبز، صبا، غزال، پردیس اشاره کرد.

 

2. قطارهای درجه یک: این قطارها از نظر درجه‌بندی در رتبه 2 قرار دارند.و امکاناتی نظیر تهویه مطبوع، سیستم صوتی، بوفه و رستوران را در اختیار مسافران خود قرار می‌دهند. از جمله قطارهای درجه یک می‌توان به قطارهای کویر، برون مرزی استانبولو دمشق، توربو ترن، درجه یک لوکس 4 تخته، درجه یک لوکس 6 تخته، درجه یک 6 تخته، درجه یک اتوبوسی و ریل باس اشاره کرد.

 

3. قطارهای کلاس 2 شهری: این نوع قطارها کمترین امکانات ممکن را دارا هستند و مواردی مانند قطارهای درجه 2 شش تخته، درجه دو اتوبوسی و درجه 2 معمولی را شامل می شوند.

لازم است بدانید که شرکت ریلی جمهوری اسلامی ایران (رجا)، سفیر ریل آسیا و ریل پرداز نوآفرین (فدک) سه شرکت اصلی ریلی در ایران می باشند و باقی شرکت های قطاری زیرمجموعه ای از این سه شرکت هستند.

 

بلیط نیم بها قطار, سن بلیط نیم بها قطار, عوامل موثر در تعیین قیمت بلیط قطار

عوامل موثر در تعیین قیمت بلیط قطار

 

محاسبه قیمت بلیط قطار و نحوه خرید بلیط نیم بها

در محاسبه نرخ قیمت بلیط قطار تعرفه سن ( بزرگسالان، کودک، نوزاد) مهمترین عامل از طرف شرکت‌های ریلی در نظر گرفته می‌شوند.

• قیمت بلیط برای بزرگسالان یعنی تمام افرادی که بالای 12 سال هستند بیشترین نرخ ممکن را دارد. 

 

• برای مسافرانی که بین 2 الی 12 سال سن دارند بلیط نیم بها صادر می‌شود.

 

• قیمت بلیط نوزادان از بدو تولد تا 2 سالگی ، معادل با 10 درصد از بهای کل بلیط است. در حقیقت از نوزادان فقط هزینه بیمه مسافر گرفته می‌شود.

 

• البته خانواده های شاهد و جانبازان بالای 25 درصد با ارائه کارت معتبر می‌توانند بلیط قطار نیم بها تهیه نمایند.

 

• حداقل سن، خرید بلیط قطار برای مسافران تنها، 17 سال می باشد.

 

• در صورت خرید بلیط قطار برای نوزادان، نمی توان از صندلی های قطار برای نوزاد استفاده نمود. مسافرانی که قصد دارند از صندلی‌های قطار برای نوزاد استفاده کنند، باید بلیط قطار نیم بها تهیه نمایند.

 

• در صورت عدم استفاده صحیح از تعرفه و سهمیه ها، بلیط صادر شده استرداد و مسافر جریمه خواهد شد.

 

• مسافران از لحظه سوار شدن تا خارج شدن از قطار بیمه می‌باشند.

 

• بیمه حوادث شامل هزینه خدمات درمانی و پزشکی، نقص عضو، فوت به‌خاطر آتش سوزی، انفجار و غیره می‌باشد.

البته راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید هزینه بلیط قطار را کاهش دهید یکی از این روش‌ها در سفرهای خانوادگی یا دوستانه استفاده از کوپه های دربستی است.

 

دربست کردن کوپه با ذکر دقیق تعداد افراد بزرگسال باعث می شود تا قیمت بلیط تمام شده صندلی‌های خالی با کسر هزینه خدمات، برای مسافران محاسبه شود و مسافر ضمن حفظ حریم خصوصی خود در سفرهای خانوادگی و دوستانه، هزینه کمتر و سفر مقرون به صرفه‌تری را تجربه نماید. لازم به ذکر است که در قطارهای سالنی امکان رزرو کوپه دربست وجود ندارد و همچنین در کوپه های دربست بلیط نوزادان زیر 2 سال به دلیل رزرو صندلی، نیم بها محاسبه می‌شود. 

 

بلیط نیم بها قطار, سن بلیط نیم بها قطار, بلیط نیم بها قطار برای جانبازان و خانواده های شهدا

بلیط نیم بها قطار برای جانبازان و خانواده های شهدا

 

سهمیه ‌های قطار

برای مسافران قطار سهمیه‌ها و تعرفه‌های مختلفی وجود دارد که در صورت استفاده‌ نادرست از آنها بلیط صادرشده استرداد می‌‌شود و هزینه‌ جریمه‌ آن به عهده‌ خود مسافر خواهد بود. سهمیه ها و تعرفه‌های تعریف شده به شرح زیر می باشد:

• سهمیه عادی: قابل دسترس برای کلیه مسافرین اعم از زن، مرد و خانواده می‌باشد.

 

• سهمیه ویژه خواهران: این سهمیه ویژه‌ی خانم‌هایی است که تنها مسافرت می‌کنند. همچنین مسافران می توانند برای فرزندان پسر کمتر از 6 سال از این سهمیه استفاده نمایند.

 

• سهمیه ویژه برادران: ویژه‌ی آقایانی که تنها مسافرت می‌کنند.

 

• سهمیه خودرو: این سهمیه برای مسافرانی تعریف شده که می‌خواهند خودروی خود را با قطار حمل کنند.

 

• سهمیه گروهی: برای مسافران با تعداد بالاتر از 18 در نظر گرفته می شود و تمام قوانین بلیط‌های انفرادی برای آنها صدق می کنند. این سهمیه در زمان های اوج مسافرت قابل استفاده نخواهد بود.

 

بلیط نیم بها قطار, سن بلیط نیم بها قطار, سهمیه های بلیط قطار

سهمیه های بلیط قطار

 

شرایط بار همراه مسافر

هر مسافر می تواند وسایل ضروری خود را همراه داشته باشد به شرط آنکه وزن آن از 30 کیلوگرم تجاوز نکند و همچنین ابعاد ساک مسافر نباید از 75 سانتی متر بیشتر باشد. از جمله وسایلی که هر مسافر می‌تواند همراه داشته باشد عبارتند از: کیف دستی، بسته و یا چمدان کوچک، صندلی چرخ دار بیمار، قفس کوچک پرندگان حداکثر در ابعاد 40 سانتی‌متر، کالسکه کودک

 

در وسایل‌های همراه مسافر نباید چیزی موجب خطر و ایجاد مشکل برای سایر مسافران و یا آسیب رساندن به قطار باشد. مثلا همراه داشتن مواد محترقه، آتش زا، بیماری زا، بدبو، قاچاق، سمی، شکستنی، مایعات روغنی و لبنی و... مجاز نیست.

 

در صورتی که حجم بار شما بیش از حد متعارف باشد، باید باز مازاد خود را به باجه های توشه در ایستگاه تحویل دهید تا بار شما توسط واگن های مخصوص حمل بار در اولین زمان ممکن به مقصد ارسال شود. 

 

قوانین مفقود شدن بلیط قطار

• در صورت مفقود شدن بلیط قطار، مسافر می‌تواند در بازه زمانی اداری به ایستگاه‌های راه آهن که فروش اینترنتی بلیط قطار انجام می‌دهند مراجعه نماید و اقدام به دریافت بلیط المثنی کند.

• برای دریافت بلیط المثنی حضور مسافر 45 دقیقه قبل از حرکت قطار در ایستگاه‌های راه آهن که به سیستم فروش آنلاین بلیط قطار مجهز می‌باشند الزامی است.

• امکان صدور بلیط المثنی تنها برای بلیط‌هایی که از طریق شبکه اینترنتی دریافت شده‌اند وجود دارد.

• در صورتی که بلیط المثنی گم شود، امکان صدور مجدد بلیط برای مسافر وجود ندارد در نتیجه در حفظ و مراقبت از بلیط المثنی دقت نمایید.

• صدور بلیط المثنی با پرداخت 5 درصد هزینه بلیط اصلی انجام می‌شود.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------